Priateľ má bipolárnu poruchu

naomi202345
9. dec 2023

Ahojte...S priateľom sme spolu 3,5 roka. Prvý rok bol úžasný, extrémna pozornosť,pochvaly na moju osobu, atd..po pár mesiacoch z ničoho nič,ze on sa necíti dobre vo vztahu, a ze chce byť sám..Takto to funguje pár krát do mesiaca, hádka za uplnu maličkosť, ked sa to snažím odkomunikovať a vyriešit, ale nemá zaujem o komunikaciu, radsej odide, a bud mi potom napise ako ho to mrzí a ze ma lubi a nechce ma stratit,alebo ze tento vzťah ho ubija a chce byť sám...
Priznal sa ze posledné roky máva depresie,ze nic ho neteší ..
No a asi mesiac dozadu mi povedal ze si myslí ze ma bipolárnu poruchu.... že vie ze niečo s nim nie je v poriadku a snaží sa prísť na to ze čo..( On sa mi otvori iba ked si vypijeme, inak o sebe a svojich pocitoch nerozpráva)..A ked som ho neskôr posielala k psychológovi,tak zase také reči typu, ze nad neho není, atd...Potom má obdobia,ze nechce vôbec piť,lebo ma z toho depresie, ale vzdy o dva dni, ze mal ťažký den a musí si dať...takto je to stále dookola...A posledných pár dní zistujem o tej bipolarnej poruche a to všetko nanho sedi ...extremne výkyvy nálad, nutná pozornosť iných žien, vyhladavanie eskortov, sexzoznamky, pocit ze nad neho není, atd.,..Ked som na to prišla,tak tvrdil ze on sa iba tak pozerá, ze s inymi nebol, ze mi bol vzdy verný.. hlavne som tomu nechápala, že prečo ma to nutkanie tieto veci si vyhľadávať na internete,kedze po sexuálnej stranke to vzdy klapalo.. A moja otazka znie, či niekto z vás žil,alebo žije s človekom s bip.poruchou, a či sa to dá liečiť a pomôcť mu, alebo nie..chcem mu pomôcť lebo ho ľúbim, ale ubíja ma ta neistota vo vzťahu, ako stale rozchody,vypisovanie si s inými..

daniela1911
9. dec 2023

Máme takého kamaráta, berie lieky, tie ho zastabilizovali. Ale žiadne lieky nefungujú 100%. Je to dobrý človek, ale viem, že to s nim bolo v minulosti extrémne zložité. Žije sám z presvedčenia, ale normálne “usporiadane”, pracuje, stretáva sa s priateľmi.
Podľa mňa, sa musí tvoj priateľ rozhodnúť sám pre vyšetrenie, to je prvý aj najdôležitejší krok pre ďalšie rozhodnutia. Držím palce.

alexnina777
9. dec 2023

@naomi202345 Ty sem už písala pred mesiacom, dostala si veľa dobrých rád a názorov, potrebuješ to počuť znova?

heleninamama
9. dec 2023

Mám kamarátku, ktorej sa maniodepresia spustila počas VŠ. Teraz má 46, čiže s tým žije viac ako polovicu života. Školu síce s problémami dokončila, chvíľu aj pracovala, ale už roky je na plnom ID. Nikde nevydrží, ani ju nikde nechcú, keďže je nespoľahlivá a nevypočítateľná. Nedokáže fungovať sama, ale ani vo vzťahu. Nezvláda bežné veci ako nakúpiť, uvariť, upratať. Priateľ to s ňou po piatich rokoch vzdal, ale obdivujem ho za to, čo všetko si pri nej prežil. Ostatné pokusy o vzťah rýchlo padlí. Vlastnej mame pomohla do hrobu. Má obdobia, keď je ako naspídovaná veverica, neje, nespí, plná plánov ujde z domu - opakovane ju hľadala aj polícia, pre všeličo sa nadchne, dá sa dokopy s hocikým a nemá žiadne zábrany. Potom sú obdobia, kedy celé týždne nevyjde z izby, len leží v posteli, lebo vraj nevládze. Aj do sprchy ju treba odvliect násilím. Hovorí o smrti, plače, plánuje samovraždu, vydiera, všetkých vyčerpáva, obviňuje. Potrebuje permanentný dozor a jej otec už nevládze. Z času na čas je hospitalizovaná na psychiatrii a dajú ju ako tak dokopy. Ale nedá si povedať a opakovane prestane brať lieky, pije a cykly sa opakujú. Snažila sa jej pomôcť rodina, kamaráti, lekári, ale táto choroba je niečo strašné, to hovorím ako človek, ktorý vidí jej 25 rokov trvajúci pád. Zničí nielen chorého, ale každého, kto sa citovo angažuje.
Utekaj.

danica2711
9. dec 2023

tak predovšetkým, bipolárnu poruchu musí diagnostikovať a liečiť psychiater, MUDr. Internet na to nestačí. Pri správnom liečení vie byť pacient dlhodobo stabilizovaný a funkčný, ale aj tak môže dôjsť k výkyvom. Život s takým človekom nie je ľahký ani jednoduchý, dobre si to rozmysli

dadka1997
9. dec 2023

@naomi202345 podla mna to nie je bipolarna porucha... ale jednoducho nechce byt s tebou, alebo ta berie ako istotu samozrejmosť a ty mu vzdy odoláš .. taku maju viaceri muzi povahu

anonymous87
9. dec 2023

Moj ocino trpi bipolarnou poruchou (maniodepresiou)… manicke fazy su brutal zahul… depresie tiez… cize smer nie psycholog ale psychiater. Ale podla toho co popisujes to na bipolarnu nevyzera… ale ak by sa potvrdila, bohuzial by som ti poradila zo vztahu vycuvat z kratsej cesty

lenkasarka
9. dec 2023

@heleninamama panečky to sa hrozne aj číta.

anonymous87
9. dec 2023

@heleninamama presne takto to vyzera pri mojom ocinovi. Ale da sa nastavit spravne liecba,.. teraz je uz viac ako 3 roky normalny a v pohode… snad mu to vydrzi co najdlhsie 🙏

domkakvet
9. dec 2023

@naomi202345 ukoncit taky vztah. Vyhladavat zeny na internete nie je ziadna porucha.

vanilkovazmrzka
9. dec 2023

Podla mna toto nema nic spolocne s bipolarnou poruchou.

luccija
9. dec 2023

@naomi202345 vobec ju nemusí mať, ale iný typ poruchy.Aj vie, že má problém tak nech ho rieši psychológ, psychiater.Ludia v mánii robia zvláštne veci minu veľa peňazí, ponocuju v noci upratujú, náhodný sex...a potom sa prepadnú do depresie.Pit by vôbec nemal.

petronela10149
9. dec 2023

@dadka1997 ver, ze to co si napisala nie je pravda. o tomto nemas skusenost, len hovoris co si ty osobne myslis

naomi202345
autor
9. dec 2023

@alexnina777 nepísala,ja som sa iba dnes prvýkrát vobec registrovala, asi ste si ma s niekým poplietli

dadka1997
9. dec 2023

@petronela10149 co ze nema bipolarnu poruchu ? Ja som pracovala s takými ludmi ktori ju realne mali .. ale toto je uplne nieco ine .. za prve ju nema potvrdenu lekarom ..za druhe odmieta ist k lekarovi a jeho chovanie nasvedčuje chovaniu vyuzivacneho magora .. a za tretie chlap ktori si pise na zoznamke s inymi zenami ma bipolarnu ppruchu este by si ju aj sam priznal a odmietal ist na vysetrenie ? Zartujes ? Rozhodne je to magor a ano je moja domnienka a pravdiva 😂🙂

zmrzlinka2021
9. dec 2023

@naomi202345 prosím ťa, buďte naďalej kamaráti, ale nič vážne a už tobôž nie manželstvo a deti. Inak ta čaká peklo

alexnina777
9. dec 2023

@naomi202345 v poriadku, tá osoba písala to isté čo ty.. bývali s tým priateľom v Kodani..tak asi máte rovnak ý problém.. v tvojom prípade, ak sa ten človek nezačne liečiť, Ti spraví zo života peklo.. nedajbože mať s ním deti.. ty sa možeš rozhodnúť ako chceš žiť svoj život , je to tvoja slobodná voľba.. tak ako tá jeho že sa nechce liečiť aby mohol žiť kvalitný život

evickuska
9. dec 2023

@naomi202345 to si ho diagnostikovala ty alebo psychiater?

pralinka25
9. dec 2023

@naomi202345 ked som mala 16 mala som frajera s depresiami. neskor ich mal skutocne potvrdene psychiatrom. bol niekolkokrat hospitalizovany na psychiatrii a je v sucasnosti pod liekmi. vtedy to boli len zaciatky choroby este nediagnostikovane. niekolko krat sa dokonca pokusil o samovrazdu. tiez som mala syndrom matky terezy a myslela si ze ho zachranim, ze mu pomozem ... do dnesneho dna som mu nesmierne vdacna ze ma v jednej svojej takej faze poslal do kelu. je to uz 25 rokov a vidim aky tazky zivot s nim je. tiez zostal nakoniec sam. mal nejake kratke turbulentne vztahy ale nic nevydrzalo. je to s nim tazke pretoze ked uziva lieky je to sice fajn ale nadobudne vzdy pocit ze ich moze vysadit a tak dokola.
ak by takto ochorel partner s ktorym som roky mame deti a sme manzelia snazila by som sa pomahat. neposlala by som ho prec. ale vztah takto este nezavazny by som nezivila. je to velmi velmi tazky zivot.
a druha vec dala by som mu na vyber bud sa da diagnostikovat alebo koniec. akoze tie sexoznamky a ostatne co pises je nepripustne ci s diagnozou alebo bez nej. pre mna by takyto vztah nebol perspektivny obzvlast ked s tym nemieni nic robit. mozno je len vydrbanec a chce si to ospravedlnit takto. kym nema papier o chorobe mala by som nulovu toleranciu ale aj s papierom ti radim zachran si zdravy rozum a zivot a hladaj dalej.

pet888
10. dec 2023

@naomi202345 toto nevyzera na bipolarnu poruchu,ale skor hranicnu poruchu osobnosti.Pri bipolarnej su rozdiely tych “dobrych” a “zlych” stavov dlhsie,pri HPO je to zo dna na den,kludne aj pocas dna,ze rano je zlaticko,vecer je s nim peklo.A velka tuzba po pozornosti k tomu patri,aj ze neni nanho v striedani sa s tym,ze aky je na nic.A da sa to liecit,ale musi to chciet v prvom rade on.Ale musite sa zmenit aj vy,neskakat ako on piska a jasne si drzat vlastne hranice.Tym v zasade pomozete aj jemu krotit jeho stavy.

tanyag
10. dec 2023

To by mala drvivá väčšina mužov bipolárnu poruchu 😀 podľa tvojho popisu ten muž nevie, čo chce...a k tomu, že sexuálny život máte super...to som mala aj ja s bývalým a aj tak ma podviedol 🤣 pri nevere ide o charakter človeka a nie o to, či ten sex máte super alebo nie...

pravdovravxl
21. máj 2024

@naomi202345
Ak má bipolarnu nedá sa to vyliečiť,len sa to bude zhoršovať, stabilizovať sa to dá trochu.

pravdovravxl
21. máj 2024

@pet888 bipolarna je aj s rýchlym cyklovanim.

anonymous87
21. máj 2024

@pravdovravxl ano, ale nie zo dna na den 🤷‍♀️ ako popisuje autorka… neviem ako to dopadlo nakoniec, ale skor to bolo nieco ine ako bipolarna (moj ocino momentalne po 4 rokoch kludu nabieha na manicku fazu, cize zas mame doma veselo 🥺)

pravdovravxl
23. máj 2024

@anonymous87 máš rôzne formy bipolarnej , niekomu to skáče zo dňa na deň . Lepšie mánia jak depresia 🙂

anonymous87
23. máj 2024

@pravdovravxl no tak to by som netvrdila