Preplácanie zubov poisťovňou

radepurik
7. júl 2017

Ahojte chcem sa spýtať počuli ste alebo máte niekto skúsenosti s tým ak vám zubár dá doklad trebárs o nejakom zákroku blomboval, dá sa stým ísť na zdravotnú poisťovňu a dať si to preplatiť? Keďže aj poisťovňa to zubárovi preplatí a potom si to zaplatíme aj mi.?Dakujem za odpovede

neli26
7. júl 2017

Ak má zubár zmluvu so zdravotnou poisťovňou, vyúčtuje si daný výkon do tejto poisťovne sám. Vy u zubára platíte "iba" doplatok za daný výkon. Tento doplatok schvaľuje zubárovi príslušný vyšší územný celok. Takže to čo ste vy platili u zubára vám už žiaľ nik nepreplatí. Iné podmienky sú v prípade, že zubár nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou...

radepurik
autor
7. júl 2017

@neli26 Ďakujem za odpoveď, pýtam sa preto lebo ešte minulý rok som neplatila pri svojom zubárovi žiaden zákrok. Ale ako náhle skončil musela som si nájsť nového zubára a stým prišli aj poplatky za každý zákrok.

limoncino
7. júl 2017

@neli26 a čo v prípade, ak nemá zubár zmluvu s poisťovňou? Ja si napríklad platím všetko, pretože môj zubár zmluvu nemá

dorottka
7. júl 2017

Zubarske vykony su drahe, lebo aj kvalitne materialy a zariadenie su drahe. Ak ste neplatili doteraz nic, tak bud to zubar dotoval z vlastneho vrecka, alebo pouzival take materialy a mal take vybavenie, ze vam s plnou serioznostou odporucim dat si urobit kvalitnu prehliadku. Poistovna preplaca celkovo len zlomky a casto za uplne zastarale postupy, ktore dost sposobuju neskorsie problemy - napriklad rucne miesanie plomby. Dnes ma kazdy normalny zubar na to pristroj, pretoze ruka to proste neurobi tak kvalitne, su tam vzduchove bubliny atd. Ale poistka preplati len tu rucnu cast, ten zvysok musi doplatit pacient. Ziaden normalny zubar nechce zit ako v dobe kamennej a plati za progres, ktory mu poistovna nepreplati, ak nie, tak si treba najst radsej ineho, pokial si davate zalezat na zuboch.

dorottka
7. júl 2017

@limoncino ja mam tiez takeho a vyhovuje mi to osobne. Je to sice drahsie, ale viem, ze ma slobodne ruky a moze robit najlepsiu moznu pracu s materialmi, ake on ako doktor uzna za vhodne a nie to, co mu nanuti poistovna. Poistovna aj tak nepreplaca dake slusnejsie ciastky.

limoncino
7. júl 2017

@dorottka tiež mám na to rovnaký názor. Tiež mi to nevadí, veľké rozdiely tam ja osobne nevidím, okrem toho, že zazmluvneni často zachraňujú zuby, ktoré sa zachrániť nedajú len kvôli počtu výkonov. Len ma to tak zaujalo 😊

radepurik
autor
7. júl 2017

Nemôžem na toho zubára povedať žiadne zle slovo na jeho meno ci adresu, mal ma od základnej školy. Jeho práca bola kvalitná o ktorej sa presvedčil aj tento nový zubár, len sa pýtam keďže pri tom som neplatila a pri tomto áno. Nevadí mi ze zaplatit za vykonanú prácu ak ju spravia dobre a kvalitné. Len mam v tomto taky otáznik ako to bolo možné a je.

dorottka
7. júl 2017

@radepurik je to mozne asi preto, ze si nemala az take narocne vykony u neho, len zo zvedavosti, ake plomby mas, mas ich viac a pripadne mala si niekedy tahane zo zubov nervy? Korunky, atd.? Ako ono je mozne urobit relativnu kvalitu aj takto, ale skor jednoduchsie zakroky 🙂. Ale fakt daj vediet, ma to zaujima, ak ti teda nevadi o tom hovorit 🙂 dakujem

radepurik
autor
7. júl 2017

Nie v pohode mam 33a mam 3blomby a jednu vytrhnutu stoličku iné výkony nemám lebo som ich v živote zatiaľ nepotrebovala. Mam dokonca všetky 4zuby múdrosti v poriadku. Jedine teraz som objednaná na blombovanie.

dorottka
7. júl 2017

@radepurik tak to ti blahozelam, mas super stastie, velmi ti prajem, aby ti to tak ostalo 🙂. Novsie materialy maju dlhsiu trvanlivost, su tam lepsie bondy, maju ine zlozenie atd., amalgam je velmi lacny a velmi nenarocny na techniku, ten nezvladne len fakt lavy zubar. Kvalitne biele plomby novej generacie su dost drahe aj na nakup pre zubara, na nete sa daju najst aj cenniky od vyrobcov, poistka mu nepreplati casto ani tretinu nakladov len za pouzity material. A to este treba zaplatit vykon, vybavenie, skolenia, ambulanciu i sestru... Kiezby sa poistovne trochu spamatali...

radepurik
autor
7. júl 2017

@dorottka ďakujem 🙂 *uvidím ako mi vydržia počas tehotenstva. A uvidím aký bude tento zubár. Jeho výkony.

neli26
7. júl 2017

@limoncino ak váš zubár nemá s vašou zdravotnou poisťovňou zmluvu, sú len 3 možnosti:
1. zostať u neho a platiť si všetko z vlastného vrecka
2. náročnejší zákrok môže poisťovna aj u nezmluvného zubára preplatiť ale je potrebná vopred schválená žiadosť o takýto výkon, t. j. papierovačky, byrokracia
3. nájsť si zubára, ktorý s vašou poisťovňou zmluvu má...

ukulela
7. júl 2017

@radepurik ono napr mladsi zubari si komplet kupuju drahe vybavenie - a to im musia pacienti splatit. ak je starsi zubar, ma kreslo este zo sociku, vybavenie "sprivatizovane" a s tym to este dako doklepe ... aj na to sa treba pozerat.

limoncino
7. júl 2017

@neli26 vôbec nemám v pláne si hľadať zazmluvneneho zubára. Moja kolegyňa chodí k zubárkw, ktorá zmluvu má a za jednu plombu platí viac ako ja za trojploskovu

radepurik
autor
8. júl 2017

@limoncino ved toto je zaujímavé že pri každom zubárovi sa platí rôzne, každý má iné ceny. A tým je to zaujímavé co všetko si oni a za čo všetko si účtujú. To mi laici ľudia nevieme.

dorottka
8. júl 2017

@radepurik je to o tom, ze existuje straaaaasne vela typov dentalnych materialov a este viac roznych pristrojov a podobne. Pozri, zubarka, ktora kupi ten najlacnejsi kompozit (na bielu plombu), neda ti pod nu podlozku, lebo 'netreba' (oficialne nie, ale zub moze byt tym padom citlivejsi, plus sa plomba moze tazsie viazat na zub a tym padom sa tam skor dostane kaz), ma ambulanciu zo starsim vybavenim a minimum nastrojov, ktore jej pracu ulahcuju - spresnuju a za polhodku si vybavena aj s pozdravom a platenim, je jasne, ze si vyberie za plombu menej, ved ju to skoro nic nestalo. Naopak zubar/ka, ktory ma kupeny mikroskop (cena radovo desiatky tisic eur) a pod nim robi zakroky, aby vsetko videl lepsie a tym padom odviedol presnejsiu pracu, pouziva najkvalitnejsie materialy, ktore ti vydrzia dlhsie, nezmenia tak rychlo farbu a samozrejme stoja niekolkonasobne viac, co sa s tym zubom serka, lebo nanasa vsetko kvoli trvacnosti dlhsie a snazi sa, aby ti neostali previsy, aby plomba vyzerala ako realny zub, a chodi za rok na x skoleni, aby o tych lepsich postupoch aj vedel, si logicky nemoze zapytat malo, pretoze by bol proste stratovy. Bezny laik, ano, nevidi ten rozdiel, ale je casto velmi znacny. A to som opisala len obycajne plombovanie, ktore je najbeznejsi zakrok (a casto aj tak naprosto spackany, lenze sa na to zvacsa pride az za x rokov) v stomatologii... o tych komplikovanejsich ani nehovorim, lebo tam je rozdiel ako den a noc. Mam skusenosti s 'beznou' zubarkou a aj drahsim zubarom - s 'beznou' som bola spokojna roky, kym ma nezacali jedneho krasneho dna pobolievat vsetky nou preplombovane zuby - pod kazdym jednym som mala kaz!!!! Cize za mna, uz nikdy viac. Samozrejme neplati, ze kazdy drahy zubar je kvalitny, ale lacny zubar v dnesnej dobe kvalitny byt proste nemoze, pretoze poistovna preplaca len minimalne ciastky materialu. Bohuzial, casto sa ta nekvalita prejavi az za veeeela rokov, kedy uz zub skoro nie je mozne zachranit. Kvalitny zubar by ti napriklad mal rocne urobit pocas prehliadky rontgen, aby videl kazy medzi zubami, ktore pohladom vidiet NEMOZE a pritom drviva vacsina kazov vznika prave medzi zubami.

luanaa
30. okt 2017

Ahojte...poradi mi niekto, kde robia neviditeľný pevný strojček na zuby a pripadne popiste skusenosti a cenu... Zubarka trva na tom, aby som synovi dala vyrovnať chrup, ale nechcem aby nosil klasické drôtiky.... Je nosenie bolestive??? Ďakujem