Problémy s chrbticou

ivka67
4. mar 2024

Ahojte

V decembri som tu dávala príspevok ako mi začali problémy s chrbticou, mám vysunutu platničku, ktorá tlači na nerv, bolesti pretrvávajú od decembra. Prvýkrát sa mi to stalo v lete, po cca dvoch mesiacoch to prešlo, vtedy som mala problémy aj s pravou nohou...

Ide o toto - absolvovala som 2 týždne infúzie každý deň na uvoľnenie bolesti , potom som začala s fyzio - dvakrát do týždňa + cvičím každý deň. To som bola na sk, boli to dva mesiace. Už som sa cítila fit , išla som do prace a hneď po dvoch hodinách má seklo- pracujem v nemocnici, manipulujem s jedlom (rozdávam jedlo), dosť sa nabeham + pomoc pacientom. Isla som teda z prace domov .

Včera má seklo aj v krku, to sa mi stalo prvýkrát- bolesť išla až do lopatky a ramena až po lakeť , dala som si ibuprofen a náplasť flektor.

Riešim si fyzio tu vo Švajči kde žijem , máte niekto s týmto skúsenosti, ako dlho ste boli na pn? Ja to zevraj na operáciu nemám , ale mala som možnosť ist do BA na endoskopicku operáciu (europainclinics) , no keďže som na sk nebola poistená rozhodla som sa to riešiť najprv cvičením. Skutočne poctivo cvičím ale jeden deň v praci po 2 mesiacoch a mám pocit že som sa vrátila o mesiac naspat ... už začínam byt zúfalá, o tom krku ani nehovorim... čo na to pomáha ? Aspoň ako prvá pomoc? Chrbát citim zasa stále, tlaky na nervy , to čo predtým ...

zuwa78
4. mar 2024

@ivka67 ako prva pomoc ti pomozu take te nalepovacie hrejive naplasty....su 12h,alebo aj 24 h.....
Davaj si ich aspon 2,3 dni za sebou....

ivka67
autor
4. mar 2024

@zuwa78 používam ten flektor a keď to boli moc tak lieky proti bolesti, kým nepojdem k dr a fyzio čo je najskôr týždeň :/

anulienka30
4. mar 2024

ja mam tu istu diagnozu.... tiez to nieje na operaciu....pred rokom a pol som dobrala infuznu liecbu....pomohla....po par mesiacoch mi bolest vyzarovala do lavej nohy....bola som na neurologii, poslala ma na CT a tam zistili, že to je ta vysunuta platnicka....
neurologicka mi povedala, ze najlepsie je cvicit SM system...
pred tromi tyzdnami zasa seknute krize....dostala som infuznu liecbu + kortikoidy a tentoraz to zasa pomohlo....ale zasa cvicim sm system.....
pre mna naplaste nula bodov....a myslim, ze ani tebe nepomozu, ak mas vysunutu platnicku

ivka67
autor
4. mar 2024

@anulienka30 ahoj , dakujem za odpoved, takze len cvičiť cvičiť cvičiť. Mne odporúčali aj pilates.. ale treba cvičiť jeden známy bol takto rok na PN... neviem čo som si myslela že po 2 mesiacoch budem ok a utekala som do roboty ... takze toto všetko vzniká z tej platničky ? Aj ten krk aj všetky "seknutia"?

ivanabat
4. mar 2024

Ja som rok od vysunutých platničiek, kde ma hospitalizovali aj v nemocnici, takisto infúzna liečba a pod. Išla si priskoro do práce, toto treba riadne zastabilizovať. Treba cvičiť dennodenne, možno po 3-4 mesiacoch budú výsledky. Ale ja sa až dnes odvážim tvrdiť, že som OK a to si reálne dávam stále veľký pozor.
A odpoveď je áno, to všetko môže byť aj z toho alebo si si mohla pomôcť aj k ďalším bonusom. Ak už aj krk máš takto, tam to tiež vyzerá na problém s platničkou.

luccija
4. mar 2024

@ivka67 to máš už raz a navždy:(stačí ofuknutie, zlý pohyb len cvičiť, masáže...ja mám problém s krizami už dlho som to mala dobré minulý týždeň ma tak seklo, lebo som v predklone robila niečo v záhrade iný pohyb, že sa mi chcelo zvraciat k tomu ma to ťahalo do krku a hlavy.2 dní som si dávala liek, cvičila strečing naučili ma uvoľňovanie cviky a potom mi to povolilo.Mne sa posúva krížový kĺb a tlačí na nerv som hypermobilna platničky na šťastie v poriadku.

nataliik
4. mar 2024

@ivka67 ahoj ja síce nemám vysunutu palatnicku, ale poškodený stavec, do ktorého je vliata platnička a ta tlači na nervy do noh (pocitovo je to dosť podobne).
Lieky ti na to nepomôžu, občas ti možno úľavy flector. Musíš cvicit, stále aj keď si už budeš myslieť, že je dobré, nepocvicis týždeň a si 2 mesiace spat. Najlepšie je sm systém, inštruktori cvičia s tebou aj online.
Ja som mala zapal stavcov, ktorým son sa dostala k tomu poškodeniu, po roku pn som išla do prace, ale v fakt poriadku a bez bolesti ,normálne fungovanie ako zdraví človek som mala až po 5 rokoch.
Teraz som na MD, stačilo mi 3 noci zle spat( zaspala som aj vykrutena, keď sa mala budila 20x za noc) a seklo mi krk, pod lopatkami a ten chrbat to opäť zhorsilo, nemohla som chodit. Polroka masazi a intenzívneho cvicenia, aby som bola zase v poriadku. A teraz aj ked si nepocvicim 3 dní, už cítim ze je problém.
Takže fakt cvičiť, cvičiť a cvičiť.

ivka67
autor
4. mar 2024

@ivanabat mna posledný mesiac začalo akoby sekať v krku a teraz to boli asi najviac a boli má z toho aj hlava, posledný rok bol veľmi stresujúci pre mna vo veľa smeroch možno som si to aj sama privodila ja už sama neviem... a ty si bola u dr poslali tá na neuro a fyzio a chodíš stsle a cvicis pod dohľadom áno? A ešte aj sama teda doma

ivka67
autor
4. mar 2024

@luccija ahoj mne je toez dnes zle až do hlavy mi to vystreľuje a boli má hlava veľmi, toto sa mi nikdy nestalo, možno nemám priblemY len s druekovou ale aj krčnou chrbticou... už som z toho na prášky lebo mame aj malú dcérku doma a to je niekedy zahul ja potrebujem veľa lezat lebo sa mi stále točí hlava

ivka67
autor
4. mar 2024

@nataliik to má mrzí, je to skutočne dlhy čas,,. Tiež som počula že keď sa toto stane raz tteba si dávať pozor už stále... mna pre zmenu boli aj hlava ako má seklo je mi zle a ten krk a driekova chrbtica na ľavej strane... doteraz všetko napravo aom z toho na prášky k dr idem v stredu a som zvedava čo bude ďalej. Musím veľa lezat lebo inak mi je zle :/ a musím to riešiť vo svajci kde to stojí majland ku tomu ale čo už...

ivanabat
4. mar 2024

@ivka67 ja som ležala aj na neurológii, aj som bola u neurológa ambulantne. Rehabilitácie, čo mi preplatila poisťovňa boli fajn, ale trvali len dva týždne. Odvtedy chodím na fyzioterapiu, najskôr každý týždeň s tým, že som prvé mesiace cvičila 2-3krát denne a teraz chodím raz za tri týždne a cvičím už aj iné cviky, každý druhý deň. Musím povedať, že to stálo za každé jedno euro, ktoré som do toho investovala.

zuwa78
4. mar 2024

@anulienka30 čo je to ten SM system..?

anulienka30
4. mar 2024

@zuwa78 cvicenie s takym elastickym lanom....staci dať do googlu

luccija
4. mar 2024

@ivka67 áno, mňa, keď sekne v tých krížoch do pár dní má už ťahá trapez ramená a krcná chrbtica ani hlavu nemôžem predklonit.Dala som si flectior na kríže tu náplasť a cvičila strečing podľa YB rýchla fyzioterapiu on tam má dobré cviky na krčnú chrbticu niečo mi puklo a bolo dobré mňa až oči boleli tlaky do čela.Pozri si toho fyzio cviky vyzerajú ľahké primitívne, ale pomáhajú len vieš ako to je, keď mi je dobre necvicim🙂
Áno a stres stiahnuté ramená, krk tomu nepomáha
Dávaj si aj viac magnézia, b vitamínov

zuwa78
4. mar 2024

@anulienka30 ok,dik

snowflakenel
4. mar 2024

@ivka67 uplne ta chapem. Mne sa vytiekla platnicka pred 6 rokmi, sekvester tlaci na duralny vak, poskodilo mi to nerv v nohe. Mam ju trocha strpnutu. Od bolesti mi pomahali lieky, no kratkodobo a bolo mi z nich dost zle od zaludka.
Najviac mi pomahal klud na.lozku. no,bolo to skoro nemozne pri rocnom dietati. ....rok a pol skakala kolo mna skoro cela rodina.
Asi po roku a pol sa mi,to zlepsilo len oddychom a cvicenim. Twraz,fungujem normalne aj bez,operacie, no davam si velky pozor na to ake pohyby robim, pozri skolu chrbta a sm system. Ale cvicit len vtedy, ak nie je akutna bolest. Zo sportov mozem len rychlu chodzu, plavanie, obcas bike.

nataliik
4. mar 2024

@ivka67 diky, ale to nič. Len som ti chcela objasniť, že sa to nezlepší za mesiac dva, že to trvá a vracia sa.
Ak sa ti točí hlava a je ti zle, tak by som nečakala do stredy. Tam môže byť hocičo, nie len seknuty nerv.
Tal zdravie je prvoradé, hold aj keď to bude drahšie.

ivka67
autor
4. mar 2024

@luccija dakujem , ja beriem každý deň v prášku magnosol a ešte mám take tabletky každý vecer jedna na uvoľnenie svalstva .... môže byt že je to z tej spodnej chrbtice kde mám problém ... ja som cela aj poslracovana a čo ccicim tak nohy kolena spodný chrbát už lepšie ale zasa vrch tela mi treba posilniť ... lebo tie ramena a trapézy a krk ro je katastrofa pri iných Cvikoch... takze potrebujem na celé telo komplet fyzio cviky... paradox je že kedysi som chodila do fitka na bike plávanie korčule a teraz ? Všetko od začiatku a fitko sa aj bojím

ivka67
autor
4. mar 2024

@snowflakenel to je hrozné že si to takto mala, ja som tiež bola od decembra do polky januára podobne na tom alebo len s minimálnym pohybom kým infuzky zabrali... a mohla som začať cvičiť ... tetaz už je lepšie len tieto "seknutia" má tak dokazu rozladiť že už mám haluze čo zasa príde... všetko je pre mna nové , ja som bola dosť aktívny človek a tetaz sama neviem kde začať...

ivka67
autor
4. mar 2024

@nataliik myslíš že to môže byt niečo iné ? Mne je lepšie od včera , trapez sa uvoľnil, ale začína má bolieť druha strana... dala som si flektor a ibuprofen... dnes sme boli kúpiť nový matrac ... ale zle mi je od žalúdka a točí sa mi hlava nieje to take strašne ako včera ... mám pocit že sa každú chvíľu "zosypem"... ale keď som bola pred mesiacom na magnetickej tak nič iné na chrbtici nebolo , teda ale krčnú mi nepozerali... mna bolieva a točí sa mi hlava už dlho keď si ľahnem na rovný povrch a potom sa aj pomaly postavím tak mávam mdloby

ivka67
autor
4. mar 2024

@ivanabat išla si s problémom k obvodnému a ten tá poslal na neuro a potom si si riesila fyzio sama ?

stanulienkat
4. mar 2024

Cvičiť, aplikovať suché teplo, v žiadnom prípade nespat na bruchu, elektroliečba, nezohýbať sa, ale radšej si čupnúť, nedvíhať ťažké bremena.

ivanabat
4. mar 2024

@ivka67 ja som skončila najskôr v nemocnici, odtŕpla mi celá noha a mala som ukrutné bolesti. Po prepustení som si obehala obvodnú, rehabky, neurologičku aj na magnetickú rezonanciu ma samozrejme poslali. Až následne som riešila fyzio, lebo som mala pocit, že lieky ani tie rehabky ma fakt nikam neposúvajú a bolesti boli stále. Bála som sa akéhokoľvek pohybu a to som sama na dve deti. Odvtedy idem v podstate len to fyzio, k doktorke už nemusím, dala som sa krásne do poriadku. Nebolo to len o chrbte, ale celé tehotenstvá mi rozbili telo. Dobre ti tu radia aj ten SM systém, ale hlavne fakt treba mať vyšetrenie z MR a u neurológa, či náhodou už nemáš aj pridružené diagnózy. Veľka pravda je, že najviac pomáha správne cvičenie pravidelne. Bez toho už sa proste nedá fungovať, ak sa to objavilo raz, tak to budú stále tie tendencie. Držím palce!

yoxinka
4. mar 2024

Podľa toho čo píšeš, ja to mám ešte horšie ako ty. Aj driek aj krk. V drieku mám platňu prasknutú so sekvesterom, problémy sa mi tak nakombinovali, že mi ochrnul nerv, ktorý hýbe trapézom, takže ešte to k tomu. Rehabilitovala som intenzívne asi 2 roky. Chodila som na súkromnú kliniku, staralo sa o mňa 5 fyzioterapeutov, každý riešil svoju časť problému. Zhrniem to, základ je dobrý pohybový stereotyp a silné svaly. Takže som sa učila dýchať, sedieť, chodiť, stáť …. a začínala som s jednoduchými cvičeniami na stabilizáciu trupu, aktiváciu hlbokého stabilizačného systému a potom postupne posilňovanie chrbta, šport (ja som začala plávať … ale tu bacha na techniku, žiadna hlava nad vodou a podobne, normálne ma tréner učil). Keď je chrbita oslabená, potrebuje “korzet” = svaly, ktoré ju budú chrániť. Lieky, teplo, náplaste, masti sú blbosti, ktoré neriešia príčinu. Poznám človeka, ktorý bol na operácii a po roku je ešte v horšom stave ako pred ňou, lebo sa vys*al na cvičenie. Chce to pohyb, veľa pohybu ale správneho. Chce to posilňovanie, tréning, ale pod vedením niekoho, kto vie, čo robí. Ja som bola v stave, že som mužovi doma od bolesti odpadla. Keď ma seklo, bola som mimo 2-3 týždne. Teraz keď ma aj sekne občas, tak si to okolie ani nevšimne, len mňa trochu bolí chrbát. Ale viem, čo s tým. Mne neurologička a fyzio povedali, že keď si z pohybu a cvičenia nespravím návyk, radosť a životný štýl, budem večne v bolestiach a riešiť lieky, doktorov … mali pravdu. Hľadaj niekoho, kto ťa porieši komplexne, v chrbte všetko so všetkým súvisí, nedá sa riešiť iba jedna vec, zvlášť ak to máš tak, že viac segmentov chrbtice.

snowflakenel
5. mar 2024

@ivka67 ves ja tiez,uz,na nervy,,schudla.som koli stresu 10 kil.
Minuly tyzden som porodila, cele tehotenstvo som trpla, lebo ani neurolog mi uz neodporucal,teotenstvo ale tak stalo sa.🙂 Naatastie ma.neseklo.
Ja som chcela operovat. Neurokog , ze pokym uz nemam bolesti, chodim a fungujem, ze nech sa nedam operovart. Ze len ozaj v nutnom pripade. Niekomu pomozu,,niekto je na tom este horsie.

klaudia1503
28. júl 2024

Dobry den mal ste niekto zapal medzi stavcovych platniciek a ako Vam to liecil lekar? Dakujem.