Rakovina a genetické testy - skúsenosti

barby1982
8. sep 2016

Ahojte. Zaujímalo by ma, či ste niektorá podstúpili genetické testy na zistenie dedičného génu, ktorý spôsobuje rakovinu. Ako to prebieha? A ak vám ten gén zistili, nezamávalo to s vašou psychikou? Ďakujem za všetky odpovede 😉

janickacrazy
8. sep 2016

@barby1982 No tak pokiaľ máte rakovinu v rodine a opakuje sa vo viacerých generáciách, tak asi tam dačo bude, ale určite by som si to nešla dať zisťovať, načo sa zbytočne stresovať. U mojho švagra majú v rodine rakovinu, mal to jeho otec a aj on v pomerne mladom veku, ale obaja vyliečení, otcovi sa to vrátilo po 30 rokoch a v 70-ke zomrel. Švagor má 50 a zatiaľ je braný ako vyliečený pacient. Ešte keby nefajčil a nepil a zdravo sa stravoval, tak by na tom bol určite oveľa lepšie, ale niekto si nedá povedať.

barby1982
autor
8. sep 2016

@janickacrazy veď to, že sú to stresy, ale na druhej strane má človek nárok na komplexnejšie vyšetrenia a čím skôr sa to zistí, tak aj liečba je jednoduchšia a je väčšia pravdepodobnosť vyliečenia

janickacrazy
8. sep 2016

@barby1982 tak pokiaľ chodíš na preventívky poctivo, tak lekári berú do úvahy aj choroby v rodine, takže podľa mna zase kvoli tomu nemusíš ísť na genetické testy, ale teda už je to na tebe ako sa rozhodneš, záleží aj na tom aká rakovina to je, lebo napr. niektoré druhy sa dajú dobre riešiť aj preventívne, niektoré horšie

barby1982
autor
8. sep 2016

@janickacrazy mne tie testy práveže odporučil lekár. Ešte asi pred 10 rokmi odporúčali mamine, ktorá bola onkologický pacient, aby sme my deti išli na testy, vtedy som to nechcela, ale teraz, keď už mám svoje deti, nad tým rozmýšľam.

janickacrazy
8. sep 2016

@barby1982 Nuž rozhodnutie je na tebe, ale pointa je v tom, aby si sa zbytočne nestresovala. Vieš, ono je to tak, že ty aj ten gén možeš mať, ale pokiaľ sa neaktivuje počas tvojho života, tak neochorieš. Vždy musí byť nejaký spúšťač a tým može byť aj stres.

kattrin5
8. sep 2016

Podla mna Je to zbytocne vyhodene peniaze. Poznam ludi ktori si ich dali robit. Zdravo sa stravuj a zdravo zi a nebudes chora. Inak Je tiez vedecky dokazane Ze rakovina v veku po 40 vacsinou nieje geneticky predurcena ale lifestyle a environment related. Vacsinou ludi do 30 rokov, ktory ochoreju Na rakovinu mali nejaku dna mutation. Dalsia vec aka rakovina. Napriklad rakovina prsnika, semeniko, leukemia byva casto spojena s dedicnostou ale ine rakoviny ako creva, konecinka, zaludka byvaju vacsinou sposobnene nespravnou zivotospravou.

barby1982
autor
8. sep 2016

@kattrin5 tak ja by som to mala hradené poisťovňou, onkologickí pacienti boli babka, mama a teraz aj brat...A myslím, že napríklad rakovinu prsníkov, ktorú mali mama a babka životosprávou nijako neovplyvníš. Ak je spustená dedičným génom, môžeš žiť akokoľvek zdravo. Skôr ma zaujímal názor niekoho, kto tie testy podstúpil. 🙂

kattrin5
8. sep 2016

@barby1982 jasne vies ale ked mala babka aj mama tak mozes mat vyssie riziko. A ked to testy vyjdu Ze mas ci spravis? Das si odrezat prsia.. Skor o to mi ide. Ze vediet, Ze si nosicom genu nic tym nezmenis. Mozno Len castejsie chodit Na prehliadky

m_
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kattrin5
8. sep 2016

A este dalsia vec je napriklad moja prababka sa dozila vyse 80, babka tiez, mama ma 65 a Je zdrava a a mamina sestra ma 60 a rakovinu prsnika.. Nikto v rodine ju pritom nemal.. Takze vo vyssom veku Je to viac o zivotosprave ako o genoch.

ivuska027
8. sep 2016

@barby1982 aký lekár Ti to navrhol? Ja by som šla, ale neviem kto to poukazuje. Ďakujem za odpoved

barby1982
autor
8. sep 2016

@m_ ďakujem za podporu, veru veľa robí pozitívne myslenie a žiadne stresy. Len presne mi ide o prevenciu, tá je v takýchto prípadoch najpodstatnejšia. 🙂

barby1982
autor
8. sep 2016

@ivuska027 mne to navrhla moja gynekologička, ale mame to navrhoval onkológ, keď sa liečila, aby jej deti podstúpili tieto testy. Mama mala v tom čase 43 rokov.

m_
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
shia
9. sep 2016

@barby1982 keď sa môžem spýtať, bol nejaký dôvod okrem toho, že to v rodine mali, aby vás tam posielali - mali ste zvýšené onkomarkery, alebo ste si niekde našli hrčku apod?
Ja som mala oboje, našťastie opatovne testy ukazali ze hodnoty su uz ok, tiez babka zomrela na rakovinu prsnika, tiez ma doktor odporucil na tie testy, rozmyslala som nad tym,ale rozhodla som sa neist...zamyslela som sa, co by mi priniesol vysledok? len stres, nervy, co by bolo este horsie, tak naco...radsej si dam raz za rok vziat len krv, ci su hodnoty ok. Drzim palce nech je vsetko ok.

lenka2813
9. dec 2016

mne tieto testy tiež navrhol gynekológ.. nakoľko mamina v skorom veku zomrela na rakovinu prsníka a aj moja babka...a rakovina sa objavila aj z ocovej strany...rozhodla som sa, že ich nakoniec podstúpim, chcem vedieť, či som alebo nie som nositeľom tohto génu... 🙂 ak áno, dá sa tomu ešte v podstate predísť a robiť nejaké opatrenia, aby ochorenie v budúcnosti neprepuklo..aspoň za pokus to stojí 🙂, aj keď je pravda, že čo človeka čaká to ho neminie ...
no dosť dlho to trvá, na výsledky sa čaká aj okolo roka a viac..ja tiež stále čakám, tak uvidíme 🙂

mariemery
15. aug 2017

@kattrin5 ak máš v genetických testoch že máš ten gén žiadna strava ti ho neodstráni.

mariemery
15. aug 2017

Chodím pravidelne na preventívnu či u gynekológa , očného obvodného a teraz mi zistili na mamografii nález..nasledoval Usg a biopsia a po dvoch týždňoch operácia odstránenie nádoru z prsníka a lymfatických uzlín...som už po druhej chemoterapii. Vypadávajú mi vlasy. Je mi zle..idem dnes na genetické testy aby sme v rámci zdravia aj mojej dcéry vedeli na čom sme .....nikto doteraz nemal v rodine s prsnikom problém....navrhla to moja gynekologička a myslím že to vôbec nebude na škodu a všetko hradí poisťovňa.... Ja by som pre svoje zdravie urobila všetko na svete ak viem že sa môžem vyliečiť.... Človek sa nesmie poddať ale musí triezvo myslieť dopredu a bojovať.....

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz