Rakovina hrubého čreva v 4. štádiu

14. júl 2024

Dobry den, potrebujem sa vyrozpravat ale mam aj otazku. Mojej mame, 58 rokov, v stredu na kolonoskopii odhalili nador. Isla tam preto, ze mala posledne mesiace makku stolicu, prehanalo ju aj po beznych jedlach. Dr. povedal ze dalej do creva ani nejde, lebo ho ma uz nadorom zuzene. Dostal sa 14cm od konecnika. Zobrali vzorky ale povedal mame, ze ju nechce klamat. Ja som samozrejme hned googlila. Nasla som obazky a z nich vyplyva, ze ked uz ma zuzene crevo, je to 4. stadium. Bola v piatok na CT pecene a pluc, ale ci ma metastazy alebo nie jej nikto nepovedal. Ona bola v tuneli, lekar v inej miestnosti. Musi cakat na popis minimalne tyzden. Ja sa chcem spytat, viete o niekom kto mal 4. stadium a este nemal metastazy? Vsetci ostatni su zatial pozitivni, ja uz sa zmierujem s tym najhorsim. Vobec to neberiem tak, ze sa na to prislo skor, nakolko uz mala priznaky. Vsade citam, ze rakovina hrubeho creva je 2. najhorsia, ze dobra sanca je len pred priznakmi. Cize len na zaklade okultneho krvacania a preventivnej kolonoskopie. Ona bola pred 6 rokmi na kolono, vtedy jej dr. povedal ze krv v stolici ma z vnutornych hemeroidov. Takze ani krv v stolici dalej neriesila 😔 Dokonca tuto kolonoskopiu jej ani nechceli spravit, lebo na poslednej bola pred menej ako 10 rokmi...
Teraz teda ide o to, ci ma metastazy a teda najprv bude ozarovanie a az potom mozno operacia. Alebo ich nema, vyberu jej nador, dostane nejake oziare a snad tam este sanca je. Velmi sa bojim 😔 moje dieta ma len jednych starych rodicov, manzel surodencov nema, ja mam surodenca v cesku a s dcerou najaky vztah nema. moj otec je tazko chory a ja mam predispoziciu tym padom na 2 tazke choroby. Mam hrozne stavy ze dieta pride o starych rodicov, aj o rodicov a bude vyrastat ktovie s kym 😔 Vzdy som sa spoliehala, ze moja mama sa mi o dieta postara keby nieco a zrazu je otazne, kolko tu s nami este bude 😢

pribinak
14. júl 2024

Neviem či som to správne pochopila, ale to ty si určila že je v 4tom štádiu či to povedal lekár ?

bara_borka
14. júl 2024

chápem vás, musí to byť ťažké dozvedieť sa takú diagnózu u blízkeho človeka. avšak všetko sa ukáže až po ďalších vyšetreniach: histologia, CTcko, možnosť operácie, ako bude zvládať prípadnú chemo či rádioterapiu. Môže ísť aj o typ nádoru, ktorý rastie smerom do vnútra čreva a metastázy ešte nemusia byť prítomné. ak sú aj prítomné metastázy, vždy je tu šanca na pomerne kvalitný život aj popri liečbe a dĺžka zivota sa môže rátať na dlhé roky. najmä je teraz potrebné ostať čo najviac silná a povzbudzovať mamu, aby to zvládla, aby verila lekárom a súhlasila s vyšetreniami a liečbou a nedala sa opantať "alternatívou" a pochybnými sarlatanmi a peniaze si radšej užila ako minala na drahé procedúry a zázračné vodičky či tinktúry od pochybných "odborníkov". držím vám palce, aby všetko dobré dopadlo

autor
14. júl 2024

@pribinak ja, podla obrazkov co som k clankom o tom nasla. ma uz priznaky a zuzuje jej to hrube crevo. ano, mozme sa vysmievat ze nie som lekar, ale citat zatial viem. ja by som bola najstastnejsia, keby to nie je uz 4. stadium.

guudy
14. júl 2024

Bez popisu ct nikto nevie povedat, v akom stadiu ochorenia sa nachadza. Takze treba pockat. Ak nebudu metastazy, tak sa zvycajne operuje a nasleduje adjuvantna chemoterapia. Vacsinou davaju CAPOX (kombo capecitabine a oxaliplatina). Ak su pritomne metastazy, vacsinou sa to riesi iba chemo - tiez CAPOX. Existuje aj biologicka liecba.
Na to vsetko su protokoly. Treba pockat na popis ct a podla toho urcia dalsi postup.
Suhlasim s @bara_borka , nekupujte ziadne doplnky.

autor
14. júl 2024

@bara_borka ano, velmi som pripravena ju usmernovat na normalnu lekarsku liecbu a ziadne alternativy.

guudy
14. júl 2024

Este dodam, ze 3.stadium je, ak su zasiahnute iba lokalne uzliny. 4.stadium, ked nador metastazuje do inych organov (zvycajne pluca).

autor
14. júl 2024

@guudy hej, je mi jasne ze dolezite je ct, mri, histologia. ja som len dufala, ze hoci nador zasahuje do creva, je sanca ze tam metastazy este nie su. a tak ma zaujimaju skusenosti inych ludi. lebo s metastazami to bude ovela komplikovanejsie. ja nemozem spavat a mama to berie, ze taky je zivot. mna to tak nestve ani kvoli mne, ale kvoli mojmu dietatu ktore ju zboznuje.

autor
14. júl 2024

@guudy aha, tak este to moze byt aj 3. stadium. proste ide v konecnom dosledku o tie hrozne metastazy 😔 ci su alebo nie.

liv1
14. júl 2024

Na onkologii som stretla kočku, čo nemohla jič jestm lebo mala zúžené črevo nezhubným nádorom. Kým nebude všetko jasné, nevieš nič. Tam je milion “moznosti”, v akom stadiu to je, ci su metastazy, ci su chytene lymfaticke uzliny a podobne. A mrzi ma to. Prechadzame si v rodine podobnym. Je to velmi tazke. Vela sil

luccija
14. júl 2024

Môjmu svokrovi našli na kolonosopii miesto, kde sa ďalej nedostali.Operovali ho v nemocnici, mal polypy plus nádor a zobrali po veľa cm z čreva pre zrasty..Metastazy nemá bude chodiť každého pol roka na krv.Pokym nemas presné informácie neplas sa zbytočne.drzim palce je to sok

egonsk
14. júl 2024

mozno trepnem hlupost, ale preistotu vzhladom na umiestnenie toho nadoru by si zrejme mala pocitat s vyvodom. Radsej pocitaj s horsim a potes sa ked bude lepsie, ako utesovat sa s lepsim a zistit, ze je to este horsie. Drzim jej palce, hlavne ju treba psychicky podporit. Najhorsie choroby su, ked sa clovek nemoze riadne najest, alebo vykadit.

autor
14. júl 2024

@luccija dakujem za skusenost. neplasit sa je ale tazke, hlavne pokial je to rodic s ktorym si kazdy den volam, lebo chcem. a dieta obcas az place, ze tam chce ist spat, ale neda sa lebo mama ide do nocnej a pod.

autor
14. júl 2024

@egonsk ano, viem ze aj vyvody sa robia. na to mi povedala, ze vyvodu by sa rada vyhla. za mna vsetko lepsie ako to najhorsie. ja som si pripustala max. celiakiu alebo crohnovu chorobu a toto ma proste dostalo. a je to aj tlak na mna, ako moznej dedicnej choroby..

pink_lady
14. júl 2024

verím, že je to ťažké čakať na popis, ale naozaj, bez popisu z CT/MRI nevies štádium...Tu krv mala asi naozaj len z hemoroidov, ked bola na kolonoskopii...

autor
14. júl 2024

@pink_lady ja si skor myslim ze vtedy to mozno bol polyp/hemeroid, ale zvrtlo sa to. ide aj o to, ako sa vyjadril iny dr. teraz. povedal ze sa mu to nepaci a ze jej nebude klamat ze to vyzera zle. ja by som bola najstastnejsia keby sa raz budem "smiat", ako som zbytocne stresovala.

svetlonos
14. júl 2024

Tak po prve, nehraj sa na doktora. Mame po kolo a vyšetrení vzorky vzali 1/3 čreva, bolo to zhubné tak pre istotu.
Funguje už roky rokuje, je zdravá. Ujo išiel neskoro, mal nádor vo veľkosti cukrovej melonu. Otvorili ho a skonštatovali, ze mu ho ani vyberať nebudú. Mal už aj metastázy, tam nebolo cesty späť. Oni mu nepovedali, ze nádor mu nevyoperovali a on veril, že sa vyzerá vie. Chcel ísť na jedno putnické miesto... On zomrel, mal asi 46 rokov.
Ty teraz v prvom rade neries tvoje dieta ale seba! Mas koli predispozicii narok na kolonoskopiu kazde 2 roky, tak v rámci svojho kludu sa daj už teraz vyšetriť.
Otázka dietata - nájdi si pomoc ako mu v najhoršom prípade vysvetlit smrť.
Ohľadom mamy - počkajte na výsledky a zatiaľ nerob unáhlené závery, nikomu tým nepomôžes.

autor
14. júl 2024

@svetlonos ja este nemam 40, tak neviem ci mam narok vobec na okultne krvacanie. zda sa mi, ze kolonoskopiu na zaklade predispozicie robia az po 50-tke. ale ano, som pripravena aj na testy na okultne krvacanie aj na kolonoskopiu. nerobi mi to problem aj ked je to dost neprijemne.

autor
14. júl 2024

@svetlonos a co sa tyka dietata, v pripade toho nahorsieho asi zacneme obe chodit k psychologicke. alebo minimalne ja a ta mi pomoze aj s tym, ako s dietatom...

pink_lady
14. júl 2024

hemoroid sa ti na rakovinu nezvrtne, polyp moze....
my mame v rodine rakovinu HČ, ujovi ju zistili v 58r, u neho bol 1.priznak tromboza /teda tromboza ho dostala k dr, ci mal aj nieco ine, to nevieme/. On sa cely zivot ale stravoval hrozne - same klobasky, oivo, a pod..on to nedal
poznam zial aj pripad kedy 26r (pre mna) chlapec bol do 2m mrtvy od prvych piznakov...
ale: poznam aj vela takych kde islo o nezhubny nador, alebo, kde pri uplnej nepriechodnosti muz zije uz niekolko rokov s diagnostikovanou rakovinou HČ ...ked mu ju zistili nemal ani 50
a ty, ak sa potvrdi u mamy rakovina HC, tak mas narok na kolonoskopiu aj pred 40...aj na geneticke vysetrenie, lebo toto je (aj) geneticky podmienena rakovina ...Ten gen vobec nemusis mat...

autor
14. júl 2024

@svetlonos a tvoja mama mala nejake priznaky, ked sla na kolonoskopiu?

sante81
14. júl 2024

Na základe googlu si stanovila mame diagnózu a pýtaš sa na fóre kto má ake skúsenosti? To akoby si mamu už pochovala. Čo tak počkať na vyjadrenie lekára ? Zbytočne si sypeš do rany soľ

autor
14. júl 2024

@sante81 nie, na zaklade obrazkov si myslim, ktore to je stadium. diagnozu stanovil lekar tym, akobsa vyjadril pred mamou. ona sama mi volala, ze ma rakovinu. ona sama videla, ako to vyzeralo. ked taz vidis obrazok, ze 3. stadium je len taky vyrastok a az to 4. zasahuje dnu do creva, tak asi spravis nejaky zaver... ja sa potrebujem vyrozpravat, citat skusenosti. takze si neprosim posmesne komentare. psychika proste pracuje. je to moj najblizsi clovek.

marsmykkok
14. júl 2024

Chápem, že prežívaš šok, mama zdravá doteraz a toto si nečakala. Asi musíš len počkať a ked bude aj čierne na bielom čo to je, stále ľudský organizmus je každý iný, niekoho zabije chrípka, niekto sa dostane aj z ťažkého ochorenia alebo žije dlhé roky s ťažkým ochorením a orgány vydržia. Na mieste nie je určite tvoja ľútosť nad tebou a dcérou, to ako vážne ideš umierať aj ty? A naozaj si žila v tom že teba sa možno niečo stane a mama o 20 rokov alebo viac staršia ťa prežije a postará sa o dieťa? Pravdepodobnejšia je varianta, že ty prežiješ ju a postaráš sa o svoje dieťa. Však si zdravá, neviem prečo sa už chystáš umierať.

vintage_woman
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
14. júl 2024

@vintage_woman tak mne v 22, lebo som sa sama pytala(solicu som mala raz za tyzden, s bolestami). kolonoskopiu spravia na zaklade vymenneho listku asi komukolvek, ale bez predispozicie asi plati to, ze max. raz za 10 rokov nie? tu sme sa bavili o kolonoskopii kazde 2 roky na zaklade predispozicie.

autor
14. júl 2024

@marsmykkok hej, ja casto ked ideme na dovolenku s muzom bez dietata dufam, ze sa nam nic nestane. kopec tragedii sa deje. asi som viac senzitivna alebo precitlivelejsia ako ini ludia. ale myslim aj tymto smerom. ja sa nebojim o seba, mne uz to potom bude jedno. myslim na dieta.

terezka1947
14. júl 2024

No....mojej mamke to zistili v cca rovnakom veku.
Absolvovala veľa operacii,mala aj vývod,potom jej ho zrušili.
Ono to záleží od množstva vecí,okolností.
Verím ti,že sa bojíš. Nebudem ti klamať,ľahké to nebolo.
Ale paradoxne to všetko celkom statočne znášala a snažili sme sa túto chorobu brať normálne.
Zo začiatku to bol strach,stres,smútok, plač. Veď je to normálne,človek sa musí nejako s tou situáciou naučiť žiť.
Jednak dám pacient,jednak rodina.
Boli ťažšie dní,keď boli ľahšie,snažili sme sa žiť "normálne".
Podľa prognóz mala žiť Max 2r.
Žila skoro 10.
Uvidíš,čo bude ďalej....aku navrhnú liečbu,čo sa bude diať.
Držím palce ....užívajte si všetky dni.

luccija
14. júl 2024

Môj svokor bol pred 3 m na prevencii aj niesol vzorku na okultne krvácanie a nič tomu nenasvedčovalo.Na výsledky z histo čakal skoro 3 t veľmi dlho...to je nápor na psychiku.Naozaj sa neplas dopredu negoogli atď...zatiaľ si si iba vydedukovala 3*4 štádium podľa obrázkov.Kamaratka mala celé čreva zúžené z polypov..dôležité je či bude mať metastázy

kiki68
14. júl 2024

Moja teta mala, tiez v 60tke cca, isla tam ale v strasnom stave, silne krvacanie, dostala sa z toho. Tiez 4. stadium. Uz je to par rokov, ma normalny zivot. Takze drzim palce

kiki68
14. júl 2024

Ak si uz na gastro, tak mozu vyziadat aj kazde dva roky, kamoska chodi raz rocne, ale ma diagnozu. Ale kazdy to dava inak tym pacientom. Niekto rad monitoruje.