Sme na dovolenke a poškriabala ma mačka

liana272
6. mar 2024

Ahojte sme na maledivach a poškriabla ma tu mačka, ranu som vydenzifikovala a umyla. Mohla som od nej chytit besnotu alebo toxoplazmozu ??? A co mám teraz robiť ?

michaela329
6. mar 2024

@liana272 besnota sa tu už pekných pár rokov nevyskytla, ak nemala vyslovene príznaky a neprišla si do kontaktu s jej telesnými tekutinami-nebala by som sa. K toxoplazmoze by si musela mať kontakt s fekaliami mačky s aktívnou formou. Skôr ju dostaneš zo zeleniny ako od mačky. Ak si chces byť ista-smer obvodna a infektolog. Tetanovku hadam mas...

liana272
autor
6. mar 2024

@michaela329 no tu ide o to že som ešte 6 dni teraz na maledivach..

michaela329
6. mar 2024

@liana272 a ako to prebiehalo? Ta mačka uslintana, malatna a agresívna prišla k Tebe? Prišlo ku kontaktu s jej slinami alebo krvou?

mk1111111111
6. mar 2024

@michaela329 ale ona je na maledivach, neviem, ci to plati aj tam, viem, ze na SK sa nevyskytuje besnota

michaela329
6. mar 2024

@mk1111111111 tam to skôr dostane od netopiera...fakt sa treba pozerať ako sa ta mačka spravala.

tramtada31
6. mar 2024

@liana272 toxoplazmozu prenášajú väčšinou len mačiatka a sú veľmi kratko infekcne, len par týždňov. Toxoplazmozou sa skôr nakazis z neumytej zeleniny, toto je podľa mna safe. K besnote sa vyjadrit neviem, ale predpokladám, že tam tiež nie je vysoke riziko

wolf_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mk1111111111
6. mar 2024

@wolf_ tak, ale vynimocne

michaela329
6. mar 2024

@wolf_ veď práve - po "100" rokoch. Nikde nemáš nulu.

wolf_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mk1111111111
6. mar 2024

@wolf_ ok, ale aj tak je rec o maledivach

michaela329
6. mar 2024

@wolf_ pozrela som si to, bolo to dokonca uhynuté lesné zviera, líška v januári 2023... Niekde na východe - po 6 rokoch. To by som sa nozaj nebala.

wolf_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tramtada31
6. mar 2024

@michaela329 mne sa zdá, že bol aj pripad v nejakej karantenke, kde došla sučka so steniatkami a všetci boli utrateni, neviem, či neboli doneseni z ukrajiny

michaela329
6. mar 2024

@mk1111111111 to je stále jedno, ze kde. Treba hlavne vedieť ako. Ja mam niekoľko nájdených maciek, škrabancov za tie roky more, vždy sa ma veterinárna pýtala hlavne na spravanie mačky. Už jej kvôli takým veciam v panike ani nevolam (a to k nám raz prišla zomrieť prejdena mačička, ktorá sa správala veľmi podobne ako besna, bolo to však jej zranenim), rovno vezmem zviera na očkovanie. Za tie roky dokonca ani toxoplazmozu nemam. Byť autorkou, tak hlavne riešim, či mam tetanovku.

tramtada31
6. mar 2024

@michaela329 a suhlasim, mám za sebou roky pomahania túlavým zvieratam, aj kastracne akcie feralnych mačiek, toxoplazmozu nemam (v tehu mi boli robene testy). Na druhej strane sestra, ktorá extrémne dba na hygienu, túlavé zviera by ani nechytila, ju mala pozitivnu

michaela329
6. mar 2024

@tramtada31 ja si toto pozerám na svpske, vždy, keď niečo k nám príde, že či u nás nebol výskyt nahodou. Mne aj vetka hovorila, že skôr sa nakazi človek zo zeleniny. Ze od macky výnimočne, lebo ruky si umyje skôr ako mrkvu.

tenerifka
6. mar 2024

@liana272 chod na recepciu, prip. ak tam je nejaka zdravotna cata, sestricky.... Vacsinou su to baby zo SPA a skonzultuj to. Pravdepodobne ta ukludnia, ze vsetky macky na ostrove su ockovane a kontrolovane

tenerifka
6. mar 2024

@liana272 ja som si tam rozrezala nohu o koral a baby zo SPA mi to chodili 3-krat denne prevazovat a dezinfikovat, merali mi teplotu. Mala som poistenie, ale nikto nic nepytal a nic som neplatila. Nastastie sa to dalo rychlo do poriadku a este som si zvysok dovolenky uzila.

alickapusinka
6. mar 2024

Moju známu poškriabala mačka na nohe a museli jej amputovať prsty na nohe.