Schizofrénia

kim2028
21. máj 2024

Chcel by som len potešiť ľudí, že aj so schizofréniou môže byť ten život veľmi zaujímavý. Pokiaľ sa berú lieky, tak sa môže to vrátiť dnes už skoro do starých koľají skoro ako pred chorobou. Chce to však mať správne ciele a využívať svoje príležitostí. Stačí sa len trochu snažiť a príde zaslúžená odmena. S dnešnými liekmi môžu byť aj tie výsledky zaujímavé, hoci nie sú všetko. Treba na sebe aj inak pracovať, aby bolo dobre. Ale taký je život a nič nepríde samé. Hoci mám aj obmedzenia. Zle zvládam stres, ale dá sa žiť aj bez stresu a pekne vo svojej komfortnej zóne. Darí sa mi v poslednom čase bojovať aj s denným režimom. Aj nejaké tie emócie a čiastočne aj ich prežívanie je už späť. Trvalo to dlho, ale podarilo sa mi to celkom no. Som na seba veľmi hrdý, ale tak pracoval som tvrdo, aby bolo všetko OK. Mne sa podarilo to až po vyše 7 rokoch, že dáva všetko svoj zmysel... Zlepšujem sa vo viacerých oblastiach, čo je skvelé. Už verím tomu, že raz budem môcť žiť možno aj samostatný život, ale zatiaľ si budem užívať príjemné chvíle s rodičmi. Už teraz sa pripravujem na to, aby som zvládol všetko, čo život prináša. Mám z toho veľkú radosť, že niečo sa mi aj podarilo… Všetko chce len svoj čas. Zrejme 7 je skutočne magické číslo.

tinqua
21. máj 2024

Kamarát s touto diagnózou funguje už 20 rokov, deti síce nemá (osobná preferencia a rešpekt), ale s partnerkou majú krásny vzťah a je dokonale samostatný. Verím, že ťa čaká kvalitný a bohatý život 🍀

kim2028
autor
21. máj 2024

@tinqua Tak sú rôzne formy schizofrénie. Ja som veľmi ťažkú, ale lieky spravili poriadky. Len musel som to brať dlhodobo, aby bolo tam aj niečo vidno. Som rád, že mám úplné pokroky... Môžem sa len tešiť už z toho, ale tak už skutočne (nielen vo svojej duši). Ono s niekým sa žije vždy jednoduchšie. Ja neviem, či si niekoho nájdem.... Hoci som úplne v pohode, ale nevadí...

amelie2017
21. máj 2024

Gratulujem a prajem ti, aby ti to vydrzalo. Bohuzial mam s touto chorobou skusenost a je to peklo, ak si to clovek neprizna.

kim2028
autor
22. máj 2024

@amelie2017 Ďakujem. Zase je to v pohode ochorenie, pokiaľ je všetko pod kontrolou. Sám pochybujem niekedy, či ju mám. Málokto vydrží brať lieky dlhodobo pri tejto diagnóze a ja to dokážem. Som nejaká výnimka. Ale viem, že som chorý a niečo je občas v neporiadku. Aj keď väčšinou už len detaily, že niekedy dokážem robiť nejaké aktivity, Inokedy nedokážem. Na šťastie posledné 2 mesiace idem pekne. Dúfam, že vydržím v tom. Veľmi by som si to prial...

22tanulka
22. máj 2024

@kim2028 tak veľká gratulácia k dobrej liečbe. A ak sa môžem opýtať, ako sa schizofrénia prejavovala?

kim2028
autor
22. máj 2024

@22tanulka Tak v skratke u mňa nabralo to rýchly spád. Počul som hlasy, mal som bludy. Myslel som si tiež, že viem ostatným čítať myšlienky ako aj študovať mikro výrazy tváre. Pamätám si, že ako som pozeral už na oddelení telenovely a študoval som emócie každej jednej postavy. Celkom sa mi to aj páčilo. Potom asi po 6 týždňoch po elektrošokoch odoznelo to. Neskôr som išiel po 9 týždňoch domov. Tam som si uvedomil, že nie je všetkému koniec. Mám veľký problém niečo plánovať, nedokázal som začínať s ničím, jednoducho poruchy motivácie. S nimi som bojoval 7 rokov. Asi 5x mi hrozilo za 8 rokov zhoršenie stavu, ale riešili sme to len zvýšením liekov aj to len dočasne, pretože som sa ukázal včas a poznám varovné príznaky resp. keď je niečo v neporiadku už na začiatku vyhľadám pomoc. Potom časom sme opäť znížili po určitom čase. Naposledy som vyhľadal pomoc pred 3 týždňami kvôli nežiaducim emóciám. Mal som výbuchy hnevu, či skôr zlosti. Nejednalo sa ešte o nič vážne podľa psychiatra...

22tanulka
22. máj 2024

@kim2028 tak držím palce,nech je stále už len dobre.