Problémy s dýchaním a hlienami po Covide-19

addana
14. apr 2022

Dobrý deň,chcem vás poprosiť o radu. Odkedy mi začal covid mam problémy s dýchaním. Stále mám pocit ako keby som mala nejaké hlieny v hrdle alebo hrču kvôli ktorej sa mi ťažko prehltá sliny a kvôli tým hlinenom sa mi ťažšie dýcha,tým že mam aj upchatý nos. Začalo sa to už prvý deň covidu (28.marca) s tým že som sa ráno zobudila a nevedela som si odkašľať od hlienov pravdepodobne a tým sa mi sťažilo aj dýchanie.Srdce mi počas dňa mierne silno búši hlavne ráno keď sa zobudím možno od toho zľaknutia ze mám znova upchaty nos.Covid priebeh som mala pomerne ľahký. Prvý deň som mala iba teplotu,kašľala som ale už na 6.deň (2.aprila) som bola negatívna. Jedine čo ma vyslovene trápilo bolo to sťažené dýchanie a hlieny.Na vykašliavanie hlienov mi predpísala lekárka Solmucol, ktorý som brala počas covidu 7 dni.Dneska je to moj 12. deň odkedy som negatívna na covid a stále mi pretrvajú problémy s ťažkým dýchaním a upchatým nosom+hlieny a problémy s prehltanim.(A pritom ma hrdlo neboli iba mierne škriabe niekedy).Preto som bola aj pred pár dňami u lekárky ktora mi urobila krvné testy a všetko som mala vporiadku okrem mierne zvýšených hodnôt bilirubínu. Bola som aj na RTG hrudníka a vyslo mi že PNO nemám,plucnocievna kresba bola primeraná,bránica klenutá,kostrofenicke uhly ostré,voľné a srdce primeranej veľkosti.Čiže záver bol normálny pľúcny nález. Pritom mám stále niekedy tlak na hrudníku a už asi 4 dni asi po 10 minút vidim pred očami mihajúce fľaky ktoré trvajú asi 10 minút raz za deň. Na upchatý nos som brala prvé dni covidu olynth ale na 4. deň som ho vymenila za Physiomer a potom za vincentku. Už ani jedno z toho neužívam pretože nechcem sa stať od toho závislá(Vincentka nie je návyková ale ajtak). Keď mi robila lekárka pred dvomi dňami krvné testy tak mi povedala ze mam zväčšený trochu čapík a červené hrdlo čiže na mňa lezie asi ďalšia viróza,ktorá môže vysvetľovať moje problémy,preto mi predpísala Strepfen na 3 dni. Dnes je to už 3. deň čo beriem Strepfen ale nepomáha mi s problémom s prehltanim alebo s dýchaním. Rozmýšľala som či nemám mononukleozu pretože týždeň pred dostatím môjho covidu som bola 2 týždne chora a robili mi testy na mononukleozu ale boli negatívne ale povedala mi lekárke že mi výsledky mohli skresliť užívanie Dorithricinu a že mám pravdepodobne streptokoka.(Tiež som počas tej choroby užívala Solmucol na hlieny a kašeľ) a plus 3-dňové antibiotiká sumamed.A hneď týždeň po tom čo som vyzdravela zo streptokoka som dostala covid. A vtedy moje problémy s dýchaním začali. Najhoršie je to ráno a v noci pretože sa budím nato že sa neviem skoro až nadýchnuť. A potom po jedle cítim že mám v krku hlieny a pritom nejem teraz mliečne výrobky ani vyprážané jedla,pijem citrónovú vodu a nejem zahlieňujúce potraviny.Beriem všetky vitaminy C,D,B,zinok,selén,Magnezium,pijem bylinkové caje a veľa vody,snažím sa stravovať zdravo od kedy som chytila covid a Mononukleoza ma napadla preto lebo ma niekedy pichá pri pravom rebre a na jazyku mám na bokoch dve take ako keby hnedé škvrny už asi 5 dni. Na mandliach nemám žiadne biele škvrny iba červené hrdlo mierne. Plus som mala zvýšený ten bilirubin ale na druhej strane ostatne krvné zložky boli vporiadku tak neviem. Chcem ešte doplniť ze mám 17 rokov a pred tymito dvoma chorobami som chodievala do fitka a jedla pomerne zdravo. (veľa zeleniny a ovocia,ktorého teraz jedávam ešte viac kvôli mojim problémom) Už od 4.aprila chodím normálne do školy(normálny režim) ale nechodím do fitka kvôli dýchaniu a na odporúčanie lekárky že po covide minimálne 2 týždne necvicit.Nemali ste niečo take podobne aj vy? Ja už som z toho zúfalá pretože sa bojím že niekedy sa nebudem vedieť nadýchnuť alebo že mám neliecenu mononukleozu.Počula som v podobných diskusiách že to môže byt aj psychického charakteru ale nemyslím si že by som si už 2 týždne “nahovárala” že mám hlieny a neviem poriadne dychat ráno hneď keď sa zobudím alebo v strede noci.

petronela415
15. apr 2022

@addana no ja mam po covide uz 3 tyzden upchaty nos a nie a nie sa toho zbavit.Taktiez citim hlien v hrdle ktory mi tam stoji a nejde vykaslat ani vysmrkat.V noci neviem poriadne spat koli upchatemu nosu.😢

danielinaa
15. apr 2022

Dievcata a uz chodite normalnr do prace, ci ste este pn? Lebo tiez mam este tie hlieny, som 14 den od prvych priznakov covidu, este som pn, v utorok mam kontrolu u obvodnej, ale najradsej by som este pn potiahla, kym to uplne neprejde. Len neviem ci sa to da.

petronela415
16. apr 2022

@danielinaa no ja neviem ja som momentalne na rodicaku.

addana
autor
18. apr 2022

@danielinaa ja som išla na 8.deň od začatia môjho covidu do prace(bola som uz negatívna) ale tiež cítim stále hlieny v hrdle+upchatý nos+ďalšie veci a to uz od začiatku covidu co uz je asi tak 20 dni.Takze ak máš ešte hlieny tak počkaj čo ti povie obvodná ale u mna platí ze cim sa viac zamestnám niečím tak tým menej myslím na tie moje symptómy čo mam po covide…

addana
autor
18. apr 2022

@petronela415 Presne to iste mám aj ja.Mne lekárka na hlieny poradila Sinupret tabletky a nepoužívať kvapky ako Olynth atd ale skôr Vincentku a morskú soľ.A máš pocit že ten hlien ti spôsobuje aj to že nevieš čiastočne dýchať?

a_andrejka4
18. apr 2022

Ty kokso baby ja som ochvilu 2 mesiace po covide a este si musim na noc davat sprej do nosa a v podstate aj cez den lebo nemozem dychat😒 hlieny mam tiez este stale ale uz je to lepsie 🤭

addana
autor
18. apr 2022

@a_andrejka4 Áno to som aj ja počula že veľa ľudí musí teraz po covide brať kvapky pretože nevedia dýchať. Ale ak sú to bežne kvapky ako Olynth atď tak skús to radšej vymeniť za Vincentku alebo si preplachovat nos Physiomerom pretože kvapky podobne Olynthu sú veľmi návykové a nie je to pre tvoju sliznicu dobré.Moja známa bola takto na kvapkách závislá asi 3 roky čiže cim skôr ich vymenis tým lepšie pre teba🙂

henka123123
18. apr 2022

Ja mam zas problem ze po covide mi nonstop vysycha v hrdle...normalne nahle mi tak vyschne zw sa idem zadrhnut...uz som zufala

danielinaa
19. apr 2022

@addana dakujem ti pekne, mne to zda sa nakoniec prechadza. Som uz druhy tyzden pn, chcela som to riadne vylezat, lebo som si vsimla ze kolegyne co sa rychlo po covide vratili maju nasledky. A co som si vsimla ze vcera ked som trochu pochodila som sa zadychala a bolelo ma srdce, nikdy dom sa nezafychavala inac fajn. Dnes idem na kontrolu k dr, som zvedava, co mi povie.

a_andrejka4
19. apr 2022

@addana ano viem o tejto zavislosti preto si davam iba detsky nasivin 😀 čo ja som sa ku konci tehotenstva tych sprejov nastriekala 😀 ja mam pocit ze vkuse s tym nosom nieco preto som uz bola teraz v rozpakoch ci je to po korone normalno alebo zasa len ja

addana
autor
19. apr 2022

@danielinaa áno najlepšie je to vyležať, ale mne práveže nič take nebolo počas covidu okrem tých hlienov a dýchania preto som už išla.S tým zadýchaním je to podľa mna úplne normálne pretože ako si písala si bola teraz 2 týždne doma tak si telo odvyklo trošku.Ale to bude každým dnom lepšie keď uz budeš chodiť do prace znova nabehneš do toho kolobehu.A držím palce u obvodnej.

sorayaardente
19. apr 2022

@henka123123 hydeopastilky si neskúšala?

henka123123
19. apr 2022

@sorayaardente iba strepsils ale nepomqhaju

sorayaardente
19. apr 2022

@henka123123 hydeopastilky zvlhcuju hrdlo, pozri si, mne dosť pomohli, lebo som spala v noci s otvorenými ústami, bolelo ma hrdlo, mala som sucho a toto jedine zabralo 😉

sorayaardente
19. apr 2022

@henka123123 hydropastilky

petronela415
23. apr 2022

@addana nie nie z dychanim chvala bohu problem nemam iba upchaty nos.
@addana no tazko sa mi dycha nosom.Ale predpisala mi nejake lieky a sprej do nosa tak je to trochu lepsie