Porucha príjmu potravy

mondo93
29. júl 2024

Dobrý deň chcela by som sa spýtať na PPP. Myslím že môj priateľ má anorexiu no on to odmieta. Vedel by mi tu niekto poradiť s tým čo robiť aby to nedošlo až do katastrofálneho stavu? Ako mu pomôcť keď pomoc odmieta a tvrdí že nemá žiadne problémy s príjmom potravy? Ďakujem za rady

di1234
29. júl 2024

@mondo93 A prečo si to myslíš? Nejedáva pred tebou? Chudne?

mondo93
autor
29. júl 2024

@di1234 počas otcovskej dovolenky trochu pribral s čím bol veľmi nespokojný a tak začal chudnúť a to tak že nejedol poriadne. Do 2 mesiacov schudol 15-20kg a aj napriek tomu že schudol na hmotnosť akú chcel, v chudnutí stále pokračuje. Je jeden maximálne dva krát denne a to normálnu alebo malú (detskú) porciu a potom sa stále vyhovára že však jedol, nie je hladný, bolí ho žalúdok a podobne. Teraz má už 65 kg na výšku 177cm a stále nejedava+ má veľmi ťažkú prácu kde sa fyzicky veľmi narobí. Bojím sa keďže nejedava aby sa mu aj v práci niečo nestalo, neodpadol a tak...

di1234
29. júl 2024

Rozumiem…fu no tá váha je ukrutne nízka len čo je pravda. Ja vážim viac a to som žena a nižšia. Vždy je pri váhe samozrejme dôležité rozloženie tuku a svalstva, ale pri takejto hmotnosti si myslím, že toho svalstva má minimálne. Nehovoriac o tom, že v priebehu 2 mesiacov schudnúť toľko koľko si napísala ani nie je podľa mňa zdravé.

No ťažká téma veľmi. Možno by som na začiatok skúsila nejaký rozhovor či je všetko v práci v poriadku, či ho niečo netrápi a pod. Častokrát je za PPP práve psychický problém. Nechcem vyzvedať, ale čo sa týka vášho vzťahu je všetko ok?

mondo93
autor
29. júl 2024

@di1234 no ono toto,,chudnutie" jeho začalo ešte predtým ako išiel do roboty tak myslím že tam to príčinu nemá. Myslím že mohol mať niekto nejakú narážku k jeho výzoru počas obdobia kedy pribral myslím že to mohlo byť nejaký spúšťač ( raz my spomínal že keď bol malý bol tučný a nepáčilo sa mu to) . No vtedy sme to nik nebrali nejak vážne nakoľko bolo po vianociach a každý strašne chce schudnúť+ ja som sa začala po druhom dieťati stravovať trochu zdravšie aby som schudla. No teraz vidím že to nebolo len bežné chudnutie ako u každého ale myslím že fakt má s tým problém. Teraz sme boli na dovolenke a tam sme mali zaplatenú aj polpenziu a všetko zjedol. Ako sme prišli domov jedáva raz denne a stále sa vyhovára ako je plný, najedeny, nechutí mu v tomto teple a podobne len aby sa ospravedlnil že nejedava

di1234
29. júl 2024

Hmmm…myslím, že keď na dovolenke jedol normálne, pokojne to môže byť ozaj spôsobené aj týmito horúčavami prípadne tým, že sa vrátil do práce po otcovskej dovolenke a je to pre neho stresujúce. Možno by som ho nejaký čas pozorovala a následne skúsila rozhovor, ktorý by nebol hneď mierený na otázku jedla, ale tak možno obšírnejšie či ho niečo netrápi.
On aj športuje? Dáva si pozor aj na to čo je, alebo ide vyslovene o porcie?

mondo93
autor
29. júl 2024

@di1234 a ešte áno predtým bolo medzi nimi všetko v poriadku myslím. Teraz sa dostať hádame ale to kôli tomu že on nejedava. Stále sa snažím doňho niečo dostať na jedenie potom naňho už vybuchnem že vyzerá hrozne že je anorektik a že sa mi to nepáči a radšej by som bola keby má 100kg ako toto a on sa zas na mňa zduje že však on jedáva normálne a že vyzerá normálne a že nie som jeho matka aby som mu rozkazovala kedy a čo má jesť....😥

di1234
29. júl 2024

@mondo93 rozumiem ti hej. No…ja by som na tvojom mieste prečkala leto a následne, ak by to pokračovalo by som sa poradila s nejakým odborníkom ako na takéto niečo. Výbuchmi nič nevyriešiš aj keď rozumiem prečo u teba nastávajú. A chápem aj to, že sa ti to prestáva páčiť po fyzickej stránke. Preto som sa pýtala na tie športy hej či nerobí aktívne cyklistiku alebo tak. Každopádne môj pohľad je taký, že pozoruj ako sa to bude vyvíjať a skús sa následne poradiť s odborníkom. Ak má manžel problém, ktorý si nepriznáva, obávam sa, že on dobrovoľne pomoc nevyhľadá.

mondo93
autor
29. júl 2024

@di1234 ale ono toto čo jedol na dovolenke, mne príde ako pretvárka. Lebo aj keď kdesi ideme na návštevu tak on neje celý deň aby si tam dal trochu niečoho a ja som vyzerala ako paranoidna že však on jedáva ale prídeme domov a zas nič neje. Teplom to není na dovolenke sme boli iba cca o 150km ďalej takže tá teplota taky rozdiel nebola. Ja to pozorujem už dlhšie aj som sa ho pýta ale tvrdí že je všetko v poriadku a že on jedáva. Ale náš 3ročny syn zje viac ako on. A už som ho aj 2x počula že sa váži potajme. Predtým sa vážil aj predo mnou ale ako som sa začala rozčuľovať nad tým ako stále chudne tak sa predo mnou už neváži....

mondo93
autor
29. júl 2024

@di1234 šport nerobí žiaden. Ja som čítala že to sa rieši u psychológa a dnes som ho poprosila aby navštívil alebo aj spolu sme navštívili psychológa ale zas sa iba na mňa naštval že on žiadnu pomoc nepotrebuje a nepotrebuje ziadneho psychológa a nebude vyjadrovať peniaze za psychológa lebo jemu nič nieje. Preto som chcela radu ako mu môžem pomôcť keď očividne ho k psychológovi nedostanem.....

di1234
29. júl 2024

Poraď sa so psychológom ty. Inú radu ti bohužiaľ nedám ☹️