PCR test 3 mesiace po prekonaní

25. jan 2022

Dobrý deň,
bola som na teste po viac ako 3 mesiacoch od prekonania Covidu. Vyšiel pozitívne. Príznaky nemám, ale bola som v kontakte s pozitívnou osobou. Môže to byť ešte ta 'stara pozitivita" alebo ako sa ti dá zistiť?

vikinka128
25. jan 2022

Podľa mňa môže byť aj nová, ak tam bol kontakt s pozitívnym

mamina0078
25. jan 2022

Moze byt aj nova. Znama mala v novembri covid a aj v decembri druhy krat.

autor
25. jan 2022

@mamina0078 To mi je jasne, len či sa to dá nejak zistiť

kristella
25. jan 2022

Neviem, či to automaticky uvádza každý labák ale pri pcr testoch sa udáva tzv. “ct” číslo, podľa neho by sa to dalo teoreticky zistiť. Ale neviem, či sa k tejto info vieš dostať. Skôr si ale myslím, že to bude nová pozitivita.

luccija
25. jan 2022

Podľa mňa nová

autor
25. jan 2022

@kristella no mne prišla len sms mail že pozitívny, ale k tomu ct sa dostať neviem, ale samotesty, čo mám tak som si robila každý deň od kontaktu a negatívne + mi nič není, tak len preto som chcela vedieť

kristella
25. jan 2022

Možná je vždy aj falošná pozitivita ale pokiaľ si nemala veľmi ťažký priebeh, tak 3 mesiace sú už vcelku dlhá doba na to ale stať sa to samozrejme môže. A test máš z korona.gov alebo niekde súkromne? Ak ten štátny, tak sa obávam, že ďalšie info okrem pozit/negat nezistíš a tým pádom neostáva iné ako zopakovať pcr alebo bohužiaľ opäť karanténa 😕.

katulienkax
25. jan 2022

Pozitivita neznamená automaticky chora. Keď si bola s chorým tak ten na teba nafúkal a nekašľal a preto pcr objavil vo vzorke vírus ale pcr test nevie povedať či sa vírus aj v tebe rozmnožuje alebo je iba v latentnom stave

sovica
25. jan 2022

Autorka: Skús si dať spraviť protilátky. Tam sa uvádza hodnota IgG, IgM aj IgA. Ak by si mala pozitívne IgM, prípadne aj IgA, tak ide zrejme o akútnu infekciu, čiže práve prekonávaš Covid. Ak by boli pozitívne IgG, tak ide o prekonanú infekciu, lebo tie sa začínajú tvoriť cca 2-3 týždne po prekonaní Covid-u.

autor
25. jan 2022

@sovica no tak až po karantene si môžem urobiť protilátky a to bude už 10 dní 😅

sovica
25. jan 2022

Autorka: Tak to bude akurát👍 Prítomnosť protilátok IgM je znakom „skorého akútneho ochorenia“, lebo sa vytvárajú na 7. – 10. deň od kontaktu s vírusom SARS-CoV-2. IgA „slizničné" protilátky sú dôkazom už prebiehajúcej akútnej infekcie a ich prítomnosť hovorí o imunitnej odpovedi slizníc dýchacích ciest na prítomnosť vírusu. IgG protilátky sa tvoria približne od 14. dňa po kontakte s vírusom, môžu byť prítomné v krvi dlhšiu dobu. IgG protilátky nám dávajú obraz o tom, či sme infekciu prekonali alebo boli v kontakte s vírusom