Panická porucha na materskej

pepica
28. mar 2023

Ahoj. Som mamina na materskej mam 35 a po dvoch deťoch som skončila s úzkosťou ktorá prerástla do panicky h atakov. Skoro každú noc sa zobudím a strašne sa zlaknem ani poriadne neviem čoho niekedy je to sen niekedy pocit stiesnenia. Skratka tak mi začne bit silno srdce od strachu ze musím zobudiť manžela a dat si xanax aby som sa ukludnila. Niekedy to trvá aj pol hodinu niekedy to zvládnem hneď aj bez tabletky. Je to príšerne už som objednaná k psychiatrovi ale až o mesiac mam termín. Chodila som k psychológovi ale vôbec nepomohlo. Cez deň fungujem musím. Ale celý deň som napäta ze co zas bude v noci. Chcem. Sa opýtať je tu mamina ktorá si niečím takým prešla alebo prechádza a ci jej pomohla liečba ad? Myslela som si ze som silná osoba a dva roky po pôrode som bojovala s úzkosťou bez liekov ale zz to ďalej nejde. Strašne sa bojím ze keď mam takto často panicke ataky ze môžem naozaj dostať infarkt ze to skrátka srdce nevydrží keď z ničoho nič mi tep stupne aj na 170 v pokoja. Ďakujem za každú odpoveď.

zuzkaa1991
28. mar 2023

@pepica mne potvrdili tetaniu to ste neskúsili ist na testy?tiež som nevedela co je so mnou nepoznala.som tetaniu atd ad zatial nechcem brat aj to.ma strasi mat druhé dieťa.....ja skusam gs Anxiolan a teraz depress skuste to namiesto toho co beriete ;) ja ked mam taky vecer ze citim sa napätá tak si dam a kludne spim ;) jasne ze k detom sa zobudite kvoli malej som nemohla brat take lieky na spanie kedze zvykne sa budit

pepica
autor
28. mar 2023

@zuzkaa1991 áno tetaniu mam potvrdenu už po prvom synovi ale na to mi povedali ze magnezko s vápnik a ze to je do konca života. Vitamíny beriem skúšala som aj persen a nič. Xanax mi predpísal môj obvodný po kovide pre prípad núdze. Ale teda už sa to opakuje skoro každú noc. A nechcem byť závislá na ňom.

zuzkaa1991
29. mar 2023

@pepica persen ani mne nezobral ale tieto dva gs Anxiolan aleno depress mi zaberaju skuste toto ;) magnézium (magnerot) tiez som.nevidela zmysel.takze.som vysadila

gabika0825
29. mar 2023

@pepica a odkial máš xanax? Si si nastavila liečbu ešte predtým ako ti niekto stanoví diagnózu ? Tu opatrne. Je to psychicky problém a tam ti musí psychiater dať liecbu nie že budeš jesť xanaxy ako cukríky pri každom ataku. Čiže čím skôr smer psychiater a povedať mu aj o tom xanaxe

gabika0825
29. mar 2023

Teraz čítam že ho máš od obvodného… obvodný by take lieky ani nemal predpisovať

pepica
autor
29. mar 2023

@zuzkaa1991 ďakujem vyskúšam a neznižuje vám tlak? Lebo ja som skúsila aj saframyl a ten mi znižoval tlak a ja mam nízky aj tak.

pepica
autor
29. mar 2023

@gabika0825 ja som ako puberta ka mala panicke ataky vtedy som sa liečila 2 roky na psychiatrii a po vysadení liekov sertralinu a xanaxu som bola 18 rokov úplne ôk až doteraz. Hneď som sa objednala ale čakacia doba je ešte mesiac a to som sa už mesiac dozadu objednavala. Viem ako užívať xanax a dávam si ho len keď mám silný atak a aj to len polku

zuzkaa1991
29. mar 2023

@pepica neznizuje nic mi to nerobi len kľudnejšie spim alebo aj cez den je to ok...skúste

pepica
autor
29. mar 2023

@zuzkaa1991 super ďakujem krásne vyskúšam. No mne práve v noci sa dejú tie ataky tak budem rada keby som to vedela trosku zmierniť prírodne. A vy mávate ataky tiež?

zabka79
29. mar 2023

@pepica bohuzial viem co to je. Ataky som mala v zasade v noci alebo nad ranom ked svitalo. Vzdy som mala pocit "ze koncim". Skus si dat xanax pred spanim. Preventivne aspon mesiac. Zavidlosti sa neboj z polky tabletky

juliet86
29. mar 2023

@pepica ahoj mudis byt tazke o prezivas
chcem ta povzbudit sice ze ako sama.pises uz si to raz zvladla mas s tym skusemost ze tuto chorjlobu vies zvladnut. sertralinti zafungival. ouberta je narocne odbobie dvojmaterstvo a porod druheho dietata taktiez. vies nie je psycholog akopsycholog a nie je psy hologicky smer kazdy si rovny. ja napr som bolq.aj u desiatich a realnu zmenu mi pomoho ljeden nich. dvaja.na paniku je fajn napr kbt pripadne emdr. vies pogugoit. super ze vies o nastrahach xanaxxu. mozno skus v lekarni kupit guajacuran a dve tabpetky si supni vecer uvidis ci to bude mat efekt. dalsia moznost je napr iat poobede /vecer behat pripadne hiitvideo ci ine. dqlsia moznost je meditacia napr s pomocou appky mindful pripadne headspace. pri panickych ataloch sa neumiera ale ano ten pocitje ze sa umiera. chcem ta ubezpecit ze nezomries na tep 170. opakuj to sama sebe. niektorym pri ataku pomaha ponorit predlaktia dlane a celu tvar/hlavu do studenej vody (v umyvadle) zmeni to vnumanie neuropogickej sustavy. mozes vyskusat ak chxes. dalsia vec co ti moze pomoct je na noc tzvzatazova prikryvka. alternativa vyznie zvlastme.ale funguje aby ta doslova prilahol manzel to napr robia trenovani asistencni psy pre pacientov s osychickym ochorenim napr atakmi ci epilepsiou. tt to vybojujes zas raz a opat. drzim palce a myslim na teba

pepica
autor
30. mar 2023

@zabka79 ďakujem áno presne to takto mám a veru už sa tak bojím ísť spať ze som rozmýšľala nad tým ze si dám pred spánkom. Idem vyskúšať ešte ten guajakuran a keď nezaberie tak to tak urobím lebo to sú také stavy ze nikomu neprajem ani nepriateľovi. Chudák manžel musí somnou vstať a držať ma inak by som sa zbláznila od strachu.

pepica
autor
30. mar 2023

@juliet86 tak užasne slová co si mi napísala až mi slzy vyšli. Ďakujem naozaj za podporu veľmi dobre sa to počúva lebo ja sama som sa ako keby v duchu fackala za to ze ako to ze som zasa v tom keď už som to raz prekonala. Ale áno všetko si študujem čítam kvalitnú literatúru na kbt terapiu tu druhu nepoznám musím do študovať. Ano súhlasím ze každý psychológ nemusí vyhovovať a toto mne zrovna nepadlo ale skúšam ďalej. Je to príšerný stav ja som dokonca zdravotná sestra vyštudovaná aj keď to nerobím a pracujem úplne niečo iné. Teóriu ovládam všetko si viem logicky odôvodniť keď som v pohode no ako náhle príde atak tak tunelov videnie a jedine čoho sa bojím je ze mi skolabuje srdce a ja umriem a co bude s mojimi deťmi. Ten strach o deti je podľa mňa jeden s príčiny. Skúsim ten guajakuran a uvidím a keď nie tak to nejako doklepem s xanaxom do návštevy psychiatra. A tie typy určite vyskúšam nabudúce a prilahnutie ma riadne rozosmialo a môj muž sa už chystá ze ma za ľahne. 😆. Ďakujem krásne za tvoju spravu a verím ze to dám znova.

juliet86
30. mar 2023

@pepica myslim na teba. urcite skus aj tu ladovu vodu. uzasne ze mas v manzelovi oporu. prepac za preklepy. pozeram ze si z ba. ak by ti nesadol psychiater. mne nesadli dvaja tak odporucam silvia bogyaiova alebo magda frecer. drzim ti palce.

zabka79
31. mar 2023

@pepica ano chapem poznam. Syn sa vzdy intuitivne zobudi hoci nerobim hluk, ja bojujem sama vedla a manzel je pri synovi aby sa nepozeral....guajacuran mi fungoval v zaciatkoch. Xanax som brala rok a pol kvoli nespavosti po porode a zavisla som nebola.proste som ho zo dna na den vysadila. Ale brala som polovicku toho najslabsieho.

pepica
autor
31. mar 2023

@zabka79 áno aj ja ten. Ani moje deti nevedia vôbec. Iba chudák manžel to somnou prežíva.

petulela
20. aug 2024

@pepica dobrý deň..podarilo sa vám z toho dostať?

wanduska327
20. aug 2024

@juliet86 Ďakujem ti za tvoju komentár...ja mávam často záchvaty