Prečo dávajú doktori na všetko antibiotiká?

5. mar 2023

Dobrý deň..taká úvaha,prečo ak má človek vírus a dokázaný,prečo doktori dávajú ATB ak nie je v tele žiadna bakteriálna infekcia. Človek sa dostane po týždni do nemocnice (do vtedy mu dajú ATB) a v nemocnici až podajú na lôžku a čudujme sa,pacientovi je lepšie. Máme antivirotiká a vôbec ich doktori nepredpisuje,vie niekto prečo?

weronika171717
5. mar 2023

Lebo majú za to peniaze, a to len kvôli tomu, že antibiotiká sú neskutočný bordel..... Farmaceutické spoločnosti nechcú liečiť.... potrebujú chorých ľudí....

veselo_neveselo
5. mar 2023

Ved sa spytaj doktora ked ich predpisuje, ze preco a co od toho ocakava.
Niekedy sa davaju aby sa predislo bakt infekcii, ktora by mohla velmi zhorsit stav (ako napr pri kovide, kedy pridruzena infekcia pluc by mohla byt fatalna).
Ziadny sudny doktor nebude davat atb halabala. Ak mas pochybnosti tak sa ho spytaj.

portret7
5. mar 2023

Vobec by som tvoju skusenost negeneralizovala, pretoze vela ludi ( rokmi predpokladam uz vacsina) ma opacnu skusenost😉 a pravdepodobne boli atb nasadene z dovidu sekundarnej bakterialnej infekcii alebo z jej podozrenia. Treba sa spytat lekara, urcite ti svoj postup objasni. Ak mu neveris, treba zmenit lekara - zijeme v dobe dobrovolneho vyberu, co je super - alebo sa liec sama/sam😉

portret7
5. mar 2023

* z dovodu

autor
5. mar 2023

No,kamošky doktorky v zahraničí krútia hlavami,že u nás sú ľudia už naučení na ATB,akurát prichádzame potom o ich účinnosť,časom nebudú vôbec fungovať už. Na to sa inak robia predsa crp vyšetrenia,či treba,či nie...a doktori dajú väčšinou aj tak

katica06
5. mar 2023

Nesúhlasím s tebou, toto je zvšeobecnenie jak hrom, ako tvrdiť že rómovia sú zlodeji, a pritom to tak nie je.
Naša dr.len tak antibiotiká nepredpíše. Vždy všetko vysvetlí, a takto prešli roky že ja ani deti sme ATB nepriali.
U nás je slobodný výber lekárov ak si myslíš , že tvoj to robí tak ho vymeň!

sss777
5. mar 2023

Ako lekárka som dala antibiotiká aj pri hraničnom CRP, ale treba povedať, že CRP potrebuje 24-36 hodín, kým stúpne, takže neodráža aktuálny stav. V každom prípade súhlasím, že sa na Slovensku antibiotiká často predpisujú predčasne/zbytočne. Poznám veľa ľudí v okolí, ktorí ale neakceptujú názor lekára a antibiotiká si aj tak zoženú. Pracujem v zahraničí a keď pacientovi vysvetlím, prečo ich nepotrebuje, tak to rešpektuje a riadi sa mojim odporúčaním. Na Slovensku to tak často nie je.

araavdva
5. mar 2023

O ja viem. Naša doktorka antibiotiká nepredpisuje vždy. Malá ich ešte nemala. Vždy rieši čo a ako a predpíše vo treba ak vôbec treba. Neviem ako iný lekári nemám skúsenosti ale najek by som to nezovseobecnovala.

autor
5. mar 2023

@katica06 preto píšem,väčšinou ich dajú,nie,že vždy.

autor
5. mar 2023

@sss777 ja mám herpanginu a dali mi druhé ATB,nemám žiadnu bakteriálnu infekciu v tele,je to vírus a už týždeň

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matabb73
5. mar 2023

Niekedy práve pacienti trvajú na predpísaní antibiotík. Moja ani dcérina lekárka nepredpisujú antibiotiká bez príčiny. My často odídeme od lekárky len s odporučením oddychovať, veľa piť a jesť vitamíny, ovocie a zeleninu, v prípade virózy.

jaroe
5. mar 2023

moja nepredpisuje atb halabala. Pred asi 8 rokmi sa mi tahala choroba, k nej som prisla az ked som sa uz stvrty tyzden necitila ok /nemala som teploty, ani sa nedusila kašľom, len skratka stale to nebolo ono/, isla som tam v zufalstve, ochotna tie atb prijat, ak mi ich odporučí, ale ona mi ich nedala. Povedala, ze niektore infekty sú skrátka také dlhé a treba vydržať. Mala pravdu. Pričom si viem predstaviť, že iný lekár by možno tie atb predpísal. Cez kovid tiez, ze neodporucala, samozrejme v mojom konkrétnom prípade, netvrdím, že nikomu. Viem, ze niektorí lekári vtedy prespisovali atb standardne...Pred touto mudr. som mala zase pravý opak. Tá nemala problém predpísať mi atb aj 6 krát do roka, aby mala pokoj, aby bola krytá, aby.... ja neviem čo. Proste sa jej nechcelo rozmýšľať, riešiť, vziať zodpovednost, moja imunita isla v tom case dosť do hája. Ja som s tým kolotočom atb musela seknúť, keď mi ich zase raz predpísala...

floki1994
5. mar 2023

Tak máš na nič lekára...nám dáva ANT len v nevyhnutnom prípade...práveže zo zahraničia mám zlé skúsenosti. Konkrétne UK kde na všetko pchajú penicilín a v 99% zbytočne

asocial
5. mar 2023

Zovseobecnujes a úplne neopodstatnene. Máme pediatricku, ktorá dáva deťom ATB až keď je zle a vysoké CRP. A je to stará škola, žiadna mladá žaba. Rovnako platí pre obvodaka, ten tiež nie...

zuzinapipina
5. mar 2023

Napríklad tu v Rakúsku môj syn 7rokov bol od septembra každé dva týždne chorý, neter tiež 5 rokov, a take kasle mali, neterka zápal priedušiek, a ani raz nedostali atb...az som sa čudovala, spravia crp, vysetria, ale max sirup na kašeľ , na hrdlo sprej, a to je všetko... A som zato aj rada. Zvladli sme to 😊

jaroe
5. mar 2023

a áno, aj ľudia sú naučení na atb. Ono podla mna ked lekár vidí, že má pacietna, ktorý tie atb očakáva, tak mu ich radšej predpíše, aby nebol problém, keby niečo.

mima172
5. mar 2023

Ja som mala teraz atb po 6 rokoch. Dcéra bude mať 3 roky a atb este nemala. Áno, je veľa lekárov, ktorí predpisujú atb aj na sopliky (žiaľ, viem o takych), no sú aj takí, ktorí sa snažia dat atb len v opodstatnených prípadoch.

pragmaticka
5. mar 2023

My máme teraz tiež pravú chirpku lezíme už týždeň vo vysokých horúčkach celá rodina, k tomu brutal kašeľ a hrozne bolesti hrdla. V piatok doktor ATB ani dcére nedal a to ma k tomu ešte brutálne bolesti uška. Ze to je vírusové-žijeme v Rakúsku.
Sestra zo Švajčiarska pred cca týždňom pre 10r syna dokonca ani na angínu nedostala ATB!!!! Ze je už dokázané ze Decke telo si s tou angínu ci s ATB ci bez poradí!

katica06
5. mar 2023

Si dospelá?svojprávna? Vieš sa opýtať dr. Načo mi dáte ATB keď mám vírusy? Nechcem užívať ATB! Nevyberám recept....atď.

maribell
5. mar 2023

No my máme mladú doktorku a pri mojich deťoch (10,8) by som na jednej ruke spočítala, koľkokrát mali antibiotiká.

katka086
5. mar 2023

pisem ako lekar z vlastnej skusenosti-zbytocne sa davaju preto, lebo pacienti na tom trvaju, ked ich nedostanu, zozenu si ich inde a este lekarovi napisu zle hodnotenie-neodhadol situaciu, nastastie som si dal ATB a za 2 dni mi to preslo🙄
-bez teploty by sa dokonca nemali davat ani na hnisave zapaly usi ci hnisave zapaly dutin-( obvodni a detski to na 90% nedodrziavaju!), 70-80% zapalov hrdla sposobuje virus
-a ziadne peniaze od farmaceutickych spolocnosti, ani drahe dovolenky ten lekar za to nedostane, neviem kde to beriete🙈

mpg
5. mar 2023

To sa nedá takto zovšeobecňovať, napr. naša obvodná nepredpisuje antibiotiká bez dôvodu, ani synová detská to nerobila. Takéto tvrdenia sú neoverené, to obyčajne len niekto šíri na fb.

milanemila
5. mar 2023

Ja som nikdy na virus nedostala antibiotika a ani moje dieta. Lekarka spravi crp a podla toho predpise lieky 🤷🏼‍♀️ ak mas v tele nejaky virus moze vyvolat aj bakterialnu infekciu, ale to je tiez vidno na zvysenom crp.

katarinka89
5. mar 2023

Ak mas na mysli napr. Covid- tak ja tiež nechápem, že keď sú tabletky na kovid, preco ich môžu mať len ľudia nad 59 r. A s chronickou diagnózou? Co len ti sú náchylní? Akože fakt toto Slovensko ....

kacernakokse
5. mar 2023

Ja mám opačnú skúsenosť. Pokiaľ sa jedná o staršieho alebo chorého človeka, vtedy áno, je na mieste prepísať antibiotiká aj pri virusovom ochorení. Ale co vidím v okolí, tak skôr ľudí čo sa pohoršuju nad tým že im doktor nepredpisal antibiotiká keď si oni zmysleli. Tak ako v každom odvetví sa nájde niekto, komu treba na*rať do rúk za jeho robotu.

kristinapetronela
5. mar 2023

Tak asi ako ktori doktori a kde ...ja som mala naposledy ATB asi na zuby 5 rokov dozadu ...deťom tiež predpisuje len keď spraví výter

spadnutaslivka
5. mar 2023

zmeň lekára - ani detská, ani dospelácka nám nedávajú atb len tak. Ale ja som si také vybrala. Tá predtým rozdávala atb ako cukríky a to ma štvalo.

lb1984
5. mar 2023

Lebo aj pri nízkom crp sú niekedy atb potrebné. Crp sa začal brat ako nejaký 100% ukazovateľ. Nieje. Doktori sa rozhodujú na základe klinického stavu v kombinácii s výsledkami. Tiez vidia aké choroby majú priebeh napr terajšia chrípková sezóna, covid atď TJ vedia aké caste komplikacie su v tej ktorej sezóne chorôb a snažia sa im predísť. Treba im verit, ak svojmu neveríš zmeň ho 🤗 ja sa skôr stretávam s opačným postojom. Ja crp 5, nalez pneumokok, skapinala som bez teploty moja MUDr ze skúsime bez atb. Áno crp o 2 týždne znova nizke, aj leukocyty ale už nalez na plucach. Detto babka, 63 rokov, 2 týždne brhlala jak blazen, crp nizke, bez teploty 2 týždne ju iba testovali kým nenasadili atb a to už dýchať nemohla detto nejaká pliaga. Dcérka pri tejto chrípke crp negatívne, 2 dni teploty cez 40, kúsok sople, kašeľ, kúsok hrdlo MUDr po 3 dňoch teplôt nad 37,5 do 38 🤗 nasadil atb. Vďaka Bohu za to. Deň po prvej dávke začala plakať kvôli usku. Atb nám zabrali skôr ako by som musela k ORL. Práveže mam pocit ze kedysi sa tak doktori nepipali s testovaním ako teraz, dali atb na základe klinického stavu, detto si nepamätám ze by im stále niekto niečo vyčítal. Dá atb zle, nedá atb tiež zle. 🤗 strašná táto doba.

zuzulka558
5. mar 2023

U nás za 10 rokov co mam staršiu mala ATB iba raz,, keď som chcela telefonicky nech jej dá lebo sak kovid tak my dr akurát tak dobre vynadal ako to môžem pýtať bez CRPčka