Sertralin - skúsenosti

svetielko77
30. aug 2024

Pekný deň, chcem sa opýtať či má niekto skusenosti s užívaním Sertralinu 50 mg. Beriem ho siedmy deň, pol tabletky, ale rána mam stále nie najlepšie 😔. Od zajtra idem na celú davku. Okrem toho od kedy som si ho nasadila, zle spavam v noci, prvé dni som stratila aj chuť do jedla, mala som nutkanie na vracanie, nepokoj, potenie a nepríjemné pálenie na ramenách a hornej časti chrbtice. Zdá sa mi, že niektoré príznaky pomaly ustupujú, len ten spánok nie je uspokojivý a palivy pocit na chrbte, ktory mavam v noci a ráno. Beriem na spanie Lunestil, príjemné to upokojí telo, ale zaspím len na približne dve, možno dve a pol hodiny a zobudím sa vyspata. Cez deň sa mi nedari tiez pospať. Ako podporu k Sertralinu mam Spitomin 10, aj Xanax 0,25. Jedine xanax ma ako tak upokojí. Kedy ste začali pociťovať úľavu pri užívaní Sertralinu? Pomohol vám? Ste s jeho užívaním spokojní? Upraví sa aj spánok, keď začne mať Sertralin úplný účinok? Ďakujem za prečítanie, za prípadné rady a odpovede. Prajem všetko len to najlepšie 😇

evkamotka
30. aug 2024

Pozri ja ho uzivam mesiac a pol a stale nic. Takze siedmy den vela necakaj. Presla som na 100mg druhy den a vela od toho tiez necakam. Okrem neziaducich ucinokov, ktore si popisala

luccija
30. aug 2024

@svetielko77 od plnej dávky za cca 4 t
Dávaj si normálne 3x denne, alebo podľa potreby Xanax.Vsetko čo píšeš je normálne ustúpi to...ešte nemáš ani plnú dávku lieku.Zaciatok je ťažší uzkosti sa môžu zväčšiť plus si dávaj magnézium.Spanok sa väčšinou upraví ako prvý.Je to dobrý liek vydrz.Xanaxu sa neboj pomôže, pokým zaberu ad

svetielko77
autor
30. aug 2024

@luccija ďakujem veľmi pekne za podporu. Je to ťažké 😔 nie som schopná ani do práce chodiť, snažím sa ako tak myslieť pozitívne.

svetielko77
autor
30. aug 2024

@evkamotka ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

janakravitz
30. aug 2024

@svetielko77 ahoj tiež ho beriem, prechádzam zo seroxatu, ktorý mi už prestal účinkovať. Beriem ho od 12.8. Prvé 3 dní 50mg, ďalšie 100 a potom 150. Prvé dva týždne mi nič nebolo, okrem bolesti hlavy, to prešlo a začalo mi byť ráno na zvracanie, roztrasena, strašné úzkosti, až bolesť na hrudi. Doktorka mi k tomu pridala aj kventiax na noc, dobre potláča úzkosti. Takže to budú nežiaduce účinky, ale napríklad včera a dnes mi je oveľa lepšie. Musíme iba vydržať ten začiatok , pomôcť si nejakým ukludnovakom a čakať. Viem, že ma ešte čakajú horšie, aj lepšie dni, kým sertralin naplno zaúčinkuje. Zaťať zuby a bojovať

svetielko77
autor
30. aug 2024

@janakravitz ďakujem veľmi pekne za odpoveď a podporu. Je to veľmi nepríjemný stav mat úzkosti, nevyspat sa kvôli tomu, snažím sa zamestnávať, ale niekedy to nepomáha. Držím nám palce, aby nám c9m skôr bolo co najlepšie. Nech nás úzkosti obchádzajú zďaleka 🙏🙏🙏

svetielko77
autor
30. aug 2024

@evkamotka evicka a berieš k Sertralinu aj nejaký utlmovaci liek typu xanax, neurol, lexaurin? Akú dávku a koľkokrát denne, keď ti je stále tak zle.

janakravitz
30. aug 2024

@svetielko77 takže si PN? Ja mam v pondelok nastúpiť , no obávam sa , ako to zvládnem. No musím. A tie horúčavy mi tiež k lepším stavom nepredávajú

luccija
30. aug 2024

@svetielko77 oddychuj a nestresuj sa prácou.Je normálne, že si PN Xanax je na to, aby ti utlmila úzkosť.Mne sa po COVID očko spustila tetania do 2 t nikdy som nezažila také stavy mala som od neurológa 3 x denne Lexaurin 1,5 mg na 3 t a potom podľa potreby treba ti ho...tiež som sa bránila či treba toľko...
@janakravitz ako dlho a koľko mg si brala Seroxat?moje 2 kamarátky su na nom a pochvaľujú si.

janakravitz
30. aug 2024

@luccija áno, je to super liek, mne veľmi pomohol. Keď som ho nasadila 1.krat a naplno zabral, tak to som ani nevedela, ze mi niečo je, žiadne výkyvy, nič. No otehotnela som a musela som vysadiť, náhle, zo dňa na deň. Počas tehotenstva som brala citalec, to bolo hrozné obdobie. Keď som dokojila, išla som späť na seroxat, no pôvodná dávka 20mg mi už nezabrala, musela som ísť až na 40, takto som fungovala na 80%, kým nebol výpadok, čiže potom opätovné nasadenie a už sa to začalo kaziť, no a teraz som prišla až na dno, už som radšej chcela zmeniť lieky, takže čakám a čakám, inú možnosť nemám

janakravitz
30. aug 2024

@luccija ty berieš aké lieky a ako ti je?

svetielko77
autor
30. aug 2024

@janakravitz Janka zatiaľ nie som PN, mala som len paragrafy, ale chcem ísť na PN,nakoľko zle spávam a ráno sa cítim zle 😔 ani cez deň to nie je bohviečo.....ako dlho si bola doma na PN? Janicka budem na teba intenzívne myslieť, aby si to zvládla, rada ti budem oporou aspoň touto cestou, tu na tejto stránke 😇 keď sa ľudia vzájomne podporujú, má to určite význam.

janakravitz
30. aug 2024

@svetielko77 si zlatá, veď kto nás podporí, keď my navzájom, ktoré to najlepšie vieme pochopiť. Ja som ani PN nebola, keďže robím v škole. Ale v pondelok ma to už neminie. Teraz som bola iba v obchode a doma som už predychavala...Nebudem to siliť, keď mi bude zle, pôjdem na PN. Ty určite choď, uvidíš, že o 2 týždne ti bude oveľa lepšie

svetielko77
autor
30. aug 2024

@janakravitz súhlasím Janka s tvojim názorom, najlepšie sa navzájom podporia ľudia, ktorí majú rovnaký problém.....každopádne, keď sa budeš cítiš nie najlepšie po nástupe do práce, urobíš správnu vec, keď ostaneš pár týždňov doma a dáš tomu tiež čas.....vieš ja tiež celý život žijem prácou, ťahám za kolegyňu, keď je treba, ale tentokrát som si povedala, ze všetci sme nahraditelni, takže aj ja, mam len jedno zdravie a je na čase začať myslieť aj na seba.

janakravitz
30. aug 2024

@svetielko77 a mávaš aj problém so žalúdkom? Mne je dosť nevoľno od žalúdka, to som mala vždy pri nasadení ad, aj pri zhoršení, vykyvoch. Mne to ide stále cez žalúdok

svetielko77
autor
30. aug 2024

@janakravitz Janka žalúdok mam občas ako na vode, dá sa to vydržať, ale na druhej strane menej jem, aj som schudla......Janka a aké lieky pri Sertraline berieš? Aké silné a koľkokrát za deň? Mne sa zdá xanax 0,25 nejaký slabý. A v noci dobre spíš? A keď si začala brať Sertralin dobre si spala?

evkamotka
30. aug 2024

@svetielko77 k tomu neurol 0.5 ale snazim sa ho casto nebrat, lebo je navykovy

janakravitz
30. aug 2024

@svetielko77 Tento týždeň som bola na injekciách apaurin, to je diazepam. Kedysi som brala neurol, keď mi bolo zle. Stačil mi aj 0 ,25mg, no teraz už som necítila zmenu ani pri 0,5, predpísala mi lexaurin 3mg, budem ho brať, kým tie nežiaduce účinky nepominú. Veľmi nerada ich beriem, fakt iba v nutných prípadoch, keďže sú návykové. Ale myslím, že najbližšie 2 týždne bude lexaurin môj kamarát 🙂 Nemienim sa trápiť. Takže ty si daj určite 0,5mg, neboj sa, bude to iba na pár dní

janakravitz
30. aug 2024

A spánok sa mi narušil, vstávam skoro ráno a s úzkosťou. Ale to som mala vždy pri nasadení AD. Neboj, to prejde

svetielko77
autor
30. aug 2024

@evkamotka A dokážeš Evička normálne denne fungovať? Mesiac a pol je dosť dlhá doba co beries Sertralin a stále sa necítiš dobre.

svetielko77
autor
30. aug 2024

@janakravitz ach janička, ja mam pocit,že za posledných sedem dní co beriem 25 mg som sa tak vytrapila v uzkostiach, prebdela noci, dni.....keby sa mi aspoň spať dalo 🙏🙏🙏 lekárka mi povedala, že keď to bude nevydržatelne, takže ho mam vysadiť.....ale, tiež mi hovorila, že to všetko prejde, že sa neskôr budem dobre cítiť.....som z toho zmätená.....a keď ešte čítam, že to môže trvať aj viac ako mesiac 😪😪😪

svetielko77
autor
30. aug 2024

@janakravitz co je to skoro ráno u teba? Ja ľahnem o desiatej a po polnoci som už hore 😒 a už pociťujem úzkosť a neviem zaspať z toho

janakravitz
30. aug 2024

@svetielko77 no o piatej ráno, s tým spánkom až taky problém nemám, u mňa sú najhoršie rána. Tak si dávaj teraz xanax ráno obed večer. On ta ukludni a budeš aj lepšie spať. A nevysadzuj ešte, vydrž, ja som pri iných AD mala ešte horšie stavy, ktoré potom pominuli, uvidíš, že o týždeň na tom už budeš lepšie.

janakravitz
30. aug 2024

@svetielko77 Všetky tieto hnusné nežiaduce účinky pominú, to mi ver, aj spať budeš ako bábätko 🥰

janakravitz
30. aug 2024

Ak sa môžem opýtať, máš aj detičky, manžela? Máš v niekom oporu?

svetielko77
autor
30. aug 2024

@janakravitz janicka kiežby si mala pravdu,že o týždeň mi bude lepšie......len keď čítam,že niektoré žienky berú sertralin 100 mg, možno aj silnejší a stále je im zle, tak čo ja pri 50.mg......áno je to individuálne, ale predsa mam z toho strach

svetielko77
autor
30. aug 2024

@janakravitz dcéru mam už dospelú, osamostatnenu, ona má svoj zivot a svet, ale mam priateľa, je mi oporou, len prajem si byť veselá, šťastná, smiať sa s ním.....cítiť sa ako predtým co zažívam teraz

dollyzv
30. aug 2024

Ahojte zienky,aj tusite co vam vase uzkosti spustilo?

janakravitz
30. aug 2024

@svetielko77 Nečítaj!!! Dosť to ovplyvňuje tvoje myšlienky. To hovorí niekto, kto má prečítaný už celý modrý koník 😄🙈. Nerobí mi to dobre a aj tak to čítam . Každý všetko znáša a toleruje ináč, mysli na to, že toto sú lieky, ktoré tebe určite pomôžu a ver tomu.
A to sú tvoje prvé AD?

janakravitz
30. aug 2024

@dollyzv Ja netuším, od malička som úzkostlivejšia, ale mám skvelú rodinu, žiadne problémy.....nechápem. A poznám v okolí viacerých ľudí, ktorí to majú a v podstate nemajú spúšťač. Veď stres má dnes asi každý...A ty? Tiež máš úzkosti?