Panická porucha a závislosť na Neurole

melinda1991
21. nov 2020

Žienky poradte mi ,, ktorá mate stým ozaj skúsenosti. Môj priateľ berie neurol,, chcel by stým prestať ale nevie ako. Berie neurol 1 mg rano a 1 mg večer. Keď si dlhšie nedá pride abstah citlivost na svetlo, dezorientacia, bušenie srdca, potenie rúk. Už 22 mesiacov ho uživa. Je tu niekto kto stým dokázal prestať ???
Má diagnostikovanú panicku poruchu ta pride hocikde a nečakane. Keď pride tak len neurol mu pomôže...

sisa_s
21. nov 2020

A kto mu ho stale predpisuje, ked je zavisly?

janeninka
21. nov 2020

@melinda1991 chodi na psychoterapiu?

sisa_s
21. nov 2020

Z SPC lieciva: Liečba má byť, v závislosti na indikácii, čo najkratšia a nemá prekročiť 8 až 12 týždňov, vrátane obdobia znižovania dávky.

Takze najst psychiatra a okamzite riesit odvykanie

melinda1991
autor
21. nov 2020

@sisa_s psychiater

melinda1991
autor
21. nov 2020

@sisa_s ja hľadam niekoho zo skúsenostami nie mudrlantky prepač. Sú ľudia čo majú podobný problém. Myslim, že nieje prvý ani posledný

tina4931
21. nov 2020

@melinda1991 Ja užívam už viac rokov a závislá nie som. Ale zase nie každý deň.

meluela
21. nov 2020

@melinda1991 lekar (najditemu mu ineho ak tento nevidi nebezpecentstvo tohto typu lieku a nie je ochoty pomoct) mu musi poradit ako postupne vysadit, po malych kuskoch znizovat davky, pripadne aj za pomoci inych liekov. na panicku poruchu nech skusi aj terapiu, velmi ucinna je EMDR terapia. lahke to nebude, telo si uz zvyklo na tie hladiny lieku, ale zvladne to, drzim palce

melinda1991
autor
22. nov 2020

@meluela Ďakujem pekne. Aj ty maš panicku poruchu ?

melinda1991
autor
22. nov 2020

@tina4931 a ako často uživaš ak smiem vediet ?

melinda1991
autor
22. nov 2020

@janeninka na psychoterapiu začnem ja chodiť, lebo už som na pokraji zo silami. Chcem pomôcť priateľovi ale neviem ako....

nikola1987
22. nov 2020

Všetko je v hlave, toto není sú abstaky, on sa zlakne, lebo ma v hlave ze si nedal neurol, preto tiee stavy, v prvom rade on musí chcieť, a prečistiť si hlavu, toto som mala ja, ale určite sa nedá povedať ze som bola závislá, ale vždy som sa večer napila vody a povedala si ze som zapila lxanax, alebo som si dala nejaké vitaminy. A postupom času som úplne obmedzila xanax, a teraz ho zoberiem tak možno 1-2 do mesiaca

meluela
22. nov 2020

@melinda1991 nie, ale riesila som ine veci EMDR terapiou

meluela
22. nov 2020

@nikola1987 su to abstaky v pravom zmysle slova a u kazdeho to moze mat trosku inu podobu a zavaznost - zalezi aj od toho ako dlho ten liek clovek pravidelne berie a v akych velkych davkach (https://en.wikipedia.org/wiki/Benzodiazepine_wi...) Nie je jednoduche sa z toho dostat. Super, ze tebe sa podarilo odmedzit xanax

medeaa
22. nov 2020

@nikola1987 to je mozno tvoj pripad, ale abstaky su pri tychto liekoch realna zalezitost a o nic menej realne to nie je, ked je to je "v hlave". Niekedy clovek chce a pomoct si nevie. Je skvele, ze tebe pomohlo placebo, ale vacsinou to pri zavislosti na benzodiazepinoch nestaci.
@melinda1991 sice priamu skusenost nemam, ale znama uz roky bojuje so zavislostou na benzodiazepinoch a nie je to sranda, chapem, ze si na prasky z toho. Nesmie sa to vysadzovat naraz, lekar musi davku postupne znizovat. Zvlast ak ma partner panicke zachvaty, rozhodne to nesmie byt neliecene, ale tu sa obavam, ci uz ta zavislost samotna nesposobuje zacarovany kruh... V uzivani benzodiazepinov pokracovat iba v krajnej nudzi... Ak partnerov lekar nevie inak situaciu riesit nez dokola hentakymi liekmi, naozaj by som zvazila poradit sa s inym lekarom. Lebo ako vidno, k panickej poruche pribudla zavislost na lieku.

meluela
22. nov 2020

@medeaa inak fakt nechapem v akom stave je slovenska psychiatria ked pacienta s panickou poruchou da lekar s kludnym svedomim dlhodobo na benzo a nijak inak mu nepomoze :-/ vsak to je uplne v protiklade s lekarkym poslanim .. bud tu tak vyhoreti, alebo tak odborne mimo ...

meluela
22. nov 2020

@melinda1991 inak pozrite si este dychove cvicenia na uzkost, tie mozu velmi pomoct, kedze mozog je velmi prepojeny s dychanim a da sa ho takto "oklamat" .. napr. wim hof metoda je znama, ale su aj ine. vcera som akurat pozerala video kde neurobiolog spominal taketo techniky, na skludnenie bola taka ze sa clovek nadychne a nasledne sa nadychne znovu (nie jeden dlhy dych ale dve nadychnutia bez vydychu za sebou) a az potom sa vydychne. Toto ked zopakuje par krat tak by to malo velmi ukludnit (uz nepamatam nez princip co je za tym). Dalsia vec ktoru by mohol skusit (a aj ty) je mindfulness .. to je fakt sila, co to dokaze - akurat treba sa to naucit (zakladne principy nie su tazke) a vyclenit si na to cas pravidelne kazdy den a vytrvat. To su meditacne techniky (ocistene od akehokolvek nabozenstva), ktore dokazatelne dokazu zmenit strukturu a fungovanie mozgu a pomohli uz vela ludom na rozne tazkosti (https://en.wikipedia.org/wiki/Mindfulness-based..., https://mindfulness-mbsr.sk/, https://mindful.sk/). Tu je jedna zo studii ktora potvrdila ucinnost pri generalizovanej uzkostnej poruche: https://scienceforecastoa.com/Articles/JDAF-V1-... Dokazy su aj zo studii, kde robili magneticku rezonanciu mozgu pred a po 8 tyzdnovom intenzivnom mindfulness cviceni.

eliska13
22. nov 2020

@melinda1991 neberie antidepresíva?tým by sa stabilizoval a neprichádzali by ataky, ale teraz ho čakajú mesiace roky pomaleho vysádzania Neurolu psychiater navrhne liecbu.Moja babka sa liečila roky lieky na spanie, vtedy Diazepam na ukludnenie až skončila v nemocnici na odvykacke lekárom je to jedno hlavne nech im ľudia nesedia v čakárni, že sa cítia zle.urcite treba, aby zacal chodiť k psychologicke má nárok na sedenia zadarmo od poistovne zisti mu to

eliska13
22. nov 2020

@medeaa presne tak ...pri benzakoch treba stále viac a viac a vyššie davky

petka_3
22. nov 2020

Toť je veľmi takže. Držím palce.
Bez liekov ťažko s liekmi tiež.
Niekedy pomôže zmeniť životný štýl. Krôčik po krôčiku, je to beh na dlhú trať. Lieky znižovať postupne. Existujú aj nejaké vitamíny a ich kombinácie, 5htp a podobne, čo mnohým pomohlo. A skúšať a skúšať.
Skúste si nájsť niekoho kto tým prešiel a je stabilizovaný. Nech Vám povie, čo mu pomohlo. Je veľa takých ľudí, čo s tým bojujú a bojovali. Podľa mňa to je na celý zivot obmedzenie. Stačí stres, únava, ... A je horšie.
Lieky sú dobré podľa mňa len na preklenutie najhoršieho obdibia. Dôležitý je výber psychiatra!!!! Niektorý len predpíše lieky. A sú takí, čo aktívne spolupracujú.
Takže asi by som začala hľadaním psychiatra a pomoc ľudí čo si tým presli. Tam sa môžeš odraziť.

petka_3
22. nov 2020

Aj spychologovia s touto diagnózou vedia pracovať, ale k nemu asi až, keď je človek bez liekov alebo má ustálený liečbu u psychiatra.
V pripade, že by ešte človek nebral lieky, tak by som ho poslala najskôr za psychológom.

nikola1987
22. nov 2020

Len ak to je tak ako sa tu píše, v prom rade treba hľadať príčinu, osobne by som nezačala užívať také lieky ak mám problém, ale navštívila by som psychiatra, ja som prežila to iste, xanaxe, lexauriny boli u mňa na denné báze, ale musela som navštíviť psychiatra, zmeniť myslenie a šlo to, teraz mam lieky normálne od psychiatra a je super 🙂 držím palce

meluela
22. nov 2020

@nikola1987 tak potom si teda vysadzala xanax za pomoci inych liekov (prepokladam antidepresiv)? Aj to je jedno z rieseni a urcite lepsie nez ostavat dlhodobo na benzo.

nikola1987
22. nov 2020

@meluela ano jasne, ale všetko je aj tak v hlave, ja som mala také stavy, že v jednom mesiaci som bola 18 krát na pohotovosti, a vždy všetko v poriadku

meluela
22. nov 2020

@nikola1987 "vsetko je v hlave" dava asi taky zmysel ako "vsetko je v tele". Ano, je to pravda, ze mozog je v hlave, ale nic to nevysvetluje, kedze je to cele velmi komplikovane. Super, ze tebe predpisanie vhodnejsich liekov a vnutorna motivacia pomohli zlepsit kvalitu zivota.

olivia1425
22. nov 2020

@melinda1991 nerozumiem kto mu to tak dlho predpisuje 🤦‍♀️ neurol sa berie kratkodobo tak jasne ze prisla zavislost.
Nepredpisali mu antidepresiva? Vacsinou sa to tak robi ze kym zacnu ucinkovat dava sa neurol a pod. Mozno by mu pomohlo zacat uzivat antid zmiernili by to abstaky 🤷‍♀️ drzim palce

slobodnamama777
22. nov 2020

Mal by zmenit lieky, uz nebrat neurol, su ine lieky, co posobia setrnejsie, je to nezodpovedne od doktora, ze tak dlho mu ich predpisuje!potrebuje ine lieky a riesit tu paniku. Prestat sa da, normalne prestane, nahradi inym liekom, je ich vela napriklad qentiapiny, a na den antidepresiva a tiez nieco na klud, a po par dnoch mu to prejde ten navyk. Lenze to je to, ze lieky treba aj pozrorovat ucinok, ak je z lieku, hovorim o silnejsich zle, tak treba vymenit. Netreba sa nechat od doktora uchlacholit, ze tak to je ze zle sa moze citit, nie, on by sa mal po novych nasadenych liekoch citit dobre, v ziadnom pripade nie zle. Ak sa citi zle, tak ma zlu liecbu! Neurol neni liek na liecbu, len ka kratkodobu pomoc.

kattien1992
22. nov 2020

@melinda1991 berie aj AD? Tiež som riešila panicku poruchu benzakmi... Ale to nie je dlhodobá liečba, odkedy beriem AD nedá sa to porovnať, neurol iba oblbuje a nič dlhodobo nerieši.

melinda1991
autor
22. nov 2020

@nikola1987 samozrejme, že sú to abstáky, neurol beriem 20 mesiacov 3 mg denne.

melinda1991
autor
22. nov 2020

@eliska13 prosim ta kam mam ist kde sa to zistuje ?

meluela
22. nov 2020

@melinda1991 kazdy ma narok na 25 sedeni psychoterapie, staci papier od obvodneho. Hacik je ale v tom, ze len malo psychologov robi cez poistovnu (aspon v BA). To preto, ze poistovna preplaca ani nie polovicu komercnej sadzby, cize sa to nikomu neoplati robit. Ale v poliklinikach najdes psychologov co robia na poistovnu. Mimo BA je to mozno trosku lepsie.