Stále sa niečoho bojím

kim2028
5. feb 2022

Ahojte, mám taký problém, že odkedy mám schizofréniu, tak všetkého sa bojím. Ako prekonať strach skoro zo všetkého? Bojím sa ľudí, práce, dá sa povedať, že aj vlastného tieňa a všetkého, čo môže zhoršiť môj zdravotný stav. Je to celé unavujúce stále sa len báť. Môj život je samá brzda a bojím sa žiť bohužiaľ tak, ako by som mal. Myslím si, že vychádza to z podvedomia. Pred 6 rokmi bolo to niečo brutálne odvtedy sa neviem, ako sa naštartovať. Vždy je mi z toho smutno. Pričom viem, že je hlúposť každý rok čakať stále, že sa niečo zhorší, pričom je to celé už roky úplne v pohode. Čo by ste mi poradili? Chcel by som byť odvážnejší, ale zároveň aj ohľaduplný voči rodine a každému koho mám rád...

klara7227
5. feb 2022

Máš schizofréniu už celé roky a si úplne v pohode? Máš strach akože sa ti môže vymknúť z pod kontroly alebo skôr, že niekto ťa sleduje atď? Inak a kedže chodíš pravidelne 6 rokov k psychiatrovi, predpokladám, že aj na hospitalizácie, prečo si im to tam nikdy nepovedal? Veď musíš brať veľa druhov liekov, že ti pridajú aj niečo navyše proti strachu by ťa zabiť asi nemalo.

kim2028
autor
5. feb 2022

@klara7227 Na šťastie podozrievavý nie som. Skôr mám len normálny strach, že čo keď sa mi niečo zle stane a moja nočná mora sa mi zopakuje.... Dávam si len na seba príliš veľký pozor, kontrolujem sa a to ma až zväzuje. Ťahá sa to už 6 rokov od 1. hospitalizácie, ktorá bola veľmi závažná. Druhá posledná o polrok neskôr bola len už pioniersky tábor. Nebolo nutné ma ničoho už zbavovať a išlo len o novšie lieky. Momentálne beriem už len 1 liek a za nejaký akútny prípad ma nepovažujú. V súčasnosti užívam minimum liekov.

kim2028
autor
5. feb 2022

@klara7227
Tiež môj problém je ten, že som OK relatívne. Nálady sú v norme, nikoho sa nesnažím deptať, s každým kamarát. Ku rodičom sa správam normálne. Posledný týždeň som dostal tu radu ohľadom denného režimu (domáce práce) a ten sa snažím dodržiavať. Dosť mi pomáha to, ale cítim, že by som sa mohol posunúť niekde ďalej už...

zojazoja
5. feb 2022

Ty máš tak vaznu diagnozu, ze poradit ti čo ako mas robit asi nie je reálne. Nato su lekari na to určený. Zbytočne tu budes vypisovat kazdy týždeň novu temu ohľadom tvojej Choroby.

kim2028
autor
5. feb 2022

@zojazoja Máš asi pravdu. Na druhej strane lekári nechcú ma ani riešiť. Podľa nich je to dobre. Klinické príznaky choroby nie sú skutočne skoro vôbec prítomné. Zvyšok nezaujíma ich a na všetko, čo im poviem tak buď frázička "Naučte sa s tým žiť alebo súčasť choroby.". Riešenie nie je žiadne... Oni ma dodrbkali tými liekmi kvalitne, ale problémy z nich už neriešia...

zojazoja
5. feb 2022

@kim2028 ved majú pravdu. Pri tejto chorobe NIKDY nebudes ako zdravy clovek, ci mas alebo nemas navonok klinicke priznaky. Ale vždy budes bojovat so svojim vnutrom a svojimi navonok nevidiacimi problémami, napríklad takými, o akých teraz píšeš. Nesnaz sa byt "normalny zdravy".. Nebudes! Mas schizifreniu a si preto az na invalidnom dôchodku. Zmier sa s tým a bude ti lepšie. Naozaj, nezakladaj uz stále nové a nove temy,nezistis nic viac

kim2028
autor
5. feb 2022

@zojazoja Tu len sa pousmejem... :D Ja si myslím, že môžem fungovať aj lepšie. Tomu sa hovorí aj práca na sebe samom. Tvrdo som pracoval na tom, že som v takom stave, ako som. Sorry takých ľudí ako ty neriešim. :D Neyvylučujem, že nejaká tá téma vznikne. Ty tomu nezabrániš hahaha... Mňa nikto a nič nezastaví. Bude sa len to tak rinúť... To budem určovať ja sám a budem sa pýtať, čo uznám za vhodné. Snáď nejaká dobrá duša veľmi dobre poradí... Človek nevie nikdy...

zojazoja
5. feb 2022

@kim2028 🤣🤣🤣😀😀😀 veľa šťastia

marianarem
5. feb 2022

@kim2028 Vyhladaj psychoterapiu. Schizofrenia je tazka choroba, ale suhlasim s tebou, ze sa s nou da zit horsie a lepsie ako s kazdou chorobou. V skratke by som povedala, ze strach netreba nejako potlacat, da sa pozorovat, akceptovat jeho pritomnost a potom ist robit to, coho sa bojis, hoci aj so strachom. Ale naozaj v tomto pripade by som to riesila s terapeutom, ten ta presnejsie navedie, ako na to.

kim2028
autor
6. feb 2022

@zojazoja Ďakujem, aj tebe veľa šťastia v živote. V niečom máš aj pravdu, ale v niečom vôbec...

@marianarem Každý je strojcom vlastného šťastia a osudu. Niekomu ide to lepšie s touto chorobou, niekomu horšie. To je pravda. Mňa vie vydesiť už aj ojedinelý hlas raz za polroka až rok chytím aj to. Na šťastie nezmôže sa na veľa. Pozdraví len nejaká žena po anglicky a odíde. S tým strachom máš pravdu, stačí sa len prekonávať asi... Napr. viem ako som sa bál pred týždňom domácich prác, že budem ako nemehlo a čo všetko zničím v domácnosti. Po týždni môžem skonštatovať, že som robil celý týždeň aspoň 4-5 činností a nepodarilo sa mi zatiaľ nič zničiť....😉