Očkovanie dospelých

adrika1704
6. feb 2015

chcem sa spytat..vakciny,ktore su povinne pre deticky ako dlho "chrania" pred danymi chorobami? Ak len urcity cas,preco nieje "pokutovanie" aj dospelych, ktory sa nedaju preockovat?

veronikax
6. feb 2015

Preto ze najviac penazi ziskaju od mamiciek...ktorym najviac na svete zalezi na zdravi dietata. Zisk budu mat od zaockovanych deti...ale aj od nezaockovanych. A mozno si im dala prave napad...vyciciat dalsie peniaze zo zaockovania dospelych ;))))))

bonaqa2013
6. feb 2015

Lebo dospelý sa nato zvysoka .....

adrika1704
autor
6. feb 2015

@veronikax mam 4 deticky..v case ockovania starsich sa takto nahlas nehovorilo o moznosti neockovat..proste sa muselo a hotovo..teraz mam krpecka, citam kopec diskusii i hadok..citam za aj proti ocko..ale v konecnom dosledku,ak je ocko take super preco niesme povinny aj my dospely? Tak bud chranime teda celu spolocnost cely zivot alebo len pod hrozbou pokut pri novorodencoch? prestava mi to byt jasne..preto sa.pytam..

adrika1704
autor
6. feb 2015

@bonaqa2013 preto sa pytam,preco niesme ako dospeli pokutovani ako pri detickach? Ved aj my mame "chranit" celoplosne pred tymito chorobami? Ci len batolata ohrozuju?

veronikax
6. feb 2015

@adrika1704 lebo je to vsetko len bububu 🙂 cim dalej tym viac vychadzaju na povrch rodicia s ich detickami...ktore maju dozivotne problemi koli ockovaniu...a niektori boli dokonca odskodneni za to....no ockuje sa dalej ... je to cele chore .... ale otazku mate dobre polozenu 🙂 A vsetkym detickam prajem veeeela zdravicka ;) ja mam zatial len jednu malicku...a zdravucku ;)

domak2
6. feb 2015

@adrika1704 z mojho laickeho pohladu preto, ze deti su najviac ohrozene, vacsia tych chorob prepukne v detstve, ucinky niektorych ockovacich latok su dlhodobe, v dospelosti si zodpovedna sama za seba a tiez sa mi zda, ze pri vypuknuti epidemie ma stat pravo ta donutit sa ockovat.

adrika1704
autor
6. feb 2015

@domak2 dajme tomu ze deti su viacej ohrozene..ale nevieme ako dlho vakcinacia ucinkuje..preto moja otazka preco niesme taky "dosledni" pri preockovani dospelych? Preco az pri epidemii? tak budme povinni ockovat aj novorodencov az pri epidemii..mne nejde do hlavy preco ak je to tak super pre ochranu spolocnosti tak netlacime aj na povinne preockovanie dospelych.nie az pri.epidemii ale preventivne ako je to.pri babatkach

veriiii
6. feb 2015

@adrika1704 tvoj obvodak ta vola na preockovanie kazdych 15 rokov ?Tetanus a Zaskrt su Povinnymi pravidelnymi ockovaniami v dospelosti u bezneho obcana. (kazdych 15 rokov) a predsa je tak malo dospelakov preockovanych?..neviem,preco napriklad cierny kasel tam nespada tiez.
Preco sa nepokutuje?opat,mozno by obvodaci vedeli,ako toto Povinne preockovanie funguje..
ako dlho chrania detske vakciny?..preockovavanie u bezneho cloveka v dospelosti zacina od 30 tky..
ale teraz k veci-cierny kasel 4-12 rokov..tetanus 10-15 rokov..hep B, kompletne preockovanie by malo zanechat dozivotnu imunitu.IPV-ak je komplena preockovanost s boostrom, dalsie preockovanie by bolo treba len pred vycestovanim do endemickej oblasti.(lebo IPV neucinkuje uplne ako OPV)
zive vakciny-osypky a rubeola po kompletnom preockovani poskytuju dozivotnu imunitu....
@veronikax ...neda sa uplne porovnavat ockovanie deti a dospelych v to zmysle ako pises.. ,pretoze kym male dieta casto nezvlada cierny kasel,dospely si castokrat 'len' pokasle niekolko mesiacov-ci s liecbou alebo kym sa pride na pricinu dlhotrvajuceho kasla........u dospelych casto chybaju typicke dusive zachvaty, male deti mavaju dusive zachvaty..cim mensie dieta,tym vacsie riziko..a este, imunita u deti po prekonani CK je len okolo 3.5 roka..

andrejta
6. feb 2015

@adrika1704 sa musíš veľmi nudiť 😀

adrika1704
autor
6. feb 2015

@veriiii mam 33 rokov..ziadne predvolanie na povinne preockovanie pod hrozbou pokuty ako je to u deticiek..preto sa zamyslam nad tymto dvojitym metrom pri "vyhodach" ockovania

adrika1704
autor
6. feb 2015

@andrejta ??? A to preco by som sa mala nudit?? drobec ma ist na dalsie povinne ockovanie a sledujem kopec diskusii na tuto temu..kym doteraz som to robila pri starsich detoch bezhlavo- lebo je to povinne a hotovo,tak teraz sa snazim zbierat informacie..

veriiii
6. feb 2015

@adrika1704 no, treba sa popytat u obvodaka, podla vsetkeho si uz mala mat za sebou dalsiu davku Tetanusu a Zaskrtu.. 😅
co sa tyka dvojiteho metra, spajas viac aspektov do jedneho a nazyvas to dvojity meter..
deti su nachylnejsie na komplikacie danych ochoreni..a to je fakt s ktorym sa asi pracuje na 1.mieste....priklad som uviedla-cierny kasel.cim mensie dieta, tym vacsie riziko,ze bude fatalny...dvolezitym aspektom je,dieta do 1. roku nevie ucinne vykasliavat, dalsim problemom je,ze male deti mavaju typicke dusive zachvaty ,aj po tych bola opisana encefalopatia pre prerusenie prisunu kyslika do mozgu.. dokonca s moznym autizmom...z daslich vaznych komplikacii su zname fraktury rebier,pneumotorax,
ako som pisala, prekonanie CK nezanechava dozivotnu imunitu..neviem ci vizia 3.5 roka prevazuje potencilane fatalne nasledky u deti....
myslim,ze si treba viac nastudovat o danych ochoreniach z pohladu Pediatrie.., ake a ako casto maju komplikacie napr osypky..

andrejta
6. feb 2015

@adrika1704 len za to, že ti napadlo, že prečo sa nepokutujú dospelí, len preto 😉

mamutka
6. feb 2015

@adrika1704 mna tiez nikto nevolal na preockovanie a ani radsej nenapisem kolko mam rokov. A mozem sa im na to ockovanie vies co.... moj pohlad - monovakciny vymizli, pre mna je to jasny dokaz, ze ide len o peniaze, nie o zdravie deticiek. Dospelak sa im na to naozaj vies co, ale mamicka s dietatkom je lahko citovo vydieratelna. A tie nadavania do antivax a pod, to je fakt chore. Damy nevedia vysvetlit, kde su monovakciny, s ktorymi by vacsina ludi co dnes nechce ockovat pravdepodobne vobec nemala problem. Ale koktail typu hexa, to je super biznis, to je jedno, ze babatko to horsie znasa. Ale nic, dobru mas otazku, len tu bude zas len hadka ako z pieskoviska 😝

veriiii
6. feb 2015

@mamutka kto tu nadava do antivax? 😒
co sa tyka monovakcin, taka DTP nebola v ramci detskeho ockovania mono
myslis,ze keby boli monovakciny, boli by vyrobene za inych postupov?teda co sa tyka sposobu vyroby,pomocnych latok atd?ci jediny problem s hexou je ,ze je to 6v1?
ono tie monovakciny by podla mna vysli o nieco drahsie v konecnom dosledku- keby si mala pichat kazdu z tych chorob zvlast..a este neviem, pichalo by sa raz za mesiac jedna choroba?teraz nehovorim o vyberani si,ktore chcem a ktore nechcem dat...

adrika1704
autor
7. feb 2015

Babulky..aby som upresnila svoju otazku..castokrat sa zastanci ockovania navazaju do neockovanych deticiek ze problem je v tom ze ide o celoplosnu ochranu obyvatelstva..preco teda ak vakcina nechrani jedinca po cely zivot,.tak nie su pokutovany nepreockovany dospelaci..to mi este nikto nevysvetlil..

veronikax
7. feb 2015

@veriiii zivou vakciinou a DNA zvierat nenecham ockovat svoje dieta.....! Ja nechapem...ze toto ludia nechapu... ANO je to svinstvo ...
@adrika1704 ani neviem ci na to dostanes odpoved 🙂))))

adsumus
7. feb 2015

@adrika1704 Nemala by si písať, že zástanci očkovania sa navážaju do detičiek, pretože to nie je pravda, prečo by sa mali ludia navážať do detičiek? Očkovania, ktorými sme boli očkovaní my sa považuju, že chránia po celý život, hlavne proti osypkam a rubeole a mumpsu, okrem toho, ak sa očkuju deti nevyskytuju sa epidémie a tak sa ani nie je potrebné preočkovávať v dospelosti. Cierny kašeľ vydrží kratšie a tetanus sa má preočkovať každých 10-15 rokov, ja som bola asi pred pol rokom na preočkovanie, tetanus, zaškrt a čierny kašeľ vakcínou Boostrix. Odvtedy som bola v kontakte s ludmi chorými na čierny kašeľ a nenakazila som sa. 😉 So systémom pokut nesuhlasím ani ja, má sa iba odovzdávať očkovací status do škol a školok a zostávať doma v karanténe v prípade vyskytu ochorenia pre noečkovaných jedincov, aby sa zabránilo šíreniu choroby a aj pre ich vlastné zdravie, tak ako to maju všade po svete, a o vynimku z očkovania by si mali žiadať rodičia po podrobnom informovaní zo strany lekára, tak aby mal možnosť sa vyjadriť k dôvodom neočkovania, plus by sa trošku musel pomeniť systém financovania zdravotníctva, kde sa ludia spolupodialaju na liečbe roznych ochorení, tak si niektorí radšej vyberaju prevenciu vo forme očkovania. Väčšina. Dobrá odpoved? Písala som v rýchlosti.

luciacv
7. feb 2015

Mňa tak vytočila diskusia o očkovaní niekedy po Velkej noci vlani. A tak som si zabsezpečila literatúru, na youtube vyhladala záznamy z diskusií, kde boli prítomní zástancovia aj odporcovia očkovania. Potom som zistila, že som druhýkrát tehotná a zrazu som mala o dôvod viac naštudovať si to. V druhom trimestri som toho vela nenaspala, takže som študovala prakticky celé noci. A odporcovia ma nepresvedčili. Po tom, čo viem, súhlasím s
@adsumus
@veriiii. Vela totiž závisí aj od očkujúceho lekára, teda nielen, čo Ti povie, ako dôkladne Ťa informuje o výhodách a možných nežiaducich účinkoch, ale aj od toho, ako dôkladne dieťa/dospelého pred samotným očkovaním vyšetrí. A súčasne je dôležité dieťa riadne odsledovať aj pred očkovaním, aby bolo fit. Dospeláci sa proti čiernemu kašlu preočkujú kvôli malým deťom. Lebo pri tomto ochorení je to taký paradox, že síce sa zaočkuje batola, ale vakcína začína účinkovať až s niekolkotýždňovým "omeškaním" a medzitým už dieťa nie je natolko ohrozené. Ale: ani by nebolo samo dostatočne imúnne. Fakt sa oplatí prejsť si to. A tiež pýtať sa starších ludí, ktorí tie epidémie sami zažili. A podaktorí majú aj následky.

david93
7. feb 2015

napr. prečo sa už povinne neočkuje proti TBC keď tu máme veľa prisťahovalcov a rómskych spoluobčanov? toto bol podľa mňa veľmi zlý krok, lebo liečiť TBC je veľmi ťažké a nákladné

zeriempizzu
7. feb 2015

@adrika1704 pretoze stat ma zodpovednost chranit deti. Ale mnohi v tom vidia konspiraciu.

veronikax
7. feb 2015

@david93 mas pravdu 🙂 dokonca... na Spisi .. je velky vyskyt tejto choroby ... cigani sa mozu dat zaockovat zadarmo ... necigani .. ak chcuuuu vakciinu .. tak si musia za nu zaplatit... Ockuje sa proti tomu .. na co lieku uz su ... alebo co u nas nie je ... ale to co tu lieta vo vzduchu .. to je v pohode :P na to netreba ockovat :D neskutocna invaaaazia :DDDD

kiki68
7. feb 2015

dospeli ludia uz sa vacsinou preockovavaju iba ak idu do krajin,kde by sa mohli realne nakazit niecim,co u nas tazko clovek lapne. Dieta je nieco ine, tiez clovek s poruchou imunit. systemu je cosi ine a zdravy dospely clovek sa vacsinou preockovava iba proti tetanu a potom ak ide niekde smer Afrika, Azia atd. Hlavne ockovat sa ma iba zdravy jedinec, co asi u deti cast neodhadnu. A tiez tie kombivakciny asi nie su naj vec. Zaujimave je,ze vacsinu dospelakov co sa davaju ockovat,tak su to separatne vakciny. Ja osobne sa skor informujem a nechavam sa ockovat iba na veci,kde je viac ako 90% umrtnost a k tomu pripocitam,ze budem v krajine,kde je mizerne zdravotnictvo.

veriiii
7. feb 2015

@veronikax no,a co konretne s tymi zivymi je v neporiadku podla teba?....ze je to take SVINSTVO?zive su zive,ale oslabene,to je to druhe zazracne slovicko-ATENUOVANE..ak pacient nema diagnozu IMUNODEFICIT,tak si imunitny system hravo poradi s antigenom,alebo mas pocit,zeby deti choreli na rubeolu,osypky ,mumps z ockovania..?
co sa tyka cudzorodej DNA, toto su vysoko fragmentovane zvysky,ktore sa dostali aj napriek filtracii,,sama dr co vypustila toto tvrdenie do sveta nepotvrdila,ze ci sa takato DNA naozaj inkorporuje do ludskej,respektive,vyskum bol prevedenyni na rakovinovyh bunkach ..in vitro samozrejme. ini odbornici hovoria,ze takto fragmentovana DN nie je schopna sa v zivom organizme vtesnat.inac, dr co robila tento vyskum pracuje pre jednu 'farmaceuticku 'firmu a radi by vytvorili a predalo vlastne bunkove kultury..
pre mna je svinstvo to,co prezentuju neockujuce organizacie,TIE POLOPRAVDY AZ KLAMSTVA-vid o tej DNA napriklad..potom si to laik precita a ma z toho gulas.. dalsie svinsta s prepacenim-kukni ako slobodavockovani zobroni o milodary, ako iny pan predava svoje 'prirodne pripravky'ako ista pani dr sa obohacuje na homeopatickej detoxikacii a prevencii..
vidis, farmafirmy su take chamtive,keby sa nahanali a preockovavali vsetci dospelaci,o co by sa predalo viac ockovacich latok!hmmm.. 😉 a hlavne si zarobia v krajinach,kde je nutene ockovanie.hmm..,.urcite nasa a ceska vlada ma dobre percenta zo zisku z predaja..
@adrika1704 ja som uz 2x napisala preco(podla mna je drobnohlad nad detsky ockovanim..
tak ale, opytaj sa obvodneho lekara,co ma vykonavat pravidelne preockovanie v dospelosti..resp.napis na Sprievodca ockovanim.. 😉 a daj na vediet prosim..

veriiii
7. feb 2015

@veronikax Na upresnenie,ja pisem o LUDSKEJ DNA, neviem co s tou zvieracou bolo,je?co ma sposobovat zvieracia DNA?ci v ktorej vakcine je? 😕
teraz budme realisti, nedas ockovat dieta,,myslis,ze tvoje dieta dostane niektoru z tychto chorob v detsve?resp chcela by si aby ju dostalo v detsve?,ked nie v detsve,bude mat 0 protilatky, dokonca ani pametove bunky nebudu, nist..tak potom v dospelosti..v produktivnom veku sa triast,ci prekonam ,neprekonam rubeolu,, osypky. cierny kasel,..myslim,ze toto je ta realita,nad cim by sa mali neockujuci rodicia zamyslat,zaujimat sa ,pytat sa , nie nad z.v.i.e.r.a.c.o.u DNA..ale sa potom budete pytat ,ze kde je ta kolektivna imunita,preco nas neochranila..

veronikax
7. feb 2015

@veriiii kedze som prekonala aj osypky aj kiahne...tak je pravdepodobnost ze protilatku moje dieta ma... aj ked kiahne uz mala ako rocna ... a preslo to rychlo. Mala neziaduce ucinky a lekarka naliehala na dalsie ockovanie. Nezda sa mi to velmi ok. Mne staci jeden pripad...jedneho dietata...ktoremu sud uznal...ze ma dozivotne nasledku koli ockovaniu vakciinou tej istej firmy...ako sa ockuje aj u nas. A som presvedcena o tom...ze je to svinstvo. Nepisem o tom...ze tych pripadoch bolo ovela viac. Vo vsetkom sa chceme opicit po cudzincoch....tak preco musi byt ockovanie povinne??? Ked v zahranici nie je? a nemyslim si...ze v spanielsku koli tomu teraz vypukla nejaka epidemia. Podobne ako ockovanie proti chtipke.... znama sa dala zaockovat...aby mala slabsi priebeh ....a co sa stalo??? Skoncila az v nemocke koli "slabemu priebehu" ...

veriiii
7. feb 2015

@veronikax to ze si prekonala ty infekcne ochorenia ako osypky,kiahne neznamena,ze tvoje dieta ma nekonecnu imunitu-kedze tento druh protilatok,ktore odovzdavas dietatku v maternici vyprchava, napr osypky okolo prveho roka, aj preto sa ma ockovat mmr az po prvom roku,kedze by dovtedy kolujuce materske protilatky mohli ucinkovat proti tvorbe protilatok pri ockovani.. ako si uz asi pochopila po tom,co mala dostala kiahne..kiahne malo totiz vela mamiciek a tod, bezne detske ochorenie aj dnes....nechcem ta strasit,ale akurat kombinacia nizsky vek a kiahne nezarucuje dozivotnu imunitu..deti pred cca 1 rokov si casto nevytvoria dost protilatok na kiahne..
tebe staci jeden priklad (bez toho,aby si vedela podrobnosti o anamneze..., )na to,aby sa zakazali vsetky ocko latky,hlavne od Glaxo,som citala v inej teme akurat..😀.
Pozri, ockovanie nie je 100%, variruje od cca 79%,v zavislosti od typu,ale to neznamena ,ze nema ZIADEN vyznam ockovat.ja sobne by so nechcela aby sa moje dieta narodilo do doby,ked cierny kasel vo velkom koluje..alebo ,aby moje dieta dostalo napriklad osypky..alebo nemalo v dospelosti protilatky na rubeolu..

veronikax
7. feb 2015

@veriiii ved to ze nie je 100% .... kto mi potom zaruci ... ze mojmu dietatu sa z ockovania nic nestane ??? Dobre viem .. ako to je s hlasenim neziaducich ucinkoch lekarmi na prislusnych miestach. Ked pediater nie je schopny nic zapisat do karty dietata.. a nahlasit ... Ja som prekonala osypky ... a nic mi nie je ... mojej mamci brat prekonal Mumps .. a nic mu nie je .. Na vacsinu ak nie vsetko .. proti comu teraz ockuju .. uz su lieky ... Ani ja si nie som ista 100% ze moje dieta nic nechyti ked bude zaockovane... alebo ze nebude mat neziaduce ucinky. Vidim co s nou robila vakciina s ktorou som ju uz dala ockovat... a je mi luto ze som to urobila... Vsetky nazory a rozhodnutia clovek vo vacsine robi podla toho .. ake uz ma skusenosti. Potom sa rozhoduje podla vlastneho srdiecka.... Rodic pozna svoje dieta... nie lekar...

domak2
7. feb 2015

@veronikax treba si ale uvedomit, ze ani tie lieky co mu budu podavane v pripade choroby nie su vyrobene z duhy a hviezdneho prachu a maju taktiez pridavne latky a ''kopu svinstva''. A na 100% nie je iste skoro nic.

veronikax
7. feb 2015

@domak2 ale ta duha a hviezdny prach bolo pekne napisane 🙂