Rakovina v pokročilom štádiu

19. aug 2022

Pekný večer prajem... Známu často poonolievalo bruško tak včera išla k lekárovi s tým že jej povedali že má rakovinu v pokročilom štádiu... V pondelok má ísť na onkológiu.. Keďže veľa o tom nevieme, čo znamená ta časť že v pokročilom štádiu? Znamená to ze už hej nedokážu pomôcť a automaticky vedia ci je to zhubné alebo nezhubne i keď jej neodoberali žiadnu vzorku?

zmrzlinka2021
19. aug 2022

Ak nebola u onkologa a nema za sebou specializovane vysetrenia, ako jej mohol povedat " v pokrocilom stadiu"?

jaskolka
19. aug 2022

Rakovinu v pokročilom štádiu nediagnosrikuje všeobecny lekár len tak z voleja, bez príslušných vyšetrení na onkológii. Môže vysloviť podozrenie, napríklad po zhliadnutí snímku RTG a odoslať pacienta tam.
To co ta doktir toto len tak "určil"??.len tak, po prvom vyšetrení??

jaskolka
19. aug 2022

@zmrzlinka2021 presne tak, to co je za lekára - veštca? 🙈

lily1234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
terka224
19. aug 2022

Veľmi držím palce aby to tak nebolo a aby to bol len plany poplach. Moja mama bola hospitalizovaná a posielal ju domov lekár so slovami, že má rakovinu. Išla na onkológiu a žiadnu rakovinu nemá. Niektorí lekári by ani lekármi byť nemali 🙂

amiaja
19. aug 2022

@terka224 boze to sa jej muselo strasne ulavit ❤️ to co bolo za lekara

terka224
19. aug 2022

@amiaja keď jej dával prepúšťaciu správu tak jej to ozanmil. Bola hospitalizovaná kvôli kovidu a bola šťastná že sa z toho dostala a on jej toto povedal. Chudiatko prišla domov a plakala. Čítam prepúšťaciu správu a tam jasne napísané "onkomarkery negatívne". Ale mala pankreas zväčšený a preto jej povedal, že má rakovinu.. (nakoniec sa zistilo, že to má zo zápalu pri covide)
Dúfam, že lekár ktorý vyšetroval vašu kamarátku je podobny profesional a nakoniec z toho bude takisto plany poplach. Určite si teraz prechádza ťažkým obdobím😔 ako písali baby vyššie rakovina sa nezistí len tak u prveho doktora..

zuuzika
19. aug 2022

@jaskolka v prípade že videl metastázy na dobe brucha kdekoľvek tak to je pokročilé štádium. Alebo sa mýlim?

zuuzika
19. aug 2022

@zuuzika na sone

123hombre
19. aug 2022

@zuuzika
@zuuzika metastázy ukáže CT.neviem či robili.

jaskolka
20. aug 2022

@zuuzika metastázy sa ťažko určia na bežnom usg. Môže tam byť podozrivý nález, neznáme útvary, ktoré ale môžu byť aj cystami a a preto sa pacient odosiela s podozrením na metastaticke lezie na ďalšie vyšetrenia, na CT, na MR, pretože je to dosť vážne, len tak, po jednom jedinom usg vyriect takyto ortieľ.
A okrem toho, nasmerovali ju niekde na onkológiu, povedali možnosti terapie, liečby, zákroku, alebo proste len "mate rakovinu v pokročilom štádiu" a hotovo?
Lebo toto znie veľmi neprofesionálne. Nikdy sa, takto nad pacientom"nelame palica "a vždy sa snažia nejako zakročiť operácia, chemoterapia, ožarovanie.
Co mala z toho odporúčane?

autor
20. aug 2022

Presne toto mi nedalo zmysel že v papieroch po vyšetrení neviem či bola na Sone brucha alebo co ale asi to s výsledkami išla k druhému lekárovi a v papieroch má napísané k tomu iba takú jednu vetu metastázy v pokročilom štádiu a že v pondelok na onkológiu

danyelia
20. aug 2022

Ahoj, ja som mala rakovinu v II.A štádiu, tiež mi to do papierov napísali ešte pred všetkými ukončenými vyšetreniami, len po ultrazvuku...určili to podľa nejakej tabuľky, II.štádium bolo podľa miesta tých nádorov (boli na 2 miestach) a to písmeno znamenalo, že choroba bola s príznakmi. Teda určili to vopred len ako predpoklad na základe danej ,,tabuľky,, k mojej diagnóze...

zuuzika
20. aug 2022

@jaskolka ach jaj metastázy ukáže sono ako aj napr RTG pľúc ak sú tam, ev. aj na kostiach. Nepochopím ako ľudia, ktorí nerobia v zdravotníctve môžu s takou istotou prezentovať svoje názory akokeby vedeli o čom....

danyelia
20. aug 2022

@zuuzika Mne napríklad po RTG pľúc povedala lekárka, že medzi pľúcami vidí nejaké ,,škvrny,, - pravdepodobne sa môže jednať o rakovinu pľúc alebo v tom lepšom o lymfóm...

dilino
8. sep 2022

@terka224 to vážne kriste pane. Veru máš pravdu taký lekár katastrofa. Zbytočne na smrť vyľakajú človeka.