Problém s čistením kanálikov - mŕtvy zub

lara212
4. jan 2021

Ahojte, naozaj už neviem s kým sa mám poradiť, tak som sa rozhodla napísať sem..

Približne pred mesiacom ma začal neskutočne bolieť predný horný zub (13), pričom som bola nútená ísť na pohotovosť, kde mi ho otvorili, vybrali nerv a nechali otvorený až kým som sa o 3 dni nedostala k svojej zubárke.. Tá mi následne prečistila koreňové kanáliky a uzatvorila zub dočasnou vložkou.
Bohužiaľ po uzatvorení sa bolesť vrátila, zub sa musel zase otvoriť a takto sme to skúšali ešte 2x vždy s rovnakým výsledkom.. Nakoniec sa už blížili sviatky + plánovaná dovolenka mojej zubárky až do 11.januára- usúdili sme teda, že bude lepšie počas sviatkov nechať zub otvorený aby nebolel, mala som si z neho vycmukávať hnis a pre istotu mi boli predpísané aj antibiotiká Dalacin C v prípade zhoršenia stavu..
Po približne 2 týždňoch od posledného čistenia ma začal zub bolieť znova.. Pri vycmukávaní stále cítim čudnú tekutinu (možno hnis), ale bolesť vychádza hlavne hlboko z ďasna, akoby až pri koreni.. Nasadila som si teda tie antibiotiká, beriem ich už 5.deň, ale žiadna zmena.. Nakoniec som teda dnes opäť išla na pohotovosť kde mi to znova prečistili, ale bolesť je teraz dokonca po rozdráždení intenzívnejšia..Opuch ďasna nemám, nevytvorila sa ani žiadna fistula, takže absolútne nechápem, z čoho tá bolesť stále je..Neviem ani ako to chce moja zubárka potom uzavrieť, keďže to bolí aj keď je to otvorené.. Mal niekto podobné problémy s mŕtvym zubom? Upokojilo sa to niekedy? Pretože som už zúfalá a keby to nebol predný zub tak by som si ho už dávno dala vytrhnúť. Je vôbec nejaká nádej, že sa to dá nejako do normálu?..

Vopred ďakujem vaše skúsenosti a rady.. :(

nadaphotography
4. jan 2021

@lara212 Ja mám už kopec zubov bez nervov. Raz som mala takto isto otvorený zub a presne ako píšeš. Lebo keď ho zatvorila dr. tak som nevydržala ani cestu domov a doma som tú dočasnú vložku musela vyškriabat. Potom prišla úľava. Ale po dlhšej dobe ako bol zub otvorený neskutočná bolesť. Cez víkend som nevedela existovať. Hneď ráno smer zubár. Dala som si ho vytrhnúť. Ale aj vymenila zubára. Už som nechcela prísť o zuby. Čistenie kanálikov dôkladne trvá dlho a nie je to lacná záležitosť. Ale keď nechcem byť strbava tak som si našla súkromného lekára ktorý to vie. Toto je moja skúsenosť

alexandra2468
4. jan 2021

@lara212
Ahoj. Dopadla som podobne. Par mesiacov som si myslela, ze uz je dobre, ale najvacsie bolesti prisli, ked som bola uz vo vysokom stadiu tehotenstva. Otras, bolest taka, ze som mala chut rozbit si hlavu o stenu fuj.
Zase pohotovost, zase zubar, no tento krat som isla za sukromnym. Spravili mi rtg a zistili, ze kanaliky su zle precistene. Robil mi to pod mikroskopom, trvalo to 3h (tolko dlho som u svojej starej zubarky teda nikdy nebola), ale odvtedy je to ok.
Ale tolko penazi ma ten jeden zub stal, ze kebyze viem na zaciatku, tak si ho dam vytrhnut a nasadim implantat🤦🏻‍♀️
Drzim palce!

marca12
4. jan 2021

Ak mas peniaze,odporucam ti sukromnu kliniku,poriadneho zubara. Nezazmluvneny beru aj inych pacientov. Maju spickove vybavenie a neodflaknu robotu. Spravia ti rontgen a zistia,v com je problem.

metuzalem
4. jan 2021

Robila ti zubarka aj rontgen? Moj zubar mi spravil a zistil, že este moj predosly zubar mi kanalik nedocistil dostatočne hlboko a spravil sa mi tam zapal. Tak ho znova otvoril a docistil.

snehulak7
4. jan 2021

Ak ti zubár nechá otvorený kanalik, tak to nie je normálne. Nikdy. Za žiadnych okolností s to nesmie. Mne to urobili dve postarsie zubarky. Odkedy mam mladú (síce drahšíiu) ale je výborná na endodonciu. Keď ide otvoriť kanalik, tak dá taky modrý obal cez ústa, aby sa nič nezanieslo, nieto ešte ho nechať otvorený. Ľudia, radšej si nájdite zubárov, ktorí naozaj vedia čo robia a nie toto. Odkedy mam tuto zubarku, takéto problémy som nemala. Akurát na RTG zistila, že niektoré kanáliky boli zle vyplnené, tak musela otvoriť a opraviť.

jakubjakovae
4. jan 2021

Ja som mala podobný problém...tiez ma takto bolel mŕtvy zub, môj zubár si snim nevedel dať rady.. mám dobrého zubára,ale tento zub nevedel dobre vyčistiť...asi som mala hlboký kaz.. našla som si súkromníka...ten zub čistil pod mikroskopom,zablomboval... stál má síce cez 400eur,ale mám kľud a hlavne mi ho zachránil....

lara212
autor
5. jan 2021

Ďakujem všetkým za rady a skúsenosti.. 🙂 Podarilo sa mi vybaviť si na dnes rontgen aj napriek tomu, že zatiaľ nemám papier od svojej zubárky, na vlastnú žiadosť.. Snáď sa z toho zistí niečo viac a skúsim to prekonzultovať aj s iným lekárom, kým sa moja zubárka vráti z dovolenky.. Dúfam, že sa to čo najskôr nejako vyrieši.. :(

dadkkkka
16. jan 2021

@lara212 ahoj ako si dopadla? Vies horne zuby je niekedy tazko endodo.osetrit je tam velmi blizka komunikacia s celustnou dutinou, mikroskop by mam vela uribit urcite odporucam odbornika ktory na aj alex lokator a dojate urcit dlzku korena... , pretoze niekedy sa moze stat te ak to zubar urci nesoravne dostane sa za hrot korena a podrazdi kost plus nervy ...

lara212
autor
18. jan 2021

@dadkkkka Po tom, ako mi to na pohotovosti vyčistili sa to po pár dňoch ukľudnilo a keď sa moja zubárka vrátila z dovolenky, skúsila mi to znovu uzavrieť, zatiaľ teda stále len dočasnou vložkou.. Odvtedy to našťastie nebolí a prešiel už týždeň, tak naozaj dúfam, že už ani nebude.. 🙂 RTG bol tiež bez problémov, takže povedala, že ak to už bude v pohode a nebude to bolieť, tak mi to definitívne uzavrie v marci keď mám najbližší termín.. Pevne verím, že to už bude OK, ale naozaj som s mŕtvym zubom nečakala až takéto problémy.. :-/

dadkkkka
19. jan 2021

@lara212 super drzim palce... pisem z mob.preto tolko preklepov v predchadz.sprave to ze nie je bolest je velmi super ukazovatel😎👍