Prolaps predného cípu mitrálnej chlopne

broncici
12. jan 2023

Krásny deň.

Znenie mojej správy je:

Mitrálna chlopňa cípy hladké. prolaps predného cípu, MR - stopová, bez gr. na MiCH, normálna diastolická funkcia E= 10cm/S , PuCH bez insuficiencie. RVEDD 28mm, TCH suficientná. Vie mi niekto povedať, čo to vlastne je a ako je to v mojom prípade závažné? Mám 26r. Zároveň môžem športovať?

Moje príznaky su, že sa občas zadýchavam pri námahe.
Občasné búšenie srdca.
Občas vysoký tep.

Avšak zároveň trpím aj generalizovanou úzkostnou poruchou, tak je to niekedy ťažko rozlíšť.

Vďaka za radu.

opica_skorica
13. jan 2023

@broncici predpokladam, ze ta vysetrovali priamo na kardiologii.
Kedy ti dali termin dalsej kontroly?
To vela napovie.
Ak za 5 rokov, netreba sa stresovat vobec. Mitralna chlopna prolabuje mnohym ludom, treba ju sledovat.
Podla zavaznosti. Ak je prolaps malý (mierny), davaju kontrolu na kardiologii za 5 rokov.
Povedali ti, co to je?
Pravdepodobne sa predný cíp nedoviera a trošku krvi sa vráti medzi predsienou a komorou.
Sportovat podla zavaznosti a s mierou.

broncici
autor
13. jan 2023

@opica_skorica Áno, kontrola o 5 rokov.
Kardiológ. Športujem klasicky.
Nie ako vrcholový športovec 🙂

opica_skorica
14. jan 2023

@broncici Nestresuj sa s tým, pretože keď máš kontrolu za 5 rokov, nejde o vážny stav.
Ide o stav, ktorý treba sledovať.
A za 5 rokov tam určite choď na kardiologiu. Jasnačka?
A športovať určite mozes, no s mierou. Telo ti samé napovie, kedy už potrebuješ oddych či prestávku. Neprepínaj sa.

mikakika
14. jan 2023

Ja mám tiež prolaps MCH, a chodím na kontrolu každý rok, aj cvičím, keď som bola behať tak mi na hodinkách vyskočil tep až 190 preto som sa na to pýtala dr a ona že veď som behala, že to je ok a že vôbec sa nemám obmedzovať kvôli tomu, že to neznamená že mám choré srdce ale vraj je to len predispozícia k tomu.

opica_skorica
14. jan 2023

@mikakika Takmer u všetkých pacientov ide o náhodný nález, pričom prolaps chlopne je asymptomatický.
Občas môže pacient pociťovať únavu, sťažené dýchanie, točenie hlavy alebo pocit nepravidelnej činnosti srdca.

mikakika
14. jan 2023

@opica_skorica aj môj manžel ju má, som si všimla v karte úplne náhodne niekde zo strednej školy čo mal vysetrenie. Ale on s tým nikde nechodil ani nechodi a ani o tom nevedel keby som mu to nepovedala

broncici
autor
15. jan 2023

Hej, už mi dokonca môj kardiológ povedal, že on to má tiež😂 že to má polovica populácie, že z toho netreba robiť vedu, hlavne ja mám 26 a povedal, že srdce funkčne je úplne ok, že nič také nevidí, ani šelesť nemám. A že srdcu zatiaľ nerobí problém, že to tam mám, že funguje úplne normálne. Aj mne vyskakuje tep vysoko častokrát pri športovej aktivite tiež, ale to je asi normálne 🙂