Poraďte čo s ANOREXIOU u 12-ročnej

melilili
22. apr 2020

Dobrý večer. Momentálne máme taký problém a potrebujeme poradiť. Dcéra má 12 rokov ma anorexiu , depresiu a vykonáva veľa rituálov. Berie lieky ale stále ide dole z váhou. Keďže psychologička nás nevie zobrať až o 4 týždne chcem vás poprosiť o pomoc . Nevie nietorá poradiť ? Vopred ďakujeme pekne.

barborachors
22. apr 2020

@melilili mna by mama prefackala, dostala by som domace vazenie a bolo by po anorexii.. ale to boli roky 90-te, holt, ina doba 😉

0silvia0
22. apr 2020

@melilili kontrolovat, nutit jest, dodrziavat pravidla. Vydierat ju, ak nebude jest, bude musiet byt hospitalizovana, s tymto sa jej vyhrazaj....

dominka11
22. apr 2020

@melilili kontaktovat psychiatra? Prip.zavolat na niektoru "linku v nudzi"...

modra_kolobezka
22. apr 2020

kontaktovať psychiatra. Ten má priestor na akútne prípady, ktoré vie vziať hneď, s minimálnou čakacou dobou. U psychológov sú dlhšie čakacie doby a akútne stavy, kde sa nedá čakať, k nim ani nepatria

nelinkabublinka
AMBASÁDORKA
22. apr 2020

Ahoj, skús jej kúpiť knihu Neinstantne krásna od Nikoleta Vujisić. Je od baby, ktorá si sama prešla poruchami príjmu potravy a popisuje príbehy viacerých dievčať, ktoré si tým prešli. Vela ludi jej pisalo, ze im kniha pomohla. Je sice mladucka este, neviem, akym stylom je ta kniha pisana. Ale za pokus to stoji....

suzitok
22. apr 2020

My sme to riešili rovno s RZP a prevozom do nemocnive na psychiatrické oddelenie....ziadne cakanie...o mesiacov moze byt neskoro...ak je to urgentny stav, aj ambulantný psychiater by vas mal vziať bez dlheho cakania na termín a to okamzite...

mucuinka
22. apr 2020

@melilili presne ako ti uviedli vyssie..je to treba riesit ako akutny prijem na psychiatrickom oddeni..ak uz lezala, kontaktovat jej osetrujuceho lekara. Urcite necakat. Neviem aka je jej vaha a spravanie, ale rozvrat vnutorneho prostredia a zlyhavanie organov vie byt rychly o sebaposkodzovani ani nehovorim :( tym ta nechcem strasit, len je to trocha moja profesia. Je mi velmi luto, co prezivate, lebo to nie je diagnoza iba dietata ale celej rodiny. Budem drzat palce, aby ste to zvladli a nasli v sebe silu. Predpokladam, ze terapia bude cakat aj vas.
A niektore komentujuce nepocuvaj, az sa divim ako by to riesili prefackanim. Celkom by ma zaujimalo, ci by tak liecili aj zlomenu nohu, ked na zlomenu dusu to pomaha. A uz vobec nechapem, preco sa teda v nemocniciach trapime dlhodobou terapiou, ked to ide takto instantne

cichlida
22. apr 2020

@melilili aj ia by som to riesila cez RZP a tam by ju uz umiestnili kde treba..12? To teda nie je sranda s tymito diagnozami .drzim palce

0silvia0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melilili
autor
22. apr 2020

@0silvia0 a ako dlho bola hospitalizovaná ? a pomohlo jej ?

sono2
22. apr 2020

Ja si myslím, že hlavne treba nájsť príčinu prečo to začala robiť. Nutenim sa nič nevyrieši, pokiaľ to nepochopí sama. Je hrozne mladá. Vyzerá to, že si takto pýta pozornosť. Určite sa jej veľmi venovať byť trpezlivý a prísť na to prečo to začala robiť a rýchlo to vyriešiť nech z nej vyrastie sebavedoma žena.
Možno kopíruje niekoho neviem. Možno problémy v rodine?

0silvia0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marsmykkok
22. apr 2020

Súhlas s @sono2 treba hlavne nájsť príčinu prečo to začalo, psychiatria sama o sebe nepomôže, vascina báb aj po hospitalizácii sa k anorexii vráti znova, hospitalizácia len vtedy keď je už ohrozenie života ale psychiku nevyrieši, to skôr riešiť cez nejakého dobrého psychológa alebo psychoterapeuta aby sa prišlo na príčinu

0silvia0
22. apr 2020

@sono2 nemusia to byt vysostne problemy v rodine, len zle usporiadane vnemy k svojej osobe v hlave. Vacsinou su anorekticky velmi ctiziadostive puntickarky, ktore potrebuju mat veci pod kontrolou, a v puberte zacinaju prave vahou, lebo to pubertiacky dost riesia...

kittykat22
22. apr 2020

@barborachors co to meles? Si myslis ze v 90 rokoch anorexia nebola? Prosim ta, nevyjadruj sa k veciam o ktorych nic nevies, a nerozumies im. Len si robis reklamu na hlupost.

sono2
22. apr 2020

@0silvia0 píšem že možno aj to. Ja som názoru, že to je z človeka a hlavne pre ľudí aby pútali pozornosť. Ja som teda mega puntičkar ale vždy som mala svoj názor. Toto sú ľudia bez sebavedomia a takto si ho budujú, lebo nevedia ináč. A sebavedomie sa buduje od počiatku. Mam dve deti vidím ako deti rastú čo prežívajú ako si všímajú. Treba pozrieť do rodiny, výchovy, mama otec. Tam to začalo. Dám na to krk. Plus povaha to je tiež jasné

kittykat22
22. apr 2020

@melilili nerozumiem preco kontaktujete psychologicku, ta vam nepomoze. Kto vam predpisal lieky? Preco nedochadzate k psychiatrovi ktory lieky predpisal, preco dcera nema pravidelne terapie? A co vlastne berie? Na PPP su specializovane pracoviska a lekari, ku ktorym by mala dochadzat tvoja dcera. Ja mam anorexiu od 14 rokov, bola som aj 2x hospitalizovana. Funguje to tak, ze na oddeleni pre poruchu prijmu potravy je specializovany tim lekarov. Dochadza sa pravidelne na terapie 1x tyzdenne k psychiatrovi. Dieta absolvuje terapiu bez pritomnosti rodica. Psychiater koriguje lieky aj terapiu a v pripade ze je problem tak sa doporucuje hospitalizacia - ale to je len v extremnych pripadoch. Dnes mam 36 a som ok. Samozrejme predstava, ze budem tucna je pre mna nepredstavitelna, ale inak zivot velmi fajn. Boli take obdobia lepsie, horsie. Potom to preslo uplne - po absolvovani sukromnej psychoterapie s dobrym doktorom. Terapia trvala takmer 2 roky.

kittykat22
22. apr 2020

@melilili ak chces, napis mi IP.

marsmykkok
22. apr 2020

@0silvia0 áno je to aj povahou samozrejme, ale drvivá väčšina pochádza z rozvratenych rodín alebo rodín kde to nefunguje, plus sú to také deti čo sú múdre, dobré od malička a často to rodičia berú ako samozrejmosť a nedocenia ich, že sa dobre učia, dobre správajú a tak, tak začnú hľadať vplyvom všetkého niečo iné kde by mohli mať ocenenie (perfektná postava) a neskôr sa to zvrtne

kiki68
22. apr 2020

Zamerala by som sa na terapie pre celu rodinu. Niekde to musi mat povod. Sama som tym presla a s vahou to nemalo nic. Tiez je mozne, ze to ma spustene z casti hormonalne. Ale myslim, ze tie prave korene budu niekde inde. Nejake skryte strachy, uzkosti z niecoho. Neviem ci by som dieta davala v tomto rezime na hospit. Teda checkovala by som stav a ked bude najhorsie tak rzp. Ale ako neviem ci to dietatu pomoze, casto nastava este vacsia uzkost a strach. Je to peklo a kto to na sebe nezazil, tak nevie co to je za mordor

malasandrika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sono2
22. apr 2020

@kittykat22 a vieš spätne čo ti to spustilo? A prečo sa bojíš že budeš tučna? Ja som pribrala pri druhom tehu 25 kilo moje boky vyzerali akoby som šla rodiť dvojičky a po pôrode som šla za tri týždne na kúpalisko v plavkách. Ono to je všetko o sebavedomí.

alana1
22. apr 2020

velakrat prave matka moze za problem svojej dcery...a to najma komentármi o jej postave, vysmievanim sa atd. v obdobi puberty, kedy je dieta precitlivene a berie vsetko velmi vazne. dalsim problémom su stravovacie navyky v rodine, resp nezdrave navyky. a nie v poslednom rade ulohu zohrava aj dedicnost...

aniele
22. apr 2020

https://www.heroes.sk/valentina-sedilekova-rozh...
Valentínu poznáš? Tiež si tým prešla a teraz je aj autorkou projektu, týkajúceho sa tohto problému, napísala aj knihu. Mladé dievča, možno by to mohlo trochu pomôcť.

0silvia0
22. apr 2020

@kiki68 v com to malo povod v tvojom pripade?

0silvia0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macekovam
22. apr 2020

@melilili ahoj.. mozes napisat ake ma rotualy a kolko vazi a aku ma vysku??

matkahelka
22. apr 2020

@barborachors a v 90 rokoch neboli anorekticky? Ved najznamejsia bola princezna Diana. Ja som tiez ta generacia a mala som spoluziacku na strednej, kt.si jedneho krasneho slnecneho dna podrezala zily, lebo po par mesacnej hospitalizacii prestala chudnut. Moja velmi dobra kamoska ma anorekticku matku. Otec si nasiel mladsiu a stihlejsiu a matka do toho padla tak, ze roky s tym bojuju cela rodina a boj nevedia vyhrat. 3 dospele deti s vlastnymi rodinami si matku po mesiaci posuvaju, pretoze inak zdrava 55 rocna zena nedokaze sama fungovat. Ver, ze keby si niekoho s takym osudom poznala, nenapisala by si, co si napisala. Dusevne choroby su omnoho horsie a tazsie ako tie fyzicke!

kiki68
22. apr 2020

@0silvia0 kombinacia lahsej formy autizmu a tym nepochopenie socialnych vzorcov. Potom sa par ludi chovalo ako keby som blbecek z pomocnej. A tam bol problem, ja som to vedela, len som bola frustrovana z toho, ze neviem adekvatne reagovat. Do toho par inych detailov a uzkosti boli na svete. Tie deti neodmietaju stravu, oni odmietaju tento svet a jeho nastavenie. A tam niekde treba zacat hladat. Uz take 16 rocne ok , tam uz moze is to chory ideal krasy. Ale stale to chce ten krok k tej nemoci

marsmykkok
22. apr 2020

@0silvia0 lebo čo poznám prípady a rovnako čo som čítala príbehy sú to skôr také deti nadpriemerne inteligentné na výberových školách, bezproblémové. Toto čo ty opisujes nepoznám a je to asi ojedinelejsie. Ale aj tak to nejakú príčinu alebo príčiny mať muselo aj u tvojej neteri. Nie je to len povaha. Ale viac faktorov dokopy ktoré pôsobia dlhodobo a končia tou chorobou