Poštípal ma kliešť a teraz ma bolí hlava a kolená

dettinadetta
15. júl 2024

Zdravím

Pred troma týždňami ma poštípal kliešť.

Nebol vo mne nasiaknutý, len ma poštípal.

Pred niekoľkými dňami ma začala bolieť hlava a kolená.

Dneska som bola u doktora a zobrali krv z prsta a robili mi testy na zápal a vírusy.

Vyšiel že mám slabý zápal tela.

Lekár hovoril že není možné aby som dostala boreliozu alebo encefalitídu lebo po takej dobe už by som mala oveľa vyššie hodnoty zápalu.

Môžem sa upokojiť ? 🥹🥲 Som hypochonder strašne sa bojím lebo už som mala raz encefalitídu.

Ďakujem .

lonely66
15. júl 2024

@dettinadetta on v tebe ani nemôže byť nasiaknutý, čudná veta....
čo sa týka encefalitídy, prvé štádium sa prejavuje medzi 2.-3.týždňom, stavy podobné chrípke, druhé potom tuším až po 1,5 mesiaci, môže spôsobiť nič, ale i veľké komplikácie (zápal mozgových blán).
čo sa týka boreliózy, tak ako na encefalitídu, tak aj na boreliózu sa nerobia odbery z prsta, ale berie sa krv normálne na rozbory do labáku. ty vôbec nemusíš mať zvýšenú zápalovú aktivitu a môžeš mať boreliózu. tam sa testy robia tiež ale až po cca 1,5 mesiaci. ak by si mala boreliózu, je cca 50% "šanca" že sa ti na tele zjavia takéto terčíky:

https://www.google.com/search?sca_esv=84c267644...

ak niečo také spozoruješ, je to okamžite na ATB. ak aj ale nie, nie je vylúčené, že boreliózu dostaneš.

v oboch prípadoch by kliešť však musel byť prisatý aspoň chvíľu. kliešte neštípu, kliešte sa prisajú. niektoré na hodinku, iné na 2-3 dni. keď sa nasajú, odpadnú samé. alebo ich nájdeš a vyberieš, ale to je už možné, že ťa nakazili, ak sú nositeľmi vírusu alebo baktérie.

ak ťa bolí hlava, je možné teoreticky, ak bol prisatý, že encefalitídu si dostať mohla, ale to nezistia z prsta. radšej sa sleduj, ak by sa stav zhoršoval, budeš musieť ísť asi na pohotovosť, keď máš takého ľahostajného lekára.

vanilkovazmrzka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ullala
15. júl 2024

Prosim ta, co znamena postipal ma kliest? Kliest sa na cloveka alebo zviera prisaje a takto zostava. On nechodi a nestipka. Nepisala si sem uz pred par dnami?

dettinadetta
autor
15. júl 2024

@ullala bohužiaľ sa nemusí iba prisať.

Stačí aj keď poštípe

domka222
15. júl 2024

Autorka,však tebe robili obyčajný crp test,žiadny odber krvi. Crp test vie zachytiť zápalové ochorenie,ktoré väčšinou spôsobujú baktérie. Žiadnu encefalitídu neodhalí. Ako písala
@lonely66 na tieto testy sa berie normálne krv

dettinadetta
autor
15. júl 2024

Mne to robili v Rakúsku , a lekár hovoril že stým odhaľujú či ide o vírusovú alebo bakteriálnu nákazu.

Neviem presne ako sa ten test volal 😔

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rozculena
15. júl 2024

@dettinadetta kliešte štípu? To som nepočula ešte,,,,,

fantaghiro21
15. júl 2024

tak kliest nemusi byt vždy len pricucnuty. Su rozne stadia kliestov...
Moja dcera kliesta nemala. Ale zistila sa jej borelioza . (ani flaky nemala ) Len pri nej diagnostika bola o to horsia, ked jej nalady boli skor pripisovane autizmu. (ktory tiez ma)
Ale mala hrozne obdobie, naliehala som aby jej dr zobrala krv. Frflala, ale nastasti zobrala aj to so sprostými komentarmi
Potom mi po vysledkoch krvi akutne volala , trebalo ist hned akutne do nemocnice a ospravedlnovala sa mi....