Pilates verzus powerjoga

luxikate
24. mar 2018

Čo poradíte na chrbticu?Mne príde super Pilates ale zasa nedám 25e za jednu hodinu,a skupinový pilates je nič,moc keďže by som bola len začiatočník a sestra tak chodila a mala z toho guláš.Powerjoga je ok? Či sa neoplatí jogu cvičiť.Alebo čo potom?

lindusss2016
24. mar 2018

@luxikate ako neoplati cvicit jogu??? 😂 to som este nepocula teda. Kazdy pohyb sa oplati a joga je zvlast vhodna na chrbticu, ale samozrejme aj pilates a plavanie. Vsetky nezatazove cvicenia su na chrbticu dobre. Powerjoga je ale dost dynamicka a ak ti ide o chrbticu, mala by si sa zamerat na dokladne prevedenie jednotlivych pozicii a preto by som skor odporucila klasicku jogu alebo tzv. Hatha jogu. Ked uz budes mat pozicie nacvicene, mozes prejst aj na powerjogu, pri tej sa viac chudne

katharines
24. mar 2018

@luxikate ja jogu neodporucam, ale na youtube si najdi cvicenie na chrbticu Trencianske Teplice. Su to skvele rehabilitacne cviky. Su tam 4 videa - cvicenie v sede, v lahu na chrbte, v lahu na bruchu a na kolenach.

luxikate
autor
25. mar 2018

@lindusss2016 aha,no mn je joga nesympativka ešte ta power ako tak,no skúsim asi investovať do pilatesa

luxikate
autor
25. mar 2018

@katharines dakuj,pozriem

ibrunova
25. mar 2018

Prečo nie skupinový pilates? Ja som roky chodila..

luxikate
autor
25. mar 2018

@ibrunova ma sestra odhovorila,lebo ona tak bolaw a keďže ich tam bolo zo 10 a ona zaciatocnik,tak nerozumela všetkým instrukciam a aj zle dýchala,a instruktorka sa nemohla každej nejako dlho venovať,čiže mi poradila ak pilates,tak s osobným trenerom,lebo v skupinovom sa pre zaciatocnika nemusi nájsť tolkobpozornosti a potom ak sa zle cvičí,je to tiez o ničom.No a v meste,kde žijem ze hodina od 10-25e a to je mibdrahe

ibrunova
25. mar 2018

Alebo ešte SM system..

ibrunova
25. mar 2018

@luxikate Áno, dýchanie je dôležité, my sme dýchali všetci nahlas, tak nejako sme sa to aj my nové naučili.. 25€je dosť..

lindusss2016
25. mar 2018

@katharines mozem vediet, preco neodporucas jogu? Ja som lektorka, tak ma ozaj zaujima, co na joge je zle, co sa tyka zdravej chrbtice, lebo sa tomu venujem roky a s takymto nazorom som sa teda nestretla

lindusss2016
25. mar 2018

@luxikate no ja sa teda pilatesu nejakbmoc nevenujem, mne je zas nesympaticky ten, len pre objasnenie v joge sa dycha nadych nosom, vydych nosom. V pilatese je to nadych nosom, vydych ustami (asi pre to hlasne funenie ani pilates nemam rada). A ano, dychanie je dolezite a teda aspon na joge kazdy instruktor hovori, kedy je nadych a kedy vydych, lenze nakolko pre zaciatocnika je tazke skoordinovat vobec tie pohyby, ja radim klientom, aby zo zaciatku dychali radsej prirodzene a nesnazili sa silou mocou trafit do toho spravneho dychu, lebo vtedy nastavaju zadrze dychu, ktore mozu zaciatocnikom uskodit ovela viac ako nespravne dychanie a ani sa nevedia sustredit na spravne prevedenie pozicii. Takze by som to podobne brala aj v tom pilatese, pokial sa nenahlasis do kurzu pre zaciatocnikov, tak musis v rychlom tempe postihat tych pokrocilych a to je dost narocne na to, aby to vsetko slo spravne. Ja radim naucit sa najskor jednotlive prevedenie pozicii a ked si budes uz trosku istejsia, mozes sa viac sustredit na dych. Par lekcii to potrva, ale potom to pojde automaticky.
A mozem vediet, kvoli comu ti je joga nesympaticka? Mozno mas len taky dojem, ak si to este neskusila na vlastnej kozi, moze to byt naopak. Ak si skusila a nesadlo ti to, tak chapem. Pilatesove cviky nejak podrobne nepoznam, ale joga rozhodne pre zdravu chrbticu vhodna je, zameriava sa na posilnovanie spodnych vrstiev svalstva a spevnuje hlavne tzv.stred tela, cize oblast krizov a bruska, co je nesmierne dolezite pre spravne drzanie tela. Samozrejme ak mas nejaku realnu diagnozu, treba to najskor konzultovat s fyzioterapeutom, nez zacnes akekolvek cvicenie. Ja som rozbehla lekcie jogy aj na dedine, kde tych ludi poznam, takze sme sa o tom vela bavili a vsetky cvicenkyne mi potvrdili, ze si to predstavovali uplne inak a ze teda ich predstava bola skreslena, tak mozno aj ty as nejake ocakavania, ale nemusi to tak byt. Niekedy nam cvicenie nesadne kvoli instruktorovi, ja za 10 rokov, co sa joge venujem som mala moznost cvicit len s uzasnymi lektormi, ale napr.kedysi davno som chodila na zumbu a rada, potom prisla precvicovat ina baba a po jej prvej lekcii sa mi zumba zhnusila. Z kangoo jumps som odisla po 10 minutach, lebo som nevladala pocuvat tu uvrestanu lektorku.

lindusss2016
25. mar 2018

@katharines tak v rychlosti som preskakala tebou odporucane videa a vsade cvicia tzv.spinalne cviky, ktore su sucastou jogy, takze na jednej strane jogu neodporucas, ale joginske cviky ano ☺
Suhlasim ale, ze prave spinalne cvicenia su vhodne na posilnenie stredu tela

dorottka
25. mar 2018

Zalezi od toho, co mas s chrbticou, bez poriadneho vysetrenia by som nerobila nic okrem SM systemu mozno. Ja cvicim aj jogu, aj pilates, ale niektore cviky mam vyslovene zakazane, pretoze mi stav mozu dramaticky zhorsit. Cize velmi odporucam skocit za fyzio, co tomu rozumie a riadit sa jeho radami.

lindusss2016
25. mar 2018

@dorottka no ja som z povodneho prispevku pochopila, ze ma len bolesti chrbta vyplyvajuce bud z nespravneho drzania tela, alebo neprirodzenej polohy v praci, malo pohybu atd... lebo to ma kazdy jeden clovek, co sa o seba v tomto smere nijak nestara, skor alebo neskor to pride. Ale ak je pritomna diagnoza, tak to treba riesit samozrejme najskor s dobrym fyzio, pri vaznejsej diagnoze aj s lekarom, ktory je do podrobna o stave oboznameny

lulula12
26. mar 2018

@lindusss2016 Tiez som z toho, ze neodporuca zostala prekvapena. Osobne som sa s takymto nazorom nestretla este. Na zaciatku je mozno joga narocna pre cloveka, ktory sa nehybal dlho, ale vsetko je na zaciatku tazsie. Joga je super a keby len pre chrbticu. Celkovo to cloveku pomoze ponatahovat, posilnit a precvicit cele telo to je najviac 🙂

katharines
26. mar 2018

@lindusss2016 joga nie je len cvicenie, ale aj duchovno fylozoficka cesta, ktora ovplyvnuje aj myslenie cviciaceho a nie vzdy dobrym smerom. Dalej to nebudem rozoberat. Ak autorka bude chciet vediet viac, napise mi IP. Cviky, ktore som odporucala, neobsahuju kontinualne joginske cviky a ani vsetky nie su z jogy, pretoze sa zameriavaju len na posilnenie a odblokovanie chrbtice.

lindusss2016
26. mar 2018

@lulula12 nvm, no ja som si robila kurz u uznavaneho jogina, ktory prechodil cely svet, plus poznam aj lektorov a fyzioterapeutov zaroven, doteraz som si myslela, ze joga je pre zdravy chrbat top 😉 kedze autorka nespomenula ziadnu diagnozu, povazujem ju za zdraveho cloveka a teda nvm, preco by pre nu joga vhodna nemala byt. Ak ma clovek.zdravotne problemy, aj tam vie joga pomoct, len uz sa musia cielene cvicit.niektore pozicie, niektore sa musia upravit a ine zas uplne vynechat, ale pre vacsinu ludi je joga vhodna.
A okrem benefitov, ktore si spomenula, podla mna neexistuje cvicenie, ktore by na psychiku posobilo lepsie ako prave joga ❤

lulula12
26. mar 2018

@lindusss2016 Ja tiez si myslim, ze pre chrbat je joga super, dokonca aj ten sm system je vraj fajn, ale to nemam oskusane. Ja osobne som sa velmi hrbila, neuvedomovala som si to a teraz zase sa tam podvedome vystieram a myslim, ze na tom ma joga svoj podiel.
Len to clovek musi na to prist. Vyskusat si to. Ja na zaciatku tiez som dlho bojovala s tym, ci to pojdem skusit ci nie. Skusila som a dostalo ma to uplne najviac. Som rada, ze som tomu dala sancu 🙂 A citim sa aj silnejsia 😀

lindusss2016
26. mar 2018

@katharines tak ja poznam veeelmi vela joginov a ziadneho joga neovplyvnila zlym smerom 😀 to by ma teda zaujimalo, aku skusenost s tym mas, napis, ked sa ti bude chciet. Ale z tvojho komentaru vyznieva, akoby joga bolo nejake cvicenie satanistov, takze ma to uplne zarazilo. Plus nvm, ake mas skusenosti s power jogou, ale ta je uz dost prisposobena zapadnemu stylu zivota, velmi sa v nej neprecvicuju dychove techniky, je dynamicka, clovek sa pri nej nejako zamyslat nestiha a vobec sa tam nepraktizuje meditacia (teda meditacia sa na obycajnych lekciach nepraktizuje takmer nikde, aspon som sa s tym nestretla, tej sa lektori zvycajne venuju na dlhodobych kurzoch).

lindusss2016
26. mar 2018

@lulula12 ano sm system je vraj tiez super, este som neskusala, ten ale precvicuje moja svokra, tak urcite pojdem, ked sa k nej dostanem 😀

katharines
26. mar 2018

@lindusss2016 tak, ako sa krestan uz prezehnanim modli k Bohu, tak sa prostrednictvom joginskych zostav uctievaju bozikovia, ako stvorene veci a rozni ini, v Indii ich maju kvantum. (Z krestanskeho hladiska je to prestupenie 1. Bozieho prikazania). Ty ako cvicitelka by si mala poznat povodne nazvy cviciacich zostav. Ja poznam viacerych ludi, ktorym to ovplyvnilo myslenie zlym smerom (akoby zmatenie mysle). A tiez iba cvicili jogu a viaceri len doma. Az ked ju cvicit prestali, tak sa zmatocne myslienky vytratili. Mam kamarata, ktory chodi cvicit s cvicitelkou a chodi ako bez duse, nevie si najst miesto. A mimochodom chodi zhrbeny, takze i na jeho zdravi nevidim ziadne vysledky a to tam chodi uz niekolko rokov.

normab
26. mar 2018

@katharines 😩 mozno je do cvicitelky nestastne zamilovany 😁

lindusss2016
26. mar 2018

@katharines tak ja nielenze poznam nazvy asan, ale aj ich vplyv na telo. Nvm, ktoru asanu konkretne as na mysli, ze by v nazve obsahovala nejaky mysticky vyznam. Najviac praktizovana joginska zostava ma nazov Surja namaskar - pozdrav Slnku, je to vitanie noveho dna, nevola sa Brahhma namaskar... najbeznejsie asanay napr. Virabhadrasana - bojovnik, adho mukha svanasana - pes tvarou dolu, vrksasana - strom atd,atd, je ich straaasne vela, vacsinou nazov vyjadruje predmet, ktory dana pozicia pripomina, alebo oznacuje cast tela, ktora sa zapaja. Studovala som religionistiku, hinduizmus mi je velmi dobre znamy (ale nevyznavam ho). Prostrednictvom asan sa ziadny bozikovia nevyznavaju, nejaku rolu tam hra symbolika, ale pre bezneho europskeho jogina to nema ziadny zmysel. Cielom jogy je dosiahnut vykupenie - moksu a ukoncit tak kolobeh reinkarnacie, to sa vsak podari len vyvolenym a ja a ani ziaden iny jogin, ktoreho ja poznam sa k tomuto ani len nepriblizil 😂 to by clovek musel byt naozaj silne veriaci hinduista, aby cvicil za takymto cielom. To vsak z daleka neznamena, ze ak krestan zacne cvicit jogu, tak ho pri asanach budu ovplyvnovat hinduisticky bohovia 😂 na lekciach vacsinou lektori ani nic take nespominaju, naozaj neviem, kde si toto nabrala, ale ocividne s tym nemas ziadne osobne skusenosti. Vsimla som si v tvojich prispevkoch (ktore mimochodom vacsinou povazujem za dobre rady), ze si dost katolicky zalozena. Ja som ateista, 10 rokov jogy ma neprinutilo vyznavat hinduizmus, aj napriek tomu, ze mam o nom dost rozsiahle poznatky a milujem ich mytologiu. To, co pises o joginoch ty (len tak na okraj, cvicit jogu sam doma bez lektora moze byt velmi nebezpecne zo zdravotneho hladiska a urcite sa to nepovazuje za spravne), mi pripada len ako zaujatost voci inemu nabozenstvu. Jogu si si nevedno preco spojila s hinduizmom (uznavam, ze povodne mala silne nabozensky vyznam, ale v nasich zemepisnych sirkach o tomto nemoze byt ani rec) a taktiez nechapem preco povazujes za jedine spravne nabozenstvo to krestanske, ked uz teda chceme verit tomu, ze hinduisticky bohovia "posadnu" ludi a potom chodia ako bez duse. To chces tvrdit, ze cela preludnena India je mimo? Nehnevaj sa na mna, ale aj kopec krestanov je uplne zmagorenych a to ani nemusia cvicit zdraviu prospesne cviky, staci, ze clovek nepozna mieru a uz je pomatenost na svete. A ze tvoj kamarat chodi zhrbeny, nuz, tam bude nejaky zadrhel, bud necvici spravne, alebo lektorka na to kasle, to uz sa mi tazko posudzuje, nevidela som to.

zuzana247
26. mar 2018

@lindusss2016 @katharines ti dobre vysvetlila preco nieje joga vhodna pre krestanov napriklad 🙂
Joga nieje len cvicenie,ale aj zivotny styl. Ako ja som chodila na jogu a tie keci čakry a stredne oka a neviem co mi liezli na nervy. A najprv bola pani cvicitelka,potom sa vratil chlap a nafukanejsieho cloveka som nevidela. Ako je on najlepsi jogin a bla,no chcelo sa mi vracat. A chodili za nim zeny po rady a co im tam ten mlel 🤤 to uz zavanalo ozaj sektou.
Teraz chodim na pilates a to cvicenie je super,cviky su podobne joge akurat,ze tam neotvarame ziadne stredne oka 😂🤣
A podla mna sa funi vsade rovnako,lebo na konci pri joge sme funeli ako jezkovia 😂

zuzana247
26. mar 2018

@luxikate skus sa opytat,ci ta nenaucia najprv na individualke a potom nezaradia do skupinky. My sme tak najprv chodili s kamoskou 2mes.individualne,pokial nas naucila zakladne cviky a dychanie. a potom nas zaradila do skupinky,tam nas vzdy ponaprava,ked nevieme sa opytame a zamna super. Aj ruky ma menej bolia,aj chrbat a brucho mam pevnejsie 🙂 a uz sa tolko nehrbim. 🙂
A chcem sa aj ten SM system naucit,ten je dobry na skoliozu 🙂

katharines
26. mar 2018

@lindusss2016 neriesim Indov, oni v tomto nabozenstve vyrastaju a joga je pre nich otazkou nielen tela, ale i ducha a viery. Dokona aj 2 Indov poznam a komunikujeme v pohode. 😉 A ano, na veriacich krestanov to ma zly vplyv ak cvicia cele zostavy. Avsak ono to samozrejme moze kazdy vnimat inak. Vidia to skor ludia, co su v ich blizkosti (tiez nie vsetci). Je mnoho inych rehabilitacnych cviceni, ktore mozu cvicit. A co sa tyka cvicenia napr. "pozdrav Slnku", tak to je akoby ludia dakovali vodovodnemu kohutiku za vodu (slnko) a nie studni (Boh). Ja si ich nepamatam, ale tych "pozdravov" v joge je vela. Dokonca som na rovnake cvicenie zaznamenala viacero pomenovani. A ked jogu nepovazujes za nabozenstvo len za cvicenie, tak odmietanie jogy nemozes povazovat za odmietanie ineho nabozenstva. A vidis, krestania nepotrebuju cvicit jogu na zastavenie reinkarnacie, lebo ziadna nie je. 😉 Zivot zijeme len raz, a je to prechod (cesta) do vecnosti ku Tomu, komu patrime a kto nas stvoril, a daroval nam nesmrtelnu dusu, teda k Bohu. Vsimni si ako su deti vnimave na duchovne veci. A ta cesta je poznavat Boha a naucit sa byt vdacny a vykrocit cestou kriza a osobnych obiet pre spasu svojej duse aj inych. Niektori vsak zvolia inu cestu. Avsak to je uz teologicka diskusia.

lindusss2016
26. mar 2018

@zuzana247 😂 si ma pobavila teda. Ja naozaj s takymito lektormi skusenosti nemam. Ale teraz si mi pripomenula, ze som ozaj poznala jedneho podobneho jogina, co chodil so mnou na kurz, ale bolo nas tam okolo 60 a on tam bol taky jediny. A ten jediny zo vsetkych, ktorych som v zivote stretla, tu jogu bral tak nabozensky. A tiez bol strasne nafukany a vserko robil a vedel najlepsie a raz ho jedna baba popravila v pozicii a on na nu vyletel ako nazureny pes a zacal na nu doslova ziapat pred nami vsetkymi, az ho musel nas lektor krotit. Tak tento chlap sa tvaril ako najvacsi jogin sveta,, ale uz len svou aroganciou popieral samotnu podstatu jogy. My ostatni smrtelni jogini 😀 sa snazime jogou dosiahnut iba pokoj v dusi a rovnovahu mysle.
Zalezi ale na kazdom jednom cvicitelovi, ako tu lekciu pojme, ja osobne ziadne cakry neotvaram, lebo si myslim, ze toto nie kazdemu sadne a niektorych ludi to vyslovene otravuje. Takze ak sa chcem venovat ociste cakier, zajdem si na lekciu k inemu ucitelovi, kedze v tomto az taky odbornik nie som. Na svojich lekciach davam len relaxacne cvicenie na zaver. Ale ja mam pocit, ze niektori ponali jogu ako dalsi trend a je proste cool, ked sa tvaria, ze medituju, otvaraju a cistia cakry a. Svojim tretim okom dovidia az za humna. 😀 Pravy jogin si ale nemusi tlieskat nohami az za krkom, musi v sebe najst rovnovahu a pokoru. Podla mna nie je vobec vhodne zaciatocnikom na lekciach jogy spominat taketo metafyzicke zalezitosti. Ak niekto naozaj chce, tak sa tam casom moze prepracovat, ale v ziadnom pripade to nie je nutnost. Narazila si na zlych ucitelov asi. Nvm, ktore dychove cvicenie mas na mysli, ze ste pri nom fucali. Napada ma len kapalabhati, ale toto cvicenie by sa na konci lekcie ani robit nemalo, kedze ma za ulohu zohriat telo a prebudit energiu, je vhodnejsie ho zaradit na zaciatok, na konci sa skor maju praktikovat "jemne a tiche" dychy.
P.S. Prosim, opis mi toho arogantneho lektora 😂 vobec by som sa necudovala, keby to bol moj spoluziak

lindusss2016
26. mar 2018

@katharines lenze toto je tvoje ponimanie, ja ti to teda neberiem. Som sice ateista, ale rozhodne nie taky, co by sa z nabozenstiev vysmieval, no pre mna to ziaden vyznam nema. Krestanstvo mi je vyslovene nesympaticke, nemam nic proti krestanom, ani proti Bohu, nepacia sa mi krestanske texty, to je cele. Nvm, mozno na silne veriaceho krestana to naozaj zle vplyva, ale ak ano, tak len preto, ze sa potom moze citit, ze "zradil" svojho Boha. Ja som teda neskumala nabozensky status svojich klientov, ale rozhodne mi.nikdy nikto nepovedal, ze sa citi inak alebo ze sa mu zda, ze tam vyznavame nejake divne praktiky 😂 snazim sa tym ludom vniest trosku harmonie do mysle, ale nie tym, ze ich nutim vyznavat inych Bohov, ale tym, ze tam vladne prijemna atmosfera, vzdy si trosku pokecame, pocvicime, na konci relaxujeme a domov odchadza kazdy s usmevom na perach.

dorottka
26. mar 2018

@lindusss2016 tym sa ani nezaoberaj, to su klasicke reci, ktore sa tocia uz dlhe roky, asi ako to, ze harry potter nabada na magiu a rockova hudba je priama cesta do pekla, ze som sa tej nauky napocuvala a nacitala pocas mojho detstva a dospievania... Vidim, ze sa absolutne nic nezmenilo. Klasicke selektivne vyberanie faktov, ked nieco co i len vzdialene nahrava do karat, vyberie sa a nafukne do sialenych rozmerov, ak nie, tak este len na dotycneho zatial neprislo 😕 Ale sme mimo temy, toto je o chrbtici

lindusss2016
26. mar 2018

@dorottka jemine, teraz si ma zneistila. Ja milujem HP, takze uz som asi aj carodejnica 😂 No ale mas pravdu. A najlepsie je, ked clovek ani nema poznatky ci skusenosti, ale sa iba domnieva a z toho potom vyvodi zavery.

zuzana247
26. mar 2018

@lindusss2016 tak 50r. vysoky,zvlnene svetle vlasy. Igor sa vola. A vraj chodi na 3mes. do thajska ci kam nazbierat silu a uci sa tam neviem uz ani kde to vravel 😂
Dychove cvicenia, myslim take ze sme tak zrychlovali dych az mi bolo zle,mali sme sa dostat uz ani neviem kam nepamatam si to dobre,do nejakeho blazeneho stavu.
ved to,ze ked niekto zacne jogu,ale nie len ako cvicenie,tak niekomu z toho moze cvaknut. 😀
Aj par zien sa tak tvari u nas ako keby boli viac ako ostatní.