Som psychiatrický pacient

stano557
13. máj 2022

Dobry deň som psychiatrickym pacientom od svojich 17 rokoch kde od svojich mladych rokoch som mal ťažke stavy a bola mi na psychiatrii určena diagnoza jednoducha schizofrenia bol som tam dvakrat avšak prešlo už od vtedy 10 rokov no svojeho psychiatra mam do dnes a chodím tam každy mesiac na kontroly a užívam lieky aj depotne injekcie a chcem sa spytať či by som mal narok na invalidny dôchodok ešte nikde som nepracoval mam pocit že som iný vždy niečo urobím zle a mam pocit že vekom sa môj stav zhoršuje a nemam žiadne zaujmy nedokažem nič urobiť som dosť uzavrety a samotar

xena0
13. máj 2022

Môžeš požiadať, uvidíš na koľko percent ti vypočítajú... Ale predpokladám že ti pri najlepšom dajú polovičný

yvkay
13. máj 2022

@stano557 skús sa opýtať obvodnej lekárky, ona ti už všetko vysvetlí čo ti bude treba atď. Žiadosť ti vypíše obvodná lekárka, treba ti správy od psychiatra.

stano557
autor
13. máj 2022

@yvkay V karte mam 2 prepuštacie spravy z psychiatrie kde mi určili diagnozu nevadi že su stare ?

yvkay
13. máj 2022

@stano557 pýtaj si od psychiatra správy aspoň za posledny rok.....treba dolozit ku Žiadosti o ID.

euka210
13. máj 2022

@stano557 no, to by mala obvodna poslat. Mna poslala a to som ani netusila, ze take nieco mozem. Nikde si nepracoval, takze peniaze nedostanes, lebo nemas odpracovane roky.
Co sa tusim da a co vyuzivaju nasi romovia je, ze ked to mas od detstva, teda mohlo pred 18r, tak by sa to mohlo brat a vtedy neviem ci aj nie je maximalba suma...co nasi romovia na to beru riadne prachy, ze su debili a maju na to papiere.
Cize si treba nacitat, popytat sa. Na to su dobre prave stare spravy, ze od kedy to trva, no aj nejake nove vys.treba.
Jeden pribeh som raz citala a tam to prave riesili ze nic chlapec nedostava, ale ani nedokaze so svojimi diagnozami pracovat.

dagmarovita
13. máj 2022

@stano557 invalidný Ti mal lekar navrhnut hned ako si prisiel zo psychiatrie, skus ale to sa podplaca

kim2028
14. máj 2022

@stano557 Nevadí, že budú tie správy aj staršie. Pošli aj najstaršie, aké máš spolu s novými za posledný rok. Aspoň budú môcť uznať invaliditu od skoršieho obdobia, ale vyplatia peniaze najviac za posledné 3 roky dozadu...

iv007
14. máj 2022

Nepises kolko mas rokov.ID ti sice mozu schvalit na urcite percento ale aby si ho mal vyplacany treba mat odrobene nejake roky.Su na to tabulky a vies si nejake obdobia studia a evidenciu na urade prace aj doplatit.Zacni vsak u obvodneho lekara kde mas kartu,oni vedia ako postupovat.

kim2028
14. máj 2022

@iv007 Má asi pomaly 28 rokov podľa všetkého. Tam treba min. 2 odpracované roky, ale keď má papiere, keď mal 17 rokov tak môžu uznať invalidný z mladosti. Záleží to na posudkovom lekárovi. Nejaký môže ho priznať aj s takou spätnou dobou, nejaký nemusí uznať nič. Bude možno rok musieť čakať príde vek 28 rokov a bude musieť platiť už 5 rokov. Aj to sa môže stáť...

kim2028
14. máj 2022

@euka210 Kedysi bolo to tak pri ID z mladosti, že oplatilo sa zaplatiť maximálnu sumu za smiešné peniaze a dostal 1200 eur, čo bol max. dôchodok. Dnes už je zamedzené tomu, aby vyšiel taký dôchodok. V súčasnosti ID z mladosti je 420-460 eur, či už si doplatíte alebo nie. Aj tak je to dosť veľa oproti ľuďom, čo pracovali. Ja som musel platiť 2 roky, zaplatil som 2 maximálne vymeriavacie základy a som spokojný. Len kedysi stálo to 8 000 eur, dnes stojí to 20 000-26 000 eur, čo už je položka... Dôchodok je super na naše pomery... Tento rok bude zaujímavé, že ako stupne. Keď dajú aspoň 10-12% valorizáciu.

yvkay
14. máj 2022

@nafka0483 😉 my tu radíme niekomu kto už písal, že pobera ID

martul
14. máj 2022

@stano557 nanovo budeš musieť absolvovať vyšetrenia a aj nové posudky od lekárov.

martul
14. máj 2022

@stano557 skoku máš nejakú, odbor výučný list, celkom celkom nič nedokážeš robiť? Ani jednoduché manuálne práce? Existujú sociálne podniky, práca v obci, kosenie, údržba obce....nič celkom nič sa ti nedá robiť?

iv007
14. máj 2022

@nafka0483 mozno mu ho odnali alebo chlapec zabudol ze mu chodia peniaze🤦‍♀️ jasna diagnoza..

yvkay
14. máj 2022

@iv007 tiež mi to napadlo 😏