Potrebujem terapiu, ale bojím sa tam ísť

5. apr 2023

Čaute.. Nesiem si viac traum a viem ze to musím zo seba dostať von a dostať nasmerovanie ako z toho. Lenže mi robí problém o tom hovoriť s cudzími ľuďmi aj keby to mal byť odborník. Existuje nejaká literatúra pre psychológov /psychiatrov ktorá by ma nasmerovala? Aká kniha pomohla vám?

pribinak
5. apr 2023

Kniha ti nepomôže

Kým sa psychológ stane terapeutom musí si urobiť minimálne jeden výcvik, absolvovať supervizie, mat VS vzdelanie, maz prax, urobiť množstvo kurzov a až tak sa môže stat terapeutom

To nie je o čítaní kníh

ada_alica
5. apr 2023

O tom to je, vybrať si terapeuta, ktorý je ti sympatický ako človek až potom sa vytvorí dôvera alebo nie, môžeš plakať, kričať, nadávať..... všetko čo potrebuješ, prvým krokom je povedať nahlas čo ťa trápi.... potom to už bude ľahšie

katkine_terapie
5. apr 2023

Autorka: Neboj, dobrý terapeut ti pomôže pomalými krôčikmi sa otvoriť a začať rozprávať o tom, čo ta trápi. Treba iba nájsť takého, ktorý ti bude vyhovovať. Možno to nebude prvý, ale určite sa dá nájsť taký, ktorý ti bude vyhovovať, pri ktorom sa budeš cítiť bezpečne. Neviem, aké traumy máš, ale keď ide o traumy z detstva možno by ti v niečom mohla pomôcť kniha "Keď detstvo bolí" od L.C. Gibson. Ale, nenahrádza to psychoterapeutickú pomoc, iba možno osvetlí niektoré témy z detstva. Pri výbere terapeuta je dobré si pozrieť, aký typ výcviku má, akú má prax (s akými klientmi), na čo sa zameriava a podobne. Niektorí psychoterapeuti majú na svojich stránkach aj fotky, keď sa nebudeš vedieť rozhodnúť, zavážia aj určité sympatie. Držím palce 🙂

michaelka_
5. apr 2023

Mne psychoterapia úplne zmenila život. Veľmi ma to posunulo. Našla dom si prácu aj priateľa. Zvýšila sa mi sebadôvera, ale trvalo to 3 roky. Aj vybudovanie dôvery trvá niekoľko sedení. Je to ťažká cesta, ale stojí za to.

marianarem
5. apr 2023

Ja by som to isla skusit, ked najdes terapeuta, ktory ti sadne, tak to pojde. Ja som kedysi na vysokej skole zacala mat problemy, bola som tusim u 4 terapeutov a jeden horsi ako druhy. Bud to bolo o nicom alebo vyslovene zla skusenost. Potom som to nejaky cas neriesila, ale zase sa to vyspickovalo a dostala som sa k dalsej psychologicke na odporucanie psychiatra. No a ta si moju doveru ziskala okamzite na prvom sedeni, chodila som k nej potom niekolko rokov a zmenilo mi to zivot k ovela lepsiemu.
Byt tebou, skusila by som si dat niekoho odporucit. Ja som k tym prvym prisla skor nahodne, pripadne boli najblizsie k miestu bydliska, nepatrala som, ci su dobri. Vtedy este ani nebol rak rozsireny internet a online referencie. Dnes by som uz nesla naslepo.

euka210
5. apr 2023

treba si najst psychologa, co ma vycvik v oblasti psychotraumatologie...su aj na stranke vypisany. Nikto nechce hovorit o tazkych vecia a ak je dobry terapeut, tak to z teba ani tahat nebude, ale najrpv bude vytvarat prijemne, bezpecne prostredie, kde sama sa postupne otvoris. Spravna terapia by mala ist tak, ake tempo ti vyhovuje. Su aj knihy o traumach, je to pomocka ako rozumiet sebe samej, ale terapiu to nenahradi.

teleskop
6. apr 2023

emdr

desa12
6. apr 2023

Vyskusaj si to cele napisat na papier a ist s tym papierom k psychologovi. Ak to nedokazes povedat/precitat, daj mu len ten papier. On uz dalej bude vediet ako na teba