Rektoskopia a kolono

ewka1980
23. nov 2014

kTO BOL na vyšetrení,rektoskopie možte mi napísať ako to prebieha,a hlavne či to bolí? ☹

evelynm
23. nov 2014

bola som na kolonokopii - dobrovolne, preventivne. Nebolo to vôbec take hrozne, ako sa o tom hovori. Treba dodrzat pokyny a dokladne vycistit crevo. Prebiehalo to tak, ze ma ulozili na stol do potrebnej polohy, zaviedli tu hadicku a naplnali mi brusnu dutinu vzduchom, to je take trochu neprijemne, ale zvladnutelne. Robia to pomerne pomaly, ziadne prudke ukony, mohla som sa aj pozerat na monitor, bolo to zaujimave. Po vysetreni som este mala lezat a oddychovat na vedlajsom stole (po mne bol dalsi pacient). Asi po 30 minutach som normalne vstala a sla domov (dala som sa odviezt autom, lebo som nevedela, co to so mnou spravi). Hned som vsak sla aj na nakup, lebo som sa citila uplne ok. Do vecera este z creva odchadza ten vzduch, tak je dobre byt doma v sukromi.
Drzim palce, nerob si z toho strasiaka, aby si sa zbytocne nevystresovala.

marcelatje
23. nov 2014

Ja som po vyšetrení myslela že nastala moja posledná hodina. Ešte počas vyšetrenia sa tam po mne mágala asi 120 kilová sestrička, lebo hadica nechcela postupovať a potom som mala hrozné kŕče, ako tak som sa dala dokopy až na druhý deň 🙄
Plus mi pôvodne dali na prečistenie pred vyšetrením nejaký prášok čo sa miešal s 8!!! litrami vody a bolo to strašne nechutné, nemohla som to vôbec piť - napínalo ma na zvracanie, našťastie sme mali suseda ktorý na kolono chodil pravidelne a mal doma roztok (cca 3 dcl) ktorý stačilo vypiť a bolo. Toto bolo už pred pár rokmi tak dúfam že metódy sa odvtedy zlepšili a u teba to bude v pohode.

mihula
23. nov 2014

@ewka1980 neboj sa,v lete toto vysetrenie podstupil moj partner.Presne pred vysetrenim 24 hodin drzal dietu,pil ten roztok,povedal,že sa to celkom da vydrzat.Rano som ho odviezla na vysetrenie,podavaju injekciu,stala 5e.Pan doktor ho pochvalil,že je pekne vyprazdneny a vysetrenie prebehlo rychlo.Doma zostal cele poobedie,iba preto,že tie plyny.Inak v pohode

ewka1980
autor
23. nov 2014

@evelynm
@marcelatje
@mihula DAKUJEM vam veľmi pekne každej za odpoved...tA injekcia,bola proti bolesti,či ho uspávali??

lullu86
23. nov 2014

ja som bola na rektoskopii, to nie je sonda do celej dlzky criev, rektoskopicka sonda meria len 25 cm a je pevna...Nafukne to creva, je to neprijemne, ale nie bolestive, kolono je o nieco horsie ☹ kazdy to vsak znasa inak...Drzim pale

evelynm
23. nov 2014

@ewka1980 , injekciu si veru nepamatam, ale ak som ju dostala, tak urcite skor naladovku, lebo som nebola uspata.

marcelatje
23. nov 2014

@ewka1980 mne žiadnu injekciu nedali

ewka1980
autor
23. nov 2014

@lullu86 fúúúúha.... ☹ no uz mam ine stresy...kokos.....aaaaaaaaaaa,ja sa strašne bojím .... ☹

zuzik307
23. nov 2014

@ewka1980 asi je to o zvyklosti kazdeho pracoviska, niekde robia uplne "nazivo", niekde pichnu naladovku, niekde /vacsinou za poplatok/ je mozne absolvovat kolonoskopiu v celkovej anesteze...a je rozdiel rektoskopia, kedy pozru len konecnik /nejakych 20 cm/, da sa vydrzat bez vsetkeho 🙂 a kolonoskopia, kde prezru komplet cele hrube crevo a aby to mohli spravit, musia to cervo roztiahnut vzduchom a to je neprijemne...cize asi najlepsie by sa bolo informovat na gastre, kde ti to budu robit...minimalne naladovku by som si urcite pytala 🙂

mihula
24. nov 2014

@ewka1980 bola proti bolesti a strachu,a pekne s nimi komunikoval.Drzim paste