PMS, trávenie alebo psychika?

jarmilkas
27. júl 2023

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohladom môjho problému…. Nafukovanim a zápchou trpím dlhodobo …. Ale už minulý mesiac som mala problém, ktorý som veľmi ťažko zvládla aj keď podľa niekoho ide o banalitu …. Stravujem sa stále rovnako, a nikdy v živote som netrpela takým problémom, ide o to, že večer keď si ľahnem do postele, cítim také zblnkanie a skvrkanie v črevách, nie v žalúdku, ale v črevách, väčšinou ma tento pocit draždi pri vetroch, ale bohužiaľ mám ich zastavené, vôbec nedokážem uvoľniť ten tlak…. Ani počas dňa, obmedzuje ma to natoľko, že nemôžem zaspat a len sa prevalujem v posteli, dosť mi to ťahá na psychiku pretože už kvôli tomu aj plačem v noci, strašne ma to ovplyvňuje …. Pred mesiacom mi doktorka dala meteospasmyl a biopron, čo mi uľavilo od nafúknutého brucha, ale vetry a zblnkanie to nijak neovplyvnilo … tento mesiac som dostala gaspan, a výmenný listok na gastro… s tým že zatiaľ som si tieto ťažkosti všimla v rámci PMS, pred menštruáciou … za všetky odpovede vopred ďakujem

mischumischu
27. júl 2023

Ahoj, ja mám také isté problémy, kvôli žblnkaniu a kŕčom nemôžem spať, nespím celé noci. Tiež podľa mňa psychika, ale idem na gastro koncom augusta :-/

jarmilkas
autor
27. júl 2023

@mischumischu ja ani nemám kŕče, len priste to zblnkanie v creve a cítim že to potrebujem dostať von, ale vetry sú proste zastavené už neviem čo mám robiť

mischumischu
27. júl 2023

@jarmilkas podľa mňa je to psychika, ja mám už niekoľko mesiacov náročných v práci a doma. Už som rozmýšĺala že vyhľadám psychológa, ale darí sa mi to športom kúsok dostávať pod kontrolu, ale mám to skoro každú noc...

monicka987
27. júl 2023

Mliečne výrobky ješ? Dostatok tekutín takisto treba piť. Treba skocit na to gastro a bude ti lepsie aj psychicky keď ta vyšetria a zistia či ti niečo je alebo nie, dúfam ale že nie. Mňa napríklad počas pms a menzes strasne preháňa aj keď mne zistili na kolono nic ale zo stolice zvýšený kalprotektin. Ale aj zdrave baby preháňa počas ms, proste hormony.

jarmilkas
autor
27. júl 2023

@monicka987 u mňa to je skôr tak, že ja mlieko len do kávy alebo sem tam jogurt … dokonca sme s doktorkou riešili či nemám problém s mliekom, ale aj keby som mala nejakú intoleranciu, tak podľa mňa by sa to prejavovalo vkuse, a ako vravím mne tieto problémy prichádzajú v obdobi pms a držia ma cca týždeň, kedy proste ten tlak neviem uvoľniť, tak sa mi to stalo minulý mesiac a tak sa to deje aj tento mesiac …. Uvidíme čo bude na gastre, ale ani neviem ako to poviem tomu doktorovi, strašne trápna téma

monicka987
27. júl 2023

@jarmilkas neboj to je doktor; ja som mu normalne opísala vsetko bez servítky 🙂 je skôr dobre že tam ideš, nie ako ľudia čo majú vela problémov a kašlú na to lebo sak co

hankab
27. júl 2023

@jarmilkas mam rovnaky problem dlhodobo, v poslednej dobe sa mi aktivita criev ukludnila, ked som zacala pit zeleny jacmen. Asi mesiac bolo relativne dobre, no problemy sa vratili. Tiez to pripisujem psychike, odkedy ju mam zhorsenu cca 4 roky mam neustale nafuknute brucho ako tehotna, vetry, hnacku na striedacku so zapchou. Je to masaker a tiez sa kvoli tomu hrozne obmedzujem, nemozem sa absolutne stravovat “vonku” a aj v praci je to des. Bohuzial nepomozem, jedine co mi za tie roky pomohlo bol ten jacmen, aj to len kratkodobo.

jarmilkas
autor
28. aug 2023

@mischumischu môžem sa opýtať ako ste dopadli na gastre a čo Vám zistili ?