RTG chrbta - vysvetlenie

29. jan 2023

Ahojte, tento rok dcére diagnostikovali skoliózu chrbtice, bola na rehabilitáciach-tam jej ukázali ako cvičiť, dýchať... A bola na rengene, ten rengen som mala priniesť doktorovi, doniesla som-dal jej kontrolu o 3 mesiace, potom jej vraj dá ortézu, výživu na kosti jej predpísal, kázal cvičiť ale k rengenu len vravel ze to nieje až také zlé ešte a vravel koľko stupňov len to si už nepamätám🤦‍♀️preto je tu nejaká žienka čo sa vyzná? Buď doktorka, sestrička alebo žena čo má skoliózu alebo jej dieťa má...? Vedel by sa mi na to niekto skúsený pozrieť a napísať mi koľko stupňov má, kde to je najhoršie, proste niečo bližšie k tomu ako to co povedal Dr.? Snímky pošlem do správy keď tak, ďakujem🙏

doba22
29. jan 2023

Pokiaľ lekár povedal že nemá vykrivenie veľmi zlé je možné že sa jej môže upraviť pravidelným cvičením (fyzioterapia) správnym držaním tela prípadne môže dostať korzet ktorý bude nosiť. Pokiaľ by mala vykrivenie veľmi veľké tak vás odošle priamo na operáciu. Teraz je podstatné hlavne cvičiť cviky a dodržiavať režim ktorý odporučil. Dufam že sa polepší. Držím palce ❤️

adri266
29. jan 2023

Spravu si nedostala? Tam by malo byt napisane, kolko stupnov ma.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
29. jan 2023

@adri266 dostala ale nieje to tam napísané

adri266
29. jan 2023

Tak potom to bolo do 10 stupnov, tipujem. Dolezite je, aby dcera poriadne cvicila, dodrziavala vsetky pokyny a potom sa na kontrole uvidi, ci sa to zhorsuje, ci zlepsuje.

Dbajte na to cvicenie, viem, co hovorim, dceru caka operacia skoliozy.

autor
29. jan 2023

@adri266 na rengene je napísane: cGy^cm2 myslíte že to môže byť to?

gemerka17
29. jan 2023

Stupne sa určujú podľa cobba. To z obrázka takto nevycitas. Lekár ma na to v PC uhlovu pomôcku, ktorá mu to vypočíta (odchýlka môže byť 4 stupne). O 3 mesiace sa spýtaj na stupne a zapamätaj si to.
Stupnica je takáto:
Do 10 stupňov to skolioza nie je
Od 10-20 stupňov mierna skolioza
Od 20 stupňov sa dava korzet
Od 40 stupnov sa operuje na Slovensku a Česku, v zahraničí od 50 stupňov
Skolioza sa veľmi začína zhoršovať v puberte.
Do 18 roku života sa dá krivka poctivým a správnym cvičením zlepšiť, potom už chrbtica zatvrdne a stupne ostávajú.

zuzik307
29. jan 2023

cGy^cm2 je hodnota rtg ziarenia, nie stupne skoliozy, to by malo byt v sprave...