Potrebujem čo najrýchlejšie zvýšiť železo

atomiclena
28. sep 2022

Beriem na anemiu tardyferon, stúpa to sialene pomaly. O tri týždne alebo 4 ho vraj doplníme asi infuziou. Rada by som si ale dovtedy ešte nejak pomohla a aspoň trošku ho zvýšila. Potraviny poznám s obsahom železa. Plánujem po rokoch zase skúsiť trstinový melasu. Napadá vám ešte niečo účinné?

tenerifka
28. sep 2022

@atomiclena morske musle vsetkeho druhu

atomiclena
autor
28. sep 2022

A zabudla som napísať, ze som v 34 tt

anjelicek26
28. sep 2022

Ja som v tehotenstve dostavala na hematologii raz mesacne infuziu zeleza. Mne to cez creva minimalne vstrebavalo, proste to nestacilo.

marci77
28. sep 2022

@atomiclena
a aku mate hodnotu zeleza v krvi?

to bola bezna vec, ze po porode, kto ho mal velmi nizke mu navrhli krvnu transfuziu, mozete aj odmietnut, vtedy nasadili lieky, viackrat denne

tie tabletky sa odporuca uzivat s citronom, vtedy je vraj vstrebatelnost vacsia😉

ak železo prijmete spolu s vitamínom C, zlepší sa jeho vstrebateľnosť na štvornásobok. Netreba tiež zabúdať na dostatočný príjem vitamínu B12 a kyseliny listovej, ktoré hrajú dôležitú úlohu v tvorbe červených krviniek.

bambulka814
28. sep 2022

Top je Narosan z justu. Nezapeka, normálne chuti a je veľmi účinný, brala som celé tehu. Stojí cca 50 eur.

atomiclena
autor
28. sep 2022

@marci77 fúú neviem, doktor vravel, ze saturacia, konkrétne gynekológ, ze je hrozna

atomiclena
autor
28. sep 2022

@bambulka814 ďakujem, prešla som si tu diskusie k železu, a videla som ze narosan sa mnohým osvedčil.

atomiclena
autor
28. sep 2022

@anjelicek26 chapem, mne zase táto tabletkova forma spôsobuje veľmi nepríjemnú zápchu, a keď mám pred sebou obrovský pupok, nie je to nič príjemné, ak sa človek nevie ešte ani vyprázdniť.

maialeo
28. sep 2022

@atomiclena a feritin a hemoglobin mas aky?

atomiclena
autor
28. sep 2022

@maialeo idem sa pozrieť do výsledkov

maialeo
28. sep 2022

@marci77 nevypisuj blbosti... ziadne násobne vstrebanie zelena s ceckom.... klasicky sa ho vstreba len tolko, kolko je schopne telo prijat. C vit sa berie kvoli vstrebatelnosti ale nijak ju nezvysuje nad rámec funkcie tela. A je rozdiel medzi hemovym a nehemovym zelezom.

maialeo
28. sep 2022

@atomiclena tiež to riesim a nakoniec sa zistilo, ze telo nie je schopne vstrebavat zelezo v ziadnej forme, takze chodim na injekcie na hematku. Tablety ani neberiem, nemalo to zmysel.

atomiclena
autor
28. sep 2022
maialeo
28. sep 2022

@atomiclena aha 16,2 je tiez dost slaba hodnota zasobneho zeleza. Tak preto asi toto riesis. Skus rozdelit prijem na hemove a nehemove... ktore ti vlastne chyba.

atomiclena
autor
28. sep 2022

@maialeo no neviem, kde u mňa nastala chyba v organizme, moje telo má tento problem pravidelne od detstva.

atomiclena
autor
28. sep 2022

@maialeo už si idem o tom prečítať, aky je medzi nimi rozdiel.

maialeo
28. sep 2022

@atomiclena ja sa v tomto kolecku so zelezom motám roky. Nakoniec ani hematologicky netusia... vsetky pecenove testy ok, len to telo to zelezo nie a nie prijat. Takze injekcie, lieky, transfuzie... vzdy to pomoze na par tyzdnov. Ale telo sa s tym naucilo zit... vsimla som si, ze napriklad vobec nemozem lezat v horucej vani, potom mam zavrate... v spojitosti s nedostatkom zeleza... alebo som omnoho studensia ako iné osoby.

atomiclena
autor
28. sep 2022

@maialeo chapem, tiez by som vedela písať čo všetko to už dlho spôsobuje a ako sa ten nedostatok prejavuje. Ale vďaka za to rozlíšenie železa, až mi to príde zvláštne, ze takéto banálne rozlíšenie prvýkrát počujem.

katka7390
28. sep 2022

@atomiclena nie je tak dôležité, koľko máš železa, ale aká je hodnota hemoglobínu, dobre vstrebatelny je globifer, mne však najlepšie zabral maltofer, resp kombinacia

atomiclena
autor
28. sep 2022

@katka7390 presne teraz čítam o doplnku globifer 🙂

katka7390
28. sep 2022

@atomiclena aký máš hemoglobín? Globifer ale bude zrejme treba 2 tbl denne

atomiclena
autor
28. sep 2022
katka7390
28. sep 2022

@atomiclena tak to treba určite doplniť, ešte sa to do pôrodu dá zvýšiť, len treba nasadiť vhodný preparát a skontrolovať hodnoty

atomiclena
autor
28. sep 2022

@katka7390 moc sa so mnou babrat nebudú. Ešte mam doma sorbifer, netusim ci ho skusat, alebo sq radšej snažiť sama. Ešte mam 6 týždňov. Tie infúzie neviem ci budu, zvyknú sa im pri tehotných skôr vyhýbať. Nerada by som bola po pôrode na šrot. Unavena a biela ako stena som už teraz. Ale to je jedno. Dieťa potrebuje všetko. A potrebuje aj to aby som mala železo.

luciella
28. sep 2022

@atomiclena Železo je dobré užívať s vitamínom C, tak ako je to v Sofbiferi. Skús si prečítať leták z neho, je tam pekne popísané čo sa smie a nesmie kombinovat a ako ho užívať. Aby sa dobre vstrebal. Držím palce.

luccija
28. sep 2022

@atomiclena mne pomaha sorbifer plus som si mala davat cecko a kys.listovu.To mas velmi nizke vies s tym fungovat?melasa vraj robi zazraky

luccija
28. sep 2022

@atomiclena a na zapchu glyc.cipky, alebo vlakninu, ovsene vlocky.

uriva
28. sep 2022

Jedz čo najviac "zeleného" - šaláty myslím. Ja som mala rovnaký problém, skoro každý deň so msi dala nejakú "trávu", plus dali mi aj papier na hematológii, čo obsahuje koľko železa a podľa toho som si "dávkovala". Napríklad aj mrkva, slnečnica, hov. mäso... A železo sa vstrebáva pomaly, keď máš nedostatok vitamínu C - ten podporuje jeho vstrebávanie, takže aj Céčko zvýšiť, ideál liekmi s postupným uvoľňovaním, ale stačí aj v strave, ale veľa ovocia a zeleniny a striedať jedlá, nie stále to isté. A melasu isto tristo - jednu lyžicu v teplejšej vode rozmiešať a vypiť - raz za deň. Tá bola super, ja som to od cca 30tt vyboxovala z 94 na 135 hemoglobín pred pôrodom - ale aj s liekmi, ale všetko toto, čo som vyššie písala k tomu. Užívala som lieky, ktoré už rok nevyrábajú, obsahovali veru aj kys. listovú - tak ako píše kočka nado mnou.

mamatroch
28. sep 2022

@atomiclena skus MALTOFER FOL, z toho nezapeka. Len je na predpis. Uzivat min 2 hod casovo vzdialene od mlieka a mliecnych vyrobkov. Ja si k nemu davam vzdy i tabletku C-cka. Ja som mavala vzdy malo FE, v tehu tiez len 108, ale ziadne priznaky nedostatku okrem lamavosti nechtov. Uzivala som aj Globifer aj vsetko ine mozne a nejako zavratne mi hodnoty nezvysilo nic. No ako beriem maltofer, mam zrazu pekne pevne nechty 👍

veronika3110
28. sep 2022

Ja som brala Maltofer v tehotenstve, dosť zapekal, ale to som vyriešila ľanovými semiačkami do jogurtu... ku koncu tehotenstva som ale stále mala veľmi málo železa a ani Maltofer nepomohol... mne ešte napadlo.. že keby si ešte k tomu všetkému jedla viac zeleniny, ktorá má železo? Cvikla a tak?