Strach z vracania

lenkasmajlovaa
28. apr 2024

ahojte, prosim nehejtujte ma, prosim o radu. S manzelom by sme chceli babatko, lenze u mna je psychicky problem - strach zo zvracania. Viem, ze vela zien nezvracia, ale ja mam stale v hlave, ze budem a ja take stavy neviem zvladat psychicky. Uz ked mi je nejak cudne, neviem o co sa jedna, tak sa psychicky rucam. Beriem aj lieky psychiatricke proti uzkosti. S doktorom som vsetko prebrala, ci mozem otehotniet aj napriek liekom, bolo mi povedane, ze ano, takze z tohto hladiska je to mozne. Len neviem, co mam robit s tymto mojim blokom psychickym. Doktor mi povedal na to len tolko, ze tohto ma nikto nezbavi, ked to mam v hlave. Len neviem ako mam s tym vnutorne bojovat a planovat tehotenstvo. Ak ma niektora s tymto skusenost, prosim o radu. Manzel o tomto mojom vnutornom boji vie a on zvracanie berie normalnu vec, takze ma v tomto nevie uplne pochopit, co ja prezivam vnutorne. 😒

tora23
28. apr 2024

@lenkasmajlovaa moja bývalá kolegyňa to mala. Emetofobia. Viem ze ona mala terapeutku, ale to je všetko. Vie tvoj lekár ako "vážne" to je, alebo ma za to ze si len precitlivela. Lebo viem od nej, ze veľa lekárov ju zo začiatku nebralo seriózne

anketkarka
28. apr 2024

@lenkasmajlovaa nebojuj. Keď manžel je ochotný stáť pri Tebe a byť Ti oporou, tak to spolu určite zvládnete a možno sa vyliečiš z toho strachu tým, ako to pekne celé pôjde a budeš na seba hrdá. Tým, že máš podlomené psychické zdravie, tak pre Teba nie je vhodná regresná terapia, aby si zistila odkiaľ Tvoj strach pochádza. Asi to bude z detstva. Škoda, že si nemala šťastie na odborníka, ktorý by skúsil nájsť s Tebou pôvod toho strachu. Ale lepšie je ho prijať, porozprávať sa s manželom o tehotenstve a jeho podpore. Viem, že je to divná rada. Ale možno, že by Ti pomohlo veriť v niečo vyššie. Ak si náhodou veriaca, tak skús dôverovať aspoň jemu, keď sebe neveríš. Ale ak sa na to bábätko necítiš ani s pomocou manžela a niečoho vyššieho, tak to radšej vzdajte. Bábätko potrebuje silnú mamku, aby ono tiež nemalo strach ako Ty.

lenkasmajlovaa
autor
28. apr 2024

@tora23 neviem ako to berie doktor. On mi raz povedal vetu, ze ,, aby si nenasiel druhu, ktora tento problem nebude mat ,, ta veta ma trosku zaskocila od doktora a ked som presadla k sestricke, tak medzi sebou si povedali, ze zacinam vymyslat a posledne mi povedal tu vetu ze mi to nikto nezoberie z hlavy

lenkasmajlovaa
autor
28. apr 2024

@anketkarka lenze, co ked ma to vychyti rano pri cestovani do prace autobusom, alebo v praci :/ je to mozne, lebo od detstva s tym pocitom bojujem a neviem si dat rady

estellas
28. apr 2024

@lenkasmajlovaa Už som to u nejakej ženy počula že mala taký strach zo zvracania. Takže určite nie si jediná.

zuzikak
28. apr 2024

ak je to strach tak tvoj lekar ti mal povedat, ze sa s tym da bojovat. Skus si tu situaciu predstavit a popremyslat. Ak by si zvracala, co najhorsie sa ti moze stat ? Neumries z toho urcite. Maj pri sebe sacky na zvracanie (kludne papierovy a na vrchu igelitovy), vodu, cukrik alebo zuvacku. Aspon budes mat istotu, ze ak by si zvracala tak si zabezpecena. To ti pomoze byt v klude. Naviac to zvracanie nikdy nejde zo sekundy na sekundu. Isto by si vedela sa minimalne posunut aby si nezvracala na niekoho. By si citila, ze sa ti buri zaludok. Okoliu tiez mozes ihned povedat - prepacte nie som chora ale tehotna. Pochopia ta. A kto nie, je debil. Snaz sa sediet co najviac v predu pri otvorenom okne alebo aspon dverach (tie sa otvaraju takze aj v horucavach by si mala prisun kysliku). Tak isto mozes bojovat proti zvracaniu - existuju zazvorove lizatka, ktore tehotnym proti nevolnosti pomahaju, mozes si napiec zazvorove kekse a pomaly pohryzkavat...Ak by bolo velmi, velmi zle, ze chodis ako grcajuca Barbie tak sa na prve mesiace tehotenstva mozes dat vypisat na PN. Okolo toho 3. mesiaca uz zvracanie ustava a aj tvoj strach bude logicky o dost mensi.