Priberanie z vitamínov

dominelly
23. dec 2023

Ahojte!

Užívam vitamíny v tabletových formách:
Probiotiká
Vitamín D3
Zinok
B-komplex
Psyllium
Omega-3 rybí olej
Vitamín C
Biotín

Moja otázka je: Je možné, že nejaký z týchto vitamínov vyššie zapríčiňuje PRIBERANIE??? Ja som po lete nabral, potom som ale zmenil stravu a mám denne vela pohybu, no váha stojí. Po lete som zároveň začal užívať aj tieto vitamíny. Čiže hladám príčinu. Máte niekto s týmito vitamínami skúsenosť čo sa týka priberania? Ďakujem vopred 🙂

xsimonkax
23. dec 2023

Vitamín B zvyšuje apetít. Teda chuti z neho papať. 😊

nelca84
23. dec 2023

@xsimonkax apetit zvysuje vitamin B12, ktori nie je sucastou B-complexu... takze na to by som sa nevyhovarala

xsimonkax
23. dec 2023

@nelca84 B komplex obsahuje B12

majamat
23. dec 2023

sice sa vitB pouziva na priberanie,a le zas take zazraky nerobi bez jedla. poznam ludi s podvyzivou, ktori dlhodobo brali vyssie davky a nepomohlo. a poznam ich dost.
ja zas priberam, no bez ohladu na to, ci uzivam,a lebo enuzivam vit B. mala som obdobie, ked som musela dlhodobo vyssie davky pre nedostatok.

len tak mimichodom, telo by si malo vediet svoju hmotnost urdzat za primeranych podmienok v pripade, ez ma vsetko co potrebuje. cize ak mas napr nedostatok a doplnas, tak sa dostavas len do toho stavu, ked by malo byt telo ok a priberat by nemalo.
a teda nedostatok vit B je pomerne casty.
zaujimave je, ze prave niektore vit B zlepsuju metabolizmus ( to eznamena, ze zvysuju vstrebavanie,a le zlepsujus pravoanie tukov a cukrov ). pripadne je spotreba neiktorych vit B vyssia, ak ma clovek stravu plnu tukov a sacharidov.

dominelly
autor
23. dec 2023

@xsimonkax toto mozme vylucit, pretoze nejem viac ako predtym. 🙂 nezaznamenal som zvysenu chut do jedla odkedy tie vitaminy beriem…

majamat
23. dec 2023

@xsimonkax v niektorych B-komplexoch tusim B12 nie je

snowflakenel
23. dec 2023

Ja po B- cku vzdy viac jem. Aj po rybom oleji som spozorovala ,,ze mi viac chutii.
Ale tak skus vysadit vsetky synteticke vitaminy, nahrad ich vysokymi davkami ovocia a zeleniny. Telo icj lepsie spracuje ako umelinu.
ja som nejedla synteticke asi 2 roky.

majamat
23. dec 2023

@dominelly tam je aj B12.

majamat
23. dec 2023

@dominelly teraz pozeram, mas tam Biotin a aj v tom B-komplexe. to na co?

majamat
23. dec 2023

@dominelly este by ma zaujimalo, na co jes tolko vitaminov?
ja som neikedy v minulosti brala vitmany, multivitaminy, sem tam som si nasadila aj nieco ine. za tie roky som presla aj nedostatkom neitkorych vitaminov - B komplex a, vit D a urcite mam obdobia, ked mi chyba aj vit C.
ni okrem teda vynimiek, nijak extrmen vitmainy nedoplnam.

mam doma B-komplex forte ( pripadne ja obyvajny a ked treba dam dvojitu davku ) a pouzijem ho, ked sa mi neico robi v ustach. pri nedostaktu som mavala dost nepekne afty. no neveriem ho stale.

vit D, mala som v zime nedostatok, tak v zime doplnam,a le zabudam, tka dam niekedy viac naraz.

sem tam si dam vit C a sem tam Mgnezko ( ked chodim do prace,a si zo stresu, mavam stavy, ze mi magnezko pomaha., teraz som PN a vobec ho nepotrebujem. )

mam doma aj vt E a A, aj nejaky selen ( to nam dali v praci ), to si len tak sem tam hodim, ked mi napadne. neuzivam pravidlene, ak sa mi podari, tka 2x za mesiac.
ale v zasade to co som vyssie napisala, to je vsetko.

tieto zlozky mame brat z potravy, no nasa strava obsahuje casto malo niektorych zloziek. a teda vit D sa zo stravy ziskat moc neda.

konikmodry111
23. dec 2023

Nie, zo samotného vitamínu nepriberies, priberas z jedla

nelca84
23. dec 2023

@xsimonkax uzivam B-komplex nepretrzite asi 8 rokov, ale este som nemala taky, ktory obsahuje B-12 🤷‍♀️

dominelly
autor
23. dec 2023

@majamat odporucas nejaky multivitamin teda? :D nech sa neprepchavam zbytocne xy vitaminami? Neviem ti odpovedat PRECO tolko toho beriem. Asi chcem aby telu nechybalo nic? :D Tak ho prepchavam vitaminami? Moja strava nie je najpestrejsia totizto

stanulienkat
23. dec 2023

Priberá sa z jedenia, nie z vitamínov. Pravidelne užívam vitamíny skupiny B, aj 3 Omega a podobné a mám 30 rokov v rovnakú váhu. Aj keď ješ normálne porcie ako predtým, možno je skladba tvojho jedálnička iná, možno jes veľa majonézového, mastného, sladkého.... A neviem koľko máš rokov,možno sa ťa to netýka, ale nezabúdajme, že vekom sa metabolizmus spomaľuje, takže aj keď zjes rovnako ako za mladi, už sa to jedlo inak odbúrava.

stellarstar
23. dec 2023

@dominelly
Ja užívam
* kolostrum
* hliva s reishi
* vit C = na imunitu keďže je mám imunodeficit, áno užívam aj tabletku na dg ale i tak si ju posilňujem keďže pracovne som vystavená covidu, chrípke, počasie vonku atď a zatiaľ sa držím
* kanadské brusnice = užívam keďže v tomto zimnom období mám dosť často zápaly tak si týmto pomôžem a pomáha mi tiež
* mg = na astmu keďže spreje na astmu neužívam a raz za čas pridám aj omega3
* vit D = užívam denne 2000 iu keďže mám deficit

Tieto doplnky užívam hlavne v jesennom a zimnom období

surama
23. dec 2023

@dominelly Dolezite je, aby si bol v kalorickom deficite. Mas toto odsledovane?

majamat
23. dec 2023

@dominelly nie, nepochopil si. odporucam zbytocne neuzivat milion vitmainov.
fakt len tie najdolezitejsie, co sa tazko doplna, ako vit D a ostatne sa snazit doplnit stravou.
staci ked je pestra - obilniny najlepsie celozrnne
- zelenina- cerstva ja dusena, ovocie
- oriesky, seminka ( striedmo, su moc kaloricke )
- mliecne vyrobky, ak ti nevadia
- maso - chude dusene, varene
- ryby
- vajcia
- malo spracovanych potravin a polotovarov

ivangeline
23. dec 2023

Mozno zadrziavanie vody v tele?

dominelly
autor
23. dec 2023

Ma niekto nejake odporucanie na Multivitaminy? Co najviac v jednom?

stellarstar
23. dec 2023

@dominelly centrum pre ženy, dr max multivit.... musíš kuk na dr max alebo benu

popocathepetl
23. dec 2023

@dominelly a vieš, že na každej krabičke vitamínov je napísané, že to nie je náhrada pestrej stravy? Priberas alebo nechudnes asi preto, že mas zlu stravu. Uprav si stravu a nemusíš jesť toľko zbytočných tabliet.