Po operácii platničky

ellab13
22. sep 2024

Mám otázku na ľudí, ktorí prekonali operáciu platničky. Som vyše roka po operácii v driekovej oblasti, po ktorej mi bola vymenená extrémne poškodená platnička L5/S1 za umelú so 4 skrutkami po stranách. Bolesti sa samozrejme oveľa zmiernili a rozdiel v tejto oblasti je neopísateľný. Myslela som, že po tej operácii začnem žiť konečne normálny život, ale bolo mi nedávno zdelené, že obmedzenia ohľadom pohybu a akejkoľvek väčšej fyzickej námahy zostanú už do konca života, pretože tu je stále obrovský risk. Ale čítala som rôzne príbehy, pri ktorých po takýchto zákrokoch sa ľudia opäť mohli vrátiť do normálneho života, častokrát to boli športovci, ktorí sa mohli vrátiť k svojím záľubám a profesiám. Mne však bolo povedané, že niečo takéto nebudem môcť robiť už nikdy. Pravidelne chodievam na SM cvičenie, snažím sa dávať si pozor, ale aj tak som čakala, že po tom roku po operácii budem zase môcť vykonávať aktivity, ktoré som predtým nemohla. Máte niekto podobné skúsenosti? Vopred ďakujem za (dúfam normálne) odpovede.

kacena4
22. sep 2024

ja som po operacii 4r. tiez cvicim sm system a pilates v piatok som bola u trenera vo fitku ktorý riesi aj stavy po operaciach a odporuca mi pomali zatazovat chrbat, ze sm je len do urcitej silovej zataze a ďalej nic. ze je potrebne zvysovat postupne zataz aby si ta chrbtica zvykla nan. samozrejme podla moznosti a hlavne opatrne. takze som zacala pomalicky cvicit nakolko mi povedal ze takéhoto slabeho cloveka este nemal na treningu. drzim palceky. inak do normalneho zivota som sa zaradila 4 mesiace po operacii, takze neviem co tym presne myslis. robim takmer vsetko co predtým akurat som vynechala lyzovanie

ellab13
autor
22. sep 2024

@kacena4 Normálnym som myslela tak bez tých obmedzení, tiež som bývala pred týmito problémami dosť aktívna a jediné k čomu mi odporučili vrátiť sa je plávanie. A ďakujem, tiež držím palce 🙂.

snehulak77
22. sep 2024

Mne napísali, že plávanie, bežky, bicykel a pod. Ale chcela som sa na kontrole opýtať, čo beh a lyže a pod. Behavala som, lyžovať veľmi síce neviem ale chcela som ešte do toho ísť. Myslela som si, že keď budem postupne zaťažovať, tak budem môcť. Ale ako to čítam.... Ja som 3apol týždňa od operácie. No ale ak by som ak nemohla-je to mala daň za to, že nemám tak ukrutne bolesti a môžem chodiť 💁🤸

ellab13
autor
22. sep 2024

@snehulak77 súhlasím, ja aj keby som pred operáciou vedela o týchto obmedzeniach (o ktorých mi mimochodom nikto pred samotným zákrokom nepovedal), aj tak by som išla do toho. Určite som rada minimálne za to, že aspoň tie bolesti ustúpili a že mám vôbec možnosť stáť na nohách. Len škoda že tá informovanosť u niektorých odborníkov je minimálna.

kacena4
22. sep 2024

@snehulak77 no ja som lyzovala predtym kazdy rok, ale po uraze a opracii som si povedala, nestoji mi to za to riziko ze si zhorsim zdravotny stav, su aj ine skorty ktore sa daju robit. pri lyziach ide o rychlost, o prudsie pohyby v bokoch a fakt nechcem riskovat ze si poskodim dalsie platnicky a budem na tom horsie