Problém s trávením

jarmilkas
12. dec 2023

Dobrý deň, už vyše pól roka riešim svoj problém s trávením, písala som sem už asi 2 krát ohladom môjho problému, zblnkanie a prelievanie v črevách, zastavené trávenie, silne nafukovanie …. Prišlo mi aj viacero odpovedi, že pravdepodobne to bude problém s nejakou intoleranciou, no bola som aj na gastro, tam nevyšlo nič, a u imunoalergo mi nevyšla žiadna alergia na potravinu, jedine čo mi vyšli hraničné hodnoty na sóju, kazein a laktozu, čo v podstate doktorka okomentovala, že sa môžeme tváriť, že to nič nieje a nemalo by mi to spôsobovať problémy …. Takže jem mliečne výrobky, okrem mlieka do kávy to dávam vždy rastlinné, keďže doktorka sa vyjadrila, že to nemusím riešiť …. Ale ja sa cítim fakt otrasne, to čo mne sa deje v tých črevách sa už nedá vydržať, pred dvoma dňami som mala toľko vzduchu nahromadeného, ktorý som nemohla dostať von, že ma z toho až začalo preháňať a mala som neskutočne kŕče … moja otázka znie, riešili by ste tento problém ešte nejakým iným spôsobom ? Alebo si mám na takýto život zvyknúť

ivkav5
12. dec 2023

@jarmilkas ja mám to isté🙄 tiež to trvá cca od júna, pričom som celý život patrila k ľuďom s citlivým trávením, často mi bývalo zle, ale toto teraz je neúnosné, grgám neustále, je mi ťažko, ťažoba na žaludku, palenie zahy, palenie v oblasti žalúdka, prelievanie v bruchu, nafukovanie, nadúvanie, veľa vzduchu ale nie a nie sa ho zbaviť..hruza..súcitiím, akurát, že neviem poradiť, pretože som bola objednaná na september na gastro ale otehotnela som a už ma nikto teeraz nechce zobrať..

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@ivkav5 mne sa to cele v juny začalo …. A ja už som zúfalá proste neviem jak s tým … tiež budem o nejaký čas riešiť tehotenstvo, pretože chcem deti, ale ešte aj pri tom dostanem stres, že ako chcem zvladnut tehotenstvo, keď tento stav vôbec nezvladam

pkgirl30
12. dec 2023

Vyskúšali ste Kreon 10 000?

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@pkgirl30 nie nevyskúšala, ale pozriem na internete o ňom

pkgirl30
12. dec 2023

@jarmilkas sú to čiste len enzýmy, nie je to na recept , stojí to nejakých 6, 7 eur .... otcovi to veľmi pomohlo na lepšie trávenie, pomáha to lepšie spracovať potravu, preventívne to začala brať aj mama, tá mala vždy problémy s nafúknutým bruchom

ivkav5
12. dec 2023

@pkgirl30 a neviete prosím, môže sa aj v tehu? Ďakujem

ivkav5
12. dec 2023

@jarmilkas no ja som na začiatku tehu myslela, že umriem od tych bolesti, rapidne sa to zhoršilo, jedneho dňa som skončila na pohotovosti, dali mi helicid voľnopredajný lebo ten sa v tehu može a povedali, že to vyzerá na reflux 🙄🤷‍♀️
Neviem, ale už je to omnoho lepšie, ako bolo na začiatku, ale stale mam ťažkosti. Inak asi od 5 ľudí v okolí som počula presne také tráviace ťažkosti od leta tohto roka 🙈

buberova
12. dec 2023

A ako sa stravuješ? Máš dosť vlákniny, zeleniny, ovocia? Neješ nejak hltavo alebo nerozprávaš pri jedení? Prípadne nepiješ príliš veľa sýtených nápojov?

Nedávno som o tom počúvala podcast Búrači gastromýtov, boli o tom 3 časti Brucho ako balón

pkgirl30
12. dec 2023

@ivkav5 to vám neviem povedať, opýtala by som sa gynekológa ale za seba hovorím pri takých kŕčoch by som to už určite skúsila...keď som bola tehotná ja pred niekoľkými rokmi mala som hrozné bolesti a kŕče, syn ma tlačil na žlčník, keby som si vedela pomôcť skúsim čokoľvek

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@pkgirl30 enzýmy som už riešila aj s doktorkou, vravela, že tie mi určite netreba tak neviem :/ a hlavne ja už som brala asi 5 druhov probiotík, toľko peňazí čo som za to dala, ale toto sa mi deje a nechce odísť

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@buberova ovocie a zeleninu moc nejem, ale keďže sa mi stáva, že trpim zapchou tak vlákninu si občas dávam, na jedenie hltavo a sýtené nápoje prikladám veľký doraz pretože viem, že to hromadí plyny v črevách

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@ivkav5 no ja neviem prečo sa také niečo deje, lebo nikdy som s tým problém nemala, ale keď píšete, že ste to počuli už z viacerých strán tak naozaj neviem, že čo za tým môže byť….

dennkka
12. dec 2023

@jarmilkas aké vyšetrenia ti robili na gastre? Ja idem zajtra k obvodnému, lebo 2 týždne mám zastavené vetry, nechutenstvo, bolesti hlavy. Ja krče nemám, stolicu normálnu, ale vetry len trochu ráno a celý deň nič. Celá sa cítim na figu a mám veľké obavy z vyšetrení.

simona92101
12. dec 2023

@jarmilkas mojim detom testy na alergo nikdy nic neukazali,vzdy islo o Non Ige alergie,napriek tomu reaguju na kravsku bielkovinu,soju,vajco krcmi,hnackami,nafuknutym bruskom.
Byt tebou,tieto alergeny vyradim aspon na mesiac a uvidis zlepsenie

simsalabim
12. dec 2023

@jarmilkas a test na SIBO robili?

buberova
12. dec 2023

@jarmilkas možno tam je chyba.. že máš biedny mikrobióm keď ho neživíš dobrými vecami.. naozaj vypočuj si ten podcast, veľmi dobré rady tam dáva

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@dennkka no ja mám zastavené vetry už od júna a prvé noci som preplakala až kým som si trochu na to nezvykla… robili mi hadicku zvrchu a ultrazvuk brucha

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@simsalabim nerobili, kde to môžem požiadať ?

sofia1979
12. dec 2023

@jarmilkas viem presne, ako ti je mala som to pila som len čaje na žalúdok a črevá šla som k Dr nič nezistil a samé to prešlo stres psychika. Boli asi spúšťač. Presne nafukovanie zblkotanie hlasné katastrofa schudla som na kosť.

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@sofia1979 no ja som si myslela, že psychika bola fajn, mali sme horšie obdobie s priateľom, ktore sa ťahalo dlhšie, a skúšky v škole… takže môže byť, aj Sinai všimla, že oveľa ťažšie to zvládam keď mám stresové obdobie … no deje sa mi to niekedy aj keď stres nemám … aj ja som už čo to schudla

simsalabim
12. dec 2023

@jarmilkas mne to robili na gastre. Je to plateny test, aspon u mojho gastrosa. Mala som sialene vysoke hodnoty, vraj take este v ordinacii nemal a priznaky ako opisujes. Po 1. davke ATB som citila rapidne zlepsenie, az som neverila.

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@simsalabim ďakujem veľmi pekne za info, takže musím znova pýtať výmenný listok na gastro od obvodnej a priamo uňho potom si pýtať ten test ? A koľko stal ?

simsalabim
12. dec 2023

@jarmilkas podla mna nie, ja by som iba zavolala, ci takyto test robia v ambulancii. Stal ma tusim 20euro. Sam lekar mi test navrhol (teda jeho sestricka). Skus si vygooglit Sibo, ci ti sedia priznaky. Pred vysetrenim treba par dni drzat specialnu dietu,a le vysetrenie je OK, iba z dychu (pred tym vypijes taky sirupcek). Pri pozitivnom teste odporucaju FODMAP dietu 6-8 tyzdnov popri ATB a az po ich douzivani probiotika a ExHelico.

patus_2
12. dec 2023

@jarmilkas mne tiež nikdy nevyšla žiadna alergia. Až keď to bolo neusnosne zapisovala som si, čo som jedla a ako som sa potom cítila. A tak som prišla na potraviny, ktoré mi škodia...

veselo_neveselo
12. dec 2023

No podla toho mala co si napisala, mas zhovadene travenie. Pises, ze nejes ovocie a zeleninu....tak co jes potom? Daj nam popis, co take zjes za den, dva - a my ti povieme, z coho to mas.

Zatial si medicinsky zdrava, ale telo ti uz dava najavo, ze to takto dalej nejde. Musis zmenit zivotospravu, lieky ti na to nikto neda, pokial nebudes mat zazivanie v hroznom stave - aj potom lrn na potlacenie symptomov ako proti bolesti, proti zapalom...ale na zlepsenie travenia nic neexistuje okrem dobrej zivotospravy.

Idu vianoce, tak si dopraj nejaku knihu o traveni, o zdravom jedle: Ako nezomriet (dt. Greger) alebo Zdrave crevo (tusim tak sa vola).

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@veselo_neveselo no nejem úplne najzdravšie, ale za to si myslím, že nejem ani nejak extra nezdravo, ja milujem veci zo zeleniny, či už pečenú alebo polievky alebo omáčky, len nie surovú, jem normálne raňajky obed večera, väčšinou každý deň mám aj niečo sladké, občas sa stane kvôli nedostatku času, že obed nemám, zvykla som jesť kopu jogurtov, ale s tým, že neviem či mlieko nieje problém, tak som prestala, jem pečivo, pomazanky, na večere a raňajky, na večeru nikdy nejem teple varené jedlo, to by som mala takú tazobu na žalúdku že až

jarmilkas
autor
12. dec 2023

@jarmilkas a okrem toho naozaj som v prostredí ľudí, ktorí sa stravujú omnoho horšie ako ja a nič im nieje a sú aj oveľa starší …..

ivkav5
12. dec 2023

@jarmilkas ja napríklad nemôžem vôbec pečivo, omáčky paradajkové, syrové, zo zeleniny papriku, uhorky, reďkovku, potom z mliečnych smotanové produkty… odsleduj si aj ty, či ti toto nerobí zle…

lamar11
12. dec 2023

@jarmilkas Však prestaň jesť mliečne výrobky,keď tam máš hraničné hodnoty tak to o niečom vypovedá. Teraz je na trhu toľko rôznych alternatív mlieka že nieje problém si vybrať. Tebe jednoznačne nieka potrava robí problém. Skúsaj. Najprv výsad na pár týždňov mlieko,potom lepok a kysnuté veci,nekombinuj jedla delená strava je šetrná na trávenie. A vysad aj kvasnice. Zarad veľa ovocia a zeleniny.

marianarem
12. dec 2023

@jarmilkas Tiez by som zacala s eliminacnou dietou a skusila by som vysadit najpodozrivejsie potraviny a pripadne take, co ludom vo vseobecnosti casto robia problemy. Nebolo by od veci vylucit aj sladke.
Inac ja som raz taketo nieco mala - strasna plynnatost, kazdu noc hnacka, cez den tiez, chudla som. Nic sa nenaslo. Trvalo to niekolko mesiacov a potom to nejako preslo, takze zial doteraz netusim, co to bolo.
Potom sme este s muzom mali taketo stavy po covide, uz ked bol test negativny. U mna to trvalo len kratko, ale u muza dlhsie.