Som závislý na kvapkách do nosa

jaro1234444
19. feb 2022

Zdravím Vás všetkých. Volám sa Jaro a mám 20 rokov. Mam taky problém dlhodobo už ze som závislý na kvapkách do nosa. Užívam ich už asi 6 rokov vkuse. Nemôžem bez nich dýchať. Cez deň to so sebazprením ide ale keď chcem zaspať to je strašné naozaj dýchať ústami a veľmi zle sa dýcha ústami. Nedokážem proste zaspať keď sa aj neviem ako snažím bez nich. Musím si ich vstreknut aj 5-6 krát do jednej dierky aby zabrali. Skúšal som aj slanú vodu ale nepomáha vôbec. Ani iné nenavykove kvapky. Neviem už naozaj čo mám robiť. Už mám aj slabý čuch a nechcem ho stratiť úplne. V nose cítim po dotyku aj bolesť a trocha krvi. Okrem toho že nemôžem dýchať som úplne podráždený aj a myslím len na kvapky a dychanie. Ak prosím vás mate niekto s týmto skúsenosť a ako s tým prestať raz a navždy budem moc vďačný.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bmuller
19. feb 2022

@jaro1234444 vola sa to sanorinizmus. sam si s tym tazko poradis, bolo by vhodne navstivit ORL lekara, ktory posudi stv tvojej nosnej sliznice a odborne ti poradi. a cim skor...

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mandarinka555
19. feb 2022

@jaro1234444 Máš dve možnosti....buď obrovskú, ale fakt obrovskú pevnú vôľu a vydržať. No a druhá možnosť, ísť na plastiku nosovej sliznice, ale poisťovňa to neprepláca.

bmuller
19. feb 2022

@ptmt1011 ono kym este ta sliznica nie je velmi poskodena, tak sa dokaze zregenerovat sama (zrejme po par tazsich dnoch s pocitom upchateho nosa ti to preslo). ale podla toho, co pise jaro... uz to chce lekara, aby odporucil vhodne riesenie
ono v kvapkach (teda typ Sanorin, Otrivin, Nasivin, nie nejake prirodne so silicami a pod.) nie je bordel, ale lieciva s mechanizmom ucinku stahujucim cievky, cim sa nos rychlo uvolni (a bez kvapiek sliznica opat opuchne, cize clovek ma potrebu si to opat streknut, takze moze vzniknut bludny kruh), a je tam upozornenie o pouzivani kvapiek max. 7 dni 😉
https://www.rehabilitace.info/lidske-telo/zavis...

nenne27
19. feb 2022

@jaro1234444 ano, zazila som.v puberte.musela som si ich davat kazde dve hodiny, v skole som sa vypytala na wc a kvapkala si tam.bez nich som nemohla dychat.po par tyzdnoch mi ale doslo ze to nie je normalne, ze som zavisla.sama som sa z toho dostala.je to vela rokov, ale pamatam si, ze to bolo peklo bez nich.strasne trapenie.ked uz bolo velmi zle, natrela som si pod nos nejaku mentolovu mast, co trochu pomahalo.takto som sa z toho horko tazko dostala.vtedy existoval iba sanorin, teraz je tych kvapiek milion.skus aspon cez den prezit bez nich.v noci je to najhorsie:( velmi ti drzim palce a verim, ze to zmaknes

dadulamamula
19. feb 2022

@jaro1234444 to už je o to jej povahe, tiež som používala dlho sprej do nosa, a postupne som prestala, jednoducho som sa zaťala a povedala dosť! Skus vincentku a inhalator, preliecuje to aj sliznicu, ktoru máš určite poškodenú.. A kde boli rodičia keď si ešte ako dieťa používal kvapky?
Možno by bolo dobre ísť k lekárovi.

lyci
19. feb 2022

@jaro1234444 najlahsie sa s tym prestava tak, ze do 1 dierky si uz nebudes kvapkat, ta si postupne odvykne od kvapiek a po par dnoch nou budes dychat aj bez kvapiek, do druhej si medzitym budes davat kvapky, aby sa ti dalo dychat. a ked uz sa ti bude tou prvou dat dychat aj bez kvapiek, tak si prestanes davat aj do druhej

hazelgracegus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tilonka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivkaivka9
19. feb 2022

Chod normálne k lekárovi. Poznám to veľmi dobre, tiež som nevedela zaspať bez spreja. Lekarka mi dala nejaky kortikosteroidovy sprej a o týždeň bol pokoj. Potom som ho dobrala a odvtedy OK už viac ako rok .

seahorse27
19. feb 2022

Treba ist na ORL. Tiez som bola zavisla od nosnych sprejov - Olynth, Nasivin a pod. Tym, ze som mala stale opuchnutu sliznicu, nasadali mi tam infekty, az som sa dopracovala k zapalu dutin. Mne uz tie spreje vobec nezaberali, ani cez den. Na ORL mi zistila krivu nosnu prepazku, preliecila dutiny antibiotikami a musela som prestat s tymi sprejmi hned a zaraz. Aby som to prezila, predpisala mi kortikoidny sprej do nosa a antihistaminika - tabletky. Tato kombinacia skvele fungovala na odpuchnutie sliznice. Prvy tyzden bol masaker, ale da sa to zvladnut. Neskor ma poslala krcna aj na alergologiu, kde mi zistili alergiu na jeden druh plesne, takze u mna to bolo viac faktorov. Okrem toho som mala vdaka tejto zavislosti zniceny cuch, ktory sa mi regeneroval skoro rok. Ja som uz 5 rokov nepouzila ziadny takyto volnopredajny sprej alebo kvapky do nosa, kazdu nadchu prezijem len s Nasonexom (kortik. sprej), na ten sa nevytvara navyk, ale je len na predpis.

anonym0001
19. feb 2022

@jaro1234444 aj ja som zazila... odvtedy ten bordel nepouzivam ani pri najvacsej nadche. Bohuzial, neporadim ti len zatnut zuby a stopnut to. Nez ti odpuchne nos netrva dlho, myslim, ze do 3 dni budes v pohode. Akoze neni to nic strasne prestat. Ono to vyzera, ze ked si nedas, nebudes moct dychat, ale fakt, do 3 dni budes ok. A odporucam na tie 3 dni pouzivat namiesto kvapiek ten sprej so slanou vodou, co si hovoril, ze nepomaha, mozno v kombinacii s cinskou mentolovou mastou (potriet pod nosom) Ako oblbovak na tie 3 dni by to mohlo stacit. Fakt sa to da, len to vydrz. Drzim palce.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
azurova99
19. feb 2022

@jaro1234444 poznam velmi dobre moj oco uzival kvapky denno denne bez nich nedokazal zaspat, musel si ich dat, no uzival ich takto par rockov a teraz musel prestat, tak mu poskodili sliznicu ze sa mu pusta strasne krv z nosa normalne musia utekat na pohotovost, mama mu vsetky zasoby co mal poskryvane povyhadzovala, ako nahle si da kvapky teraz tak znova pohotovost a potom ma tam gazy natrepane dva tri dni, takze urcite to nie je sranda su dost navykove

francesska2
13. aug 2022

@mandarinka555 čože? Odkedy to poisťovňa neprepláca? Bola som cca 6 rokov dozadu na turbinoplastike a normálne cez poisťovňu... V lokálnej anestéze, pri vedomí, vraj liečenie na 1 deň a nekrvavá záležitosť... A sestrička nestíhala pomaly emitne misky meniť, jak sa mi pri zákroku valila krv z nosa 😭 a bolelo a hneď som do toho dostala nejaký zápal a bola z toho PN na 3 mesiace 🤦🤦🤦 preto som sa snažila tomu vyhnúť aj druhý krát, ale už som zúfalá, už to mám dobré tri roky späť 😟

mandarinka555
13. aug 2022

@francesska2 Som si istá, že toto poisťovňa neprepláca. Informovala som sa na viacerých miestach....Nakoľko si toto človek zaviní sám a ignoruje, že nosové kvapky sa nemajú užívať dlhšie ako týždeň, lebo sú návykové.

lenkakravcova
13. aug 2022

@lyci Presne toto je asi najúčinnejšie. Ja som si len 2t dávala kvapky do nosa a mala som to ako autor (úplne zápcha ty nos, pričom bol akoby len stiahnutý).
Pomohlo to, čo píšeš. Striekala som si 3 dní len do jednej dierky. Bol to otras, lebo sa mi v noci horšie dýchalo a budila som sa.. Ale po 3 dňoch sa prestala ta nekvapkana nosná dierka upchavat a mohla som to takto urobiť aj s druhou už beh úplného kvapkania.
Je to psycho, ako človek dokáže byť závislý na kvapkách do nosa. Pritom vyzerá to tak nevinne a také komplikácie z toho môžu byť..

hazelgracegus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
francesska2
14. aug 2022

@hazelgracegus áno 😫😭😭 som sa vtedy zaprisahala že nikdy viac... Ale ten neustále upchatý nos je hrôza... A po tej turbinoplastike sa tak skvele dýchalo ...