Polohové vertigo

csipcsip000
9. feb 2024

Čaute ludia mam diagnostikovanu tuto chorobu alebo to ani nieje choroba neviem ale je to velmi neprijemne kto to ma vie ocom pisem no dnes somnou vykonali tie manevre v centrume pre poruchu rovnovahy mam v pravom uchu problem s krystalikmi ale mne je od vtedy tak zle pocit na zvracanie uz zmizol ale ja neviem ani poriadne chodit tak sa mi kruti hlava a uz som bola pritom v pohode a ze toto mam kazdy jeden den robit a za 2 tyzdne kontrola ved mne sa normalne pohorsilo ma niekto s tymto skusenost ?

amelie2017
9. feb 2024

Mne bolo vzdy prvy den zle a potom neskutocna ulava. Ale teda pomohlo mi to na par mesiacov. Mne dala dr. cviky, ktore mam robit, ale nie som schopna, vzdy som sa povracala. Takze ich necvicim 🙈

csipcsip000
autor
9. feb 2024

@amelie2017 fuj aj mne je po tych manevroch dost zle dnes rano mi to robili skoro som sa aj ja povracala akoze strasne to je ja si neviem predstavit ze toto mi ma pomoct a to mam ist za 2 tyzdne na kontrolu ci mi to zmizlo ja to nedokazem robit

csipcsip000
autor
9. feb 2024

Tiez mam cviky co mam robit

pokemonkaa
9. feb 2024

toto mam diagnostikovane aj ja. uzivam lieky, nic ine mi nezabera. lieky mi predpisal neurolog cavington forte a emperin (betahistin) a od zvracania torecan. Od minuleho piatka sa mi stav zhorsil, kazdy den ma niekolkokrat zatiahne doprava, je to velmi neprijemne. Potom stracam istotu, nemam stabilitu. Zhorsuje sa mi to hlavne, ked chytim prievan na ucho (v praci to neviem ovplyvnit, stale je tam prievan) a ked je prudka zmena pocasia.

csipcsip000
autor
9. feb 2024

@pokemonkaa presne tak aj mna zatiahne doprava od tychto cvikov sa bojim je mi zle za nimi ...ja som nedostala ziadne lieky

pokemonkaa
9. feb 2024

@csipcsip000 ja som sa roky trapila bez liekov, nestabilitu pripisovali vycerpaniu, co som stale odmietala prijat, lebo som sa tak necitila. nakoniec som zmenila neurologa a zrazu som chodila na tolko vysetreni, zistili, ze to sposobuje stredne ucho a niekedy aj krcna chrbtica (kedze mam znicene tri stavce). Roky som chodila na rehabilitacie, rozne procedury, to sa trosku stabilizovalo, ale kedze som mala dve male deti a studovala som este externe aj na VS, opat sa to zhorsovalo. Dopadla som az tak, ze som sa bala ist s nimi vonku, ist do obchodu... zacalo mi to riadne nicit zivot a vtedy som pytala nejake lieky, lebo takto som uz nedokazala fungovat. Az vtedy mi predpisali lieky. Raz mi vsak bolo az tak zle, ze mi ani lieky nepomohli, vtedy nasadili infuzie.

csipcsip000
autor
9. feb 2024

@pokemonkaa ano aj ja ked to mam tak nedokazem fungovat naposledy som to mala pred Vianocami asi 3 tyzdne no hrozne to bolo tiez vtedy nikam nechodim von lebo sa bojim ...ano je aj u mna pravda ze krcnu chrbticu mam zablokovanu ale zevraj to mam hlavne z tychto krystalikov

amelie2017
9. feb 2024

@pokemonkaa ja som mala presne to iste s tym, ze ma tahalo do pravej strany a nestabilita. Raz ma aj policajto domov viezli, lebo si mysleli, ze idem s kocikom ozrata a vysvetlila som im situaciu. U mna boli tieto stavy skutocne z unavy. Uz ostalo len to polohove vertigo. Mne robili aj mri a na nic neprisli. Dr. mi tl vysvetlila tak, ze z mozgu vedie urcity nerv, zabudla som jeho meno a on je okrem ucha zodpovedny za rovnovahu, tocenia a tieto veci. A kedze mne uz od detsva vadili kolotoce, kotrmelce a podobne pohyby, snazila som sa vsetkemu vyhnut a tym som si ten nerv spravila este citlivejsi. Kvoli tomu mi dala tie cviky, aby som ho znovu vratila do normalu, ale ja to nedokazem 🤦‍♀️ mam problem ist aj k zubarovi, lebo tam lezim na chrbte a vtedy mi je uplne najhorsie. Ta MRI bola pre mna tiez uplna katastrofa. Ledva som to vydrzala, aj to az na druhy pokus. Pred tym som mala tabletky, co mi skvelo zaberali, ale uz mi ich nechce predpisat, len betahistin a ten mi nepomaha.

csipcsip000
autor
10. feb 2024

@amelie2017 aj ja mam problem u zubara aj na tych miestach kde treba lezat

slovakboy
10. feb 2024

@csipcsip000 ja mám s tým skúsenosť. Vždy ráno, keď som vstal z postele a šiel som na wc, ťahalo ma do boku a obíjal som sa o stenu. Nebolo to hrozné, potom to prešlo. Ale časom sa to zhoršovalo. Pozrel som na internet a tam prezentovala jedna pani tie cviky. Šlo o tie slimáky, kvázi vodný gyroskop, čo máme v hlave pri uchu. Kolmé na seba ako zotrvačniky gyroskopu a osi x,y,z. Logicky mi to sedelo, že len treba tie kryštáliky prepláchnuť tou tekutinou. Prvé cviky mi nič neurobili. Potom som sa postavil na hlavu a skoro som sa pozvracal. Zatočila sa mi hrozne hlava, to sa uvoľnil ten kryštálik a slimáka zaliala tie snímacie bunky. Rozdiel signálov voči očiam mozog vníma ako možný jed a začne automaticky dráždiť žalúdok na dávanie. Od vtedy som už problémy nemal. Ak cvik tebe spôsobuje nevoľnosť, ale nepomáha, tak problém máš skoro určite s tými gyroskopmi. Len máš asi tých krystalikov veľa. Možno nejaké lieky na ich rozpustenie potrebuješ.

apolka77
14. feb 2024

Pokiaľ je to polohové Vertigo napr.v lehu pri otočeni sa na jednu stranu začnú závraty a nevoľnosť s najväčšou pravdepodobnosťou ide o vnútorné ucho a spomínané kryštáliky ..mna cvičenie zachránilo.
Posielam videá kto je anglický zdatný nech popozera na you tube je toho veľmi veľa..

https://www.youtube.com/watch?v=mQR6b7CAiqk
apolka77
14. feb 2024

Toto je po slovensky cvičí sa v leze (toto cvičenie mi vyhovuje asi najviac )točenie hlavy treba vydržať potom príde úľava..v každej pozícii aspoň 45 sekúnd kým závrat odoznie a medzi jednotlivými cvičeniami odporúčam aspoň pol.hodinovu pauzu ..spať prvé dni taký skôr polosed..zvýšiť pitný režim a vitamín D

https://www.youtube.com/watch?v=H2WTXSfAqss
apolka77
14. feb 2024
nahodnemeno
14. feb 2024

@csipcsip000 epleyov manever, podla youtube navodu sa da a pomaly..plus mne pomoze i kinedryl

slovakboy
14. feb 2024

@apolka77 áno ale chyba tam postaviť sa hore nohami na temeno hlavy alebo aspoň do takej polohy oprieť hlavu o zem. Mne až táto extrémna poloha uvoľnila kryštál.

apolka77
14. feb 2024

@slovakboy to prvé video po anglicky ( najprv tam dr.vysvetluje prečo sa to deje a v strede videá je mladá kočka čo ukazuje cvik) je hneď druhá poloha hlboký uklon dole hlavou a potom rotovanie dole hlavou k tomu plecu ktorá strana nám spôsobuje problém...preto som poslala jedno video kde si dole hlavou a druhé je po leziacky to je ten manéver..ono je dôležité ostať v tých polohách dokým sa hlava točí a následne vždy vydržať aj v tých ďalších dostatočne dlho aby kryštáliky mohli "odísť" tam kam patria..ja som robila chybu že som tie cviky robila po sebe , to treba počkať aspoň pol hodinu ..a nerobiť to tesne pred spaním..resp.spat s podložený mi vankúšmi...

csipcsip000
autor
15. feb 2024

No dnes to boli v noci horsie dostavilo sa tocenie ale ked mne sa zacne tocit hlava tocim sa aj cez den az tak ze nedokazem fungovat chodim ako keby po lodi

moncsella
15. máj 2024

@csipcsip000 ahoj ako to màš s tými krištálikmi? Ja som včera bola tiež na vyšetrenie a také isté mám, ako ty, dali mi cvičenie. Odišlo ti to? Urobila si tie cviky potom?

csipcsip000
autor
15. máj 2024

@moncsella tie cviky som nedokazala robit robilo mi to extremne zle obcas mi tocenie mizne a obcas ho mam naspat je to velmi individualne

moncsella
15. máj 2024

@csipcsip000 a keď si bola na kontrole? Čo povedli? Kde si bola? Ja som bola v Komarne.

moncsella
15. máj 2024

Ja robím tie cviky, ale potom celý den cítim ako opytá, ale vyskúšám, len 1den to robím sama, uvidíme čo bude.

csipcsip000
autor
15. máj 2024

@moncsella aj ja v Komarne nepovedali nic ...iba znova spravili tie cviky

csipcsip000
autor
15. máj 2024

@moncsella mne bolo z tych cvikov aj na vracanie ja som ich nedokazala robit

moncsella
15. máj 2024

@csipcsip000 utorok to robili aj mne prvy krat v Komarne, tam doktorka ukazala ako treba aj doma, tam sa točila so mnou cely svet potom to vyskusala druhy krát a už nič len take maličké točenie som cítila, a dneska rano som vyskušala doma najprv a tiež len malický závrat som mala, ale potom cely den cítim sa zle, ako opyta, aj ty si citila takto cely den po manevre?

csipcsip000
autor
15. máj 2024

@moncsella ano cely den sa mi krutila hlava dokonca aj nasledujuci den trocha

moncsella
15. máj 2024

@csipcsip000 aj mne tak isto je tak, cely den cítim sa zle ale urobím to, zvládnem to, musím už niečo lebo už 5 mesiace mám závraty každý deň. A tebe je teraz dobre? Dá sa takto stým žiť? Napriek tomu v Komárne ostatné vyšetrenie boli dobre? Mne povedali že nenašli nič iné

csipcsip000
autor
15. máj 2024

@moncsella mne nieje nikdy celkom dobre vzdy citim nejake to kolisanie niekedy je to lepsie ze sa mi da v pohode fungovat niekedy az take zle ze ma to vyraduje z bezneho fungovania zivota ale urcite sa da takto zit ono sa to casom vzdy nejako zmierni ale je to neznesitelne..ani mne nic nenasli

moncsella
16. máj 2024

@csipcsip000 no bože, ja ešte mám zablokovanu chrbticu, ale povedali že z toho nemôžem mať také silné závraty. Chodila som aj cvicit ten sm system kvoli tomu, ale nepomohla. No včera po cviceni bolo už trošku lepšie ale uvidime čo bude dneska cez den, lebo som to už robila aj dneska ráno. A ty màš aj nejaké lieky?

csipcsip000
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
csipcsip000
autor
16. máj 2024

@moncsella z krcnej sa moze tocit hlavy ale zas ako kolotoc ci ako na lodi to asi nie tebe sa akym sposobom toci ? Lieky nemam ziadne