Rozškriabala som si znamienko

9. júl 2024

ahojte
nechtiacx som si roskriabla znamienko na ruke/rameno vzadu lebo ma vedla postipal komar
to bolo take hnede znamienko zarovno koze to znamena ze som ho pri dotyku ani necitila proste koza. len henda bodka.
mam sa obavat dacoho ci je to ok?
dakujem za rady

werony_n
9. júl 2024

Obávať sa nemusíš, ale ja by som si to, pre svoj pokoj v duši, dala skontrolovať kožnou

martinmmartin
9. júl 2024

Jednoducha odpoved:
Ak bolo znamienko predtym OK tak sa nic nedeje. Ak znamienko predtym OK nebolo tak nieje ani teraz .

Tu musim urobit trosku osvetu preco sa vsetci boja poskrabanych znamienok. Je to nestastny pripad otocenej kauzality - zamena priciny a dosledku.

Vela ludi sa boji ze ked si rozskrabu znamienko tak sa moze zacat rakovina.
Preco to tak ale je? ( mimochodom pravda to nieje)

Rakovina koze vo vyssich stadiach je jedna z najsmrtelnejsich a vo vyssich stadiach ten nador ulceruje - ma vela ziliek , mokva , krvaca sam od seba . Takze ak niekto si toto vypestoval tak si domyslel ze sa niekde poskrabal a az vtedy mu prisli na to ze ma raka.
Tym padom sa mu v mozgu spojilo ze poskrabane znamienko = rak. A mytus sa narodil.
Ale poskrabanie nieje pricina rakoviny. Krvacanie znamienka je dosledok rakoviny ( ktora tam bola predtym tak ci tak)

stellarstar
9. júl 2024

Vydezinfikovať a po 2 - 3 t ukázať kožnej dr

autor
9. júl 2024

@martinmmartin urcite bolo OK bola to bezna hneda bodka vobec nevycnievala nad kozu. praveze som si ho nevsimla az neskor.

taktotedanie
9. júl 2024

Po zahojeni treba kontrolu u kozneho lekara
Ze bolo vtedy ok neznamena nic

autor
9. júl 2024

@taktotedanie trwb vymenne listky asi stale ze? dakujem

taktotedanie
9. júl 2024

Nie na kozne netreba ziadny listok

autor
9. júl 2024

@taktotedanie dakujem

cacianka
9. júl 2024

@taktotedanie presne.
sesternica si náhodne zoškrabla dlhoročné, nemenné znamienko. po zahojení kontrola u kožnej, po pár mesiacoch sa začalo meniť, musela dať vybrať , začalo sa zvrhávať.
je to ľahké riešenie, nemusíš sa báť, treba ho sledovať (kľudne si ho daj odfotiť, ked je na menej viditeľnom mieste, aby si si vedela porovnať či sa mení.

tomas123456789b
9. júl 2024

Myslím že chodiť s tým ku kožnému je zbytočné, len zaplatíš veľa penazí... lepšie bude ak ho budeš pravidelne sledovať, ved ono sa nezmení na melanom za den... to je dlhý proces a dlhá evolúcia kedy sa znamienko bude meniť až sa časom z neho vyvinie melanom. Ciže sú 2 možnosti :

A : Znamienko sa nebude meniť na melanom
B : Znamenienko sa bude meniť na melanom, ale iba pomaly a postupne, a kedže ho budeš pravidelne sledovať, tak už pri prvej zmene zájdeš za kožnou, a tá ti ho odstráni skor než sa ti zmení na melanom.

taktotedanie
9. júl 2024

@tomas123456789b si kozny lekar alebo zdravotnik? Lekar ?

taktotedanie
9. júl 2024

Spravny postup je po zahojeni kontrola u kozneho lekara
Vymenny listok nepotrebujes, ak bude mat kozny lekar zmluvu s poistovnou ( co vacsina ma) tak neplatis nic

tomas123456789b
9. júl 2024

@taktotedanie no ani jedno, ale mám o tom dačo naštudované a nejaké skúsenosti z okolia no... ale ísť s rozškrabaným znamienkom ku kožnej je rovnaké ako ísť k doktorovi s teplotou 37,1... proste keby s týmto ludia chodili k doktorom tak sú čakárne plné na polroka...
Inak neviem čo by jej v tomto kožná mohla pomocť, lebo ak aj to znamienko rozdráždila tak to bujnenie nenastane hned, a na začiatku nie je vidno, čiže kožná si tam aj tak nič nevšimne... maximálne čo može spraviť je vybrať znamienko...
čiže za kožnou má zmysel ísť len ak by to znamienko chcela vybrať, ale nie ísť tam s otázkou "pani doktora, nezavrháva sa mi znamienko" ?

simca06022011
9. júl 2024

ak uz s tym pojdes k dr, tak az ked sa ti to uplne zahoji, aj tak ti s tym nic neurobi.. kludne to mozes nechat na jesen napriklad.

taktotedanie
9. júl 2024

@tomas123456789b nehovoris spravne
Pani autorka sa ti potom mozno podakuje za taku radu 👍🏻
Meviem kde si to studoval ci na zdrsavie.sk alebo nejaky dalsi pofiderny kanal

1mina
9. júl 2024

Neviem ja som muža poslala so zoskrabnutym znamienkom ku koznej a tá má pochválila že som si to všimla 😂 skontrolovala 3 týždne po zapojení ešte.....ja keď si dávam kontrolovať znamienka preventívne raz za dva roky napr, tak tie väčšie s Ana pyta či som si niekedy neporanila, bezoskrabla a tak tak asi má dôvod na tie otázky. Inak neznamená to ani že budete platiť, u našej koznej za jedno znamenienko sa neplatí, iba ak chce človek pozrieť všetky na tele. Ale ak ide pozrieť jedno tak nič

autor
9. júl 2024

@taktotedanie ano cakam kedy odpadne chrasta.
@tomas123456789b akoze nema vyznam po odpadnuti schrasty ist to kontrolovat? zatial vidim len tmavy chrastu. a teda nic ine chapem ze to kukaju tym specialnmym pristrojom co to presvieti.

autor
9. júl 2024

@1mina tak len kukli cez ten pristroj a to bolo cele?

taktotedanie
9. júl 2024

Ma to vyznam
Nabuduce ak budes mat otazku ohladom zdravia napis do skupiny zdravotnici na mk tam radia lekari a zdrav sestry a dalsi zdrav personal resp ak aj poradi laik je to kontrolovane ze sa neradia bludy ako tu
Sama som tam moderator ( som lekar)
Na tvoju otazku uz odpovedane bolo ale do buducna skus napisat do skupiny

1mina
9. júl 2024

Áno presne tak

cacianka
9. júl 2024

@tomas123456789b akých veľa peňazí ? Normálne kontrola po zahojeni škrabancov, je zadarmo. Teda u bežnej kožnej lekárky, nejaká klinika pre celebrity je už iná € liga