Podarilo sa vám prestať užívať antidepresíva?

danielkadandy
8. máj 2022

Antidepresiva- podarilo sa niekomu prestat uzivat? Myslim hlavne dllllhorocnee uzivanie.
Rada by som vase skusenosti,ja ich beriem uz 20 rokov a parkrat som sa uz snazila o vysadenie ale teda vzdy som sa znova vratila ..

mimka1402
8. máj 2022

@danielkadandy Záleží aku depresiu máš.
Ja trpím ťažkou epizodnou, takže na nejaké obdobia viem fungovať aj bez AD, ale úprimne po toľkých rokoch by som nevysadzala, riešila by som to priamo s lekárom, že aký ma on na to názor

janapeterjana
8. máj 2022

@danielkadandy nepodarilo

kacena4
8. máj 2022

ano podarilo ale ked je horsie obdobie znova sa vrati na chvilu a potom zasa vysadi

danielkadandy
autor
8. máj 2022

@kacena4 ake uzivas? Ako dlho? Nemas potim pri vysadzani abs.priznaky?

danielkadandy
autor
8. máj 2022

@janapeterjana ake a ako dlho uzivas?

ibaeva
8. máj 2022

@danielkadandy Dá sa to. Ja som to dokázala na tretí pokus po 15 rokoch závislosti na antidepresívach. Na začiatku mi lekárka tvrdila, že sú to najmodernejšie antidepresíva na trhu, ktoré nespôsobujú závislosť. Čo samozrejme nebola pravda. Po rokoch užívania, bol návyk tak silný, že ak som si jeden deň nedala liek, lebo mi došli, bola som agresívna a schopná urobiť čokoľvek, aby som lieky vyhrabala aj spod zeme, raz som chytila lekárničku pod krk, lebo mi nechcela vydať lieky. Našťastie stále som si uvedomovala objektívne, čo sa deje ale strácala som kontrolu. Keď som to chcela riešiť s odborníkmi, každý mi povedal, že už to nejde vysadiť a že pravdepodobne to musím brať do konca života. Ja som sa nezmierila s touto odpoveďou nakoľko som si uvedomovala čo to za tie roky so mnou urobilo. Nikto Vám nepomôže ak len nie vy sama!! A možno ľudia ako ja, ktorí si to zažili a vedia, že je to peklo ale boli odhodlaní vlastnou silou vôle a rozumom prekonať to. Takže opakujem, dá sa to!!! Rada vám s tým pomôžem. Pretože po tejto skúsenosti sa chcem venovať osvete a hovoriť ľuďom s podobným problém, že sa to dá zvládnuť aj vlastnymi silami.

mimka1402
8. máj 2022

@ibaeva Vezmete si na zodpovednosť, keď takýmto zmyslanim zničite niekomu život, rodinu? 🙂
Veľa ľudí nevie si potom často priznať že do toho opäť spadli a nechcú opäť Ad... Každý je iný a len tak z pohľadu niekomu radiť je silná trúfalosť.

ibaeva
8. máj 2022

@mimka1402 nie som síce lekár, ale mám vyštudovanú psychológiu a dosť sa zaujímam o tieto veci nakoľko sa ma to bytostne dotýka. Ak sa nejedná napr. o najzávažnejšie diagnózy typu schyzofrénia, kde liečba je nevyhnutná a pod. tak sa to dá zmeniť a pani písala, či je to možné vysadiť, tak predpokladám, že sa cíti dobre, len má fyzickú závislosť na antidepresívach. Mne napr. lieky zobrali 15 rokov života a dnes veľmi ľutujem, že som bola taká hlúpa a slepo verila doktorovi ktorý to celé roky do mňa pchal. Keď som to vysadila môj život sa zmenil o 180 stupnov k lepsiemu samozrejme, až tak že ma ľudia nespoznávali na ulici ako dobre vyzerám, schudla som, vyčistila sa mi pleť, vlasy, zrazu som začala jasnejšie myslieť, mala som kopu energie a pod..Ťažko opísať, možno to pochopí len človek, ktorý to sám takto zažil....

kacena4
8. máj 2022

@danielkadandy ja nie a bral cca 3r. potom vysadil tento rok znova nasadene po cca 8r. a nie nemal abstinencne vysadzal ich pomalicky

janapeterjana
8. máj 2022

@danielkadandy sertralin actavis, beriem už skoro 20 rokov, aj počas tehotenstiev, menili sa len dávky, raz viac raz menej... Skúsila som byť bez nich, vydržala som 3 mesiace a potom prišiel taký stav, že som sa bála byť sama doma, úplná triaška, cítila som sa ako troska, nevedela som o sedieť, stále som sa bála

kittykat22
8. máj 2022

@danielkadandy a co uzivas?

bluka2
8. máj 2022

@ibaeva blahoželám, skvelé 👍👍 (preskocte, ale nakopla si ma zbaviť sa závislosti na káve, vďaka)

deti95060810
8. máj 2022

30perc. pacientov sa nevie, nedokáže zbaviť AD...

danielkadandy
autor
8. máj 2022

@janapeterjana ja tiez uz asi 20 rokov tiez tak raz menej raz viac...a nemavate nejake aj vedlajsie ucinky z tych liekov? Napr.reflux alebo tinnitus,mna napr aj chrbat a svaly bolievajy a krcna chrbtica...niekde som citala ze to aj z tych liekov moze....snazite sa aj nejaky relax,sport,stravu popritom?

danielkadandy
autor
8. máj 2022

@kittykat22 seroxat

danielkadandy
autor
8. máj 2022

@ibaeva ved to ze vobec neviem ked znizujem davky ci ide o abstinencne priznaky alebo ze proste moje telo nevie bez tych liekov fungovat...uzivam 20mg seroxat vacsinu casu som na polovicnej davke ..v tazsom obdobi na celej

sonkamirka
9. máj 2022

@danielkadandy ahoj...mne AD pomohli na adaptac.poruchu, ked som nevedela spat a jest...brala som ich dalej aj s prestavkami 5 rokov...stav sa mi zlepsil,pomohol aj cas,okolnosti, ale taka krehkost vo mne zostala...mala som pocit,ze uz mi nefunguju, vysadila som asi pred pol rokom...citim sa rovnako, ziadna zmena...urcite nesposobuju zavislost...ide o coaxil,co su vraj slabe lieky

ibaeva
9. máj 2022

@danielkadandy najprv som to robila ako mi povedal lekár, ze postupne znižovať dávku na polovicu dva týždne a tak postupne ale nefungovalo to, pretože keď sa znížila dávka tak som mala neskutočné abstinečné príznaky, pichanie v hlave, bolesť celého tela príšerná, sucho v ústach, triaška, a iné, ťažko to opísať. Takže takto to nešlo. A pritom som sa snažila fungovať normálne, chodiť do práce a tak, ale to je zle. Urobila som to tak, že som sa rozhodla odísť na mesiac preč, kde by som sa z toho mohla dostať. Riešenie bolo ísť do kúpeľov. Odporúčam však niečo malé, komorné prostredie, kde je málo pacientov a čo najďalej civilizácie. Zaplatila som si samostatnú izbu, kde som bola sama aby nikto nemusel vidieť čo riešim. Keď sa chcete zbaviť liekov musíte mať na to kluď, odísť hlavne z prostredia v ktorom ste do totálne iného neznámeho prostredia čo najdalej od rodiny a pod., nemať počas toho mesiaca kontakt s prácou, rodinou a pod., teda totálne sa odpojiť od svojho života a sústrediť sa len na seba. Takéto kúpele sú napríklad v Červenom Kláštore, kde to vlastne ani nevyzerá ako kúpele pre pacientov ale ako luxusný hotel s welness, kde ale máte cez deň pevný program a procedúry, ktorý vám nedovolí pripustiť si negatívne pocity. Okrem toho tieto kúpele sú uprosred hôr, s najčistejším vzduchom na Slovensku, preto sa tam liečia astmatici, čiže nemusíte mať obavy, že tam budete stretať pacientov s ťažkými diagnózami. Je to takmer rodinné prostredie kde sa všetci navzájom poznajú, žiadne večerné promenády, cirkus, humbuk a dôchodcovia. Chodia tam prevažne mladí ľudia, ktorí majú radi prírodu a turistiku. Poisťovňa vám niečo preplatí ale budem úprimná, že ma to všetko vyšlo na nejakých 1500,- Eur ešte doplatok na mesiac, avšak mala som najlepší apartmán celý len pre seba. Ak sa chcete toho naozaj zbaviť, skúste pouvažovať nad niečím takýmto.

danielkadandy
autor
9. máj 2022

@ibaeva no ono to uz takto tazko ked mam doma rok a pol rocne male babo ...ale verim ze to moze byt tiez jedna z ciest ;) dakujem

ibaeva
10. máj 2022

@danielkadandy ak sa môžem opýtať nakoľko si sama napísal, že máš malé dieťa, ako to bolo pri tehotenstve. Pretože mne lekárka celý čas tvrdila, že počas užívania antidepresív nesmiem byť tehotná a veľmi dôrazne mi to prízvukovala, nakoľko tie lieky môžu poškodiť plod. Aj toto bol preto závažný dôvod na základe, ktorého som sa rozhodla, že to musím vysadiť, pretože 15 rokov som to užívala od mojich 20 rokov a kvôli tomu teraz ani nemám deti ☹

danielkadandy
autor
11. máj 2022

@ibaeva mne doktor povedal ze mozem uzivat dokonca mi odporucal celu davku ,ale ja som bola len na stvrtinke lebo mi bolo super vdaka zmene hormonov

keira13
23. nov 2023

@danielkadandy
Ahoj mozem sa spytat ty serox uzivas preco ? A pocas tehotenstva si ako uzivala ?
Ja som uzivala skusila vysadit ale znovu nasadzam bez ad mi je velmi zle hlavne vo faze menzesu …
Zacala som uzivat po tehotenstve
A chcem druhe dieta tak ci a ako uzivas lebo mne lekar tvrdi ze na prve tri mesiace vysadit a az potom nasadit …
Mala som poporodnu depresiu teraz pmdd
Preto uzivam lieky

danielkadandy
autor
17. jan 2024

@janapeterjana ahoj mozem sa spytat ci si mala porody prirodzene alebo sekciu kvoli uzkostiam a liekom? Ako si zvladala celkovo porody ? Vdaka

danielkadandy
autor
17. jan 2024

@keira13 ahoj no ja uzivam kvoli tomu ze som uzkostna a depresivna uz od zakladnej skoly...a mala som soc fobiu...v tehu som uzivala cely cas aj v prvom trimestri stvrtku, ale vraj som mohla kludne celu...

janapeterjana
17. jan 2024

@danielkadandy ahoj, ona boli prirodzené. Ale ten prvý bol taký dosť stresujúci, plný strachu a úzkosti. Druhý pôrod som už išla do súkromnej pôrodnice, kde bol pri mne skoro stále manžel, dala som si aj epidurálku a pred samotným pôrodom som si o zvládaní bolesti aj dosť čítala. Výsledok neporovnateľný. Kiežby aj ten prvý pôrod bol taký.