Psychika verzus zdravotný problém

majlenka99
29. nov 2017

Ahojte, mam 28 rokov, potrebovala by som poradiť, lebo uz mam dlhsiu dobu problemy, s ktorymi si neviem rady,tak ci nahodou nema niekto skusenost. Zacalo to v prvom tehu, ked som zvykla mat u lekara vysoky tlak, ale doma som vzdy namerala dobry tlak. Myslela som,ze ide len o syndrom bieleho plasta.Potom po porode som vsak obcas mala zvyseny tlak aj doma a dokonca 2x som mala stav, ze sa mi zvysil az na 170, tocila sa mi hlava, busenie srdca,pocit ze mam infarkt. Tak som isla na kardiologiu, kde zistili,ze srdce mam ok, na dalsie vysetrenia som nesla, vraj to moze byt normalny stav po porode a po polroku by sa to mohlo upravit. Nestalo sa a teraz uz ozaj neviem, co mi moze byt. Su dni, ked je vsetko ok, ale tych je menej a su dni, ked aj viackrat za den sa mi zvysi tlak (bezne pocas dna, ked si meriam, mam tlak dobry), zacne to v podstate slabostou celeho tela, citim slabost v rukach, zacne mi busit srdce, chveje sa mi telo, pride na mna unava a pocit, ze sa nevladzem ani postavit, zvieranie na hrudi...Vsimla som si, ze casto sa mi to stava po jedle, ale nie je to pravidlom. Samozrejme k lekarovi pojdem, ale zaujima, ci niekto nema podobnu skusenost. Cim zacat, chcela som najprv sama zistit, ci nieco prirodne nie je, co by mi pomohlo, nechcela som sa hned napchavat liekmi na tlak. Obcas pri takej situacii mam aj bolesti zaludka a krce v bruchu. Viem, ze tu mi tazko pomozete, treba zajst za lekarom, ale chcela by som aspon vediet, ci niekto sa s takym niecim nestretol. Trva to totiz uz 3 roky a vcera som zistila, ze cakam druhe babatko, tak sa potrebujem dat dokopy. Neviem ci sa jedna o psychiku, stres, vysoky tlak, zaludocne tazkosti, moze to byt cokolvek :/ Budem vdacna za kazdu skusenost.

sivypegas
29. nov 2017

A oblicky mas OK?Lebo vysojy tlak ma viacero pricin,nielen srdce ale aj oblucky treba vysetrit.Ocne pozadie tiez.

sivypegas
29. nov 2017

@majlenka99 a este ak si tehotna treba to riesit a brat v tehu vhidne lieky,,,,daj si zatial magnezjo.A bez za lekarim,lebo vysijy tlak v tehu nieje dobre znamenie.V kt tyzdni si???

natali2103
29. nov 2017

rozhodne odporučam skor neurológa,pripomina mi to tetaniu

kacena4
29. nov 2017

☹ je tu toho vela popisane vola sa to stresova reakcia, ktora sa odzrkadluje v roznych zdravotnych problemoch a tiez to nazyvaju tetaniou trpi tym vela ludi

maminuska
29. nov 2017

@majlenka99 mne teraz v poslednom tehotenstve namerali vyšší tlak už od začiatku . Nasadili mi dopegyt a magnézium . Podozrenie na vyšší tlak som už mala pred tehotenstvom , pretože niekedy som mala problém sa akokeby poriadne nadýchnuť. Občas ma aj fajne bolela hlava.
Tlak na prvej poradni som mala 150/90, po liekoch ho mávam 120/70.Interné som absolvovala, srdce ok, aj všetko ostatné , obličky tiež v poriadku. U mňa možno aj zvýšený tlak spôsobuje moja mierna nadváha. Hmotnosť máš v poriadku ?

simisimca
29. nov 2017

@majlenka99 ahoj, mala som tento istý problém a nakoniec mi zistili panickú poruchu. Čiže aj u teba to bude asi niečo podobné :(

erika_smile
29. nov 2017

Nemám s tým nejaké skúsenosti ale skôr mi príde, že sa dosť kontroluješ čo sa týka toho tlaku, že proste viackrát za deň si ho meriaš a už sa strachuješ aký bude a neviem čo. K doktorovi isto treba ísť to schvaľujem ale asi by si sa mala skôr tak aj psychicky trošku ukľudniť a neočakávať každý deň, že jaj dnes mi bude zase zle a tak

ivuska027
29. nov 2017

kardiolog Ti mal dat 24hod holter

ivuska027
29. nov 2017

a pokial si tehu, zvyseny tlak je bohovsky nebezpecny pre dietatko

kristinaanna
29. nov 2017

@majlenka99
ja by som ešte skúsila skontrolovať štítnu žľazu, pri nečinnosti sú takéto príznaky

zuzi0911
29. nov 2017

Panicka porucha,pravdepodobne,si vystresovana z tlaku a pritom je to ok,,a potom pridu taketo stavy

maaaaaaaria7
29. nov 2017

ja mám panickú poruchu a už ked pomyslím na tlakomer, zvyšuje sa mi tlak..

majlenka99
autor
29. nov 2017

Ďakujem vám všetkým za rady a názory.

@sivypegas Obličky mi zatiaľ nekontrolovali.

@ivuska027 Kardiolog bol presvedčený, že je to len popôrodná reakcia tela, tak preto mi len dal lieky na tlak, ale keďže som kojila tak som brala len polovicu a nejak som to ani neriešila vtedy, zmierila som sa s tým, že mi to prejde.

Rovnako aj v prvom tehu mi tak kolísal tlak, ono to začalo tým, že som išla na poradňu, kde mi namerali vyšší tlak okolo 140/90, to bolo prvýkrát vtedy. Odvtedy akoby ma chytila panika a pri každom meraní u lekára som mala vysoký. Brala som to tak, že to je len ten sydrom bieleho plášťa. Doma počas celého tehu som mala tlak ok, len ak tak mierne zvýšený, do 128, čo bolo ok. Preto mi na poradni ani nemerali, len som si vždy doma odmerala a nadiktovala a sledovala som sa sama 3x denne, samozrejme, že som nechcela ohroziť dieťa. Po pôrode však som mala 2x ten stav, že tlak sa mi vyšplhal až na 170, ale tak v bežný deň, keď ma chytí ten stav, začne len to búšenie srdca, potom pocit, že sa mi nedá nadýchnuť na hrudi, chvenie celého tela a občas aj bolesť žalúdka...ale tlak si samozrejme odmeriam a niekedy ho ani nemám taký vysoký aj keď mám pocit, že skolabujem, napr. okolo 125. Ale niekedy aj vyšší 135 a pod. Ja som myslela, či nemám nejakú potravinovú alergiu, že väčšinou sa to stáva po jedle, ale potom si to všimla, že to nie je pravidlom, tak ja už neviem. Možno isto to vo mne zanechalo nejaký strach a teraz sa tak sledujem, až moje telo takto reaguje. Neviem, len už to trvá dlho a nie je to príjemné. O tetánii som čítala, ale tak ja nemám krče v rukách a pod. tak som to vylúčila.
A pri panickej poruche musí byť nejaký spúšťač? Lebo ja napr. v kľude ležím a zrazu to príde alebo sa hrajem s malým a vtedy.

majlenka99
autor
29. nov 2017

A ešte, čo som čítala tak pri panickej poruche to trvá napr. hodinu a potom je to ok, ale ja mám to búšenie srdca niekedy aj celý deň, hodinu dobre a zas to príde....a potom mám aj stavy, že týždeň sa cítim fajn.

pribinak
29. nov 2017

co stitna zlaza? aj ta niekedy dokaze urobit taketo stavy

deti95060810
29. nov 2017

kontrolovali ti cukor? štítnu žľazu? Ak je všetko Ok, tak potom to môže byť psychika...Tá vie narobiť s človekom paseku.....

diana20
29. nov 2017

@majlenka99 ja mám podobne stavy z tetanie.. treba neurológa.. daj si už teraz magnezium.. je tam tiež aj psychika ale ak je to tetania, tak môžeš byť pokojná, tetania nie je nič vážne. Nie je to ani choroba.. treba to vedieť, lebo niektoré baby tu píšu vo fórach akoby mali umrieť z toho ale nie.. dokonca v pohode aj tehotenstvo môže prebehnúť, ja mám dve deti a tetaniu mi zistili predtým už .. poznáš svoje stavy tak hlavne hneď ako cítiš, že to na teba ide sa treba upokojiť lebo to nie je nič vážne 😉 pobehaj doktorov, držím palce nech je to len tetania 😊

majlenka99
autor
29. nov 2017

@pribinak
@deti95060810
Cukor aj štítnu žľazu mi kontrolovali v prvom tehu, kedy to v podstate všetko začalo a všetko som mala v poriadku. Odvtedy nie, ale tá štítna žľaza napadla aj mňa 🙂

majlenka99
autor
29. nov 2017

@diana20 Pri tetanii sa berú nejaké lieky alebo ako prebieha vlastne liečba?

maminuska
29. nov 2017

@ivuska027 zvýšený tlak bez iných sprievodných javov... bielkovina v moči , opuchy, bolesti hlavy nie je nijak extra nebezpečný . Až keď sa pridajú tieto komplikácie , vtedy je možné hovoriť o nebezpečenstve .

libawet
29. nov 2017

@majlenka99 panická úzkosť to môže byť alebo aj tetánia, ako tu už bolo spomenuté. Možno Ti chýba magnézium, to sa odporúča pri tetánii.

simisimca
29. nov 2017

@majlenka99 Pri panickej poruche nie je žiadny spúšťač. Prichádza z ničoho nič, aj keď si v kľude

ajka32
29. nov 2017

@majlenka99 ja som mala problem s niecim podobnym,dokonca som skoncila s kolapsom na pohotovosti. Samozrejme ze na nic neprisli, obvodna to uzavrela ako stresovy syndrom,bola som 10 dni doma na PN,relaxovala, brala magnezium a guajacuran a samo sa to upravilo. obcas mi este pride zle ale podla mna je to vec psychiky, teraz sa uz viem aj sama ukludnit a vsetko je oki. Pri spominanych stavoch som ale nemavala az tak vysoky tlak,u mna to bol skor pulz, okolo140 a viac a velmi silny tlak na hrudi, ale to mi nakoniec zistili ze to je od chrbtice

eri1212
29. nov 2017

@majlenka99 Ahoj. Ja som mala tiez take iste priznaky ake opisujes. A mam panicku poruchu. Samozrejme treba vylucit aj ine diagnozy. Ja som mala holter ekg, holter krvneho tlaku a vsetko v poriadku. Beriem lieky na panicku,ale pocas tehotenstva som vysadila. Ked mi nebolo dobre, tak som si dala Sedativ PC je to homeopatikum a mozu aj tehotne. Skus ci ti pomoze. Mne velmi pomaha aj psychoterapia u psychologicky a dychove cvicenia.

majlenka99
autor
29. nov 2017

@ajka32 Práve preto mám pocit, že to nebude psychika, kvôli tlaku. Ja mám tep zvýšený tiež ako je norma, ale to len nejakých 85 čo nie je až tak kritické. Mne proste stúpa ten tlak a preto mám obavy. AJ viac žien tu písalo, že má/malo podobné príznaky. Ale čo som čítala tak nikomu sa nezvyšoval ten tlak...

ivuska027
29. nov 2017

@maminuska ako povies. Moja kamoska mala len tlak, lezala v Šaci len s tlakom. Potom ju len s tlakom bral vrtulnik do Novej nemocnice v Kosiciach, kde rodila akutne len kvoli tlaku a kvoli zanedbaniu len tlaku babatko po porode zial zomrelo v 35tt. Lebo len tlak bolo treba aby jej v Šaci merali...

maminuska
29. nov 2017

@ivuska027 len so zvýšeným tlakom porodí normálne xy žien , hypertenzia u tehotných nie je nič výnimočné, ženy ju jednoducho majú . Pokiaľ nejde o preklamsiu , eklamsiu tak tieto tehotenstvá v drvivej väčšine prebehnú úplne v poriadku . To že tvoju kamarátku zanedbali a nesledovali je iná vec. A bavíme sa o bežnej hypertenzii, kde spodný tlak je mierne vyšší ako 90. Je potrebné si pozrieť štatistiky o hypertenzii pred tehotenstvom . Iná je hypertenzia vzniknutá náhle počas tretieho trimestra.

lulula1990
29. nov 2017

@majlenka99 cez internet je ťažko stanoviť diagnózu. Zajtra ráno nalačno bež k svojmu odvodnému lekárovi, zoberie ti krv a podľa výsledkov pôjdeš na ďalšie vyšetrenia. Myslím si, že to bude problém zdravotný, nie psychický.

diana20
29. nov 2017

@majlenka99 to záleží od toho ako to človek psychicky znáša, lebo sú aj ľudia, ktorí musia chodiť ku psychológovi a brat antidepresíva ale keď si uvedomis, že to nič nie je a nebudeš mať vždy aj panický záchvat keď nás len obyčajný tetanicky stav, tak nie je ani žiadna liečba povinná.. mne dali magnezium, b6 a b12.. to je všetko, vraj brat každý deň keď sa cítim zle.. neberiem to už aspoň dva roky ani počas tehotenstva, mala som možno dvakrát "záchvat", ktorý netrvá dlho a okrem toho, že som potom unavena mi nie je nič, môžem ísť do roboty..z času na čas si dam magnezium iba, lebo to je najdôležitejšie z tych troch vecí, čo mi dali.. nedá sa to nijako úplne vyliečiť, lebo to nie je ani choroba.. ale dá sa stav zlepšiť a tieto stavy obmedziť na minimum.. 😊

lusyc
29. nov 2017

Byvas aj cervena, do tvare napriklad? No, treba ist k lekárovi. Vysoký tlak nie je sranda. Štítna žľaza, hormóny nadobliciek. Asi ta poslu v ramci prebiehajuceho tehu aj na endokrinologiu.