Opakovaná cievna príhoda

petushqa2710
26. mar 2023

Ahojte..moja mamina (54r.) Dnes prekonala druhu cievnu príhodu(porážku). Prvu mala v novembri minulého roku, veľmi sme sa zľakli z ničoho nič sa jej nedalo rozprávať a vykrivilo jej ich na jednu stranu, trvalo to ale len pár minút a reč sa jej pomaličky vrátila. Okamžite rýchlovka, vyšetrenia. Našli jej krvnú zrazeninu na mozgu, na ktoru pol roka brala lieky, bola PN v kľudovom režime.posledne kontrolné vyšetrenie cca pred 3 týždňami ukázalo že zrazenina sa rozptylila a už len brala nadalej dva krát denne lieky. Dnes ale opakovane dostala z ničoho nič cievnu príhodu v bazéne, ale už väčšiu lebo reč sa len tak rýchlo nevrátila a tak nám aspoň trasucim písmom dala najavo čo chce :( zas okamžite rýchlovka a leží v PP na jiske. mamina je učiteľka, nefajčí, nieje obézna. Nevieme si vysvetliť čo sa s ňou deje :( ani neviem prečo to sem píšem asi sa chcem len vyplakať, mám veľký strach :(

andrea_r016
26. mar 2023

@petushqa2710 ahoj, prajem mamine skóre zotavenie ...cievne príhody sa budú opakovať a postihnutie stupňovať....je otázne v akom časovom období....nedá sa nikdy predpovedať kedy to príde....a bude to čoraz horšie....hovorím z vlastnej skúsenosti...prajem veľa šťastia 🍀🍀

petushqa2710
autor
26. mar 2023

@andrea_r016 to je najhoršie, že to príde z ničoho nič 😔 ona býva sama, mám obavy čo ďalej.. myslíš že to je neliecitelne? Nedá sa tomu nejak zabrániť ? Takú bezmocnosť ako dnes som nemala ešte nikdy,preplakala som pol dňa veľmi sa o ňu bojím 😥

jaga18
26. mar 2023

Ahoj, je mi to ľúto, prajem skoré zotavenie a uzdravenie mamine. Moja skúsenosť- môj otec - mal 2 porážky krátko po sebe. Je fajčiar a alkohol si dopraje pravidelne a nešetrí na ňom. Už je to cca 4 roky, čo mal tie porážky a nevrátilo sa to. Životný štýl nič moc a pochybujem ,že berie poctivo lieky... Nemusí sa to na 100% opakovať, je to pravdepodobné, ale nie isté. Tiež som mala kolegu, ktorý mal porážku ako tridsiatnik, prestal fajčiť, obmedzil párty, alkohol a dnes je patdesiatnik , nikdy sa mu to nezopakovalo. Jedna suseda nám pred 6 rokmi odišla na porážku ako 58 ročná, dostala len jednu a žiaľ...
Mamine silno držím palce, nech aj ona je ten prípad, keď sa to nevráti.

marca12
26. mar 2023

@petushqa2710 Mala by uz dozivotne brat lieky na riedenie krvi a byt pravidelne sledovana ,chodit na oravidelne prehliadky,hematologiu a podobne. Nenechat sa odbit a trvat na pravidelnych vysetreniach.

bimbambim
26. mar 2023

Kokegynina mama každého polroka približne rovnaký čas.dva roky to trvalo a zakaždým horšia a horšia posledná bola už posledná 😱.Ale mala 85 rokov

stanulienkat
26. mar 2023

To, že nie je obezna a nefajčí ešte veľa neznamená. Musí mať dostatočný pohybový a pitný režim, dobry TK. Teraz keď mala opakovane mozgovú príhodu, dostane iné lieky na riedenie krvi, tie bude brať doživotne a musí si pozor dávať na krvný tlak. Neboj sa, veľakrát sa to dá krásne do poriadku že ani nebudete vedieť, že niečo také prekonala. Teraz musi vela rehabilitovat. Držím palce.

andrea_r016
26. mar 2023

@petushqa2710 ja ťa nechcem strašiť ale....lieky bude brať na riedenie to jej určite nasadia v nemocnici....ale ani tie lieky ti nezaručia že už nikdy nedostane cievnu príhodu...cievnu môže dostať po pár rokoch od druhej a nemusí dostať vobec...ťažko povedať..ale je dosť pravdepodobné že sa to bude opakovať....ani lekári tomu nezabránia....niekomu pomôže zmeniť životný štýl a niekomu ani to nepomôže....mam obidvoch rodičov po cievnych príhodach takže viem svoje

veronicka88
26. mar 2023

Mám po CMP (mám 34r a CMP som mala v tehotenstve keď som mala 31r). Držím silno palce....inak som tiež z PP ale pýtala som sa už twhotetvo doriešiť v KE nakoľko neurológia v PP je absolútne mizerná....

luccija
26. mar 2023

@petushqa2710 môj svokor mal pred 10 r a odvtedy nič a má 68 r..mal problémy s rukou to zrehabilitoval.Niekde sa spraví krvná zrazenina, zanesené cievy a príde porážka.Mamine držím palce bude to dobre je pod dozorom

petushqa2710
autor
26. mar 2023

@jaga18 ďakujem ❤️ moc sa o ňu bojím, zopakovalo sa to po pol roku. Pred dvoma týždňami sa vrátila medzi detičky do školy že konečne ide po pol roku do práce, a dnes ju to bez akéhokoľvek upozornenia znova postihlo :( doktorka povedala že mala šťastie že nebola sama ale mala hneď niekoho kto jej volal záchranku 😥

petushqa2710
autor
26. mar 2023

@andrea_r016 lieky na riedenie dostala už po prvej príhode v novembri. Už ani nevieme ako zmeniť životný štýl,ona nefajčí, pohybu má dosť všade chodí len pešo, pracuje v školstve. Tej strach že sa to vráti je neopísateľný 😥😥

petushqa2710
autor
26. mar 2023

@luccija mamina okrem strany reči je ok, len to že sa to vrátilo veľmi rýchlo nás vystrašilo :( môj syn 6 ročný bol priamo pri tom, doteraz sa trasie a opisuje mi to :( hrozný deň bezmocnosti a strachu 😥

miriam11
26. mar 2023

@petushqa2710 je mi ľúto, čo sa stalo. Prepáč mi za otázku,ale nie je očkovana proti Covid?

zafir01
26. mar 2023

@petushqa2710 ahoj, otec mal tri za sebou v priebehu mesiaca (56 rokov, veľmi aktívny, nemá ani nadváhu)
Prvú keď mal, tak mi volal, o pár dní neskôr, čo sa mu stalo. Ale nepriznal sa, že stále už par dní dvojito vidí. Keď som ho prišla pozrieť, tlak vysoký, reč súvislá, avšak mal slabosť v ruke šli sme na urgent s tlakom 180 /90. Zistili mu v poradí druhu príhodu ( diagnostikovali mu aj tu pár dní starú). A v nemocnici mal potom ešte ďalšiu. Šlo o ľahšie, avšak nie zanedbateľné ischemie.
Podstúpil zákrok, pri ktorom sa mi zúžené cievy pri krku rozšírili a spriechodnili. Trvalé následky viditeľné nemá, avšak je o poznanie fyzicky slabší, dychavicny.
Tiež nám Dr povedala, že prídu ďalšie. Kedy, to sa nevie. Záleží to aj od toho, ako sa o seba bude otec starať ( fajčiar, workoholik)... Našťastie oboje sa mu darí držať na uzde. Od toho času s nim volám denne, keď nedvíha, idem k nemu domov (býva v susednej dedine).

petushqa2710
autor
26. mar 2023

@miriam11 áno je očkovana troma dávkami

bimbambim
26. mar 2023

@miriam11 očkovanie nemusí byť spúšťač kokegynina mama nebola očkovana ani jednou dávkou aj napriek tomu mala 4 porážky.A v doliecovaku bola na izbe s pozitívnymi a ona kovid nedostala

miriam11
26. mar 2023

@bimbambim viem, že to nemusi byť spúšťac