Rozdiel medzi vakcínami

1. máj 2021

Vie mi niekto tak jednoducho vysvetliť prečo veľa ľudí aj odborníkov povedalo, že by preferovali radšej Mrna vakcínu pred vektorovou?V čom je ten najpodstatnejší rozdiel?dakujem

deedol
1. máj 2021

ja som citala, ze:
- ina modernejsia technologia
- vdaka tomu je menej "prisad" v samotnej vakcine
- miernejsie vedlajsie ucinky (tie klasicke typu teplota atd)
- vyssia ucinnost

nie som odbornik, len som to citala z viacerych zdrojov.

lindous
1. máj 2021

Najskôr možno niečo o tom ako vlastne funguje vírus. Naviaže sa na bunku a vypustí tam nukelovú kyselinu (DNA alebo RNA), ktorá kóduje jeho stavbu a tak sa množí, lebo telo tento kód prečíta a začne ako podľa receptu vytvárať nové viróny, ktoré sa potom uvoľnia a ďalej šíria. Koronavírus má na povrchu výbežky, takzvané spike-proteíny, ktoré keď sa naviažu na receptory imunitného systému, spustí sa reakcia a začnú sa tvoriť protilátky.

Vektorové vakcíny, ktoré poznáme doteraz bežne obsahujú oslabený vírus, celý taký ako je so všetkými jeho časťami. mRNA vakcína však obsahuje iba tú nukleovú kyselinu, kód, ktoré si telo prečíta, avšak tento kód obsahuje informáciu iba o spike-proteínoch, ktoré spúšťajú imunitnú reakciu, takže si vytvára iba tie a nie celý funkčný vírus, ktorý sa dokáže množiť.

Nie som taký odborník, aby som si dovolila tvrdiť podľa vlastného názoru čo je lepšie, ale určite v tom je obrovský potenciál 🙂

jumama
2. máj 2021

Tu bola pekne vysvetlena mRNA vakcina https://ct24.ceskatelevize.cz/3244076-co-se-dej...

renatka100
2. máj 2021

Treba mysliet aj na to, ze tieto mRNA vakciny sa SKUSAJU - aktualne 3 faza zo 4 - su povolene iba na vynimku z dovodu pandemie - a ich skutocne ucinky bude vidiet az po rokoch. Je vela clankov na nete a treba hladat.

katulienkax
2. máj 2021

@renatka100 veď práve uvidíme koľko ľudí bude mat rôzne zdravotné problémy a to uvidíme až po rokoch. Ja som stále presvedcena že tento vírus bol stvorený nato aby na nás vyskúšali tento nový typ vakcin a nech si vraví kto chce čo chce.

deti95060810
2. máj 2021

@katulienkax takže podľa teba boli najskôr vakcíny a až potom vírus ? No tak to hádam nie...

lindous
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
renatka100
2. máj 2021

@lindous ebola a covid 19 su choroby s uplne inou mierou umrtnosti - pri ebole umieraju takmer vsetci, ktori ochoreju...a teda ak by covid 19 bola taka choroba hned sa utekam ockovat cimkolvek co by bolo k dispozicii, ak je vsak miera umrtnosti na covid 19 0,0003 tak dakujem neprosim si byt pokusne morca...