Strach zo zubára

0550
19. apr 2017

ahojte žienky
troška take trapne ale skusim sa vas opýtať ako ste riešili otazu zubar ked sa mate strach???
ja mam hrozny strach mala som zubara čo sa nevedel chovat naposledy som tam bola cca 4-5rok a už asi druhym rokom uvažujem ist noo len ja mam problem sa len objednať ☹ uolne som mimo len tak a spokojnejšia sprava bola to že zubar šiel už na dochodok ale kartu mam pri takej čo určite ale určite nevkročím :-/ našla som si jednu čo by som jej zavolala / ešte som nie ale idem skusiť či by ma nevzala ..viem že určite mam kaz ..možem si vypýtaťaj injkciu ked len vrta??? či ako ? ten bývaly mi nič nechcel dať iba ked trhal☹ je možne aby som si ju vypýtala a bez problemov mi ju pichla ??a aotazka ako sa sama pomoct aby som šlááááá aby som sa dokopala do kelu ☹

sissy27
19. apr 2017

@0550 áno, injekciu ti na požiadanie dajú už asi kdekoľvek, samozrejme za príplatok... ale bohužiaľ, pokiaľ tam máš zápal, tak ti je to prd makový platné...
a strach zo zubára? oveľa väčší strach by som mala z hnilých bezzubých úst...
existuje aj ošetrenie v sedácii alebo celkovej anestéze (samozrejme nie je to zadarmo a má to svoje riziká), skrátka tých možností, ako si udržať zdravý funkčný chrup je dosť...

sardinka336
19. apr 2017

@0550 proste sa objednaj a chod. Včera som pozerala pri zehlení to ,,O 10 rokov mladší,, a chceš tak dopadnut? S takymi zubami hnilými, čiernymi? Alebo nijakými? Ta zena mala tušim okolo 30 a zubar jej vybral 7!!!! zubov!!! Nehovoriac o tom ze pohlad na mladeho človeka s ,,prazdnou hubou,, je zalostny. Poškodene zuby su vstupnou branou pre rozne infecie ktore ti idu do tela, skratka dnes uz ked si mozeme zubarov vyberat tak si ja osobne vyberam. Tiez sa bojim tiez to nemam rada, tiez mi srdce bucha ked tam mam ist...ale toho ze si zanedbam zuby, pripadne pridu nejake bolesti koli tomu tak toho sa ja bojim viac. Dnes uz si normalne mozes vypytat injekciu, ja si davam vzdy ked mam niečo hlboke a v pohode, načo sa trapit ked nemusim? Ved si to platiš, tým zubarom to moze byt jedno. Ak sa velmi bojiš tak chod s kamaratkou, muzom nech ti robí doprovod a taku podporu.

0550
autor
19. apr 2017

@sissy27
@sardinka336 dakujem ...takuto odvahu som mala pre d 4rokmi oki už som volala zatial nedvihaju adrenalin stupa je totak musím sa dokopať dakjujem

sardinka336
19. apr 2017

@0550 to dáš!! TO poznám ked to nedvihaju tak som zrelá na Lexaurin...nervy pracuju, srdce bucha, hlas sa strasie....a ked to po dlhšej dobe dvihnu tak ako by ma zasiahol elektricky šok, par sekund ehm, ticho...a potom uz to ide...skratka začať!
Ja sa niekedy čudujem ako som mohla 3x porodit bez epiduralu...😀

sissy27
19. apr 2017

@0550 a ešte taký detail - čím viac to budeš odkladať, tým horšie pre teba... netuším, v akom stave máš chrup teraz, možno len jeden malý kaz, takže to bude raz-dva, ale ak to necháš zájsť príliš ďaleko, tak bude väčšia bolesť, viac problémov, väčšia záťaž aj pre peňaženku...

@sardinka336 tiež som to včera videla, a nech sa na mňa nikto nehnevá, grcať sa mi z nich chcelo, z obidvoch... ona mala 25 rokov a ústa ako jaskyňa netvora... a darmo sa bude vyhovárať na genetiku, to nebolo niečo, čo sa jej stalo zo dňa na deň, ani v priebehu týždňa či mesiaca, to bolo dlhodobo zanedbávané... on to isté... a žiaľ, takýchto prípadov nie je málo ☹

0550
autor
19. apr 2017

@sardinka336 hehe 🙂 už som druhy raz a nič :-/ nevadi skusim ešte potom zajtra a tak ved sa dovolam raz prave som chcela napísať že tie porody som zvladla ako tak tak hadam aj zubnu ,,,

0550
autor
19. apr 2017

@sissy27 dufam že 1-2kazy idem na to asi som potrebovala trocha odvahy dakujem

lilyianka
19. apr 2017

@0550 ja mam tiez strach so zubara,lebo som tiez mala rozne nrprijemne skusenosti....ale za posledne roky,nevravim,vzdy mam strach,ale uz je to o vela lepsie....nasla som si skvelu zubarku,mladu a velmi prijemnu a empaticku...vsetko jr to len o pristupe doktorky a sestricky k pavientke...nech mi ide robit cokolvek,vyputam si injekciu...pred tyzfnom mi len opravovala plombu na mrtvom zube a aj tak som si stala za tym,ze mi ju pichnut musi..a nemala problem....
Takze uplne v klude vzdy ak budes potrebovat injekciu si vypytaj...ci ti bude vrtat,opravovat,trhat,cistit kanaliky,tahat nervy...tymto vsetkym som si presla a to mi mozes verit nic som necitila 🙂

0550
autor
19. apr 2017

@lilyianka dakuejm pekne 🙂 zlata si

sardinka336
19. apr 2017

@0550 ved ty si ten strach uz teraz prekonala!!!! Niekto ani nezavola....a ty ano!!

0550
autor
19. apr 2017

@sardinka336 draha moja to je len ked sa dovolam to bude ...a ked tam pojdem bez dušičky tak som zvedava asi dnes ani neordinuje ked nedvihaju tam kto vie

bonovka
19. apr 2017

@0550 musím sa smiať..presne túto tému som chcela aj ja dnes otvoriť a ešte sa aj voláš ako ja a približne rovnaký vek.. 🙂)))))) ja teda musím zubára navštíviť podstatne častejšie, lebo pri druhej dcérke sa mi kvalita chrupu veľmi zhoršila..ale idem tam len vtedy, keď mám už bolesti a lieky nezaberajú..

bozzie
19. apr 2017

No moja ja tiez moc zubarov nemusim a odkladam ich navstevu co to da, no v poslednom case neviem, ci vymenili injekcie ale ked mi ju pichne tak si moze v mojich ustach robit co len chce.To mi dost pomohlo odburat strach zo zubara ako samotneho. Treba sa len zatat snad nechces trpiet☹

0550
autor
19. apr 2017

@bonovka hehe no tak sme sa stretli 🙂 mali by sme spolu isť za ruky 🙂 hej som aj ja taka vravim cca 4roky dozadu som dostala odhavu a šla som ale vetdy zase niečo vo mne ako keby utalo a nešla som pohotovosť určite nie tam nechcem isť a ked už teraz aj ten zubar na dochodku snažim sa dakoho najsť :-/
@bozzie nie nie nechcem trpieť tak vraviš že su take že necitiš?? taku potrebujem aj dvojitu lebo ja tam odpadnem bo čo ....dakujem

janulik2008
19. apr 2017

neboj. ja som tiez pokakana zo zubara ked som bola mala mala som taku zubarku ze skoda hovorit. neskor ma mama dala k druhej sice uz dospelackej ale bola super. ked aj ta odisla prisla taka mlada a ze to sa nedaju zuby opravit atd. Chvalabohu aj ona odisla trz chodim ku primarovi a zrazu zuby opravene. inak az mi zablombovali a vypadla mi plomba nechavala som tak zo zuba sa mi odlomilo a skoncila som na stomatochirurgii ... dali injekciu vytrhli a je to ok. min rok ma tiez bolel zub pred Vianocami ... teda nebolo to strasne ale pobolieval a sla som kedze bolo pred sviatkami. strach som mala ale sla som dal plombu a mam pokoj 🙂 neboj zvladnes 😉

bonovka
19. apr 2017

@0550 no a mňa presne teraz začal bolieť zub, ktorý mi pár mesiacov vzad zubárka vyvŕtala až na samé dno a dala do neho hojacu vložku..mala som s tým ísť cca po dvoch týždňoch..ale nebolel, takže som nešla..a teraz sa ozval. :(

miriam11
19. apr 2017

@0550 ked si zvladla 2 porody, zubara zvladnes lavou zadnou🙂 Neboj sa, ked prides dnu, hned si pytaj injekciu🙂🙂🙂 daju Ti ju, vsak si aj zaplatis🙂 potom kazdy rok chod na preventivnu kontrolu, vyhnes sa takymto neprijemnostiam ako su bolesti zubov. Drzim Ti palce

maxiva
19. apr 2017

Ja som mala tiez vzdy obrovsky strach zo zubarov...akoze kazda navsteva bola pre mna utrpenie.a najlepsie hladky zubarov,ze to mam vydrzat bez injekcie😐ale to uz bolo davno..teraz chodim ku sukromnikovi a som velmi spokojna,nic necitim,ani ta injekcia neboli.nevravim,ze si to uzivam,ale neda sa to porovnat😉

maxiva
19. apr 2017

*hlasky

jana_eyre
19. apr 2017

Aj ja mavam strach zo zubara.. Bola som naposledy pred 2rokmi po velmi dlhej dobe.. (ako decko som si zubarov uzila az az, kedze som mala strasne krivy chrup) A bolo to tak, ze som casto myslela na to ze by som uz mala ist.. A vzdy bolo nieco dolezitejsie az kym ma strasne nezacala boliet sanka.. Ked som googlila co to moze byt, tak som sa tak zlakla, ze som hned zavolala novej zubarke.. 😁 nebolo to vobec take strasne, ja som ani uz nemala strach zo zakroku ako z toho ze mi da pocitit ze som blba ze som tak dlho nebola..

Nakoniec som mala dva kazy, jeden mi opravila a druhy ma poslala na rengen.. Kedze som sa zabudla objednat zas som to nechala zajst daleko a su to zas 2roky.. Ale uz sa odhodlavam, len povedzme si uprimne, pri tych cenach sa vzdy najde nieco co je dolezitejsie zaplatit ako zuby, ktore nebolia 😅

gondyo
19. apr 2017

lekár by mal urobiť všetko pre to aby bol zákrok bezbolestný,za štyri roky sa myslím aj zubné lekárstvo zdokonalilo,ale záleží od lekára,tí starší sú za overené praktiky,robia roky rovnako,hlavne nájst dobrého zubára a prívetivú sestričku,tiež máme strach zo zubára,aby sme nezdrhli z čakárne dali sme si sedatif pc...odporúčam

flofi
19. apr 2017

Tiež som mala taký problém, roky bez kontroly či ošetrenia, kazy sa nakopili, no kým nebolelo neriešila som. Potom to ale prišlo, tak som sa objednala k zubárke kde chodia aj naši. Už v čakarni mi bolo na odpadnutie, ked ma zavolala narovinu som jej povedala ako dlho som u zubara nebola, že sa veľmi bojim kvôli zlemu zažitku z detstva. Pochopila ma, mala ku mne zrejme iný pristup ako k bežným pacientom.
V prvom rade som si musela uvedomiť že ak to nevyriešim, bude to horšia bolesť, ako keď to chvilu pretrpím u nej a budem mať pokoj. Pre istotu som si vzala pred vyšetrenim tabletku na ukľudnenie Guajacuran ktorý mi odporučila obvoďačka ked som jej vysvetlila môj strach. Len je z neho unava a nesmie sa po ňom šoferovať. Na užitie som upozornila aj zubarku.
Bolesť znášam celkovo veľmi zle , no musím povedať že to u nej nebolo až také strašné ako som čakala. Po odbere krvy z prsta ma kriesili, ale u zubarky som sa držala, prv mi dala nejaku horku tekutinu okolo zubu aby som nič necitila, potom som si opýtala injekciu, ani ta velmi nebolela, skor len ako tlak. Potom už si mohla robiť hocičo, po chvili som sa upokojila. Išla som tam ešte zo tri krat po sebe na dokončenie a už som sa nebala.
Veľa je to aj o prístupe lekara, ako s pacientom komunikuje, takže si vybrať spravneho a budeš tam chodiť doslova s radosťou. Držím palce

17alexis
19. apr 2017

@0550 aj ja som sa bála zubárov (rodičia ma tak naučili, že k zubarovi sa chodí už keď je zle), teraz už rok chodím pravidelne k jednému Arabovi a ten je úžasný. Injekcia je samozrejmosťou, akurát sa ho bojí moja peňaženka, nakoľko platím za zub okolo 150€. Mám veľmi pokazené zuby.

lilyianka
19. apr 2017

@0550 hlavne prekonaj strach...tych par minut sa to rocne da v kresle u zubara vydrzat a nie kazdy rok ti na preventivke musi najst nejaky kaz...raz alebo 2x rocne dentalna hygiena,kup kefku curaprox,jednozvazkovu ci medzizubnu kefku,zubnu nit a ver,ze zuby budu ok 😉
Snad nechces kvoli strachu skoncit ako niektori ti ludia z relacie o 10rokov mladsi...kazdy z nich tam ma problem s chrupom a vcera tam bola 25r baba a 33r chlap a v ustach cista katastrofa...tym sa nejdem vysmievat,len mozno mali smolu na zubarov alebo nevedeli prekonat strach,pretoze neverim tomu,ze ak by pravidelne chodili na kontroly,zaslo by to takto daleko....a tiez je pre mna vyhovorka,ze na to nie su peniaze...na toti by si ivh ludia najst mali...nevravim,niekto musi pocitat kazde euro,ale aj so zubarkou sa da rozumne dohodnut,ze ak ma clovek zle xuby pekne po jednom mesacne to zacnu riesit..

sisaka
19. apr 2017

Väčšina z nás má zle skúsenosti z detstva, žiadne vysvetlenie, žiadne umrtvenie, arogantný prístup, kričanie...V dnešnej dobe je to o úplne inom, iný prístup, umŕtvia ďasno aby nebolo cítiť injekciu, injekcia úplne úmrtvy zub, takže nič necítiť, nevidím jeden dôvod báť sa ísť k zubárovi a ešte prenášať tento strach aj na deti (tie sa fakt nemajú čoho báť a aj tak sú tu vkuse témy, že dieťa sa boji ísť k zubárovi) Ja chodím pravidelne raz za rok na prehliadku a čistenie a vediem k tomu aj deti, ani jedno sa nebojí a dúfam, že tam budú pravidelne chodiť aj v dospelosti. Nie je nič horšie ako nejst roky na prehliadku a prísť tam, keď už zub boli a často krát už nejde zachrániť, o estetickom hľadisku ani nehovoriac, keď už nie kvôli zdraviu, tak aspoň kvoli vzhľadu tam treba chodiť pravidelne.

miminka91
19. apr 2017

@0550 viem presne ako sa citis, kedze taketo nieco podobne som tiez zazivala. Pred 10timi rokmi som chodila k velmi zlemu zubarovi no nastastie som nasla v sebe tolko odvahy a odisla som od neho. Potom rok som nikomu nechcela ist az ked som mala velmi velke problemy. Tam uz nebolo na vyber, jednoducho som musela. A uz teraz som rada, lebo som si nasla velmi zlatu zubarku, ktora je prijemna a ktora fakt robotu ktoru robi, robi super. Treba len prekonat ten strach a najst zubara, ktory je dobry a ktory sa vie spravat k pacientom

majloo
19. apr 2017

No ja akurat som doma od zubarky, mrtvy zub, cistenie a plnenie kanalikov.....myslis, ze som nieco citila? Take fajne injekcie uz maju, ze som si oddychla tu hodinku. Akurat moja penazenka dostala zabrat.😖🙂 inak prave tato zubarka ma odnaucila mat strach, lebo dosledky zo strachu trpko zaplatim a to doslova. Aj zdravie, a kolko topanok som mohla mat za tie zubne opravy...😉

rusalkablack
19. apr 2017

baby, len chodte, ja som chodila k takemu staremu dochodcovi, a stale som mu hovorila- boli ma vrchna 7 cka, mam ju pokazenu. A on ze nie, to nemate pokazene, to tam mate odhaleny krcok, to vas boli... 2 roky ma takto natahoval, potom som zacala chodit k druhemu, a ten ma poslal na rentgen a sedmicka pokazena az do kosti a sestka vedla nej takisto... Kukali na mna jak na nejaku socku, co sa nestara o chrup.. Obidva zuby isli von...Penazenka horko tazko zaplakala a este horsie zahresila 🙂

bonovka
19. apr 2017

@majloo ahoj.Ty si tehu a dali Ti injekciu??to sa moze? 🙂

majkam6
19. apr 2017

tak ja chodim s manzelom az do ambulancie.doktor vie ze ma chyta z neho panika tak sa bavi s manzelom mna ukludnuje a vrta.inak dnes som bola cistit kanaliky.dnes celkom fajn ale pred tyzdnom ked mi to otvaral tak taky zachvat paniky az az.a ked sa velmi trasiem alebo zblednem tak ma manzel tapne ze prestan neblbni.zvladam to tazko ale dajak.inak tiez porody ci zlcnikove zachcaty zvladam ale toto.len prežit