Študent študujúci v zahraničí a preventívna prehliadka na Slovensku

zuzuzu3
14. jan 2020

Ahojte, vedel by mi niekto prosím poradiť ako je to so zdravotnou starostlivosťou, resp. s preventívnou prehliadkou na Slovensku u študentov študujúcich v zahraničí ? Dcéra tretí rok študuje v Anglicku a príde na pár dní domov. Má na Slovensku nárok na preventívnu prehliadku ? Ďakujem za odpovede 🙂

abbey1
14. jan 2020

@zuzuzu3 Áno. Ak je tu ďalej v systéme zdravotného poistenia. Teda, ak ste dokladovali na zdravotnej poisťovni, že študuje na škole, ktorá je uznaná aj na Slovensku. Ak by nie, musíte si platiť zdravotné, aby mala nárok na zdravotnú starostlivosť.

abdn16
15. jan 2020

Ak ma stale slovenske poistenie tak je pacientom stale na SK, cize ma narok na vsetko.

zuzuzu3
autor
17. jan 2020

@abbey1 Ďakujem za odpoveď. No dcéra pred nástupom do školy v Anglicku asi dva mesiace pracovala a vtedy bolo zrušené zdravotné poistenie na Slovensku. Potom už bola a je len študent. Keď sme to poistenie teraz chceli obnoviť lebo dcéra príde na pár dní na SK a chcela by ísť na preventívku, tak nám pani v poisťovni Dôvera tvrdila, že pokiaľ má v Anglicku pridelené to ich sociálne číslo, tak nemôže byť poistená aj na slovensku. Dcéra ale tvrdí, že v tom nieje zahrnutá zdravotná poistka, tak neviem :( Ževraj tu môže byť iba ako samoplatca :(

abbey1
17. jan 2020

@zuzuzu3 Povedala vám hlúposť. Dcéra je tiež v UK. Tam má pridelené cus a nárok na zdravotnú starostlivosť. Tu sme na poisťovni dokladovali potvrdenie o návšteve školy a v systéme si oni vyhľadali, že je škola uznaná našou krajinou. A normálne má ďalej poistenie bezplatné ako študent tu na SVK a aj v UK.
Dcéra má všeobecnú poisťovňu. Majú tie info na svojej stránke, ja som tam i volala na infolinku, i vybavila dcéra osobne na pobočke.
Keď je dcéra riadnou študentkou a škola uznaná, má nárok. Zoznam škôl je na stránke ministerstva.

abbey1
17. jan 2020

@zuzuzu3 A dcéra ďalej v Anglicku pracuje na zmluvu?

abdn16
17. jan 2020

@zuzuzu3 pokial viem, NINka sa v UK nedajú zrušiť.aj keby 20x opustila UK a išla žiť inam a potom sa vrátila, stále by sa vrátila k tomu istému číslu... na gov.uk by mala mať napísané, či je zamestnaná alebo nie, pokial nie je, tak nevidím v tom problém. treba len vytlačiť papier. pokial je zamestnaná, tak platí zdrav. odvody, tým pádom má dvojité poistenie. ale pokial nie je zamestnaná, tak môže si obnoviť zdravotné poistenie na Slovensku

zuzuzu3
autor
18. jan 2020

@abbey1 nie, nepracuje, to len pred nástupom do školy asi dva - tri mesiace.

abbey1
18. jan 2020

@zuzuzu3 Tak ma určite nárok na bezplatné poistenie u nás. Zavolaj si na infolinku, pozri stánku poisťovne.

zuzuzu3
autor
19. jan 2020

@abbey1 ďakujem pekne, zajtra tam určite zase zavolám 🙂