Panická porucha

nikolrichterova
30. jún 2024

Zdravím mám otázku.. v marci sa to celé začalo 😞
Išla som si ľahnúť a zrazu som sa nemohla poriadne nadýchnuť a dostala som neskutočný strach samozrejme pohotovosť rôzne vyšetrenia atd ti čo trpíte touto poruchou určite poznáte.. všetky výsledky ok ešte idem na štítnu ale ta bude tiež v poriadku podľa mna. No ďalej k veci po tých x vyšetreniach som si konečne priznala že to bude psychika a hneď som navštívila psychiatra.. dal mi sertralin 50mg a pri ataku frontin 0,25.. 16 júla to bude 3 mesiace čo sa liečim atak som nemala cca 2 mesiace (klop klo) ale poslednú dobu mna trápi asi úzkosť ? Sama neviem taká celková slabosť únava pálenie chrbtice a na hrudi zle myšlienky že sa toto nikdy neskončí atd. Psychicky sa to myslím dá ale fizicky nic moc podotýkam začala som chodiť aj na terapie takze netlačím do seba len lieky.. prosím má stym niekto skúsenosti ? Zmizne to? A skončí sa to niekedy bojím sa😞 ešte dodám že som bola aj na neurológii tam mi nevedeli povedať či tetaniu mám alebo nie keďže v tom čase som týždeň brala lieky iba mi pani dr povedala že tam niečo vidí ale nevie čo 🫣 tak mi do papierov napísala iba že: hraničný nález tlmený liečbou tak a teraz mám tetaniu alebo nie aj keď viem že tetania a PP má iste príznaky a celkovo je to asi to iste.. ďakujem za prečítanie a prepáčte musela som sa niekomu vyrozprávať 😄

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@nikolrichterova ešte dodám že tie ataky síce zmizli ale taký cudný pocit keď sa nadychnem ostal a niekedy sa ani úplne z hlboká stále nenadychnem 😅🙃

evickuska
30. jún 2024

@nikolrichterova mozes napisat sukromnu spravu?

luciferka93
30. jún 2024

@nikolrichterova je to naozaj veľmi o psychike... Mam skúsenosť s tetaniou, takže viem, čo prežívaš... Prešla som si všetkými možnými vyšetreniami všetko ukážkové až neurológia potvrdila tetaniu....diagnostikovali mi ju na strednej škole a potom z ničoho nič utalo a akoby mi prešla... 12 rokov som mala pokoj... Potom sa narodil syn a tetaniu to spustilo znova... Dôležité je si uvedomiť co je spúšťačom... Väčšinou je to zrejme strach z niečoho... Alebo tlak okolia... Ja som bola po pôrode malý dával zabrať dotoho svokra na mňa tlačila a to mi spustilo tetaniu... Nevedela som sa dostať do psychickej pohody... Mam super doktorku a povedala mi cvičte jogu... A co sa stalo naozaj zabralo... Joga je môj liek, a samozrejme človek si musí vnútri zodpovedať co ho ťaží... Je to napr odpustenie niekomu(u mňa bolo aj toto jedným zo spúšťačom), hnev, strach.... Treba na to prísť. A vedie t si to priznať a riešiť... Teraz čakáme 2he dieťa a môj život je úžasný... Odpustila som blízkej osobe, naučila sa mať rada takú aká som, neobvinujem sa keď niečo nestíham, samozrejme dôležitá podpora rodiny partnera.... Je to beh na dlhú trať neprejde to hneď... Ale dá sa to riešiť aj bez liekov ktoré obľbujú... Nájdi si niečo čo ťa baví a robí šťastnou a zi pre to... Držím palce ✊ ak by si chcela kľudne napíš ss

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@luciferka93 ja som poslednú dobu mala take výkyvy nálady z ničoho nic plač ale pre niečo som sa trápila a stále sa trápim ale už nie tak snažím sa na to zabudnúť preto chodím aj na tie terapie či to nemôžu spôsobovať tie moje emócie ktoré stále potlacam.

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@evickuska pisala som

luciferka93
30. jún 2024

@nikolrichterova určite áno, treba to vyriešiť, potom príde úľava. Emócie sú mocný čarodej ako aj hlava... Ja som mávala stavy že som si namyslala že už mám infarkt z tlaku na hrudi a bolo mi ešte horšie potom... A pritom len hlava pracovala viac akoby mala... Treba sa dat do kľudu. Robiť to čo ťa napĺňa a robí šťastnou, nemyslieť na negatívne veci. Ale ono sa to ľahšie píše ako koná, to vieme😉

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@luciferka93 to je taká vec čo sa ťažko vyrieši týka sa to človeka nechcem to tu moc písať ale ďakujem ti za tvoj čas ☺️

luciferka93
30. jún 2024

@nikolrichterova všetko sa dá vyriešiť aj keď sa to týka človeka, či už to trvá dlhšie alebo kratšie... Všetko je len a len na tebe, držím palce ✊

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@luciferka93 ďakujem ❤️

hankab
30. jún 2024

@nikolrichterova uzkost moze byt sposobena aj branim AD, ked si ju dovtedy nemala. Menia sa hormony v mozgu a ma to volyv na fungovanie celeho tela. Mne trvalo cca polroka kym AD kompletne zabrali, po krovikoch to samozrejme bolo citelne aj po tyzdnoch, ale uplna ulava prisla az po mesiacoch.

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@hankab to pálenie chrbtice a na prsiach a taký cudný stav som nemala .. tak snáď to prejde ďakujem 😊

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@hankab a ms sa to ešte zhoršuje + počasie nevyspanost atd.

slovakboy
30. jún 2024

@nikolrichterova ja som to zažil. Už som to tu viac krát písal. Hyperventiloval som pri panickom ataku až do bezvedomia a bol som v ňom skoro minútu. Že je to psychika som prišiel na to až o mesiac dovtedy boli ešte dva menšie ataky a dokonca som začal pracovať. Ale psychika nepustila a asi mesiac po tom prvom ataku som dostal silné úzkosti. To bol pocit ako že na mňa ide atak ale nebol to atak. Bolo to fyzické zovrerie v oblasti ramien hrudníka aj žalúdka. Prišla slabosť v ramenách nedokázal som ich udržať. Slabosť celková, nedokázal som vyjsť ani hore schodmi ani do 2 stupňového kopčeka. Nedokázal som počúvať rádio, hudbu, hlasnejší hovor, ani čítať text, ani niekoho počúvať. Musel som úplne zrušiť všetky vnemy z okolia a zvnútorniť sa. To bolo tiež nebezpčné a nepríjemné lebo sa mi začali plodiť pochybovačné myšlienky, strach o budúcnosť, strach zo seba a jeden moment keď som začal brať antidepresíva tak som mal pocit že ma manželka chce otraviť a preto mi je tak zle a dokonca som videl zablesky masiek bez očí. To su prejavy posttraumatického syndrómu alebo schizofrénie. Na tú som už starý a posttrauma to bola po tom ataku a navšteve covidoveho urgentu. Takže posttrauma. Mal som šťastie na dobrých odbornilov psychologička aj psychiater. A od začiatku obaja na mňa šli pekne s pokojom. Mimochodom keď som si myslel že ma manželka chce otráviť, to boli len sekundy minúty. Rozum mi hovoril že je to blbosť a vedel som že tak sa prejavuje psychicka choroba. Aj som to povedal manželke chytil som ju za ruku a hovorím jej aby ma objala lebo sa jej hrozne bojím. Bol to strašný pocit. Našťastie len raz a pár minút. Podľa mňa to bola extrémna úzkosť, ktorá sa prejavila až takto silno. Podvedomie vyťahovalo všelijaké výmysly a strachy. Zaviedol som pravidelny režim rozpočítaný skoro na minúty a dodržiaval som pitny režim jedlo spánok hygiena holenie dychove cvičenia myšlienkové cvičenia lieky podľa predpisu, ležanie v tichu počúvanie relaxačnej hudby ( tú jedinu som dokázal počúvať) myšlienkove cvičenia, afirmácie, EKT metóda, vždy poobede prechadzka hoci na začiatku som vydržal vonku len 10 minút šiel som každy deň. Už len obliecť sa a obuť bolo náročné. Raňajky som si robil sám obed mi priniesla svokra alebo manželka navarila večeru sme robili obaja. Dôležité je rešpektovať čo ti hovorí mozog. Rešpektovat pocity. Vyciťovať. Akonahle cítiš že ti rozhovor s niekým nerobí dobre ihneď ho ukonči. Vyhovor sa zaklam. Teraz si ty najdôležitejšia. Marodoval som 5 mesiacov z toho dva boli ťažké a tri to už bolo zlepšovanie sa. Antidepresíva som bral 1,5 roka. Alebo 15-16 mesiacov. Už neviem. Teraz mi nič nie je cítim sa úplne zdravý. To liečenie postupuje pozvoľna a má lepšie a horšie fázy. Prichádzaju horšie stavy vo vlnách. Netreba sa báť. Dôležité je že tie vlny sú vždy nižšie - menej intenzívne a prichadzajú menej často. Až zmiznú úoplne. Nie si na tom tak zle ako som bol ja. Určite sa vyliečiš.

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@slovakboy hej chodím už normálne do prace aj celkom normálne fungujem.. snažím sa nebrať veci až tak vážne keď nebude upratané a uvarene tak nebude a kašlem na to idem radšej na kupko na kavu atd ale tie pocity niekedy a ten tlak a pálenie na hrudi sú cudne plus to dýchanie no snáď sa vyliečiť dam tomu Čas snáď nezosaliem 😅❤️

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@nikolrichterova teda kavu normálnu som prestala piť ani colu nepijem ešte poriesim stravu začnem cvičiť a snáď to bude zase o niečo lepšie ☺️

slovakboy
30. jún 2024

@nikolrichterova nezošalieš. Pozor aj na slová. Teraz je dôležité aké slpvá si púšťaš dnu a aké hovoríš. Nepouživaj ostré slová, nehodnoť sa negatívne celkovo hovor aj konaj jemne a pomaly. Pozoruj prírodu zvieratká malé deti keď su zaujaté do hry. Slová majú moc ako zaklínadlá. Hovor si len pozištívne myšlienky. U mňa malo veľmi silnú silu slovo smrť. Syn pri obede použil slovo foneticky podobne smrti. Myslím že povedal, že ta korytnačka naša smrdí. V momente na mňa prišla úzkosť no zvladol som ju ešte za tym stolom. Nauč sa nemyslieť. Skús minútu na nič nemyslieť. Asi sa ti to neppdarí. Mne sa darilo len 3-5 sekúnd teraz dokážem aj 15-20 sekúnd. To je krásny pokoj vtedy. Skús to. Už len pokus pomaha. Ja by som na tvojom mieste si dal maródku s lekárom na tri mesiace aspoň.

slovakboy
30. jún 2024

@nikolrichterova cvičiť môžeš ale nerob silový energický ni vytrvalostný šport. Šport na úzkost pomáha ale až neskôr. Uzkost sa nedá vybehať, vyplávať.

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@slovakboy bola som doma 2 a pól mesiaca kým som sa dostala k lekárovi dlho som čakala než má zoberie potom keď som začala brat AD som ešte asi 5 týždňov bola doma a išla som do práce zatiaľ je to dobre keď som medzi ľudmi robím krupierku a čašníčku doma som sa viac pozorovala 😄

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@luciferka93 pisala som ss

lucia851
30. jún 2024

@nikolrichterova keby ti skúsil dvihnúť dávku sertralinu?

davidgott1994
30. jún 2024

@slovakboy ahojte ja uz 31.12.23 som mal prvy panický útok v posilke asi to bolo vyvolané celkovým obdobím a americkou predtréningovkou prišlo to z nenazdajky prv som videl všetky myšlienky ako keby som ich nevedel ovládať a samozrejme mi začalo byť strašne nevolno myslel som si že zomieram o dva dni nato akoby nič som šiel do práce a sa mi zakrútila strašne hlava už pri bloku tak som sa vrátil povybavoval som si doktorov všetko v poriadku zistili mi tetaniu akurát a snažil som sa to prekonávať už to bolo o niečo lepšie v marci som nastúpil do novej práce týžden som vydržal a z ničoho nič na prestávke na mna prišiel taky zlý pocit že proste tam nechcem byt v tej miestnosti s tými ľuďmi nejak som si to nevšímal vrátil som sa do práce a potom po nejakom úkone sa mi žačala strašne točiť hlava už som sa vyplašil srdce a podobne odišiel som domov navštívil som hned další den psychiatra dal mi serlift a frontin asi mesiac som to užíval no mal som strašne vedlajšie učinky tlačilo mi spanky piskalo mi v ušiach vadilo mi svetlo a podobne a pri vstavani som mal niekolko krát pocit že odpadnem o mesiac som mal mať kontrolu že bez liekov ako mi je celý čas mi bolo nevolno horšie ako pred liekmi ako som tak šiel na kontrolu v električke mi ako keby niečo buchlo v hlave nejak som vystúpil nevšimal som si to dostavil som sa na kontrolu ale už som nal strašnú úzkosť nevedel som ani sediet doktorovi som to povedal ze mi nieje dobre proste odmietol mi dať dalšiu liečbu že ma posiela na otvorené oddelenie ja som stamaď odišiel uplne vyplašený celý čas som mal pocit že niekde odpadnem a utekal som ako keby sám pred sebou v elektricke som vydrzal jednu zastávku a musel vystúpiť stav sa mi natolko zhorsil po liecbe ze som nebol schopný pomaly ani opustit byt našiel som si inú psychiatričku nasadila mi paretin no ja som v takom stave ze ledva nachvilu vindem von do obchodu a tak už tri mesiace som doma takze dokopy uz to je pol roka skoro a neviem fakt ako dalej iba rozmýšlam nedokážem fungovat ani oddychovať ani telku pozerať z ničoho sa tešit a nie to ešte niekde na terapie dochádzať v jediné čo verím že mi to tie lieky nejak už zaberú a pomôžu lebo toto fakt nieje život a človek len prežíva od kedy som bral ten paretin asi tyzden do zadu som mal ten atak aj hned ako som zaspal nevedel som co sa deje srdce potenie sa uplny strach mna teraz každá vec vie velmi vystrašit popravde ani neviem ako som sa do tohto stavu dostal a tie myslienky ktoré mám su tiež nie veľmi príjemné je to strašné niečo také zažívať..... Chcel som sa s vami podeliť aj o môj príbeh snažim sa veriť a myslieť že to bude dobré no v takejto situácii to ide dosť ťažko takže autorka môžeš byt rada že si natom tak ako si ja keby som vedel so žiadnymi liekmi prv nezačínam a veriť doktorovi že o 2 mesiace som fit ...😏

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@lucia851 nechcem moc dvíhať lebo ja sa cítim celkom fajn a viem že celkove vyliečenie trvá dlho ale uvidíme poradím sa s lekárkou a možno dvihne

lucia851
30. jún 2024

@nikolrichterova ja som tiež brala len jednu ale nezaberalo tak mi dvihla na dve

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@davidgott1994 držím ti veľmi palce viem aké to je ťažké snáď bude čoskoro zase dobre musíme len veriť aj keď je to ťažké ❤️

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@lucia851 tak ja sa oproti začiatkom cítim o 50% lepšie ja som sa bála ísť do obchodu a byt sama doma teraz už lepšie

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@lucia851 a už vám je dobre ?

davidgott1994
30. jún 2024

@nikolrichterova a do práce si chodila ?? Lebo ja vôbec nejak teraz nefungujem a čo ti pomohlo lieky ??

lucia851
30. jún 2024
nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@davidgott1994 od Poľky marca do konca maja som bola doma takze dva a pól mesiaca 16 apríla som začala brat sertralin 50mg a beriem aj magnezium buď magnosolv alebo magne b6.. ale keby mám chodiť v tých začiatkoch do prace tak to určite nedám aj teraz niekedy je to ťažké ale zase byt doma zatvorená asi nieje moc dobre ako sa poznám moc by som sa pozorovala

nikolrichterova
autor
30. jún 2024

@lucia851 a keď ste navyšovali znovu ste mali NU? Lebo ja niesom proti navýšeniu iba sa bojím toho 3tyzdnoveho pekla zase 🤦🏽‍♀️