Problém so zubom

korytnacka121
11. jún 2024

Ahojte! Bolest zuba mi zacala z nicoho nic. RTG odhalil kaz pod plmbou, zubarka vyvrtala a dala liecivu vlozku, no bolest bola neznesitelna. Pri navsteve pohotovosti mi zub otvorili, vycistili korenove kanaliky (bol tam aj hnis) a nechali otvoreny. Kym bol otvoreny nebol ziadny problem. Dnes mi zubarka dala opat nieco liecive do zuba a zatvorila docasne, bolest sa vratila. Avsak nie az taka silna ako pocas prvej vlozky, je to v poriadku? Respektive ako dlho moze boliet zub po vlozeni liecivej vlozky?

egonsk
11. jún 2024

@korytnacka121 mne zubarka takto tiez saskovala so zubom, az po 3 tyzdnoch ma od neho chirurg ulavil ... (t.j. vytrhol)

lenka123456789123
11. jún 2024

To je trošku problém máte v zube zápal a zrejme Vás to bolí ak Vám ho uzavrie sú dve možnosti nie je správne vyčistený kanálik druhá možnosť máte tam silný zápal potom Vám nechá zub otvorený istý čas. Najlepšie ho ale uzavrieť čo najskôr.

lenka123456789123
11. jún 2024

@egonsk Mali ste zmeniť zubára vytrhnúť zub a nepokusíť sa ho zachrániť je teda prístup nula bodov zub sa lahko vytrhne ale prídete o zub ktorý ešte mohol aj ked je mrtvy plniť svoju funkciu Váš zub je Váš. Na Vašom mieste by som nabudúce zmenila zubára sú možnosti ako zachrániť zub znovu najlacnejšia je možnosť vytrhnút ale aj najdrahšia potom musíte zub nahradiť a to nie je lacné vôbec.

lenka123456789123
11. jún 2024

@korytnacka121 Je to normálne ak je problém máte zápal v koreni prepdokladám ak to bolí znovu zubárke to znamená nie je to dobre urobené treba zub otvoriť. Zaleží ako Vás to bolí . Podstate ak Vám zub otvorí bolesť by nemala byť pretože odteká hnis von .

egonsk
11. jún 2024

@lenka123456789123 nie, zubarka chcela liecit a preto ma 3x s nim trapila a peniaze tahala a vravela presne tak ako pises ty 😁 Ja vsak vravim, ze zub ktory neexistuje uz neboli, tak som rozhodol, ze pojde von a basta. A tak siel von a ja mam pokoj.

lenka123456789123
11. jún 2024

@egonsk Tvoj problém ty si prišiel o zub mne ho zachranil zubár síce to bol boj ale mám svoj zub. Určity by som si ho nedala trhať. Teraz dás dvojnasobol za zub ktorý ti musia nahradiť . Ale sú to tvoje zuby . Ak je na koreni zapal nie je to mihnutím čarovného prútika kanaliky sa musia aj znovu vyčistiť ak je treba,

tanyan
11. jún 2024

@lenka123456789123 Ja som zmenila zubára a ten nový mi konečne vytiahol zub, ktorý predchádzajúca zubárka roky "ofukovala." Spôsoboval mi ukrutné bolesti a mám podozrenie, že aj vďaka jej nesprávnemu postupu mám teraz na tej strane na oku -4. ☹ Zub bol úplne prehnitý a od vytrhnutie už nemám ani problémy s opuchom oka. Niekedy treba aj vytrhnúť...

egonsk
11. jún 2024

@lenka123456789123 no mne ta 7micka nechyba 😁

lenka123456789123
11. jún 2024

@tanyan Ak si mala zubára ktorý ti zub zničil tak iná možnosť nie je ale za to si môžete mnohokrát sami dnes existuje RTG kde vidí zubár zápal a ložisko a či sa to zlepšuje alebo nezlepšuje mnoho pacientov na to kašle a potom to tak to dopadne. Samozrejme ak ste tam mali neskutočný zápal tak ten ide po tele. Dá sa na zub aj umrieť a nechápem ludí ktorý čakajú na zázrak.

lenka123456789123
11. jún 2024

@egonsk Tak ešte ,že to nebola 4 ale celkovo ak chýba zub je to problém až na 8 tie sú nepotrebné . Ale o tom nech Vám povie už Váš zubár.

tanyan
11. jún 2024

@lenka123456789123 Chodila som k nej ako na klavír a opakovane aj na RTG. Ale ona to tam nevidela alebo nechcela vidieť. Nový zubár pozrel posledný snímok (mala som ho aj v maili) a hneď dal termín na vytrhnutie. Boli sme obaja šťastní, že sa počas trhania zub nerozpadol. Nie vždy je na vine pacient. Často je príčinou aj lekár, napríklad zubár, ktorý si "šetrí" robotu, aby mal aj v budúcnosti.

egonsk
11. jún 2024

@lenka123456789123 osmicky sli postupne ako zacali rast hned von, lebo som nemohol zatvarat usta riadne, kedze som ich mal tak extremne vzadu. A neboj, moja zubarka ma uz dobre pozna, kedze mame aj podnikatelsky pomer, nielen pacientsky, takze tema zubov bola viac krat prebrata 😁

lenka123456789123
11. jún 2024

@tanyan Mne robili aj CT zubov tam vidí lekár ešte viac ako na RTG všetko viac Proste ste tam mali mega zápal samozrejme ,že Vám šiel aj na oči a dalej do tela totalne nezodpovedné.
Ja tu narážam na iných ,že mnohý sa boja ísť zubárom a môžu skončiť zle.

lenka123456789123
11. jún 2024

@egonsk Tak ja som tu napísala Pani ktorá chce radu moja rada je jasná zmeniť zubárku a zachrániť zub svoj zub je najlepši . Ako si poriešite každý je na Vás.

lenka123456789123
11. jún 2024

Ešte tu napíšemo o jednej možnosti ak sa Vám nepodarí zub teda zápal napriek čisteniu kanalikov správnemu vyplneniu teda zubarovi dať do poriadku zostáva este možnosť resekcia koreňa je to ale už chirurgický zákrok aj tak dokážu zachraniť zub. Ale najprv ako zubárka by som sa ho snažila mikroskopicky poriadne vyčistiť aby bol správne vyplnení . Inak zápal neodíde a bude tam stále aj bolesť a šíriť sa dalej.

jamimo
11. jún 2024

@korytnacka121 ja si myslím, že trebalo zápal liečiť aj ATB. Vlastná skúsenosť 😵‍💫

lenka123456789123
11. jún 2024

@jamimo antibiotiká zaberú len na istú dobu problém je v koreni zuba pokial zubár nevyrieši zápal na koreni zuba tak zápal tam bude neustále antibiotiká davajú zubári aby zápal utišili na istú dobu ale pokial sa dobre neporieši zub tak nie sú riešenie sú skôr ako pomoc. Akonáhle zápal na koreni je neustále po dobratí antibiotík sa vráti. Zápal na koreni zuba sa dá poriešiť iba tak,že ho odstráni zubár a to je vyplnenie kanalikov správne alebo niekedy nutná resekcia zuba.

gemerka17
11. jún 2024

@lenka123456789123 svätá pravda a perfektne vysvetlene. Takýto príspevok je tu často ohľadom neodborneho ošetrenia korenovych kanálikov. Ľudia sú tiež nepoučitelny.
@jamimo ATB je úplne nevhodná cesta. Prečo ? Vysvetlené nižšie.

lenka123456789123
12. jún 2024

@gemerka17 ja už neviem ako to tu vysvetliť keď tu čítam ako si tu dajú trhať zuby ktoré ešte mohli mať.

jamimo
12. jún 2024

@lenka123456789123 ja tomu rozumiem. Napísala som:
... trebalo liečiť AJ antibiotikami.

gemerka17
12. jún 2024

@jamimo antibiotika sú zbytočné. Žiadne AJ. Pomôže len dobre spravené ošetrenie.

jamimo
12. jún 2024

@gemerka17 ATB (keď je zápal) + ošetrenie to je logické.

gemerka17
12. jún 2024

@jamimo len je to zlý postup. Zväčša to dávajú zubári, ktorí nemajú mikroskop a púšťajú sa do takejto opravy. Zubár endodonista ti ATB nedá z dôvodu, že je to zbytočné. Zapal sa zhoji sam, ak je urobene dobre endodonicke ošetrenie. Hojí sa to v mesiacoch, teda kým sa zmení RTG.

jamimo
12. jún 2024

@gemerka17 hm zaujímavé 🤔, u mňa to bolo trochu ináč. Keď som mala pol hlavy ako balón (lebo však načo atb...) od zápalu, trebalo narezať, dať dren, zápal stiahnuť ATB. Potom sa vykonávali ostatné postupy.

gemerka17
12. jún 2024

@jamimo no v prvom rade sa treba o zuby starať, aby nevznikol tak veľký zapal že opuchnes. Často krát keď je v zube zapal, pacienti neopuchnu, nemajú prečo, zapal sa drzi na koreni zuba. Píšeme o klasickej endodoncii.

simca06022011
12. jún 2024

treba ist k riadnemu zubarovi, takto srandovala zubarka sestre s 1tkami, skoro prisla o zuby. Hadam pol roka behala hore dole, vybrat vlozku, vycistit a dookola, pripadne nechat otvorene a kadejake sarlatanske sposoby, vysprtat si po jedle, vyplachovat :DDDD nakoniec ze ona si to ide dat vytrhnut, a zubar jej to na JEDNOM sedeni dal do poriadku. Vycistil, zavrel a koniec. Ziadne liecive p****y.

jamimo
12. jún 2024

@gemerka17 zuby mám na pohľad ukážkové. Starostivosť na 1👌 Mám však 4 autoimunitné ochorenia, prekonané onkologické ochorenie=vďaka ktorým som mala 2x takýto zápal od koreňa+ zápal okostice. Prišla som časom o 3 zuby. Doba pokročila, zubár mi navrhol:
https://bedental.sk/sluzba/be-tested/, vzorky vyhodnocuje SAV. Výsledky a vyhodnotenie bolo na 4 strany. Vyšlo mi to celé zle. Bola som preliečená protokolom určeným na daný typ baktérií, teraz už fajn, mala som aj strojček vo veku po 40 a mám implantáty. Zápaly sa neopakujú 👌

gemerka17
12. jún 2024

@jamimo opisujes svoju situáciu, ale máš ju veľmi velmi neštandardnu. Tu sa bavíme o klasickom ošetrení korenovych kanalikov. Čiže treba rozlišovať. V danom prípade dobrého zubára spoznáš kvôli tomu, že zub ošetri a nepcha do neho ATB. Postup s ATB je u nekvalitnych zubárov, ktorí vedia, že neurobia dobrú prácu, keďže im chýba technika. Spoľahnúť sa potom na ATB a odsunu časť bolesti o par mesiac, možno rok, čo sa začnú prejavovat bolesti zo zle ošetrené zuba.

jamimo
12. jún 2024

@gemerka17 tvoj názor 🤷‍♀️ a netvrdím že nesprávny. Ja mám dobrého zubára, fakt...