Rozdiel medzi MRI a MRA

laskonka80
14. máj 2020

Vie mi niekto vysvetliť tak detailnejšie rozdiel medzi MRI a MRA?
Neviem či píšem správne, MRA je na cievy a nervy a MRI napr. na mozog,stavce,..?

sisa_s
14. máj 2020

MRI, magnetic resonance imaging, je samotne to zobrazovanie pomocou mag.pola, diagnosticky nastroj, nie je to ten snimok akoze konkretne oblasti, kazda oblast ma potom specificke zobrazenie, podla toho,na co sa zamerat treba - FLAIR, DWI a pod a rozne sekvencie, to je uz zlozita tema 🙂 ... Hovori sa, ze "idem na mri mozgu", takze sa bude snimkovat mozog, ale vo viacerych sekvenciach, metodach atd...
MRA, magnetic resonance angiography, specialne zobrazenie cievneho systemu

laskonka80
autor
14. máj 2020

@sisa_s dakujem,takže MRA je ten istý valec do ktorého ťa vkladajú len program zobrazuje cievy? Dajú sa prosím zobraziť ním aj nervy?

sisa_s
14. máj 2020

@laskonka80 ten isty pristroj, len iny druh zobrazenia v pc, niekedy aj s kontrastom...noo, nervy samotne sa bezne nezobrazia, na to su skor nejake funkcne testy, zalezi, ake nervy, napr.nervy, ktore tvoria drahy v mozgu sa daju zobrazit mr traktografiou, ale nerobi sa to bezne 🙂

laskonka80
autor
14. máj 2020

@sisa_s ďakujem za podrobnú odpoved. Pýtala som sa kvôli chronickým bolestiam hlavy a malo by sa zisťovať či nejaká cieva netlačí na nejaký nerv v oblasti z krčnej chrbtice do hlavy

bafka
14. okt 2022

@sisa_s prosim ta, a ked mam ziadanku a na nej “mozog+MRA “ tak to je vlastne mozog+cievy? Lebo som teda riadne v soku, kedze som isla k dr ze chcem mri krizov a nakoniec mi napise toto?! Ok fajn, mam tetaniu, tak asi chcem nieco skontrolovat, ale bola slm v tom ze mi dala tie krize, ved o tom sme sa bavili… a nevedela som co je ta skratka MRA, no podla vsetkeho mi teda krize nedala🤦🏻‍♀️

sisa_s
14. okt 2022

@bafka mala by to byt angiografia, teda cievy 🙂