Preležaniny

katakomba
15. aug 2014

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou. Babka (81) bola skoro mesiac v nemocnici a teraz je 2 týždeň na doliečováku. Stále iba leží lebo mala vážny úraz. Na nohe sa jej vytvoril taký fialový fľak a aj na dotyk ju to bolí, ale aj bez dotyku. Bolo nám povedané, že to má následok po mastiach čo jej dávali na nohu lebo sa jej urobil aj kožný problém. Ale ja tomu neverím... Podľa mňa už je to preležanina alebo sa tam už začína tvoriť. Pravidelne ju natieram krémom proti preležaninám, umývam ju (utriem do sucha). Neviete mi poradiť čo je najúčinnejšie na to , aby som jej zmiernila bolesť alebo, aby jej to ustúpil, keď je to len v začiatočnom štádiu? Ďakujem ....

mawka
15. aug 2014

@katakomba kde na nohe?

katakomba
autor
15. aug 2014

na pravej nohe na lýtku z vonkajšej strany

mummy01
15. aug 2014

@katakomba tu nohu treba podkladat aby prelezane miesto bolo vo vzduchu,pod plachtu daj prikryvku v ovcieho runa-pomaha to cirkulacii vzduchu,mozes skusit aj miesto liecit Bioptronom ale teda dlho trva kym sa dekubit zahoji.Oni to v nemocnici kamufluju pred rodinou pacienta,pacientov nepolohuju ani sa vlastne nestaraju ci ten leziaci nema nahodou prelezaninu.Ked bol v nemocnici moj dedko tak sme na to ze ma prelezaninu prisli my a aj tak mu na to nic nedavali 😠

mawka
15. aug 2014

@katakomba prelezenanina vznika vtedy, ak je na miesto vzniku prelezanin vyvijany tlak (najcastejsie vahou tela), cize by babina musela lezat nejak na boku.
bolo by dobre to odkonzultovat s dermatalogom, aby vylucil alebo potvrdil prelezaninu. lebo spominas, ze ma aj kozny problem.
v kazdom pripade, velmi dobre pripravky na prelezaniny su menalind, zalezi od toho, ci je rana otvorena alebo nie. pokial je uzavreta, podporujeme hojenie. na ranu nevyvijat tlak, luftovat. pokial uz je koza narusena, tam to uz maju na starosti sestry alebo asistentky. robia s tym vobec nieco? dekubity sa osetruju kazdy den. o dekubitoch musia mat sestry aj zaznamy.

mawka
15. aug 2014

@mummy01 hej, treba aby sa rodina postarala, lebo nase nemocnice ani nedisponuju pomockami k vzniknutym dekubitom ci preventivne, aby nevznikali.
mozno si babka tu nohu vie napolohovat sama, daju sa kupit aj valceky pod nohy, kliny, naozaj je kopa pomocok.

mummy01
15. aug 2014

@katakomba hm...lytko z vonku tak to je dost nezvycajne miesto na prelezaninu.Nema skor nejaky zapal zil a z toho vred predkolenia alebo nieco take? Treba ukazat doktorovi urcite...

mawka
15. aug 2014

@mummy01 ale treba sa s lekarmi nesrat, lebo zvyknu pri starych ludoch uz kaslat na vsetko. taky vred predkolenia alebo zapal zil mozu mat tiez skarede nasledky.
@katakomba

teruskaa
15. aug 2014

@katakomba na lýtku sa nezvyknu tvorit prelezaniny.... inaksie zaciatocne stadium- u nas v robote ked uz sa daco take stane, tak davame Menalind mast, podkladame postihnute miesto, ked uz sa zrobi pluzgier tak mastny tyl plus Betadine a sterilne krytie....no nemyslim si, ze by mala prlezaninu na lytku. To skor paty, bedrove klby, kostrc.....

mummy01
15. aug 2014

@mawka no,ved prave,nedisponuju...ale aspon keby sa v ramci moznosti o dekubit postarali alebo kazali rodine kupit ci obstarat potrebne pomôcky,myslim ze to by bolo riesenie ale nam to aj zatajovali pri babke ked bola dlho v nemocnici,este aj do prepustacej spravy napisali ze je bez prelezanin a doma kukame a babka mala prelezaninu az do kosti ☹

caoli
15. aug 2014

je to zacinajuca prelezanina, este nie otvorena. osetrovat tak, ako pise mawka - menalind mast je ucinna. ak by sa otvarala, treba okamzite kontaktovat praktickeho lekara, ak je babka uz doma. ak v nemocnici, tak chodit osetrovat tam, na zdravotnicky personal sa v ziadnom pripade neda spolahnut. hoci to maju vsade povesane, ako sa pacient polohuje a osetruju dekubity, nerobia to. sorry za vulgarizmus, ale na starych ludi zvysoka seru.
moja mama lezala rok a pokial bola doma, nemala ani jednu jedinu prelezaninu. akonahle sa ocitla v nemocnici, do tyzdna boli. vobec sme o tom nevedeli, lebo ju mala na kostrci a takto nam ju dali domov, bez jedineho slova a ani v prepustacej sprave o tom nebol zaznam.
velmi dobre pri osetrovani pomaha biolampa - vrelo odporucam. urychluje hojenie.

teruskaa
15. aug 2014

@katakomba este ci tam nevznika bercovy vred.... ako uz tu bolo spomenute, mal by to vidiet dermatolog.

katakomba
autor
15. aug 2014

ten problém mala taký, že mala nohu nafúknutú ako balón a že tam bol dáky zápal, to nám aspoň povedali a preto ležala na kožnom... a potom si zlomila v bedrovom kĺbe krčok a ostala ležať... a tú nohu má tak nabok... Menalind používam od začiatku čo ostala ležať.. Rana je zatvorená.. Nie nič s tým nerobia nechali jej to tak

teruskaa
15. aug 2014

@caoli v statnych nemocnicach to tak naozaj funguje a je to smutne....ja som velmi rada, ze robim v sukromom zdrav. zariadeni, kde sa ludom max. venujeme....ci uz mladym, ci uz starym....lebo u nas dekubit= "pruser", ktory moze skoncit az vyhazovom z prace....a tak by to malo byt vsude, lebo dekubit je nasledkom zanedbani zdrav. starostlivosti od personalu....ale zasa co ma robit taka sestricka, ktora je trebars v noci na oddeleni uplne sama, a musi polohovat aj 20 ludi.... cize nilen v zdravotnikoch, ale aj v systeme su veeeelke nedostatky. Na ktore bohuzial doplacaju ludia ako pacienti.

zuzula25
15. aug 2014

@katakomba daju sa kupit aj tzv umele koze pre leziacich pacientov...na predilekcne miesta, aby sa nevytvorili prelezaniny....a len polohovat...od bolesti analgetika ....bohuzial nie vzdy sa da predist prelezaninam, aj ked sa pacienti pravidelne polohuju

teruskaa
15. aug 2014

@katakomba tak ked nafuknuta noha a zapal, moze tam byt vznikajuci vred....

mummy01
15. aug 2014

@katakomba ja si myslim ze to bude následok toho zapalu,treba ist k dr

mawka
15. aug 2014

@katakomba hhm a nema to nahodou od komresie pri operacii? to ti nasadia taku manzetu ako keby od tlakomeru a tak ti odkrvia nohu vlastne. moja mama to mala tiez a jej sa urobilo zase hore na stehne take, tam, kde bol okraj tej manzety. a toto sa dava pri ortop. operaciach. a mamina tam ma doteraz flak fialovy aj po pol roku asi 5x5 cm....

katakomba
autor
15. aug 2014

no ten zápal už má viac ako 3 týždne vyliečený, a vlastne deň pred tým, než nastúpila do nemocnice si zlomila ten krčok a 3 týždne ležala, pokiaľ ju vyliečili .. nohou si sama nemôže pohnúť a ako som písala má ju tak vykrivenú na to lýtko a v podstate leží na tom už 6 týždeň. Vždy sa jej snažím podkladať nohy tak, aby ich mala vo vzduchu, aby neležala stále na jednom a tom istom mieste, ale ja ju napravím prídem na druhý deň a noha opäť prevalená na lýtko.

kiki68
15. aug 2014

presne ako radia holky,su aj take spreje na to osetrovanie,aspon pri babke sme to mali. Ta mala prelezaninu len raz,tiez v nemocke, to bola pritom lahucka vaha, 40kg mala iba, proste ona nejedla,lebo sa bala,ze bude tlsta ako jej kamosky. Ale viem,ze po prichode domov sa to aj rychlo zhojilo. Hlavne to vetrat, polohovat, aby sa to neotvorilo. Musite vsetko robit Vy, hlavne babicku polohovat a postupne rozchodit. Nasa mala zlomenu nohu v bedrovom klbe,tiez ten krcok a pekne o par tyzdnov uz pobehovala, po pol roku uplne odhodila barle,ze taku atrapu jej veru netreba.

katakomba
autor
15. aug 2014

ten fľak je ako dospelá dlaň, taký veľký.

katakomba
autor
15. aug 2014

no len ona pred tým úrazom už ledva ledva chodila ...

caoli
15. aug 2014

@teruskaa ved ja sa to aj snazim pochopit, teda snazila som sa (mama je uz u Panaboha), ale neslo to. Nezdalo sa mi, ze by tych sestier bolo na oddeleni az tak malo, aby nestacili pacientom poskytovat aspon elementarnu starostlivost. Mamu sme x-krat nasli po stolici niekolko hodin neprebalenu, neumytu. Vzdy bola uzkostlivo cistotna, a pretoze bola psychicky uplne zdrava a vsetko si naplno uvedomovala, toto bolo pre nu esencialnym utrpenim. Kolkokrat prosila so slzami v ociach aspon o prebalenie, odpovedou jej bolo len zhuknutie, aby pockala ako ostatni. Tak cakala - hodinu, dve, tri, az kym sme so sestrou neprisli. Chodili sme kazdy den, obidve, aby sme urobili to, co mala uplne samozrejme dostat vramci osetrovatelskej starostlivosti.
Vediac, ze toto sa deje, ani sme sa nepokusali dozadovat sa polohovania. A taky potom bol aj vysledok. Ten personal, vratane lekarov, o jej dekubite zjavne ani nevedel, pretoze v lekarskej sprave bolo "bez dekubitov" a ona ho mala velky ako dlan a uz aj otvoreny.
Nebudem tu hovorit o suchych veceriach pozostavajucich zo 4 krajcov tvrdeho chleba, jedneho!!!! trojuholnika syra a jedneho jablka. V takom case tam bolo treba byt, aby jej ten suchy chlieb niekto doplnil niecim, co sa dalo zjest, pokrajat, ocistit jablko a pokrajat - stari ludia uz maju zvycajne problem s hryzenim velkych tvrdych kusov. A vrchol bol, ked v niektore dni nezvladli spocitat pocet porcii potrebnych na vecer a tymto starkym hodili cely klas uvarenej kukurice. Ludom s protezami.
Dodnes citim bezmocnu zurivost a pocit neskutocnej krivdy na tychto ludoch. A panicky strach zo staroby.

janinah
15. aug 2014

choď sa opýtať na babkin zdrav. stav jej ošetrujúceho- izbového lekára vrátane tej kože...ak je to pozápalová reakcia a ty to masíruješ a kremuješ neadekvatnou mastičkou,tak môžeš narobiť viac škody ako osohu....

union
7. sep 2014

dobry den ja chodievam za babku do nemocnice do trnavy no katastrofa ako sa tam staraju babicka ma velku prelezaninu no ich to ani netrapi dnes som ich prosila aby jej to vycistily no oni na mna pozeraju co to ja chcem hamba nasemu zdravotnikom pani v parlamente by ste sa mohly zamislet a hlavne pani ministerka zdravotnictva mozete sa habyt co v tych nemocnicach robia z ludmi