Starostlivosť o "otvorený" zub po vybraní nervu

kacusik69
15. mar 2013

Ahojte maminy, ktorym tahali nervy zo zuba/ov a zubarka im to nechala "otvorene" - ako ste riesili cistenie zubov - obzvlast teda tych otvorenych? dala mi taku ihlicku (to s cim taha nervy), neboli to, necitim nic, ale ostalo mi na odpadnutie :-/ skusila som "mensie zlo" - tenucku medzizubnu kefku, to bolo lepsie, len neviem ci to je "vhodne riesenie" ci si tym pripadne necistoty nemozem zatlacit hlbsie... okrem toho vyplachujem samozrejme vodou aj ustnou vodou po kazdom jedle a snazim sa jest skor tekutejsiu stravu... Dakujem za kazdu odpoved!

katka1981
15. mar 2013

A to akoze mas ten zub uz dorieseny? Ved to sa malo vycistit a nasledne hned ti mali zub uzavriet, pretoze ti hrozi infekcia a zapal. Ak toto tvoj zubar povazuje za riesenie tak ho prosim ta cim skor zmen.

kacusik69
autor
15. mar 2013

@katka1981 takto... 8.2. mi vyberali nervy z dvoch zubov... 14.2. som bola nasledne na cistenie - dala mi tam hojivu vlozku, zavrela... 5.3. som bola na druhe cistenie - opat hojiva vlozka, zavrela... chcela mi tam dat korenovu vypln ale kedze ma to bolelo - bol tam zapal/hnis, nemohla to zavriet uplne... dnes som bola opat na cistenie s tym, ze ma to boli - opat zapal/hnis, tak mi to nechala otvorene aby mi to volne vytekalo von - keby mi to opat zavrie bolo by to ovela horsie... - toto je bezny postup! - kazala mi to cistit, vyplachovat... v stredu idem opat - uvidi sa ci tam stale ten hnis je alebo nie, podla toho predpokladam ze mi da este hojivu vlozku, prip. zavrie cely zub (korenova vypln + plomba) ... toto robia bezne zubari ak tam mas hnis, nemozu ti to zavriet... akurat sa treba potom viac starat o hygienu aby sa ti tam nejaky "bordel" neusadil - a to potrebujem vediet ze ako... to je vsetko...

nelly912
15. mar 2013

mne ťahali nervy a zub hneď zavrela zubárka....ale dala tam takú "liečiacu" výplň, nezatvárala to na fix, ak by náhodou niečo vyskočilo a bolelo......potom mi to vybrala a dala pevnú výplň.....a je to v pohode

kacusik69
autor
15. mar 2013

@katka1981 na cistenie sa chodi aj viac krat, musi sa kanalik rozsirit natolko aby sa tam dala dat korenova vypln... akurat ze mne to hnisalo, tak to poriesila takto - ale ako som pisala, je to normalne...

kacusik69
autor
15. mar 2013

@nelly912 tak tak... to iste robila aj mne a mne sa prave stalo to ze mi to zacalo hnisat, zapalilo sa to... preto mi to nemoze zavriet a nedavala mi ani liecivu vlozku, lebo to musi najprv "slobodne" vytiect vonku... co by cez vlozku tazko vyslo... samozrejme treba dodrziavat zvysenu hygienu a toho sa bojim - ci to robim spravne... vid uvodny prispevok... potrebujem vediet "ako na to" aby som predisla opatovnemu zapalu, resp. si nevyrobila este horsi...

nelly912
15. mar 2013

@kacusik69 no, a keď už tam nie sú nervy....teda citlivosť tam nie je....nedá sa to riadne kefkou vyčistiť? Ako hovoríš to by sa ti potom hnisavý absces vytvoril, keby že to uzavrie....Mojej malej dcére opuchla tak polovica tváre a nevedeli sme z čoho.....nič ju nebolelo....a švagriná je zubárka a ona jej ten zúbok navrtala a opuch ustúpil....čiže tiež to mala takto otvorené....ale neviem či jej z toho niečo vyšlo.....
Ak tam niečo tuhšie vojde do tej dierky , tak asi to vybrať iba špáradlom :( neviem .... a vypláchnuť ústnou vodou, lebo ako ináč?

kacusik69
autor
15. mar 2013

@nelly912 no ona mi dala tu ihlicku, ale prislo mi z toho zle... neviem preco, mozno len taky blby pocit, lebo inak ma to neboli ani nic... tak som tu kefku malicku medzizubnu skusila, trosku som vycistila ale bojim sa aby som to nezatlacila nejako - tie pripadne necistoty... tuhu stravu velmi nejem, po kazdom jedle si to vyplachujem vodou aj ustnou vodou, takze myslim ze to riziko je male... ale nahoda je blbec :-/ ide mi vlastne o to pouzitie medzizubnej kefky na tento ucel, ci mozem, aby mi to nesposobilo problemy... lebo s tou ihlou sa asi neskamaratim - ine je ked mi to robi zubarka a ja sedim/lezim v kresle ako sama sebe postojacky pred zrkadlom 🙂

nelly912
15. mar 2013

@kacusik69 ja si myslím že tam nejak veľmi infekciu zaniesť nemôžeš....to by si musela až do koreňov niekam špárať......asi pokračuj len tak ako to robíš....nemyslím si že by si z toho nemala mať problém....ako hovoríš.....ja som MVDr. a videla som už kadečo....myslím na chirurgii, patologii, pôrodnici....krv , a všetko možné.....ale keď vidím nejaké blbé malé zranenie alebo niečo hnusné čo bolí ....je mi blbo....a pritom znesiem teda dosť....len si predstavím v duchu ako to bolí a prebehne po mne mráz ....to je ako s tou tvojou ihlou 🙂

kacusik69
autor
16. mar 2013

@nelly912 mne ihly, krv ani nic podobne extra problem nerobia, preto nechapem tu reakciu 🙂 dakujem kazdopadne za rady, budem pokracovat teda takto, snad to nie je zle 🙂 este raz vdaka, dobru noc! 😉

nelly912
16. mar 2013

držím palce 🙂

katka1981
16. mar 2013

@kacusik69, nepisala si o ziadnej vyplni v urivku. Kup si condrosulf ustnu vodu, ma silne protizapalove ucinky a skus si to vystrekavat striekackou alebo len rob vyplachy zatial

katka1981
16. mar 2013

@kacusik69, prepac corsodil som myslela, condrosulf su lieky na klby 🙂 pri artroze a osteoporoze.

kacusik69
autor
16. mar 2013

@katka1981 vyskusam, dakujem 🙂

kristiii
16. mar 2013

@kacusik69 ahoj presne takto som na tom bola so zubom po vianociach, mne ho kázal vycucávať, neviem ako to popísať, no proste aby si ten hnis z neho vyťahovala a vyplúvala a čistila som si ho len normálne kefkou a často vyplachovala. Ono sa ti tam možno usadí nejaká potrava ale to ti potom zubár vyčistí

danjelca
16. mar 2013

no práve podobne idem riešit..práve som zistila že miodumuera druhý zub-dvojka hore 😒 Na konci tehu mi takto odumrela jednotka. Čakám na pondelok nech mi to otvorí...a čo sa týka čistenia, mne nedala žiadnu ihlu a párkrát som si to čistila tou medzizubnou..

kacusik69
autor
16. mar 2013

@kristiii jj mne to kazala tiez, len som to nechcela viac-menej pisat aby ma tu nezvozili ze je to "nechutne" - ale to k tomu zial patri... takze to robim aj ja... a ja viem ze sa mi tam aj napriek riadnej hygiene moze nieco dostat, ja len aby sa mi to nezhorsilo - nezapalilo, nezahnisalo este viac

@danjelca no na prednych zuboch neviem ako to je, z ktorej strany (asi zo zadnej?) ti to otvori... takze neviem ake su tam moznosti dostat sa s medzizubnou kefkou... mne sa tam akurat zmesti ta najtensia... len sa bojim ze ako je ten "prechod" od tej "diery" ku kanaliku aby som si to tou kefkou neupchala... o to mi ide... mam to sice zadne zuby, ale aj tak o ne nechcem prist 🙂 uz nemam obe horne 7micky :-/ (jednu vinou zubara - novacika - ale tak to na veci nic nemeni, proste ich zial nemam) a toto mam 5 a 6 hornu... takze by mi teoreticky chybali uz 3 horne zuby na jednej strane a to nechcem... ja mam zle zuby po mame, zial... ale dopadnut ako ona (v 24 mostik - ale inak ma svoje zuby) nechcem...

danjelca
16. mar 2013

@kacusik69 ano otvára to zo zadnej strany...pred zavretím ti to ona ešte poriadne vyčistí čiže aj ked sa ti tam niečo dostane, odteká to von čiže sa neboj....pred uzvaretím ti to ešte raz vyčistí všetko vyberie..tak kldne čisti ako môžeš.
Tak mna to neskutočne štve dva predné zuby mrtvé a to mám pomerne dobrý chrup aj geneticky OK.

kristiii
16. mar 2013

@kacusik69 nechutné či nie, zrejme je to to najefektívnejšie čo sa dá s takým zubom robiť keď nám to zubári kážu 😝 Inak mne odkedy sa malý narodil tak mi odumreli už asi 3 zuby a to také čo som s nimi predtým nemala absolútne žiadny problém, ani vrtané neboli nič. No a čo, hlavne že kúšu 😀

kacusik69
autor
16. mar 2013

@kristiii tak ja vrtane mam, dokonca uz aj dva vytrhnute ako som vyssie pisala... ale "mrtve" zuby mam len tieto... ale mas pravdu, hlavne ze kusu 🙂 a ja viem ze je to normalna vec, tak ale predsa len ak su tu nejake "citlivejsie" povahy, aby nebol problem he...
@danjelca dakujem za upokojenie a rady 🙂 kupila som si teraz este malicku striekacku s tenuckou ihlou a preplachujem si to aj tak - s ustnou vodou a jedna baba mi poradila peroxid (ten lekarsky) tak vyskusam 🙂 snad bude fajn, ja stresujem len preto ze uz s tym chcem mat klud a preto nechcem spravit nieco co by nebolo dobre...

DAKUJEM DIEVCATA 🙂

oros
16. mar 2013

@kacusik69 normalne si vzdy po jedle vysparaj obycajnym sparatkom. neboj sa, nic sa ti nestane, presne ako ti niekto pisal, zubar ti to zas precisti, tak sa nic neboj. mozes si to preplachovat aj Curaseptom.

mambba
16. mar 2013

mne vzdy takto pri otvorenom zube lekar povedal, aby som to vycistila ako sa len da a na den, ked clovek nieco je, si tam dala kusok vaty.. tak som mohla jest bez problemov a nic sa dnu nedostalo.. ak aj vytekal odtial nejaky bordel ta vaticka to zachytila a na noc to ostavalo volne.. a takymto systemom sa da fungovat bez akejkolvek infekcie dost dho a bezproblemovo. je to urcite lepsie ako si tam po kazdom jedle sprtat sparatkom, lebo tym skor len zatlacis zbytky jedla dnu do otvorenych korenov.

mimo365
15. nov 2013

Ahojte, mne dnes robil mrtvy zub hornu 7ku a vycistil 3 korene. Tiez mi odporucal vatu pred jedlom natlacit do zubu a uplne zakryt tie kanaliky, aby sa tam nedostala strava. Potom po jedle vyplachnut. Akurat z casovych dovodov ma zoberu az o mesiac na dalsie riesenie, takze si uzijem vatovania a preplachovania :(

ada510
16. nov 2013

@kacusik69 ahoj konečne téma pre mňa som zubná sestra už 5 rokov takže už som si toho užila a sama som toto aj zažila na vlastnej koži🙂 takže tvoj zubár je fakt divny my sme to nikdy nedávali pacientom aby si mŕtvy zub sami čistili to je totálna blbosť to že tí zub nechal voľný znamena že sú pod ním este plyny čo musia vyst von stačí ked si z vary spravis malú gulicku a zas si ju cez deň do živú aby sa tí tam nedostalo jedlo večer či ju vyberies a zuby normálne umyjes a ráno zas takýto zub by mal zubár raz za tyzden vyčistiť aspoň 4 krát a potom zaplniť koreňovej kanaliky a následne dať plombu...tieto zuby sú krehké tak si do neho moc nebabri zbytočne a dúfam že tí to aj zrendgenoval či tam nemáš hnis takzvaný fokus...AK by si niečo potrebovala nápis mi správu alebo tí dám číslo a môžeš mi zavolať;)

kacusik69
autor
16. nov 2013

@ada510 je to viac nez polroka dozadu ale dakujem... Ja som nezniesla ani tu vaticku tam, preto som si to po kazdom jedle cistila a sama... Nakoniec mi ten jeden, 6tku museli aj tak vytrhnut lebo bol 4 korenovy a ten stvrty koren bol tak skovany ze ho nebolo ani na RTG vidiet a ten robil problemy... Medzicasom mi odumrel nerv, sam od seba uz vo vrtanom zube, v hornej prednej dvojke, na cistenie som chodila pravidelne od jula, neznasalo mi to akykolvek uzaver az mi ho konecne vyplnili korenovkou a zaplombovali v oktobri... Medzicasom stale volny, doma som si ho cistila sama ihlickou od zubarky a preplachovala cez kanilu roztokom od nej na dezinfekciu...

kacusik69
autor
16. nov 2013

@ada510 pre mna stale lepsia volba takto ako ist na resekciu...

zuzi0110
16. nov 2013

@kacusik69 tak toto moja doktorka už dávno nerobí pokiaľ viem. Mne vyberie nerv, vypláchne, natlačí do neho antibiotikú masť na týždeň. Potom prídem skontroluje. Vyvŕta celý kanálik a vyplní. Sa jej normálne nabudúce opýtam že ako to vlastne je. Viem že jednu ošetrovala čo bola u nás na návšteve a doma jej doktorka nevedela čo tam má. 😀 že ona také nepozná.. 🙄

zuzi0110
16. nov 2013

@kacusik69 aha teraz čítam že si ju tam mala... 😀

ada510
16. nov 2013

@kacusik69 ja som bola na resekcii a podľa mňa to bolo horšie ako cisársky:D

kacusik69
autor
16. nov 2013

@ada510 no sice to porovnat neviem, ani jedno som nakoniec nezazila ale resekcia mi hrozila, nastastie to dopadlo fajn aj ked som 4 mesiace chodila na cistenie a aj doma som sa s tym mordovala... Ale uz je chvalabohu dobre, klop klop

ada510
16. nov 2013

@kacusik69 pri resekcii som revala ako malé decko a sitce som mala neplánovanu sekciu bolo to hrozné ale fakt racej druhy cisarak ako recekciu...🙂