Pankreas - príznaky

tomek555
1. máj 2022

Dobrý deň všetkým,mal tu niekto problém s pankreasom ? Ak je problém s pankreasom bolí brucho alebo si nejaké bolesti ? Ďakujem

janickacrazy
1. máj 2022

@tomek555 áno, bolí brucho a bolesti sú dosť neznesiteľné, takže čo najskor k lekárovi, ak sa pankreas zanedbá, tak sa to veľmi zle lieči, nie je na čo čakať

lilope
1. máj 2022

@janickacrazy môžu to byť u pankreasu bolesti pod hrudnou kosťou spojené s bolesťami chrbta medzi lopatkami?

mariankas
1. máj 2022

Bolesť pod hrudnou kosťou, ja som mala problém s pankreasom pri žlčníkovom záchvate - akútna pankreatitída - žlčník je vonku, no problémy s pankreasom ostali - musím užívať lieky na podporu trávenia...

lilope
1. máj 2022

@mariankas zistili ti to na vyšetrení gastroendoskopiou? Ja sa trápim s bolesťami už niekoľko rokov, absolvovala som 4 takéto vyšetrenia, jedno z nich v špecializovanej ambulancii v RK a na nič konkrétne mi neprišli. Bolesti zostali a neliečia sa, som zúfalá 😔

mariankas
1. máj 2022

@lilope po tomto vyšetrení som chviľu brala lieky, helicobacter sa nepotvrdil, ale vraj som mala zápal. No až neskôr som začala mať problémy so žlčníkom a pri záchvate mi robili odber krvi, ostala som v nemocnici a z krvi zistili zlé výsledky a okrem žlčníka aj akútnu pankreatitídu, bola som na infúziách a nemohla som ani jesť ani piť - nebola to sranda :( . Keď ma zastabilizovali, šla som na operáciu žlčníka. Ale dlho som mala problémy, hoci som dodržiavala aj po operácii prísnu diétu, výsledky krvi aj uzv už vyšli v poriadku - niekedy laboratórne výsledky nevysvetľujú tieto problémy, predpísali mi lieky na trávenie, pred mesiacom mi ešte jedny pridali. Zlepšuje sa to, ale pomaly. Už mávam bolesti menej často.
Ak máš stále problémy, tak treba dávať veľký pozor na stravu - doteraz sa stravujem veľmi opatrne.

calin
1. máj 2022

@mariankas poznám prípad - keď k pankreatitide pribudol aj diabetes..

mariankas
1. máj 2022

@calin áno, je tam toto riziko. Dúfam, že ma to minie... Zdá sa, že sa to pomaly upravuje.

lilope
1. máj 2022

@mariankas no zďaleka nemám problémy ako ty, prajem veľa síl do uzdravenia sa a zbavenia sa ťažkostí. Ja mám problémy po mastnom, korenistom jedle, po slanom aj presladenom, vlastne už takmer po všetkom a veľmi ma to obmedzuje. Bolesť mám pod hrudnou kosťou, vždy som si myslela že je to žalúdok, ale endoskopia to nepotvrdila. Je to akoby mi kyseliny požierali steny žalúdka, strašne zvieravá bolesť na ktorú nezaberajú žiadne voľne dostupné lieky, niekedy mi ju zmierni len coca cola. No keďže bolesť vždy sprevádzajú aj bolesti chrbta, našla som na internete, že môže ísť aj o pankreas. Netuším či sa aj ten vyšetruje pri zavedení hadice do žalúdka alebo nie a už dlho uvažujem nad MRI vyšetrením. Bola som už aj na sone žlčníka a tam skonštatovali zhustený obsah.
Už sa aj slamky chytám keď vidím podobnú diskusiu, tak prepáč, že sa ťa vypytujem.

mariankas
1. máj 2022

@lilope Ja som mala pri záchvatoch bolesti pri hrudnej kosti a vystreľujúce do chrbta, takže najskôr sa riešilo niečo celkom iné ako žlčník, či pankreas. Potom mi urobili sono žlčníka, mala som kamene - drobné a aj v žlčovode. A pri ďalšom záchvate by som už urobila čokoľvek, aby mi pomohli, pôrod bol oproti tomu prechádzka ružovou záhradou. Infúzie mi našťastie zabrali a podarilo sa to stabilizovať, ale s následkami. Radšej budem držať prísnu diétu, než by som mala opäť podstúpiť takéto bolesti. Takže poctivo diétna strava, žiadne mastné, korenené jedlá, žiadne bublinkové sladené nápoje a podobne. A áno, je to obmedzujúce, nemôžem sa najesť len tak hocikde a hocikedy - pravidelná strava v menších množstvách. Pomáha mi harmančekový a mätový čaj napríklad. Vyšetrenia mi robili len z krvi a ultrazvuk. O pol roka chce lekár vyskúšať vysadenie liekov. Takže ja verím, že to bude lepšie časom.

lilope
1. máj 2022

@mariankas vidím že príznaky mám podobné, ale mne zatiaľ na nič vážne neprišli, budem musieť za tým viac ísť aby som to už doriešila. Vždy keď ma chytia tie bolesti tak si poviem že už to musím doriešiť, že nie je možné takto existovať, niekoľko dní do mesiaca trpieť a len prežívať, no potom to neriešim, lebo mám pocit že už niet za kým ďalším ísť, s kým to riešiť. Povzbudila si ma i keď aj trochu vystrašila že to môže byť aj horšie. Ďakujem že si sa podelila o svoje skúsenosti. Prajem veľa veľa zdravia a žiadne ďalšie bolesti.

mimikarol
2. máj 2022

Dievčatá, ja som mala obdobie cca dva týždne, že ma bolelo pod hrudnou kosťou na ľavej strane. Ale len v kľude keď som bola. V noci som kôli tomu ani spať nemohla. Tiež si myslím že asi pankreas, máme to v rodine. Chcela som ísť aj k dr, no ale zatiaľ je kľud tak uvidíme ako bude ďalej. Viem že život s takým ochorením je veľmi obmedzujúci čo sa týka stravy

snezienkaaa82
2. máj 2022

@lilope žlčník to bude podľa toho čo popisujes. Mňa bolelo v strede pod hrudnou kosťou, popod práve rebro a do chrbta.

janickacrazy
2. máj 2022

@lilope no kludne to možeš mať žlčník, niektoré kamene nie je vidno na obyčajnom sone, ono záleží vraj aké majú zloženie, možno skús ešte nejakého iného doktora, nezhoršuje sa ti to, ked zješ niečo mastné?

lilope
2. máj 2022

@snezienkaaa82 @janickacrazy môze to byť aj ten žlčník, mám na to aj predispozíciu keďže mame ho už dávno vybrali. Po mastnom jedle je mi ťažko, aj po korenenom či slanom. Keď sa najem akoby málo a navyše je to jedlo korenené, čierne korenie či paprika, začnú mi hrozne neznesiteľné zvieravé bolesti na ktoré mi nič nezaberá a potom nastúpi bolesť v chrbte. Jediné čo mi pomáha je spánok ak vôbec zaspím keďže v noci mi je niekedy na vracanie. Nerozumiem ale prečo mi na gastre na nič neprišli, len na možný reflux, čo ma tiež trápi. Skúsim ísť znova na gastro a pýtať si vyšetrenie žlčníka a pankreasu. Myslíte že to zistia na sone alebo na magnetickej rezonancii? Už som rozmýšľala že si to aj zaplatím ako samoplatca a potom som zistila, že nemôžem ísť ledabolo na také vyšetrenie, ale že ma naň musí odporučiť lekár. 😒

janickacrazy
2. máj 2022

@lilope nuž ťažko povedať, hlavne sa treba stále sťažovať na bolesti a nech s tebou už dačo robia, ak nezistili nič na sone, tak treba dalšie vyšetrenia a možo ti poradím, ked budeš mať tie neznesiteľné bolesti, tak chod na pohotovosť, moja sestra tak bola a hned si ju tam nechali a riešili poriadne, nakoniec jej vybrali žlčník

lilope
2. máj 2022

@janickacrazy ďakujem za radu, už som raz na pohotovosti bola z práce, keďže ma to chytilo v práci a 5 hodín som sa na nočnej trápila až som tam išla. Podali mi nejaký liek, trochu sa mi uľavilo, no ale ako vždy mi bolo lepšie až keď som si hneď potom ľahla do postele. Ďakujem, musím to už riešiť čím skôr.

snezienkaaa82
2. máj 2022

@lilope to ani nemusia byť kamenec v zlcniku. Ja som mala napríklad piesok v zlcovodoch.
Inak, najprv som si myslela, že ma boli chrbtica, tak som si stúpla par flectorov. Potom to strieľalo od hrudnej kosti cez práve rebro do chrbta.
Zistili to na Sone, keď ma tam odoslal lekat už po 3 daňových zvierwvych bolestiach. No to som už ozltla, lebo piesok upchal zlcovod a bola som akoby som mala zltacki

snezienkaaa82
2. máj 2022

@lilope inak skus par dni podietovat, len staršie pečivo, ryžu, suché zemiaky. Ak sa ti uľaví, tak v y to mohol byť ten žlčník. Ten prestane robiť zlobu, ak máš ľahšiu stravu

mariankas
2. máj 2022

@lilope Ďakujem, držím palce, aby sa Ti to podarilo čím prv vyriešiť a žiť bez bolestí.

lilope
2. máj 2022

@mariankas
@snezienkaaa82
Ďakujem aj ja za všetky rady, hlavne veľa zdravia.

mata391
2. máj 2022

@mariankas prosím ta, aké lieky na podporu trávenia užívaš? Ja mam tiež vybratý žlčník a stále problémy už 3 roky, tak len skúšam, čo asi pomôže 🤷‍♂️🤦‍♂️

mariankas
2. máj 2022

@mata391 Lieky mám kvôli pankreasu, nie vybratému žlčníku - užívam Panzytrát (niečo silnejšie ako Pancreolan) a Ozzion. Čo som sa bavila so známymi, ktoré majú žlčník vonku, tiež majú s niektorými jedlami stále problém, nemôžu jesť úplne všetko. Musia si dávať pozor na určité jedlá.

snezienkaaa82
3. máj 2022

Inak, koľko ste držali diétu po vybratí zlcnika? Ja asi mnesiac,, lebo som schudla za 6 týždňov zo 60 na 49 kíl.....

mariankas
4. máj 2022

@snezienkaaa82 Ja teraz už o niečo menej prísnu, ale stále sa stravujem diétne. Už 8 mesiacov.

saninka33
13. júl 2022

@lilope ahoj už si niečo po riešila so svojím stavom som na tom podobne už neviem čo robiť

lilope
18. júl 2022

@saninka33 ahoj, zatiaľ len nejaké základné vyšetrenia, krv, alergie, intoleranciu mám vraj v poriadku, tak už neviem. Spomínala som moje stavy na hematológii (bola som tam kvôli inej veci) a doktorka mi povedala, že v súčasnosti má strašne veľa ľudí tráviace ťažkosti a nevysvetliteľné bolesti, môže za to aj stres. Teraz mám lepšie obdobie, tak sa priznávam, že som to viac neriešila, ale plánujem ísť opäť na gastro a pýtať sa na detailnejšie vyšetrenia, pretože problém pretrváva.

peterfeher1975
23. okt 2022

Pripojím sa k vám do témy. Mne začal tlak pod lavym rebrom. Najskôr ct chrbtice vraj nejaký hemangliom, degenerácia platniciek. No obvodná ma pre istotu poslala na gastro. Podotýkam, že nemám žiadne bolesti, nafúknutie, vyprázdňovanie ok. Na gastre mi vzali vzorku stolice a výsledky....vraj znížená funkcia pankreasu. Pankreatická elastáza 28.9 a vraj 200je hranica. Stretol sa niekto s niečím podobným?? Ďakujem za každú správu

jenny43
11. nov 2022

@peterfeher1975 ahoj, ja mam tiez znizenu funkciu pankreasu, zistene zo stolice.hodnoty asi ako ty, okolo 22.na sone vyzera byt vsetko ok. Krv je ok. Co si medzitym zistil ty?

peterfeher1975
13. nov 2022

@jenny43 no mne dal dr pangrol ale neberiem ho, nakoľko mi nesadol. Teraz 18teho mam ísť nalačno a uvidíme co povie. Zatiaľ je u mňa všetko ok. Žiadne bolesti

jenny43
14. nov 2022

@peterfeher1975 ani ja nemam bolesti. Ale tak tie ked uz su, je uz velmi zle.citala som, ze jedna holka drzala dietu iba maso, cviklu, brokolicu, zeleninu.ziadnu muku, cukry, nic vysmazane a pomohlo jej to ze velmi. Tak drzim dietu aj ja. Daj vediet, co ti doktor povedal. Inak ten liek neberiem ani ja, ani mne nesadol