Sinus pilonidalis

katches69
22. mar 2024

Ahojte, ma niekto sinus? Ja to mam v oblasti kostrce, tri dierky. Uz som mala aj skrs to abces, ktory bol rieseny chirurg zakrokom. No vracia sa to pomerne vtedy ked som chora, vzdy hned mastim ciernou mastou a preväzujem, umyvam a stale dookola.
Tentoraz pri sprche som si nahmatala dierku vacsiu nez obvykle. Som si myslela ze to je ta rana otvorena po zakroku, ale nie tu uz mam zacelenu. Ono tie dierky sa mi zvacsili a trochu ma to zasa boli. Tak zasa preväz.
Mate niekto stymto skusenost ze tie dierky sa mozu aj zvacsit? A boli ste niekto ja elastickej ligature ? Skusenosti, aj ste nieco platili? Dakujem.

zuzka95615
22. mar 2024

@katches69 syn má jeden. Každý mesiac sa mu zapáli, vyhnisa a zavrie. Ide na chirurgicke odstránenie.

agnese
22. mar 2024

Ja som to mala 15 rokov dozadu, poradiť neviem, teraz prvýkrát čítam o tej elastickej ligatúre, ale išla by som do toho, kedysi niečo také sa nerobilo alebo som o tom nepočula, riešilo sa to operačne, že sa celé ložisko vybralo von, ale teda to zotavovanie, veľké riziko infekcie, zdĺhavé hojenie 🙈 ak sa dá operácii predísť, radšej by som skúsila tu ligaturu

tajly
27. mar 2024

Minuly tyzden mi to operovali a bohuzial az teraz citam o tej ligature 😭 radsej by som do toho sla

zuzka95615
27. mar 2024

Tiež som sa to dozvedela odtiaľto, tak som otvorila staršie diskusie a niektorým to nepomohlo. Ja mam strach o syna, ako to bude zvládať.

sam1111
1. apr 2024

@tajly ahoj ako dlho so ležala v nemocnici po zákroku prosím

tajly
1. apr 2024

@sam1111 urobili mi to ako jednodnovku, cize stredu operovali, stvrtok pustali domov

zuzka95615
2. apr 2024

@tajly ahoj. Prosim ťa, povieš mi, akú veľkú máš jazvu alebo koľko stehov. Dá sa ti aj sedieť alebo sa len opieraš. Koľko ti povedali že musíš byť doma.... Ďakujem

tajly
2. apr 2024

@zuzka95615 no takto, po operacii mi to najskor zasili 7-8 stehov, po piatich dnoch to museli otvorit, pretoze sa mi tam zbierala vodicka a nejaky sekret, teraz tam mam otvorenu ranu a chodim dvakrat do tyzdna na cistenie a prevaz…. Sadnut sa mi podarilo az predvcerom, do tej doby len stat a lezat na boku a bruchu… dobu liecenia mi povedali ze minimalne dva mesiace

sam1111
3. apr 2024

@tajly mne dr povedal že 3dni v nemocnici, a mám 3r syna ktorý bezomna nebol ešte som samoživiteľka 🙄, lenne sa to neotvára prvýkrát to mám ale mám pocit že sa to pod kožou sťahuje dávajú Višňovskeho masť týždeň ale nejde to na povrch a mám antibiotika aj do zajtra ale dr kázal operáciu len ono mne to nevychádza na povrch tak neviem či ísť do tej operácie celková anestéza atď...

zuzka95615
3. apr 2024

@tajly 😳ďakujem. Prajem skoré uzdravenie.

tajly
3. apr 2024

@sam1111 no ja som nemala celkovu, hoci ju planovali, ale dali mi len spinalnu cize na druhy den domov co bolo velke plus, len o synceka sa ti bude ozaj velmi tazko starat, hoci vobec nemusis dopadnut ako ja… ak lekar povedal, ze operacia, asi to bude teda nevyhnutne, oni s tym maju vela skusenosti…

tajly
3. apr 2024

@zuzka95615 dakujem 😊 drzim prsty, nech to syn co najlepsie zvladne ❤️

tina1205
29. máj 2024

@katches69 Sinus mi vznikol približne pred 8 rokmi a donedávna som to neriešila. Našťastie som to nemala bolestivé, jediné čo, tak každý mesiac sa to naplnilo hnisom a nakoniec to puklo. Takto som si s tým nažívala. Teraz som si povedala, že stačí a treba to vyriešiť. Kožná mi povedala, že to je sinus pilonidalis a treba to vyriešiť chirurgicky. Operoval ma pán doktor Dimov v BA. Úmrtvil mi to lokálne, zákrok trval ani nie 20 minúť. Odstránil mi cystu, ktorá tam bola. Doktor Dimov to celé zašil, podaktorí to nezašívajú, z dôvodu, že tam niečo ešte môže vzniknúť ale nevýhodou je niekoľkomesačné hojenie, pri ktorom zabudnite, pri ktorom si dlho dlho neposedíte. Mne to zašil, kvôli rýchlejšiemu hojeniu, bola tam samozrejme šanca, že tam niečo vznikne a nakoniec teda aj vzniklo. Po cca týždni mi to spuchlo a zapálilo. Ja som čakala až 4 dni, pretože som to pripisovala tomu, že koža dostala šok z rezania tak je to ok. Nakoniec som mu volala, povedala o čo sa jedná a hneď v ten deň som k nemu zašla, kde mi oznámil, že to je zápal, ktorý sa tam objavil. Mala som 4 štichy. 2 štichy mi odstránil, otvoril ranu a všetok hniz dal preč, bolesť bola riadna, keďže som to mala citlivé z opuchu a zo zápalu ale okamžite sa mi uľavilo. Ranu mi nechal otvorenú, že to už sa zcelý samo, rana mala asi 1,5cm. Každé 3,4 dni ma chcel vidieť na kontrole, či sa to pekne hojí. Po 2 týždňoch sa mi rana pekne zcelila. Pripravte sa na ležanie na bokoch, bruchu a hlavne státie, žiadne sedenie. Od zákroku, cez zápal až po zahojenie to trvalo 4 týždne.

PS: zápal som si možno spôsobila aj sama, pretože som poväčšine nemala kľudový režim, upratovala som, chodila som. Ale určite je lepšie, keď vám to chirurg celé zašije aj s rizikom, že sa to zapáli, než by ste mali mat 5-10cm otvorenú ranu, ktorá sa vám bude niekoľkomesacov sama hodiť a zcelovať.

katches69
autor
29. máj 2024

@tina1205 dakujem, bojim sa toho ale tiez to zvazim a urcite to do buducna podstupim aj ja. Lebo sice abces som nemala uz dlho ale zvykne ma ten sinus pobolievat. Ako keby sa mi tie dierky otvarali... Rez po abcesi uz je nastastie zaceleny.

tina1205
29. máj 2024

@katches69 bude lepšie keď to pôjde von a nenaťahovať to zbytočne. Budete mat kľud. Ja som to mala skoro 10 rokov a to, čo vytiahol von, tú cystu, tak mala v priemere asi 5cm. Vy to také hrozné mat nebudete ale určite von s tým a nenechajte sa nahovoriť na iné liečenie iným spôsobom že chodiť na čistenie alebo niečo pod, treba to churirugicky odstrániť

zuzka95615
29. máj 2024

@katches69 ahoj. Aj syn už je po operácii. Má osem stehov. V nemocnici bol štyri dni, mal tam zavedenú hadičku/vývod na vyčistenie. Už to je tri týždne a pekne sa to hojí, nemal to zapálené. A ostatné ako píšu dievčatá - nesadať si, ležať a šetriť sa.

yeneffer22
7. jún 2024

Ahojte, môjho manžela táto operácia čaká v utorok . Ranu mu vraj šiť nebudú a v nemocnici bude 3-5 dní. Chcem sa opýtať ako ste fungovali po operácii? Kedy ste cca boli schopní sa normálne hýbať? Máme 8mesacnu dceru a ja pracujem takže riešime ako dlho budem OČR a kedy už zvládne pohyb okolo malej. A ako ste sa starali o ranu? Nejaké vychytávky čo kúpiť ako držať ranu v čistom atď? Dik 🙂