Syndróm dráždivého čreva (IBS)

izabel_a
17. aug 2024

Ahojte, prisla som si tu po rady. Trpim na syndrom drazdiveho creva uz 3 roky. Vyskusala som uz snad vsetko: doktorov, rozne drahe probiotika, zmenu stravu…nemam ziadne alergie ani intolerancie. Moj syndrom vyzera tak ze nemam zapchu a ani hnacky, mam proste strasne nafuknute brusko. Ja rano vstanem a mam nafuknute brusko, mam ho nafuknute vo i len sa napijem vody, uplne zo vsetkeho…mam 48kg a s tym nafuknutym bruskom vyzeram fakt ako tehotna pretoze je strasne asymetricke k mojej postave. Prosim mate to niekto takto? Je nieco co na toto pomoze alebo proste sa musim s tym naucit zit? U mna bol spustacom stres pred tymi 3 rokmi…stres uz nemam tak 2 roky a pol ale IBS mi stale pretrvava.
Dakujem za kazdu radu.

stellarstar
17. aug 2024

A máš to s dr potvrdené? Lebo aj ja mám SDČ a ja mám raz zápchu raz hnačku a riadne bolesti žalúdka

izabel_a
autor
17. aug 2024

@stellarstar bola som na kolenoskopii a roznych testoch. Vylucili celiakiu aj crohnovu chorobu a dalej som bola na tych testoch ci nemam alergiu na daku potravinu a vsetko vyslo ze mam v poriadku. Nemam ani ziadnu bakteriu ani nic takeho.

lubossi
17. aug 2024

Precitaj si knihu od Bukovskeho: Zachráňte svoje črevo. Tam najdes všetko

lonely66
17. aug 2024

@izabel_a máš vyšetrené aj ostatné orgány? pankreas?

kiki68
17. aug 2024

@izabel_a no niekde problem bude, tiez mam IBS, akurat tu horsiu verziu, u mna jedna chyba a hned krce, hnacky, pripadne staci stres a uz to ide. Mne strasne pomohla Kijimea Reizdarm Pro, predava sa v Rakusku. Lieky z gastro na sk este pred rokmi mi zial nepomohli. Tiez daj zo stolice vysetrit helicobactera, Ja mam ale nejake tie intolerancie. Napr laktozu musim davat pozor, lepok tiez, vsetko mozem v takom nejakom iba bezpecnom mnozstve, akonahle prekrocim limit je zle. Tiez mi robi zle alkohol na to. Takze skoro nepijem, velmi vynimocne, tiez bublinkove sladke vody su peklo.

izabel_a
autor
17. aug 2024

@kiki68 ale tie intolerancie mas aj potvrdene od doktora alebo to si len sama vydedukovala?

izabel_a
autor
17. aug 2024

@lonely66 to nemam veru, ako prosim suvisi pankreas s IBS?

ctrl
17. aug 2024

@izabel_a nápis na FB do skupiny Andrej Medved -moja cesta ku zdraviu tam sa všetko dozvieš a aj ti pomôžu .

lonely66
17. aug 2024

@izabel_a to neviem, či súvis má, otázka skôr znie, či naozaj trpíš IBS, pretože ako bolo vyššie napísané, títo ľudia trpia hnačkami alebo zápchami alebo striedaním týchto dvoch nepríjemností. trpia príšernými bolesťami brucha a to v rokoch trápenia aj v 50-80% času, ktorý žijú. niečo z tohto proste majú. alebo majú dokázanú nejakú intoleranciu, ktorá im znemožňuje kvalitný plnohodnotný život.
slová lekára absolútne nedehonestujem, len je zvláštne to, že teba len nadúva. nič viac. možno by nebolo od veci vyšetriť ešte pečeň, pankreas... aj krvné testy, aj zobrazenia. lebo je to divné...

oliii123
17. aug 2024

Dajte si spraviť aj SIBo dychový test .. ja som mala roky nafúknuté brucho tiež tak ako popisujete ale teda mám už sj iné pridružené tráviace problémy.. ale to nafúknuté brucho najviac asi so siba

izabel_a
autor
17. aug 2024

@oliii123 a kde sa da taky test prosim spravit?

kiki68
17. aug 2024

@izabel_a ja mam potvrdene lekarom, Ja som isla na gastro s tym, ze uz sa to nedalo vydrzat. Zial mam aj syndrom drazdiveho zaludka a nejaku anomaliu zlcnika. Nejak sa mi dokaz zlcnik stocit tak, ze nevie dobre pracovat a potom zase naspat. Od 18 to riesili c nakolko na sono raz bol a raz nebol, Ale na Kramaroch na to prisli. Tiez je to nejaky syndrom s ofiko nazvom. Vraj raritny. Hlavne ja som trpela od dietata. Ale zas kamoska sa do mojho stadia dopracovala za cca rok stresom. Dalsia sa stresom dopracovala ku crohnovi, uz nema cast creva

izabel_a
autor
17. aug 2024

@lonely66 este som zabudla dodat ze mi robili aj testy na kalprotektin a to mam tiez v poriadku ale neviem teda co odhaluje ten kalprotektin

ctrl
17. aug 2024

@izabel_a jeden z jeho x článkov , takisto máva výborne podkasty a v skupine čo som ti písala ti poradí ako sa zbavia problémov , len cez víkend sa nedá pridať do skupiny až od pondelka .
Mne veľmi dobre poradil Neberiem už žiadne lieky .

izabel_a
autor
17. aug 2024

@ctrl a ty si mala tiez takyto problem ako ja?

ctrl
17. aug 2024

@izabel_a nie iné , mala som malo traviacich enzýmov

ctrl
17. aug 2024

@izabel_a a zápal zaludka

oliii123
17. aug 2024

@izabel_a dajte do Google .. robia to gastroenterológovia aj alergologovia ale nie všade.. skúste pozrieť vo vašom okolí.. stojí to okolo 25€ dychový test ..

izabel_a
autor
17. aug 2024

Skusim ist este na Sibo test a na krv ale ak ani toto sa nepotvrdi tak uz naozaj neviem co s tym

noro98
19. aug 2024

Liek na IBS neexistuje musíš si nájsť sama čo ti pomáha... niekto trpí ibs koli stresu a úzkosti niekto zo stravy niekto aj aj ... ja to mám zo stravy ak zjem pečivo je mi zle nadúva ma niekedy aj idem na wc ... mne dosť pomohol kefír ale nepi ho často taktiež vyskúšaj čaje mätový,harmanček,horký žaludočný čaj ale zapeká z neho tak bacha prípadne stomaran čaj z lekárne , kvapky iberogast alebo švedské kvapky vyskúšaj aj s alkoholom aj bez uvidíš.. probiotika hmm laktobacily 9 kmenov alebo probiofix tieto mi najlepsie ucinkuju .. doktori ma vyšetrili už intoleranciu aj alergiu vylucili no ajtak mi je zle z peciva niekedy je to horsie inokedy to zvladnem lavou zadnou ... nepi bublinky vykasli sa na sirupy sladene napoje energy atd.. Pi cistú vodu a vela jedz vlákninu dostatok zeleniny a ovocia nemalo by ta naduvat mne pomaha klasicka salatova uhorka mrkva varena taktiez vyskusaj ovsene vlocky oni dost v crevach viazu na seba bordel hmm co take este no skus zajst za psychologom ci psychiatrom ci kym nech ti da nejake antidepresiva alebo nieco na psychiku aby si nestresovala povec aku mas chorobu a ze ta to obmedzuje a bla bla .. taktiez nefajci a nepi alkohol ako je vino napr mne len pivo povolila na prerobenie zaludka :D

noro98
19. aug 2024

Ešte som zabudol pohyb prechadzky na cerstvom vzduchu nejaky ten sport co ta bavi aby si prisla na ine myslienky dostatok spánku nájdi si ten čas na kvalitny spanok pri spaní sa snaž neležat na bruchu co sa tyka stravovacích navykov jedz pomalsie najdi si cas aj na to jedlo pomalsie jedz nehltaj nerozpravaj pri tychto dvoch ide do tela vela vzduchu takze aj s toho ta moze naduvat pokial ta naduva zrob si dennik z akych potravin a snaz sa obmedzit pripadne dieta na urcity cas ja bojujem uz s ibs 2 rok ked som este nevedel co mi je bolo to hrozne napil som sa vody a uz som letel na wcko niekedy aj 2x po sebe od stresu po vysledkoch som sa trochu ukludnil lebo doktori s usmevom mi povedali ze mam crevo vporiadku a ze nebolo ani co odobrat na histologiu ... nejako proste musíš príst sama co ti pomoze mne robi najviac dobre matovy caj a kefir taktiez vyskusaj oo ano s tym som zacinal na prazdny zaludok prevarenu vodu do pohara si daj dva koliecka citronu aj s kôrou a zalej vriacou vodou bez cukru proste to vypi 2-3 dci uvidis po 15 minutach som sa citil uuuplne inaksie