Pozitívny SIBO test, liečba a prípadné tehotenstvo

h_petra
5. nov 2018

Dobrý večer všetkým,
absolvovala som dychový SIBO test s pozitívnym výsledkom. Nakoľko som už pred rokom mala tento test pozitívny a využívala som antibiotiká, lekárka navrhuje aktuálne sekvenčnú liečbu, čiže 4 mesiace na striedačku antibiotiká - pauza - atď.
S manželom už ale vážne riešime tému tehotenstva a čakať možno aj pol roka kvôli takejto liečbe sa nám zdá neprijateľné.
Máte niekto skúsenosti s iným druhom liečby, prípadne iné skúsenosti s pozitívnym SIBO a tehotenstvom?

eliska13
6. nov 2018

@h_petra nemám skusenost, ale aj synovi ho robili a myslím, že ak máš zdrav.problemy opakovane dala by som si tie ATB otehotnieť môžeš aj o pol roka, rok. ..prípadne lieky nedoberies.Ako sa Ti to prejavovalo bolesti brucha, kŕče?v tehotenstve sa mikroflóra a celé fungovanie ešte viac zmení a nechcela by som mať tieto problemy

h_petra
autor
7. nov 2018

@eliska13 no, u nás odkladanie tehotenstva nie je veľmi žiadúce, preto by som to nerada predlžovala.
Prejavy sú u mňa všakovaké a trvajú už asi desať rokov. S tým, že sa to v tehotenstve zhorší počítam.

chichinka
7. nov 2018

@h_petra antibiotika len na kratko pomozu, co som si ja zistovala tak to mozes dookola ich uzivat... neviem ci si anglicky zdatna ale na zahranicnych strankach je vela informacii a odporuca sa speci dieta (strava) a urcite vyzivove pripravky.

eliska13
7. nov 2018

@h_petra veď nemusíš odložiť iba tomu necháš voľný priebeh🙂ak otehotnies ATB nedoberies.Len by bolo nerozumne neliečit sa, lebo cakas na otehotnenie to môže byť dlhsie.Je to nepríjemné roky mať problémy máš aj nejaku celiakiu, či intoleranciu?

h_petra
autor
7. nov 2018

@eliska13 doposiaľ som mala vždy všetky výsledky na intolerancie a celiakiu negatívne. Veď to je práve to, že problémy mám pomaly desať rokov, ale doposiaľ nič. Teraz budem mať výsledky z rôznych odberov budúci týždeň, tak uvidíme, čo z toho bude. Lekárka mi tvrdila, že mi dala porobiť vyšetrenia, ktoré mi doteraz zrejme nikto nerobil, tak možno. Ale na celiakiu mi boli robené testy už sto krát, Helicobakter tiež, laktózová intolerancia tiež a vždy všetko negatívne.
Otázka je, prečo potom SIBO je pozitívne, lebo ak tomu rozumiem správne, nie je to samostatné ochorenie, ale skôr príznak nejakého iného ochorenia. ☹
Som z toho už unavená, dokola každý deň to isté, kŕče po jedle, biely povlak na jazyku, nafukovanie,...
V minulosti som riešila neustále pálenie záhy, to je teraz len občas (keď sa moc najem, po paradajkách, po káve,...), na poslednej gastroskopii mi lekárka tvrdila, že žiadny zápal nevidí, čo mi bolo až divné, v minulosti som mala písaný chronický zápal, tak neviem už ani čo si o tom myslieť.

@chichinka presne tento dojem z toho mám aj ja. ATB zaberú na chvíľu, a za nejaký čas to bude zase pozitívne, preto premýšľam nad inou cestou.
SIBO mi bolo robené v pondelok, nenechala som si zatiaľ predpísať liečbu, o týždeň vo štvrtok idem na konzultáciu s lekárkou a pobavíme sa o ďalšom postupe v súvislosti s plánovaným tehotenstvom.
Tá diéta, už som čosi málo o tom čítala, vyzerá to byť slušný masaker ☹

eliska13
7. nov 2018

@h_petra veď to máme aj my so synom.Kazdy rok kolečko vyšetrení akurát jemu vyslo, že má predispozcie na celiakiu z krvi.Tiez ho bolieva brucho, má kŕče a nikto nevie z čoho je to individuálne nie je to po millieku aj to má len raz za čas, nemá to z chlebu tiež len pátrame.Ak som to dobre pochopila sibo ukáže premnožené baktérie, ktoré škodia.Teraz som ho znova objednala.Uz mal sono brucha, všetko možné na gastroskopiu zatiaľ nechcem ..aké máš trávenie stolicu?lebo toto je u nás problém a lekár sa toho hneď chytil, že to bude mať z toho, že nechodí pravidelne na veľkú a pod...ale brucho ho boli aj, keď je vyprázdnenysom z toho už na nervy.uz som kúpila za 20 eur špeciálnu vlákninu, probiotiká a dokolecka to iste

h_petra
autor
7. nov 2018

@eliska13 ja mám skôr tendencie k hnačkám bez nejakého zjavného dôvodu. Asi dva týždne pijem fenyklový čaj a troooocha sa dá povedať, že sa mi nafukovanie zmiernilo. Inak trebárs ja o sebe viem, že mne sa väčší stres a životné zmeny strašne podpisujú na trávení (po rozchode, pri zmene práce, pri sťahovaní sa, a pod.) a trvá aj dva - tri mesiace, kým sa to zase upraví tak nejak samo, ale v zásade mám problémy neustále. Ideme s kolegyňami na obed, mňa sfúkne ako kravu, ideme s manželom na večeru a následne do divadla - nič z toho predstavenia nemám, lebo len riešim nafúknuté brucho a strašné kŕče a pod. ☹

eliska13
7. nov 2018

@h_petra áno to je bežné citlivejší ľudia to tak majú hneď každá zmena sa prejaví hnačkou, rozkolisanym žalúdkom veď ja už tiež čakám, že mi povedia, že to má psychického pôvodu.Tiez som nad tým rozmyslala, ale boli ho aj cez prázdniny som myslela či nemá stres zo školy
To nafukovanie to som mu kúpila espumisan je výborný.Ved už som v lekárni ako na klavíri, stravu som zmenila, pitný režim upravila a stále sa sťažuje, že ho bolí brucho len u nás to je také nevyspytateľné mesiac boli, mesiac nie on sa mi už aj v noci zobudil, že ho bolí.A lekárka tá len tápe vzorku stolice sme niesli či nemá parazity, boli sme u chirurga, na sone s potom v gastro centre tam mu spravili asi najviac vyšetrení.Vlastne už 2,5r sa raz za rok nahnevanm, že to nie je možné z čoho ho bolí a nikdy sa na nič nepríde.Nejaku kameru do žalúdka, zadku som zatiaľ nechcela riešiť.Len teraz sa pediatrická rozhodla, že keď mu pred 2r vyšla predispozícia na celiakiu mohlo to za ten čas postúpiť a máme ísť znova.Brucho má stále nafucane ako balón.tak nech sa Ti dari😀

tamca122
18. jan 2020

@eliska13
@h_petra
Ahojte 🙂 teraz som našla túto diskusiu. Zistili Vám niečo? Alebo to už prešlo? Riešim to isté. Ďakujem 🙂

moesha88
15. apr 2021

@tamca122 ahojte chcem sa podelit o moju skusenost, tiez mam roky traviace problemy teraz som sa dopatrala, ze to bude na 99% sibo, pretoze v tehotenstve vsetky moje problemy vymizli asi preto, ze prve tri mesiace som tazko nieco zjedla napinalo ma aj z cistej vody☹ a potom mi chutili same zdrave veci salaty a zelenina...sladke som nemohla ani vidiet. Velmi som sa bala ako tehotenstvo zvladnem ale po prvych mesiacoch som sa potom citila super a moje problemy zmizli, preto Vas chcem povzbudit. Teraz zas zacinam s dietou lebo problemy sa vratili, dva roky dojcenia som si energiu doplnala sladkym a teraz si to vyziadalo svoju dan:-/ ale kedze mam odskusane, ze dieta funguje myslim pozitivne a dufam ze sa to zas upravi, je to boj kazdy kto to pozna vie...☹

ejbyk
22. apr 2021

@moesha88 ahoj môžem prosím vedieť ako si postupovala pri diéte sibo....čo si vyradila? Či si jedlá len 3x denne a tak tvoju skúsenosť....dakujem

moesha88
23. apr 2021

@ejbyk ano trikrat denne a nic medzitym, najprv je to krute ale telo si zvykne a potom uz nepotrebujes nic pojedat (a dojedat za detmi🙂) pozri si knihu od bukovskeho tam je to super vysvetlene, dva tyzdne az mesiac prisna dieta a potom pridavas potraviny a zistis co ti sedi, je to fakt tazke zo zaciatku ale po tyzdni uz vidis ze to ma zmysel, tak ti to da energiu pokracovat.

ejbyk
25. apr 2021

@moesha88 ďakujem pekne. Som disciplinovane ozaj idem poctivo na 100 percent....len občas mi nejaké potraviny nerobia dobre, dosť som schudla, ale tak vydržím ako sa bude dať....

anita010
7. aug 2021

Mne zase lekár odporučil, že nemám jesť len 3x denne, ale aspoň 5x denne a v menších dávkach a dočítala som sa to aj v zahraničných novinách, kde to rovnako odporúčajú. Už má tú pliagu zistenú veľmi veľa ľudí. Sú už aj aplikácie, aj s receptami v ani., aj knihy. Najťažšie je asi zvyknúť si na to stravovanie a zmenu životného štýlu. Ale oplatí sa, lebo príznaky skoro úplne vymiznú.

sivika11
7. aug 2021

Dcera ma alergiu na BKM, intoleranciu na laktozu a fruktozu a aby toho nebolo dost, tak aj pozitivny SIBO test.
Atb Normix zabral len docasne, uz dlhsiu dobu bojujeme s low-fodmap.....

https://www.gourmendfoods.com/pages/low-fodmap-...

sivika11
7. aug 2021

Po niekolkorocnych skusenostiach vidim hedine riesenie v uprave stravy (fodmao) a zivotneho stylu. Je to velmi narocne, "zaciname" uz niekolkykrat, ale nevzdavame to 🙂
Dnes je uz celkom dost clankov ohladne sibo a fodmap (aj ked vacsina len v ang jazyku) a da sa vela veci nastudovat
Drzim palce!!!

constanz
18. apr 2022

@betina13 ďakujem

saska00
29. jún 2022

@moesha88 vidim že stará diskusia ale prosím v ktorom týždni tehotenstva Vám problémy prestali ?? Lebo ja som 7tt ale stále má nafukuje, bubloce, pohyby v črevách , kŕče .... nemám potvrdené sibo ale kazdy vraví že v tehu vždy takéto problémy ustúpia a ja stále nič a to sa už bojim fakt cokolvek zjest +do toho má nadrapuje stále a je mi zle od žalúdka ... (koli tehotenstvu )